صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

انتقاد مدیر صدای معلم در نشست انجمن اسلامی شهر تهران : واقعا پرسش این است چرا زمانی که مجلس و دولت پیشین هماهنگ بودند بحث سازمان نظام معلمی به سرانجامی نرسید ؟

فانی : خواسته ی معلمان باید این باشد : تدوین لایحه قانون جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش . یک جزء مهم آن هم سازمان نظام معلمی است

صدای معلم گزارش می کند ؛

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ نشست تقدیر از «مدیران آموزش و پرورش شهر تهران در دولت تدبیر و امید » یکشنبه 28 فروردین با میزبانی انجمن اسلامی معلمان شهر تهران در رستوران ایده آل فرهنگیان برگزار گردید .

کاظم اکرمی وزیر پیشین آموزش و پرورش در سخنانی ضمن اشاره به تجارب خود در حرفه ی معلمی گفت : « موقعی که معلم دانشگاه شدم تجربه ای که من دارم این است که فرصت زیادی به دانشجویان می دادم که « نقد » کنند .

« علیرضا راه پیما » مجری این نشست با اشاره به سوابق و تجارب مدیران عضو انجمن اسلامی معلمان گفت : « انجمن اسلامی از ابتدا نقش گرد هم آیی داشته است و اعضا را دور هم جمع می کرد . ممکن است ایرادات زیادی به انجمن اسلامی معلمان وارد باشد اما این که در گرد هم آیی ها سعی می کند همه را دور هم جمع کند من به آن نمره می دهم .

« علیرضا شفیعی مطهر » عضو این تشکل با بیان اشعاری گفت : « هر جامعه ای که بخواهد راه پیشرفت را پیش بگیرد ، راه توسعه را پیش بگیرد ، باید از آموزش و پرورش شروع کند . از هیچ دستگاه دیگری ممکن نیست و اگر طبقه معلم یک جامعه بجنبند و تصمیم بگیرند لااقل می توانند نسل بعد را توسعه یافته تر کنند . متاسفانه ما در این چهار دهه خیلی باختیم و در خودشکوفایی معلم موفق نشدیم یعنی ما هر چقدر هم جار بزنیم و داد بزنیم که معلمی شغل انبیاست اما خود معلم شخصیت خودش را بروز ندهد ، شاگردان خودش را شیفته ی خودش نکند . با عمل خودش هدایت نکند . یعنی اول خودش را ملزم کند که موارد اخلاقی را رعایت کند شاگردان او هم یاد می گرفتند .

« علی اصغر فانی وزیر پیشین آموزش و پرورش گفت : « من در شورای عالی آموزش و پرورش گفتم شما برای چه سکوت کردید که شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد برای کنکور تصمیم می گیرد ؟

 جرا شورای عالی آموزش و پرورش در این مورد اول تصمیم نگرفته است ؟

بلای دوم رتبه بندی است. رتبه بندی مشکل دارد. رتبه بندی معلم و تعیین صلاحیت حرفه ای معلم دو قسمتی هستند که قابل تفکیک نیستند. مجلس آمده رتبه بندی را تصویب کرده بدون این که بررسی صلاحیت معلم را به این پیوست بدهد.

 الآن چه شده است ؟

قانون تصویب شده شورای نگهبان صحه گذاشته است الآن می خواهند آیین نامه بنویسند ، نمی توانند بنویسند !

آیین نامه نمی توانند بنویسند نه این که نخواهند بنویسند بعضی از این منتقدین روی ضوابط تکیه می کنند. به نظر من ، ضوابط این قدر مهم نیست ؛ چیزی که مهم است این که چه کسی این رتبه بندی و این ارزیابی را می خواهد انجام بدهد. کجا ارزیابی را انجام دهند ؟

الآن هم تشکل ها بیانیه دادند و تهدید کردند. اگر یک بار ما به خودمان به عنوان تشکل قول بدهیم که آموزش و پرورش را رصد کنیم. اعلام موضع کنیم. بعضی اوقات کار خوبی انجام شده تشکر کنیم . مدام بد نگوییم البته بعضی جاها هم اشکال دارد.

رتبه بندی بدون تعیین صلاحیت حرفه ای معلمان یعنی هیچ !

 پاشنه آشیل رتبه بندی همین ارزیابی است و ارزیاب. هم ارزیابی و هم ارزیاب.

در جلسه سازمان امور اداری استخدامی من را دعوت کردند ، پیشنهاد دادم که سازمان نظام معلمی را تشکیل بدهید ؛ آن سازمان بیاید معلمان را ارزیابی کند. مثل سازمان نظام پزشکی مثل سازمان نظام مهندسی . من به آنها این پیشنهاد را دادم که این کار را انجام دهید ؛ حالا به معلمان بگویید که شش ماه صبر کنند تا این سازمان شکل بگیرد و ما بتوانیم این کار را انجام بدهیم. منتها گوش شنوایی نیست.

معلم کارمند نیست.

باید روی این تکیه بکنید که معلم کارمند نیست. شما با قانون مدیریت خدمات کشوری که برای کارمندان دولت است دارید می خواهید معلم را ارزیابی کنید . کما این که استاد هم کارمند نیست. برای خودش نظام استخدامی خاص دارد. ما یک میلیون و خورده ای کارمند و پرسنل داریم اینها را با قانون مدیریت خدمات کشوری دارند ارزیابی می کنند ، با آنان رفتار می کنند . مثلا می گویند که کارمند 44 ساعت در هفته کار می کند معلم 24 ساعت. این یعنی بیست ساعت ارفاق. معلم سه ماه تعطیلی دارد عید هم پانزده بیست روز نمی آید ؛ تازه شما طلبکار هم هستید ! این را به ما می گویند.

 من هم در مصاحبه گفتم من هم کار اداری کردم هم کار معلمی. هر یک ساعت تدریس بیش از دو برابر کار اداری انرژی می برد .

من در روز تودیع هم اینها را گفتم. چند نماینده مجلس هم بودند .گفتم آقای جهانگیری حرف های من را گوش کنید. معلم می گوید ما از فقر ناراحت نیستیم از فرق ناراحتیم.»

بخش پایانی سخنان فانی را می خوانید .

 

سخنان علی اصغر فانی در مورد تدوین لایحه قانون جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش و تشکیل سازمان نظام معلمی

من در روز تودیع هم اینها را گفتم. چند نماینده مجلس هم بودند .گفتم آقای جهانگیری حرف های من را گوش کنید. معلم می گوید ما از فقر ناراحت نیستیم از فرق ناراحتیم.

به نظر من خواسته تشکل ها باید این باشد :

 لایحه قانونی جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش. ما نیاز به یک قانون جامع داریم که در آن هم جذب  هم نگهداری هم بهسازی هم رتبه بندی هم تایید صلاحیت حرفه ای هم و از همه مهم تر آیین نامه استخدامی خاص معلمین باشد. این باید خواسته شما باشد وگر نه مدام می آیند یک تکه آن را تصویب می کنند بعد در جای دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب می کند اینها را کنار یکدیگر بگذاریم با هم نمی خواند. این در کل یک منظومه است در رابطه با نیروی انسانی آموزش و پرورش.

سخنان علی اصغر فانی در مورد تدوین لایحه قانون جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش و تشکیل سازمان نظام معلمی

مدیر صدای معلم:

از دوستان انجمن اسلامی معلمان  تشکر می کنم که از من برای حضور در این نشست دعوت کردند .

آقای فانی

 صحبت های شما متین و منطقی است. البته ما خیلی زودتر از اینها زمانی که شما در سمت وزیر آموزش و پرورش بودید باید حداقل این بحث سازمان نظام معلمی را به عنوان یگانه مرجع ارزیاب صلاحیت های حرفه ای معلمان به سرانجام می رساندید .

به قول شما آمدند آیین نامه بنویسند اما بلد نیستند. بلد نیستند چون ابزارش را ندارند.

شما می خواهید کیفیت آموزشی را می خواهید بسنجید  اما با چه چیز می خواهید بسنجید؟ کدام ابزار؟ با کدام نهاد؟ نمی توانند. و صدای معلمان هم  درآمده است.

مسئولین متاسفانه نه گوش شنوایی دارند نه اراده ای برای شنیدن و از طرفی بحثی که ما در آموزش و پرورش داریم بحث گفتمان سازی در فضای آموزش و پرورش و در میان معلمان است.

سال هاست روی تشکیل سازمان نظام معلمی داریم بحث می کنیم و می نویسیم . در زمان  وزارت آقای دانش آشتیانی گام هایی برداشته شد ولی بایکوت شد. به مجلس هم نرسید و مجلس هم همکاری نکرد . ما باید نیروی انسانی آموزش و پرورش را که مهمترین رکن آموزش و پرورش است اصل بگیریم بعد ببینیم چه چیزهایی به این نیروی انسانی مربوط می شود.

 واقعا پرسش این است چرا زمانی که مجلس و دولت پیشین هماهنگ بودند بحث سازمان نظام معلمی به سرانجامی نرسید ؟

با این حال در بدنه معلمان گفتمان سازی برای این موضوع را نداریم.

فرضا در تجمعات معلمان بنر می زنند و  پلاکارد برمی دارند که تشکیل سازمان نظام معلمی خواسته ما نیست .

اینها را در تجمعات معلمان دیده ایم.

برای این باید چه کنیم ؟

 وقتی معلمان از این مسئله استقبال نمی کنند راه حل چیست؟

باید چه کار کنیم که معلمان به این نقطه و به یک خرد جمعی و آینده نگری برسند که تشکیل سازمان نظام معلمی هم بحث معیشتی را پوشش می دهد و هم در کنارش منزلت معلمی را.

 سخنان علی اصغر فانی در مورد تدوین لایحه قانون جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش و تشکیل سازمان نظام معلمی

فانی:

این شعاری که من دادم یعنی لایحه قانون جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش شامل اجزایی است که نام بعضی از آنها را بردم یقینا سازمان نظام معلمی را هم دربر می گیرد. بالاخره شما باید کار کنید.

معلمین بدانند که تکه تکه قانون که از یک انسجامی برخوردار نیست و یک منظومه ای را تشکیل نمی دهد مشکل ما را حل نمی کند و اگر شما تشکل ها بتوانید این را برای معلمان جا بیاندازید مسئله حل است یعنی تحصیل حاصل است.

آن موقع یکی از خواسته های معلمان این می شود که  که آن قانون را پذیرفته اند.

 من در حدی که بضاعتم می رسد و تنها وزیری هستم که وقتی کنار رفتم آموزش و پرورش را رها نکردم.

من روزی شش تا هشت ساعت برای آموزش و پرورش کار می کنم. یا می نویسم یا می خوانم یا دیگران نوشتند من اصلاح می کنم.

بنابراین من در سازمان امور اداری اسخدامی این را مطرح کردم. نسبتا پسندیدند. دارند دنبال می کنند. هر کسی که زبانم برسد دستم به آنها برسد مطرح می کنم. اما من یک نفر بیشتر نیستم. البته من در حال حاضر به عنوان مرجع آموزش و پرورش کشور مطرح هستم. یعنی جناح راست، جناح چپ، اصولگرا، اصلاح طلب هر وقت بخواهند در مورد آموزش و پرورش تصمیمی بگیرند من را هم دعوت می کنند. الحمدالله من این وضعیت را دارم و سازمان نظام معلمی را یک بخشی از نظام جامع استخدامی معلمین دنبال می کنم.

من فکر می کنم اگر روی این شعار دوستان تاملی کنند و اگر صلاح می دانند روی این کار کنند که اجزای قانون استخدامی معلمین اعم از بهسازی معلم ، پالایش معلم ، آموزش معلم ، رتبه بندی معلم ، تعیین صلاحیت حرفه ای معلم و اجزای دیگر . اینها را باید با هم دید. این هنر شما است که قلم بزنید. این گونه نباشد که یک تکه ای از یک مشکلی بگیرید و تصویب بکنید و دو سال بعد یک تکه یک مشکل دیگر را بیاورید و اینها را کنار یکدیگر می گذارید و جفت و جور نمی شود.

مدیر صدای معلم:

البته سازمان نظام معلمی باید رابطه اش با نظام گزینش و یا دانشگاه فرهنگیان و بخش های دیگر هم  مشخص شود .

 

فانی:

ما باید نیروی انسانی آموزش و پرورش را که مهمترین رکن آموزش و پرورش است اصل بگیریم بعد ببینیم چه چیزهایی به این نیروی انسانی مربوط می شود. بی شک سازمان نظام معلمی است . آن را دنبال کنید. منتها این منظومه را برای خودمان تعریف کرده باشیم نه این که به طور مجزا و تکه تکه روی آن حرف بزنیم.

سخنان علی اصغر فانی در مورد تدوین لایحه قانون جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش و تشکیل سازمان نظام معلمی

پایان گزارش/

بخش نخست

بخش دوم

بخش سوم


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سخنان علی اصغر فانی در مورد تدوین لایحه قانون جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش و تشکیل سازمان نظام معلمی

یکشنبه, 11 ارديبهشت 1401 18:13 خوانده شده: 434 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
محمد باقر شیبانی 1401/02/11 - 20:13
منابع نیروی انسانی در راس، یک مدیریت لائق و شایسته لازم دارد .در سطوح استانی و شهرستانی و منطقه ای هم همینطور.باید متخصص باشد.اهل معیار و قانون باشد.اگر از هم گسیختگیهایی پیرامون ،کمبود معلم در برخی سنوات و مازاد نیرو در برهه ای دیگر-عدم بکارگیری نیروی متخصص در پست مرتبط با خودش-عدم توازن و توزیع نیروها-عدم انتصاب شایسته و به جا-عدم تربیت نیرو در رشته ها و مدارک مورد نیاز-رشد ناهمگون مدرک گرایی-عدم گزینش صحیح-عدم ارزیابی صحیح-عدم رتبه بندی علمی و صحیح -عدم توزیع درست اضافه کاریها-عدم آموزش صحیح و کاربردی ضمن خدمت-عدم بکارگیری متخصص برای مدرسی ضمن خدمتها-عدم نیروی حراستی کارمندیار-و امثال اینها وجود دارد تماما به مدیریت ناصحیح و ناکاربلد در مدیریت منابع انسانی غیر متخصص بر می گردد.متاسفانه کسی که در منطقهء ما این پست را به من و اهلش واگذار نکرد و امروزه و قبلترها هم روزبه روز مشکلات افزونتر شد.وقتی مدیریت منابع انسانی یک اداره یک نیروی تربیت بدنی می شود خوب معلوم است چه بر سر آموزش و پرورش می آید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/12 - 10:19
ضمن تشکر از صدای معلم و جناب آقای پورسلیمان عزیز
شکی نیست برای سنجش عملکرد معلمان باید سازمان نظام معلمی مستقر شود
آیین نامه رتبه بندی با نگاه منصفانه و در نظر گرفتن اکثریت معلمان لیسانس اصلاح شود
بیمه تکمیلی از برنزی آتیه سازان به طلایی ایران تغییر کند
درمانگاه های فرهنگیان در مراکز استان ها دارای بیشتر تخصص ها شوند
قوانین نقل و انتقال فرهنگیان به سمت عدالت و شفاف سازی تغییر کنند
منزلت و معیشت معلم ارتقای جدی یابد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/13 - 07:49
موافقم
انشاا... این تحولات بزودی عملی شود
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1401/02/12 - 03:41
سلام جناب آقای فانی
اینکه شما با سازمان امور استخدامی کشور در ارتباط هستید حداقل این مطلب را هم متذکر شوید که چگونه می شود شایسته سالاری برای دیدار توفیقی حضرت صاحب الزمان(عج) مشروط به سن و سال نیست، پس چگونه می شود که در شرایط استخدام سن و سال مطرح است! گاه دلیل افزایش سن و سال، فساد نه خود فرد بلکه سیستمهای پیشین است و کسی که از طریق فساد نخواسته کارش پیش برود.
افسوس که گاه نه انتصابها درست بوده و نه شرایط و نه آزمونهایی که خروجیش عثمان است. چه گناه بزرگیست، شغل غصبی، درآمد غصبی، مال غصبی، درمان غصبی، تأهل غصبی، اولاد غصبی، زندگی غصبی و ... و چه زیباست خطبه 41 نهج البلاغه
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1401/02/12 - 08:49
اینکه در تحلیل ها ، مطالب تاریخی بی پایه را بلغورمی نماییم معلومه که کند ذهن هستیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/12 - 09:12
مطالب تاریخی بی پایه ؟ ه ه ههه

نعوذ بالله آیا امیرالمؤمنین(ع) کند ذهن بود که در روز دوم خلافت، با بیان جمله " الحق القدیم لا یبطله شیء" تاریخ را شخم زد و آیا نبود اشعث بن قیس که همواره نگران این جملات و مخالف و بدخواه و خیانتکار بود.

کمترین توجه به مدعیان تند ذهنی با هر سابقه و مدرکی که باشند اینست که در تاریخ آینده (معاد)، مفهوم مطالب تاریخی بی پایه را بهتر خواهند دید؛ اگر امروز فرضاً کسانی آنرا بلغور می‌کنند، در آینده عملاً افرادی دیگر حلیم آتشینش را نوش جان خواهند کرد؛ آنگاه فرق تند ذهن و کند ذهن بهتر آشکار خواهد شد.
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1401/02/12 - 14:07
چه آسان از شخصیت ها مایه میگذارید شما. . با نام بردن از آنها اتهام می زنید. تاریخ حتی دیروز هم دیگر بی اعتبار هست چه برسد به هفته و ماه و سال قبل. درک این مفهوم سخت است انگار. معاد امروز هست. امروزی که از خواب برخواسته ایم به رستاخیز و درین عالم به تکاپو. پایان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/12 - 15:26
مایه گذاشتن بی جایگاه نیست، اتهام هم نیست و تاریخ بی اعتبار نیست، چه از نگاه تربیتی و چه عبرتی و چه حقوقی !!!

حیرت از تفکر فردی که نامش مهدی است و معلم است؛ شما از چه طریقی جذب آموزش و پرورش شدید؟

وقتی سند تحول بنیادین علمای آموزش و پرورش، خالی از اشکال و نقص نیست، از معلمان این وزارتخانه هم توقّع بیشتری نیست.

آری به نوعی معاد امروز ماست، چونان زندگی کردن که گویا عمری زندگی دنیوی در راه است و لحظه ای دیگر رو به برزخی که از باورهای ایمانی بپرسند.

امروز ماست تا گذشته ای اصلاح شود چون در آینده‌ای از آن پرسیده می‌شود!
پاسخ + +4 0 --
حاجی لمسایی 1401/02/12 - 09:21
یکی از بهترین کارهایی که انجمن اسلامی معلمان میتواند انجام دهد این است که دست از سر آموزش و پرورش بردارد!!یکی از بزرگترین معضلات آموزش و پرورش بویژه در پایتخت سهمیه خواهی دائم انجمن اسلامی معلمان است!!آقا اگر دغدغه آموزش و پرورش را دارید لطف کنید و دست از سر این آموزش و پرورش بردارید!!جز انحصارطلبی چه کرده اید؟!آقای شفیعی مطهر ادیب و شاعر به دوستانتان بفرمایید مرحمت نموده و ما را مس کنند!!هرجایی که مدیران انجمن اسلامی معلمان وارد شدند در سیستم آموزش و پرورش مصادف شد با انحصارطلبی و رانت جویی!!
پاسخ + +4 0 --
شاکی 1401/02/12 - 09:26
با سلام به نظرم به جای جمع کردن وزرا و مدیران انجمن اسلامی معلمان امکان نقد و بررسی مدیران خودش را با حضور منتقدین برگزار کنه!!این پیشنهاد رو به مدیران ارشد انجمن اسلامی معلمان و رسانه وزین صدای معلم بارها داده ایم برای شروع یک نشست نقد و بررسی عملکرد عبدالرضا فولادوند برگزار بشه و امکان حضور منتقدین مدیریت ایشان فراهم بشه تا یک نقد و بررسی از دوران عملکرد ایشان در شهرستان های استان تهران انجام بشه،قطعا نقاط قوتی داشته اند و البته نقدهای واردی بر ایشان بویژه حراست دوره ایشان وارد است که پرونده آن در اذهان همکاران آسیب دیده تا ابد باز خواهد ماند!!
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1401/02/12 - 21:30
اولا. باید مراکز تربیت معلم یا دانشگاه فرهنگیان فعلی جمع شود حداکثرفقط برای آموزش ضمن خدمت و بدو خدمت معلمان جدید الاستخدام دایر باشد.
دوما. جذب معلم فقط از طریق آزمون و از بین دانش آموختگان دانشگاهی انجام شود.( در همین آزمون اخیر پانصد هزار نفر متقاضی معلمی شده اند)

سوما. بساط حق التدریس و نهضت و شرکتی و...برچیده شده و معلم پس از قبولی در آزمون از روز اول استخدام شود.
پاسخ + 0 0 --
محمد 1401/02/23 - 23:20
در دوره وزارت آقای فانی. ایشان و دوستانشان آموزش و پرورش را به فنا دادند. حالا هم برایش نسخه شفا می پیچید. جناب فانی ما را به خیر تو امیدی نیست. شر مرسان

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور