صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

« نتیجه آزمون تیمز رابطه معنادارى با توسعه یافتگى و عملکرد هر کشور در این زمینه دارد »

عملکرد واقعی و قابل اتکا و استناد نظام آموزشی هر کشوری با آزمون های " تیمز و پرلز " سنجیده می شود نه با مدال آوردن چند دانش آموز !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از عملکرد دانش آموزان ایرانی در آزمون های تیمز و پرلز و تبلیغات مسئولان و وزارت آموزش و پرورش در مورد المپیادهای جهانی

دانش آموزان ایرانی در المپیادهای جهانی در رشته هایی مانند ریاضی ، شیمی ، زیست شناسی و فیزیک به موفقیت های قابل توجهی دست یافته اند و همان گونه که پیش بینی می شد و انتظار می رفت وزارت آموزش و پرورش و مسئولان جمهوری اسلامی به انحاء مختلف سعی کرده و می کنند تا این درخشش ها را به حساب عملکرد خودشان و کارآیی و کارآمدی سیاست ها و تصمیمات شان در حوزه « آموزش » معطوف کنند و این در حالی است که این موفقیت ها هیچ گونه ارتباطی با عملکرد نظام آموزشی موجود نداشته و بیشتر محصول تلاش و عملکرد این دانش آموزان و خانواده های آنان در این زمینه بوده است .

در واقع ؛ موفقیت دانش آموزان المپیادی هیچ گونه افتخاری برای نظام آموزشی ایران و جمهوری اسلامی نداشته و ندارد .

گزارش صدای معلم از عملکرد دانش آموزان ایرانی در آزمون های تیمز و پرلز و تبلیغات مسئولان و وزارت آموزش و پرورش در مورد المپیادهای جهانی

نسبت دادن این موفقیت ها به عملکرد نظام آموزشی ایران و یا عملکرد جمهوری اسلامی در حوزه آموزش و پرورش مبالغه آمیز و به نوعی پاک کردن مساله ی اصلی است . برای این که نشان داده شود چرا جمهوری اسلامی نمی تواند این گونه موفقیت ها را برای خودش مصادره کند کافی است ببینیم چند سال دیگر این مدال آوران عرصه های جهانی در کجا هستند ؟

اگر قرار است این عملکرد به صورت واقعی و عینی مورد سنجش قرار گیرد ؛ باید به عملکرد کل دانش آموزان ایرانی در آزمون های معتبر بین المللی مانند « تیمز و پرلز » نگریست .

نتایج دو سنجش بین‌المللی تیمز و پرلز 2019 -  که سواد خواندن و نوشتن و ریاضیات و علوم در دانش‌آموزان مقطع ابتدایی را بررسی می‌کند - نشان داد که عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان ایرانی از میانگین بین‌المللی بسیار پایین‌تر است . ( این جا )

گزارش صدای معلم از عملکرد دانش آموزان ایرانی در آزمون های تیمز و پرلز و تبلیغات مسئولان و وزارت آموزش و پرورش در مورد المپیادهای جهانی

به عبارت دیگر ؛ عیار و سنجش واقعی برای کارآمدی نظام آموزشی ایران را باید در چنین آزمون هایی جست نه تعداد معدود و محدودی دانش آموز که با میانگین واقعی جامعه مادر فاصله معناداری دارند .

و نکته تاسف آور که با وجود هشدار کارشناسان مستقل و دلسوزان نظام آموزشی توجهی به آن نشده و در بر همان پاشنه ی قبلی می چرخد و تحولی در دیدگاه و عملکرد مقامات بالادستی رخ نداده است .

مقامات ، برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان نمی توانند و روا نیست که ناکارآمدی و بی توجهی خود به مقوله ی « آموزش » را در سایه موفقیت تعدادی دانش آموز مدال آور پنهان کنند . « صدای معلم » در این رابطه در گزارشی به تاریخ چهارم دی ماه 1399 نوشت : ( این جا )

« هنوز هیچ فرد و یا مرجعی به گزارش منتشر شده در مورد نتايج اوليه مطالعه بين المللي تيمز 2019 در علوم و رياضي پايه هاي چهارم و هشتم نه واکنشی نشان داده و نه پاسخ گو بوده است .

در اين مطالعه دانش آموزان كشورهاي سنگاپور، چين تايپه، كره جنوبي، ژاپن و هنگ كنگ بهترين عملكرد را داشتند. متاسفانه وضعيت عملكرد دانش آموزان ايراني در علوم و رياضي پايه هاي چهارم و هشتم همانند گذشته ضعيف بوده است.

در مورد اهمیت و جایگاه آزمون تیمز و پرلز ذکر نکاتی راهبردی و قابل تامل است :

آزمون‌های تیمز و پرلز، چند هدف عمده دارند که از آن جمله عبارتست از سنجش پیشرفت ریاضیات و علوم در پایه چهارم ابتدایی و سوم راهنمایی تحصیلی و مطالعه سواد خواندن (درک مطلب) که توسط انجمن بین المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در سطح دنیا برگزار می‌شود.

این آزمون ها، به نوعی محک ارزیابی نظام‌های آموزشی در کشور‌ها و میزان موفقیت نظام آموزش و عملکرد آن است. بسیاری از دولت ها، رتبه کشور خود را به ضعف و قوت برنامه‌های آموزشی خود، تعبیر می‌کنند. برخی کشور‌های دنیا، مانند نروژ، نسبت به نتایج این دو آزمون آن قدر حساس هستند که نمرات پایین‌تر از حد استاندارد دانش آموزان آنها، به عزل وزیر آموزش این کشور منتهی می‌شود.

آزمون «تیمز» روند آموزش ریاضی و علوم در پایه‌های چهارم و هشتم را می‌سنجد و آزمون «پرلز»، پیشرفت سواد خواندن ادبی و معلوماتی دانش‌آموزان را در پایه چهارم ارزیابی می‌کند.

گزارش صدای معلم از عملکرد دانش آموزان ایرانی در آزمون های تیمز و پرلز و تبلیغات مسئولان و وزارت آموزش و پرورش در مورد المپیادهای جهانی

یافته‌های ملی مطالعات تیمز و پرلز نشان می‌دهد که جایگاه و عملکرد کشور جمهوری اسلامی ایران در تمام دوره‌های تیمز در فاصله سال‌های 95، 99، 2003 و 2007 و پرلز 2001 و 2006 همواره از میانگین عملکرد بین‌المللی به طور معناداری پایین‌تر بوده است.(به استثنای عملکرد دانش‌آموزان دوره پیش‌دانشگاهی ایران در ریاضیات تیمز پیشرفته 2008 که تقریباً برابر با میانگین کشورهای شرکت‌کننده بوده است)، بدون تردید این رتبه و جایگاه، شایسته کشور جمهوری اسلامی ایران که براساس سند چشم‌انداز 1404 قرار است به عنوان قدرت اول منطقه در عرصه مختلف علمی و فن آوری مطرح شود، نیست.

با نگاهی گذرا به نتایج ملی مطالعات تیمز در دوره‌های مختلف مشاهده می‌شود که متأسفانه عملکرد دانش‌آموزان ایران در آموزش ریاضیات از وضعیت خوبی برخوردار نیست. به‌ویژه روند عملکرد دانش‌آموزان دختر و پسر ایران در پایه سوم راهنمایی از تیمز 95 تا 2007 با 15 نمره کاهش همراه بوده است که این رقم کاهش برای پسران 29 نمره گزارش شده است. افزون بر آن، متوسط درصد پاسخ‌‌های صحیح دانش‌آموزان ایران به کل سؤال‌های ریاضیات و علوم تیمز 2007 حدود 37 درصد و متوسط درصد پاسخ صحیح آنها به سؤالات مطابق با برنامه درسی آموزشی داده شده خود حدود 40 درصد گزارش شده است که این رقم در مقایسه با متوسط درصد پاسخ صحیح دانش‌آموزان کشورهای شرکت‌کننده(حدود 50 درصد) نشان‌‌دهنده عملکرد پایین دانش‌آموزان ایران به‌‌ ویژه در درس ریاضیات است.

گزارش صدای معلم از عملکرد دانش آموزان ایرانی در آزمون های تیمز و پرلز و تبلیغات مسئولان و وزارت آموزش و پرورش در مورد المپیادهای جهانی

نکته ی مهم و قابل تامل آن است که نتیجه آزمون تیمز رابطه معنادارى با توسعه یافتگى و عملکرد هر کشور در این زمینه دارد ....»

مقامات ، برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان نمی توانند و روا نیست که ناکارآمدی و بی توجهی خود به مقوله ی « آموزش » را در سایه موفقیت تعدادی دانش آموز مدال آور پنهان کنند .

از سوی دیگر برای این که نشان داده شود چرا جمهوری اسلامی نمی تواند این گونه موفقیت ها را برای خودش مصادره کند کافی است ببینیم چند سال دیگر این مدال آوران عرصه های جهانی در کجا هستند ؟

گزارش صدای معلم از عملکرد دانش آموزان ایرانی در آزمون های تیمز و پرلز و تبلیغات مسئولان و وزارت آموزش و پرورش در مورد المپیادهای جهانی

پایان گزارش/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

https://sedayemoallem.ir/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%DA%AF%D9%81%D8%AA-%DA%AF%D9%88/item/20070-%D9%86%D8%AA%D8%A7%D9%8A%D8%AC-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D9%8A%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%D9%8A-%D8%AA%D9%8A%D9%85%D8%B2-2019-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%AF-%DA%A9%D8%B3%DB%8C-%D9%87%D9%85-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%B3-%D9%88-%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D8%AA-%D9%86%D8%B4%D8%AF

چهارشنبه, 29 تیر 1401 15:31 خوانده شده: 434 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1401/04/30 - 01:00
گاهی اوقات اندیشه، روش و علم تحوّل در اختیار کسی قرار دارد که قانون نا اهل استخدامی و جذب نیرو او را به دلایل واهی چون سن و سال نمی‌پذیرد و فرموده اند علم را به نا اهل نیاموزید.

هزار نکته که ساده ترین و قابل بیان ترین آن اینست که در متن اشاره به سند 1404 شده است و در آن سند حرف از اشتغال کامل به میان آمده است و اشتغال کامل کار کسی است که از فقه کامل بی نصیب نمانده باشد که مولا امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: " فقیه کامل کسی است که مردم را از امید به رحمت الهی نا امیذ نکند" ولی متأسفانه قوانینی نا امید کننده داریم، سدهایی پوشالی و توخالی که مرور زمان هویّتشان را فاش می کند و آنچه از دست می رود زمان است و زمان عوارضی جدید با خود می آورد و یکی از عوارض قابل بیان آن نهادینه شدن، رشد و توسعه غصب قدیم بی حضور و بهره برداری از برخی ذی حقّان است.
پاسخ + +1 0 --
عباس 1401/04/30 - 03:05
تشکر، بسیار خوب بود.
پاسخ + +1 0 --
احمدی 1401/05/02 - 15:50
درود. اولین مشکل از بالا و مسئولان بی سواد است که به جای کار اصولی و پایه ای در پی آمار و ارقام های صوری و کاغذی هستند
هر وقت چهار تا آدم باسواد و کاردرست با قدرت اجرایی واقعی بر سر این وزارت و این دولت و حکومت نشست بدانید مشکلات حل می شود.
حتی اگر یک نفر در آن بالا چنین بود مشکلات حل می شد بقیه مسائل مثل استخدام معلمان سهمیه ای و بی سواد و یا همین ارزشیابی توصیفی مسخره و .... همه حاشیه ای هستند و تا وقتی که از بالا افراد تغییر نکنند هیچ اتفاقی نمی افتد و تا وقتی که این حکومت سر پا هست چنین تغییری نخواهد بود چون آن بالایی هایی بی سواد نخواهند گذاشت
پاسخ + +1 0 --
محمد باقر شیبانی 1401/05/03 - 22:25
دیگه حالا از نظر آنان همین مدال هم غنیمت است.به قول معروف گویند:"کاچی به از هیچی".گول زدن خودمان با تز "پیشرفت کرده ایم"کاری ندارد و دیوار حاشا و غرور کاذب حدِّ بلندا ندارد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور