صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

« آقای نوری ! مدل آقای فانی EFQM بود ... مدل شما چیست ؟! »

وزیر آموزش و پرورش در مورد " کمیته انتصابات " شفاف سازی کند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم و درخواست از وزیر آموزش و پرورش برای شفاف سازی درباره کمیته انتصابات

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش دهم دی ماه در گفت‌ و گو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس درباره انتصابات این وزارتخانه چنین می گوید : ( این جا )

« کمیته‌ای را تعیین کردیم و با شناسایی نیروهایی که دارای تجربه و روحیه تحولی هستند، انتخاب‌ها را انجام می‌دهیم.

 این کمیته متشکل از تعدادی از فرهنگیان است؛ البته یکی، دو نفر از کسانی که بیرون آموزش و پرورش بودند نیز در آن حضور دارند؛ این افراد از سال ۹۲ با بنده در حوزه تعلیم و تربیت کار کردند و افراد شناخته شده‌ای در مراکز علمی ـ پژوهشی هستند.

گزارش صدای معلم و درخواست از وزیر آموزش و پرورش برای شفاف سازی درباره کمیته انتصابات

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه نسبت به انتصابات همواره نقدهایی وجود دارد، گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم تا فرد مناسب هر بخش را انتخاب کنیم اما آیت‌الله رئیسی به ما یاد داده است که هرجایی افراد نتوانستند وظیفه‌شان را انجام دهند، افراد دیگری جایگزین شوند.

 در معاونت‌های اصلی وزارت آموزش و پرورش، فرهنگیان حضور خواهند داشت و برخی موارد مثل بخشی اطلاع‌رسانی و.. ممکن است از افراد بیرون آموزش و پرورش استفاده کنیم. زیر آموزش و پرورش توضیح دهد که تاکنون به چه میزان از « توان معلمان » در امر عزل و نصب مدیران استفاده شده است ؟

اعتقاد دارم تا آنجایی که امکان دارد باید از توان معلمان استفاده کنیم اما گاهی وقت‌ها مثل صندوق ذخیره مجبور می‌شویم از افرادی که در بیرون مجموعه تجارب لازم را دارند، استفاده کنیم. »

نخستین درخواست « صدای معلم » از وزیر آموزش و پرورش آن است که بر اساس اصل صداقت و اعتماد سازی که در نخستین نشست رسانه ای خود به آن اشاره و تاکید کرد آن است که به طور دقیق و شفاف اعضای کمیته انتصابات خود را به افکار عمومی و جامعه فرهنگیان اعلان کند .

یوسف نوری به عنوان مقام مسئول مشخص کند که معیارها و شاخص های مدیریتی مورد نظر این کمیته چه هستند و مقرّ این کمیته در کجا قرار دارد ؟

گزارش صدای معلم و درخواست از وزیر آموزش و پرورش برای شفاف سازی درباره کمیته انتصابات

پرسش صدای معلم آن است که آیا کمیته انتصابات وزیر آموزش و پرورش حاضر است با رسانه ها و خبرنگاران نشستی بگذارد و در مورد عملکرد خود پاسخ گو باشد ؟

آقای نوری در انتصاباتی که در این زمان کوتاه انجام داده است به استناد رئیس دولت سیزدهم به صورت دقیق مشخص کند که کدام یک از مدیران معزول تاکنون نتوانسته اند وظایف شان را انجام دهند تا حداقل مدیران بعدی آن اشتباهات و خطاهای مدیریتی و عملکردی را تکرار نکنند و مهم تر از آن بر اساس اصل اعتماد سازی ، اعتماد معلمان به اقدامات وزیر آموزش و پرورش جلب شود . آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عزل و نصب ها و به چه میزان نقش ایفا می کنند ؟

وزیر آموزش و پرورش توضیح دهد که تاکنون به چه میزان از « توان معلمان » در امر عزل و نصب مدیران استفاده شده است ؟

محض اطلاع وزیر آموزش و پرورش اعلام می شود در زمان وزارت علی اصغر فانی وزیر پیشین هم کمیته ای با همین نام اما شناسنامه دار و شفاف تشکیل شد .

« صدای معلم » با این حال نسبت به وضعیت عزل و نصب ها بی تفاوت نبود و منتقد بود .

این رسانه در گزارشی به تاریخ 5 اردیبهشت 1395 در گزارشی با عنوان « آقای فانی ! شأن یک وزیر والاتر از دخالت در عزل و نصب مدیریت یک مدرسه است! EFQM همین بود؟» نوشت : ( این جا )

« سال قبل وزیر آموزش و پرورش، مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر را بدون آن که دلیل خاصی بر آن مترتب باشد عزل کرد!

به این اقدام وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس اعتراض شد . ( این جا )

گفته می شد فشار برخی از نمایندگان مجلس در این وضعیت مؤثر بوده است.

اگر عزل یک مدیر کل بدون اقناع و پاسخ گویی به این راحتی صورت می گیرد پس آن دفاع جانانه و سرسختانه ای که فانی در مقام پاسخ به توضیحات نمایندگان پرسش کننده در قضیه ی استیضاح و در ارتباط با عملکرد « کمیته ی انتصابات » ارائه نمود چه بود؟

گزارش صدای معلم و درخواست از وزیر آموزش و پرورش برای شفاف سازی درباره کمیته انتصابات

در نشستی که تشکل های معلمان در هفتم تیرماه 1394  با علی اصغر فانی داشتند ؛ وزیر آموزش و پرورش خطاب به نمایندگان تشکل های معلمان چنین گفت :

" سعی ما تعالی آموزش و پرورش بر اساس EFQM اروپاست و در این زمینه سعی داریم تا استانداردها را در راستای " مدرسه محوری " ارتقا بدهیم ." ( این جا )

در واقع ، یکی از مهمترین برنامه های فانی که از ابتدا اعلام شد « ارتقای مدیریت آموزشگاهی » و « تاکید بر تمرکز زدایی و مدرسه محوری » بوده است.

حال ، در ماجرای عزل مدیریت یک مدرسه، فانی باید به این پرسش پاسخ دهد که بر اساس چه منطق و یا دلیلی اقدام به این کار کرده است؟

آیا وزیر آموزش و پرورش نقطه و یا نقاط ضعفی دارد که سعی می کند با دادن امتیاز به این گونه نمایندگان زیاده خواه و قانون شکن آن ها را بپوشاند ؟

مگر قرار نیست قانون مداری و احترام به قانون مقدم بر هر چیز باشد؟

آیا وزیر آموزش و پرورش تاکنون به بازخورد عملکرد خویش در این گونه موارد و در میان افکار عمومی فرهنگیان اندیشیده است؟

آیا به اعتمادسوزی و فرصت سوزی که نتیجه ی طبیعی و منطقی این گونه اقدامات است فکری کرده اند؟

این سیاست سکوت و رد شدن تا کی ادامه خواهد یافت؟

اما آیا وزیر محترم دولت تدبیر و امید قرار است با این گونه اقدامات ، عملکرد این افراد را تایید کند ؟! 

آیا این امور در تضاد با شان یک وزیر آموزش و پرورش در وزارتخانه مادر نخواهد بود ؟

EFQM همین بود؟ »

گزارش صدای معلم و درخواست از وزیر آموزش و پرورش برای شفاف سازی درباره کمیته انتصابات

حال آقای یوسف نوری شفاف و صادقانه پاسخ دهد ؛

آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عزل و نصب ها و به چه میزان نقش ایفا می کنند ؟ افکار عمومی مشتاق دانستن این مساله هستند .

در برنامه ای که آقای نوری به تایید مجلس رسانده است در بخشی به « چالش های نظام آموزش و پرورش » اشاره گردیده است .

چالش اول ناکارآمدی نظام حکمرانی آموزشی کشور معرفی شده است و عامل نخست بخشی نگری در امر آموزش و پرورش بوده است .

نخستین راهبرد وزیر آموزش و پرورش ارتقای آموزش و پرورش به مثابه امرحاکمیتی و دغدغه ملّی با حضور همه بازیگران و ارکان است .

پرسش صدای معلم آن است که این گونه انتصابات فله ای و فاقد منطق کارشناسی وزیر آموزش و پرورش تا چه میزان با برنامه های ایشان در مورد بهره گیری از همه ظرفیت ها مطابقت و هماهنگی دارد ؟

و این بازیگرانی که آقای نوری در برنامه های خود به آن اشاره کرده چه افراد و جریان هایی هستند ؟

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم و درخواست از وزیر آموزش و پرورش برای شفاف سازی درباره کمیته انتصابات

پنج شنبه, 30 دی 1400 15:25 خوانده شده: 668 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1400/10/30 - 18:43
ای بابا! خیلی دست بالا گرفتین وزیر را! فکر می کنید مثلا تو فنلاند یا سوئد هستید و ایشان با طی مدارج و کوله باری از تجریه علم و مهارت و با نشان دادن لیاقت وزیر شده اند. چند صباحی دورشو می گذرونه و ... اصلا ایشان تو باغ آموزش و پرورش نبودند از یه جای صداش کردند و ... راحتش بزارین ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/11/01 - 20:42
کجا شفاف سازی هست که در آ.پ باشه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/11/05 - 09:02
متاسفانه اکثر منتصبان دولت اصولگرای حاکم بیشتر متعهد بوده اند تا متخصص و با تیغ پنبه اصلاح طلبان و اعتدالیون را خوب و بد از مدیریتها درو کرده اند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/11/05 - 09:03
چرا شخص ریس جمهور و وزرا در دولت اصولگرای حاکم گفتگو با رسانه ها و روزنامه ها و پاسخ به سوالات آنها برگرار نمیکنند؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1400/10/30 - 18:45
مثلا فکر می کنید همه چیز سر جای خودش است و وزیر هم معاوناشو همه پیرهن پاره کرده و ....
نه عزیز دلم از این خبرا نیست. ایشان فقط فکرش اینه که هوای اون بالایی ها را داشته و منویات اونا را اجرا کنه چون من و تو ابدا نمی توانیم صندلی ایشان را تکان بدیم. اما اون بالایی که اگر دیکته اش را غلط بنویسه فورا کله پاش می کنند.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1400/10/30 - 18:46
ایشان از اون چهره های اول انقلاب است که تخصص اش آموزش و پرورش نیست. مگر شهید رجایی یادتون رفته یا وزیرهای دیگه
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1400/10/30 - 18:47
یک بار دیگر برنامه های ایشان را مرور کنید. خیلی مفتخر است که اربعین راهپیمایی شرکت کرده است. طوری نوشته که مثلا جایزه یونسکو را بدست آورده است.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1400/10/30 - 18:49
وزیر کار حجت عبدالملکی را ببینید داره چه کار می کنه. از این وزرا کشور به جایی نمی رسد.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1400/10/30 - 18:50
فرد مناسب از نظر شما فرد متخصص است
اما از دید آنها فردی است که ظواهر را رعایت می کند: یقه بسته، تسبیح در دست و ... اشکالی نداره اگر مغز هم خالی باشد چه بهتر
پاسخ + +4 0 --
سبحان موسوی 1400/11/01 - 14:53
سلام
متاسفانه نمایندگان در انتخاب مدیران و روسای اموزش وپرورش شهرستان ها دخالت که نه کلا خودشون انجام میدن و ربیس دفتر و یا رییس ستاد انتخابات خود را انتصاب می کنند بدون اینکه اصلا مقبولیت این فرد را در بین فرهنگیان بسنجد و حتی با مخالفت 90درصدی فرهنگیان باز مصر بر نظر خودش هست و با لابی از طریق اموزش و پرورش و فشار نظر خودشون را تجمیل می کنند .باید به حال اموزش و پرورش تاسف هورد که مسئولین را که حق قانونی یک مدیرکل و روسای مناطق هست نمایندگان با دخالت نابجا انجام میدن
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1400/11/01 - 23:22
تمام مدیران کل فکر کنم‌عوض شدند به جز مدیر کل اذربایجان شرقی که با حمایت منادی بر مسند مدیرکلی تکیه زده و همین طور پسر خاله مدیرکل که رییس ناحیه ۱ تبریز است فردی پرخاشگر و ضد معلم که همچنان ریاست ناحیه رو بر عهده داره
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1400/11/02 - 16:55
با صد یا دویست بلوک ورست میشه.
پاسخ + +1 0 --
زیبا 1400/11/05 - 14:51
مرقوم فرمودیدسال قبل فلان وزیر،مدیرکل آموزش وپرورش استان بوشهرراعزل کردولی بهتراست بگوییدبه فلان وزیرآموزش وپرورش دیکته گردیدکه مدیرکل بوشهرراعزل کنددرغیراینصورت خوداوعزل خواهدشدوسپس مغضوب خواهدگشت!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور