صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«این وضعیت بیش از پیش جای خالی تشکیلات حرفه ای ، مستقل و فراگیر « سازمان نظام معلمی » را در پرداختن به چنین موضوعاتی عیان ساخت و به وضوح نشان داد تا معلمان صاحب چنین تشکیلات تخصصی نشوند « صدای معلمان » را هیچ فرد و نهادی نخواهد شنید»

آقای نجار به عنوان " سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش " تا اطلاع ثانوی حرف نزند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از سخنان عباس نجار سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

سرانجام و پس از کش و قوس فراوان ، «آیین نامه مرتبط با قانون رتبه بندی معلمان » توسط وزارت آموزش و پرورش در تاریخ ۲۴ فروردین برای تصویب به هیئت دولت تحویل گردید. به نظر می رسد « عذرخواهی » بابت دروغ گفته شده به معلمان ، جایگاهی در قاموس و شخصیت سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌ و پرورش همچون بسیاری از مقامات و مدیران ندارد .

انتشار این آیین نامه واکنش های متفاوت و وسیعی و البته از جنس « مخالفت و اعتراض » را در میان بخش قابل توجهی از معلمان و کنش گران آموزشی برانگیخته است .

رامین کریمی نیا نماینده سازمان معلمان ایران در طرح رتبه بندی معلمان چنین می نویسد : « آیین نامه ای که از ماه ها قبل گروه های مختلفی از جمله امور اداری وزارت؛ شورای‌عالی آموزش و پرورش و... روی آن کار کرده بودند منتشر شد ؛  با وجود اینکه نظرات نمایندگان معلمان را نیز دریافت کرده بودند و این آیین نامه در کمیته مربوطه ۲۴ بار ویرایش شد؛ اما با توجه به مفاد آن و نقایص بسیاری که حاکی از بی توجهی به خواسته های معلمان بود؛ نارضایتی و اعتراضات آنها را فراهم آورد.

این عضو سازمان معلمان ایران می افزاید : « وزیر آموزش و پرورش پس از تحویل آیین نامه به دولت اعلام کرد که تعداد کمی از فرهنگیان با این آیین نامه مخالفند حال آن که نتایج نظرسنجی های گروه های مختلف معلمان حاکی از نارضایتی بالای ۹۶ درصدی فرهنگیان است !

گزارش صدای معلم از سخنان عباس نجار سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

البته ایشان اضافه کرد که این قانون جای تغییر مجدد در هیئت دولت دارد.

کریمی نیا می پرسد : قابل درک نیست که چرا آقایان از ما نظر خواهی می کنند ولی در عمل به آن توجهی نمی‌کنند !

طاهره نقی ئی دبیر کل سازمان معلمان ایران هم در توئیتی می نویسد : « بیش از ده سال ، معلم ها را با موضوع رتبه بندی آزار دادند و نهایتا سرهم بندی شد . اینک آموزش و پرورش آیین نامه ای پر نقص برای اجرایی کردن آن تدارک دیده ، از دبیر هیات دولت و اعضای کمیسیون آموزش می خواهیم مانع تصویب این آیین نامه شوند و بیش از این با روح و روان یک میلیون معلم شریف بازی نکنند !! »

فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در توئیتی می نویسد : « نکته خنده دار ؛ در آیین نامه رتبه بندی معلمان برای ۳۰ سال سابقه تدریس در مدارس ۱۵ امتیاز ولی برای تدریس در دانشگاه ۲۰ امتیاز در نظر گرفته اند . ای تدوین کنندگان باهوش ، منظور از این رتبه بندی معلمان آموزش و پرورش است نه اساتید دانشگاه ۰ چرا این همه خرابکاری ؟ چرا ناراضی تراشی ؟؟ »

این وضعیت بیش از پیش جای خالی تشکیلات حرفه ای ، مستقل و فراگیر « سازمان نظام معلمی » را در پرداختن به چنین موضوعاتی عیان ساخت و به وضوح نشان داد تا معلمان صاحب چنین تشکیلات تخصصی نشوند « صدای معلمان » را هیچ فرد و نهادی نخواهد شنید و همچنان منزلت اجتماعی و امنیت روانی آنان تابع سلایق آنی مدیران و مقاماتی خواهد بود که نه درک صحیحی از حرفه معلمی دارند و نه تاکنون معلمی را به صورت عملیاتی در کلاس درس تجربه کرده اند .

گزارش صدای معلم از سخنان عباس نجار سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

البته اگر معلمان و خرد جمعی آنان به این سطح از ادراک و تشخیص شرایط برسد و تاسیس سازمان نظام معلمی به یک گفتمان غالب و یک مطالبه عمومی تبدیل شود .

و اما روی دیگر سخن ما متوجه نهادی در وزارت آموزش و پرورش به نام « مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش » است که مسئولیت آن بر عهده فردی به نام « عباس نجار » است .

هنوز ایشان و نهاد مربوطه به آخرین گزارش صدای معلم خطاب به عملکرد  با عنوان « سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌ و پرورش به جای اظهار نظرهای غیرمرتبط پاسخ گوی وظایف سازمانی خویش باشد ! » ایشان پاسخی ارائه نکرده است . ( این جا )

نجار آن زمان گفته بود : « به معلمان قول می‌دهم نظام رتبه‌بندی در حقوق اسفند ماه اعمال می‌شود . »

گزارش صدای معلم از سخنان عباس نجار سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

نه تنها احکامی صادر نشد بلکه تازه در صورت تصویب در هیات وزیران تا سه ماه دیگر ، این احکام به دست معلمان خواهد رسید . پرسش و درخواست « صدای معلم » از آقای نجار آن است که در جهت شفاف سازی و اقناع افکار عمومی ؛ اسامی آن اقشار موثر و نخبگان حوزه تعلیم و تربیت که در بررسی و تدوین طرح رتبه بندی فرهنگیان نقش داشته اند را منتشر کنند .

به نظر می رسد « عذرخواهی » بابت دروغ گفته شده به معلمان ، جایگاهی در قاموس و شخصیت سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌ و پرورش همچون بسیاری از مقامات و مدیران ندارد .

در همان گزارش نوشتیم :

« نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که چرا آقای نجار در تریبون رسمی یک چیزی می گوید اما در مصاحبه با خبرنگار چیزی دیگر ؟

آیا سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌ و پرورش از گردش کار اداری این وزارتخانه و البته فشل بودن و ناکارآمدی آن اطلاعی ندارد ؟

آیا ایشان از ظرفیت کار هیات های من درآوردی ممیزی که هیچ گونه مشابهی در مطابقت با نظام های آموزشی توسعه یافته نداشته و ماهیتی کاملا اداری دارند و « معلمان متخصص و کارآمد »  هم هیچ نقشی در ارزیابی صلاحیت ها و شایستگی های حرفه ای همکارانشان ندارند اطلاعی ندارد ؟

آیا آقای نجار آخرین گزارش صدای معلم را در مورد « رتبه بندی معلمان » مطالعه کرده است ؟ ( این جا )

اگر واقعا ایشان و سایر افرادی که در هیات کارشناس در آن وزارتخانه فعالیت می کنند به ابعاد و جنبه های قانونی و کارشناسی مساله رتبه بندی معلمان اشراف داشتند دیگر چه نیازی بود که شورای نگهبان که مرجع کارشناسی و تخصصی برای  بررسی مسائل و چالش های آموزش و پرورش به شمار نمی آید ؛ آن همه ایراد را متوجه این لایحه معیوب نماید ؟ و اجرای این قانون به دقایق و لحظات پایانی موکول شود ؟

پیشنهاد و توصیه « صدای معلم » به ایشان و سایر همکاران شان آن است که به جای این همه دلسوزی برای مقام و کرامت معلم و اظهار نگرانی برای خدشه دار شدن شان و منزلت معلمان ، فکر و تدبیری برای سایر وظایف سازمانی و تخصصی خود نمایند که اگر کرونا نبود آموزش و پرورش در این دو سال از پای درآمده بود !

این مسئولان بهتر است به جای ایراد سخنرانی در  تریبون های یک طرفه ، پاسخ گوی پرسش های رسانه های مستقل و منتقد در نشست های رسانه ای باشند . »

گزارش صدای معلم از سخنان عباس نجار سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

به تازگی و در تاریخ 25 فروردین سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش اظهاراتی را در گردهمایی مدیران مناطق 21 گانه شهرستانهای استان تهران داشته است . ( این جا )

پرتال اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران می نویسد :

« سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تاثیر طرح رتبه بندی در میزان حقوق افرادی که مشمول بازنشستگی می شوند، افزود: افرادی که مشمول بازنشستگی می شوند و به لحاظ قانونی امکان ادامه خدمت شان بعد از خدمت سی ساله وجود دارد دعوت می کنم فعالیت کاری خود را ادامه داده و علاوه بر کمک در بخش ساماندهی نیرو بتوانند از مزایای رتبه بندی در دوران خدمت و ایام بازنشستگی استفاده نمایند. این مسئولان بهتر است به جای ایراد سخنرانی در  تریبون های یک طرفه ، پاسخ گوی پرسش های رسانه های مستقل و منتقد در نشست های رسانه ای باشند .

وی در خصوص بحث رتبه بندی ادامه داد: آخرین نسخه تدوین شده یعنی نگارش بیست و پنجم طرح رتبه بندی فرهنگیان، جهت عملیاتی شدن به هیئت دولت تقدیم شد.

این مقام مسئول، از برگزاری جلسات متعدد جهت بررسی و تدوین طرح رتبه بندی فرهنگیان با حضور همه اقشار موثر و نخبگان حوزه تعلیم و تربیت خبر داده و در خصوص جزئیات این طرح گفت: با توجه به ذینفع بودن 970 هزار نفر در طرح رتبه بندی فرهنگیان چیزی که در این طرح دیده شد، این بود که یک شمولیت عام داشته باشد و همه فرهنگیان بتوانند از مزایای این طرح استفاده کنند.

نجار، هدف از اجرای طرح رتبه بندی را کیفیت بخشی به نظام تعلیم و تربیت اعلام کرد و افزود: نگاه باید در آموزش و پرورش به سمتی پیش برود که یک همکار برای ارتقاء از رتبه ای به رتبه بعدی، برخی از صلاحیت های لازم را به دست آورد و تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن جایگاه به کار بگیرد و در کنار این رتبه بندی به مراتب بحث معیشتی همکاران نیز دنبال خواهد شد.

وی در این خصوص گفت: کمترین میزان افزایش حقوق در این طرح یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و بیشترین میزان افزایش مبلغ ۹ میلیون تومان، در آخرین رتبه خواهد بود.

این مقام مسئول ادامه داد: این طرح از ۳۱ شهریور سال ۱۴۰۰ اعمال می شود و معوقه چند ماه گذشته در فواصل زمانی پیش رو پرداخت خواهد شد و در ضمن اثر آن مشمول پاداش و حقوق بازنشستگی نیز خواهد شد.

وی با اشاره به شامل شدن طرح رتبه بندی به نیروهای اداری شاغل در ادارات آموزش و پرورش، عنوان کرد: کارکنان اداری که رسته آنان آموزشی و فرهنگی شاغل در پست اداری است مشمول این طرح می شوند.

سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و اموراداری وزارت آموزش و پرورش، در پایان گفت: دانشجویان متعهد خدمت، نیروهای خدماتی و نیروهای استخدام در رسته اداری، سه گروهی هستند که مشمول طرح رتبه بندی معلمان نخواهند شد.»

گزارش صدای معلم از سخنان عباس نجار سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

پرسش و درخواست « صدای معلم » از آقای نجار آن است که در جهت شفاف سازی و اقناع افکار عمومی ؛ اسامی آن اقشار موثر و نخبگان حوزه تعلیم و تربیت که در بررسی و تدوین طرح رتبه بندی فرهنگیان نقش داشته اند را منتشر کنند .

و اما درخواست دیگر این رسانه از سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و اموراداری وزارت آموزش و پرورش آن است که با توجه به ارائه اخبار خلاف واقع و این که معلمان دیگر به سخنان ایشان اعتمادی ندارند و سخنان ایشان ، آتش خشم معلمان را بیش از پیش شعله ور خواهد کرد ؛ از اظهار نظر در این موارد اجتناب کرده و اگر ترس و واهمه ای از رسانه ها و خبرنگاران ندارند پاسخ گوی پرسش ها و دغدغه های اهل رسانه در مورد عملکرد خود و مرکز خویش باشند .

پایان گزارش/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

جمعه, 26 فروردين 1401 13:35 خوانده شده: 903 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1401/01/26 - 18:19
بعد از کار در معدن عذر خواهی سخت ترین کار برای مسوولان است!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/01/28 - 09:22
ایا فقط دانش اموز شخصیت و احترام لازم داره؟!!
در مدرسه معلم و دانش اموز هر دو نیاز به احترام و توجه دارند به خصوص حفظ منزلت و کرامت معلم
بسیارند کلیپهای بی احترامی به معلمان در فضای مجازی و...
دانش اموز باید قوانین مدرسه را رعایت کند که یکیش کوتاه بودن موها در پسران و داشتن پوشش مناسب در پسر و دختران است
معلمان کم ناراحت نیستند از کم توجهی در تصویب رتبه بندی ناقص چر اشکال و سخت گیرانه و نبود بیمه تکمیلی طلایی و نبود تخصص ها در درمان گاههای فرهنگیان و نپرداختن مطالبات و حق التدریس بهمن و اسفند ....!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/01/28 - 09:30
سال به سال و دولت به دولت دریغ از پارسال و قبلی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/01/28 - 10:53
مگه چندسال قبل یک دبیر فیزیک در داخل مدرسه به قتل نرسید؟!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/04 - 14:14
عاقبت مدیران جدید کارنابلد و رانتی و غیر متخصص و کم تجربه در کنار نبود تشکل نظام معلمی
پاسخ + +3 0 --
علی ادامه 1401/01/26 - 18:53
با سلام و سپاس از آقای پور سلیمان که به حق شفاف سازی 1-مراحل کار در تدوین آیین نامه و2- معرفی اسامی نخبگان . این رسم حوزه ستادی است 1- خودشان تصمیم می گیرند سپس 2- اگر به عقل شان برسد به چند نفر متخصص نشان می دهند 3- هیچ یک از نظرات متخصصان را به دلیل پیشنهادهای اصلاحی که از نظرشان زمان بر است اعمال نمی کنند و در پایان 4- آیین نامه را مصوب می کنند و اسامی متخصصانی که نظرات آن ها اعمال نشده است به آن ضمیمه می کنند.
در ضمن به نظر می رسد راه اندازی صنف معلمی در این مرزو بوم به دلیل امنیتی همیشه حکومت گرا خواهد شد و مهره های اصلی صنف را صاحبان قدرت تعیین خواهند کرد
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1401/01/26 - 20:48
چقدر جای الهیار ترکمن چقدر خالی ست.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1401/01/26 - 21:13
حالا بایستی حتما یه چیزی جر بخوره تا شفافیتش معلوم شه؟
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1401/01/26 - 21:41
مؤمن نباید کاری بکند که به عذرخواهی کشیده شود
پاسخ + +4 0 --
مهدی 1401/01/26 - 22:12
ممنون ازصدای معلم برای انعکاس این خبر.ایهاالناس اینهافقط دارن زمان میخرن.بااین رتبه بندی تاشش ماه دیگه هم حکمی زده نمیشه.شماملاحظه بفرمایین بالای پنجاه شصت آیتم گذاشتن.اولا این آیتمهاقابل راستی آزمایی هستن؟تعهد ونظم وآراستگی روکی میخوادارزیابی کنه؟تشویق نامه وگواهی وتدریس کارگاه رو سه سوت میشه فتوشاپ کرد.اولا فکرکردن چه کاغذبازی ودکونی دوباره راه میفته؟مثل ضمن خدمتای پولی که صدای همه دراومد.دوما استعلام اینهابه چه نحوه؟خداروخوش میادیه سری باآشنابازی ویابا فتوشاپ تشویق نامه وکارگاه وتولیدمحتوا ردیف کنن وبقیه نگاه کنن.وحتی حق اونی که زحمت کشیده وتشویقی گرفته وکارگاه رفته هم ضایع بشه.بعداینکه هشتصدوپنجاه معلم پوشه به دستی که هرکدوم یه پوشه صدبرگی مدارک دارن روکی میخوادبررسی کنه؟آقایون بزرگترین کلاهبرداری روآپ بااین رتبه بندی میخوادانجام بده.به هوش وبه گوش باشین که اگه بیدارنشیم کلاه پس معرکه است
پاسخ + +4 0 --
معلم 1401/01/26 - 22:42
وقتی رییسی رییس جمهور باشد و نوری وزیر آموزش و پرورش و عسگری معاون پشتیبانی وزیر ، نجار هم جای درستی قرار گرفته است
دولت بی سوادان
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1401/01/27 - 04:20
صبح و شام و سحر و نیمه شب و ظهر و افطار، لعن و نفرین بر غاصبان شغل معلمی و حامی غاصب و تأییدکننده غاصب
و درود و رحمت بر آقای پور سلیمان
و سلام بر چاه
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1401/01/27 - 06:12
این آیین نامه غیرکارشناسی تدوین شده وقتی در آموزش و پرورش مأموریت تحصیلی وجود ندارد ملاک قراردادن مدرک درست نیست
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1401/01/27 - 10:45
معلمان قبلا رتبه بندی شده اند و نیازی به رتبه بندی مجدد نیست. فقط باید تطبیق رتبه و افزایش حقوق انجام شود.
برای افراد جدیدالاستخدام و ارتقای رتبه نیز باید آیین نامه ای بر مبنای مدرک و سنوات و ضمن خدمت و تشویقی و دیگر آیتم های قابل دسترسی ، طراحی شود.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/01/27 - 12:45
مگه سایر ادارات و وزارتخونه ها تشکل صنفی دارند؟؟ الکی دنبال سازمان ها و صنف های بی اثر نباید بود. قانون برای همه کارمندا باید یکی باشه. همین.
پاسخ + +3 -1 --
حجت الله 1401/01/28 - 23:41
حالا اومدن وسط اینهمه دروغ و دنگال زوم کردن به معلمی که با قیچی موی یه دانش آموز رو زده تا حاشیه سازی راه بندازن
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/01/29 - 16:03
وزیر بی سوادوبیخیال زیر دستانش
.....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/01/31 - 04:50
دروغ نجار در مورد اجرای رتبه بندی در پایان اسفند 1400باید پیگیری شود از کجا معلوم سخنان دیگر اودرموردرتبه بندی دروغ نباشدآیین نامه منتشرشده در فضای مجازی چیزی جز یک مانع بندی بزرگ در مقابل فرهنگیان جهت عدم دست یابی به رتبه های بالا نیست
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/02/01 - 12:29
کدام رتبه بندی ¡!!!!!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/02/01 - 21:40
لطفا بخشنامه نقل و انتقالات جدید را تحلیل کنید که جناب دکتر نجار فرستادند.انتقالی خودش کار خیلی سختی بود عدم نیاز و اعلام نیاز مبدا و مقصد که مثل یک دیوار بتونی بود حالا شرایط سابقه را چنان بردند بالا که حتی کسی نتونه ثبت نام کند تازه به مدیران کل و مناطق هم توصیه کردند سخت گیری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور