صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

در نشست انجمن اسلامی معلمان شهر تهران و با حضور مدیران آموزش و پرورش شهر تهران در دولت تدبیر و امید مطرح شد ؛

فانی : دوره من تنها دوره ای است که افزایش حقوق از تورم بالاتر بود ؛ همان موقع بعضی معلمان به من فحش می دادند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه تشکل ها/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ نشست تقدیر از «مدیران آموزش و پرورش شهر تهران در دولت تدبیر و امید » یکشنبه 28 فروردین با میزبانی انجمن اسلامی معلمان شهر تهران در رستوران ایده آل فرهنگیان برگزار گردید .

کاظم اکرمی وزیر پیشین آموزش و پرورش در سخنانی ضمن اشاره به تجارب خود در حرفه ی معلمی گفت : « موقعی که معلم دانشگاه شدم تجربه ای که من دارم این است که فرصت زیادی به دانشجویان می دادم که « نقد » کنند .

« علیرضا راه پیما » مجری این نشست با اشاره به سوابق و تجارب مدیران عضو انجمن اسلامی معلمان گفت : « انجمن اسلامی از ابتدا نقش گرد هم آیی داشته است و اعضا را دور هم جمع می کرد . ممکن است ایرادات زیادی به انجمن اسلامی معلمان وارد باشد اما این که در گرد هم آیی ها سعی می کند همه را دور هم جمع کند من به آن نمره می دهم .

« علیرضا شفیعی مطهر » عضو این تشکل با بیان اشعاری گفت : « هر جامعه ای که بخواهد راه پیشرفت را پیش بگیرد ، راه توسعه را پیش بگیرد ، باید از آموزش و پرورش شروع کند . از هیچ دستگاه دیگری ممکن نیست و اگر طبقه معلم یک جامعه بجنبند و تصمیم بگیرند لااقل می توانند نسل بعد را توسعه یافته تر کنند . متاسفانه ما در این چهار دهه خیلی باختیم و در خودشکوفایی معلم موفق نشدیم یعنی ما هر چقدر هم جار بزنیم و داد بزنیم که معلمی شغل انبیاست اما خود معلم شخصیت خودش را بروز ندهد ، شاگردان خودش را شیفته ی خودش نکند . با عمل خودش هدایت نکند . یعنی اول خودش را ملزم کند که موارد اخلاقی را رعایت کند شاگردان او هم یاد می گرفتند .

چند صباحی مدیر بودیم و اگر بخواهیم به مدیران جدید راه حل بدهیم واقعا باید معلمان را به خودشکوفایی برسانیم یعنی معلم بتواند با عمل خودش الگو قرار بگیرد . می دانیم که معلم در جامعه ما منزلت ندارد . در کشورهای دیگر ، حقوق معلم در مقایسه با سایر اقشار چقدر است و در ایران چقدر است ؟

می خواهم همه چیز را در پول خلاصه کنم . می خواهم منزلت را عرض کنم .

دو سال در ترکیه ماموریت داشتم .

روز اولی که رفتم مدیر گفت یک قطعه عکس بدهید . می خواهیم آن را به شهرداری بدهیم .

همان روز یک کارت صادر کردند . با آن کارت می توانستم تمام آثار باستانی ترکیه که دلاری بود و قیمت های سنگین داشت تماما رایگان بود . مترو رایگان و... الان هم یک کارت منزلت به ما داده اند و کلی شروط و قیود برای آن گذاشته اند !

داریم فرمالیته عمل می کنیم و در این چهار دهه موفق نشدیم . الان دیگر نسل جوان به حرف ما گوش نمی دهد و آهنگ دیگری می نوازد . به این سازی که ما می زنیم دیگر نمی رقصد و به راه دیگری می رود !

بعد از این که بازنشسته شدم به خیلی از جاها جار زدم که به خدا من انتظار پولی ندارم . تا نمردمدوست دارم یک دوره ،  یک کلاس دانشجویی برای من بگذارید تا من این سبک « گلستان » را کار کنم . بعد از 4 ماه عمق سواد شان را بسنجید .  تا زیر خاک نرفتیم ، این زنده بماند . هیچی هم نمی خواهیم .

در جواب ؛ همه شان گفتند که ما برای « کنکور » می خواهیم !

آن چه در زیر می آید ؛ بخش نخست سخنان « علی اصغر فانی » وزیر پیشین آموزش و پرورش است که در این نشست مطرح شده است .

 

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان

می گویند آقای احمدی نژاد به کشور در ابعاد مختلف لطمه زد . مثلا هفتصد میلیارد دلار پول فروش نفت را کجا برد و چه کار کرد ...

من هم می گویم بزرگترین لطمه ای که ایشان به انقلاب زد این بود که انقلاب را از «تجربه بعد از انقلاب » تهی کرد . در همین آموزش و پرورش  آن قدر روی بچه ها فشار آوردند که همه با 25 سال سابقه خودشان را بازنشست کردند ؛ بازنشستگی پیش از موعد.

وقتی ما آمدیم وزیر شدیم دیدیم اصلا نفر نداریم. نفرات اصلی ما بازنشست شدند. بعضی از آن بازنشسته ها را مدیر کل گذاشتیم.

 در استان ها با چراغ گشتیم ؛ نیروهای به درد بخور که یک سری از آنها انجمن اسلامی بودند و یک سری نبودند . آن ها را گذاشتیم و بارمان را بستیم.

fanialiasghar1401seda1

یادتان هست که رسانه های مخالف صبح ، ظهر و شب می گفتند اینها هر چه پیر و پاتال است در آموزش و پرورش جمع کرده اند ولی امروز شما عملکرد آن زمان آموزش و پرورش را با این وضعیتی که ما الآن می بینیم مقایسه کنید !  من به دوستان تشکل ها هم گفتم این که شما باید آموزش و پرورش را لحظه به لحظه رصد کنید و بیانیه بدهید. بگویید اینجا اشتباه است ، اینجا درست است ، این جا خوب است....

بنابراین این خیلی نکته ظریفی است که اصلا سرمایه ما نیروی انسانی است و نیروی انسانی ما را بی اعتبار کردند ولی الحمدالله ما بازسازی کردیم.

 اگر اشل انتخاب وزیر این باشد که الآن اتفاق افتاده است من به جرات می گویم من حداقل سی چهل تا وزیر در اختیار داشتم چه معاونان من مانند آقای زرافشان مگر آدم کمی است و بقیه دوستان و مدیر کل های ما هر کدامشان به مراتب از وضعیت فعلی بالاترند.

نکته دوم این که ما آموزش و پرورشی را تحویل گرفتیم  : « امنیتی » و من اعلام کردم امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی. این جمله، خیلی جمله پرمغزی بود که که عملا اجرا کردیم.

 وقتی من گفتم زمانی که معلمان  جلوی وزارتخانه جمع می شوند خودم بین آنها می رفتم  و  می پرسیدم چه می خواهید ؟

می گفتم چرا روی زمین نشستید ؛ بیایید داخل آمفی تئاتر . بلندگو رو روشن کنید پذیرایی هم بکنید. اما بعضی معلمان به من هم فحش می دادند !

 بعد من به آنها می گفتم که شصت سال است که شما از آموزش و پرورش طلبکارید ! انتظار دارید که ظرف دو سال که ما آمدیم این شصت سال را جبران کنیم ؟ نمی توانیم نه این که نخواهیم نه این که حق شما نیست ما نمی توانیم.

 ما توانستیم هشتاد و چهار و نیم درصد میانگین حقوق را افزایش دهیم. تورم دوازده درصد و حتی هشت درصد.

در اواخر دولت یازدهم که من کنار رفتم تورم هشت درصد بود . ما هشتاد و چهار و نیم درصد حقوق را میانگین اضافه کردیم. در ظرف همان سه سال و دو ماهی که من بودم. یعنی من منحنی تورم را در ده پانزده سال اخیر رسم کردم. بعد منحنی رشد حقوق هم رسم کردم .

دوره من تنها دوره ای است که افزایش حقوق از تورم بالاتر بود .

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان

بروید و بررسی کنید !

 من ادعای بی جا نمی کنم !

این نشان می دهد که آن ترکیب ، همان نیروهایی که می گفتند پیر و پاتال است آنها توانستند درست عمل کنند و کارنامه درستی بدهند.

نکته بعد مسائل امروز آموزش و پرورش است که دو خطر بزرگ بالای سرش است.

 من به دوستان تشکل ها هم گفتم این که شما باید آموزش و پرورش را لحظه به لحظه رصد کنید و بیانیه بدهید. بگویید اینجا اشتباه است ، اینجا درست است ، این جا خوب است.... الآن شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور یک چیزی تصویب کرده است. می دانید چه تصویب شده است ؟ شاید خیلی از شماها ندانید. چه بلایی در انتظار است ؟ شاید ندانید. باید بدانید. انجمن اسلامی یا سازمان معلمان یا کانون صنفی اینها باید مسائل آموزش و پرورش برایشان مهم باشد. ما آموزش و پرورشی را تحویل گرفتیم  : « امنیتی » و من اعلام کردم امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی. این جمله، خیلی جمله پرمغزی بود که که عملا اجرا کردیم.

من به آقای کمیجانی در مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گفتم  که بجنبید !

الآن می گویند که دهم ، یازدهم و دوازدهم امتحان نهایی است. فرضا همین یک سال دوازدهم را که داریم اجرا می کنیم است حق الزحمه آن را شش ماه بعد یک سال بعد می دهیم. حالا سه پایه را می خواهیم یک جا امتحان بگیریم پول آن را از کجا داریم که بدهیم ؟ از آسمان که پول نمی آید !

نیرویش را نداریم. فضایش را نداریم که امتحان بگیریم مگر این که بچه ها را در مرداد امتحان نهایی بگیریم در گرمایی که در مناطق محروم و مناطق گرمسیری هستند. آموزش و پرورش هم هیچ گامی برای این کار برنداشته است.

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش نخست

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گزارش صدای معلم از تحلیل علی اصغر فانی از وضعیت آموزش و پرورش و افزایش حقوق و تورم و انتقاد از رفتار معلمان

دوشنبه, 05 ارديبهشت 1401 15:01 خوانده شده: 547 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -3 --
ناشناس 1401/02/05 - 15:55
انجمن اسلامی را در شهرستانهای تهران به فولادوند می شناسیم ، آقای فانی کلاهتان را بالاتر بگذارید
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1401/02/06 - 12:38
هرچی میکشیم از همین تشکل ها میکشیم همه اشون دنبال منافع خودشون هستند و اگر منافعی نیست چرا اینقدر همدیگه رو تیکه و پاره میکنند؟!!
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1401/02/06 - 12:40
شکایت و شکایت کشی در تشکل های اصلاح طلب!!جالبه که بدونید که در شورای مرکزی یکی از از همین تشکل های باصطلاح اصلاح طلب یک عده دنبال حذف مسوول پایتخت همان تشکل و عضو شورای مرکزی هستند چرا چون با صراحت بهشون انتقاد کرده و باهاشون همراهی هیجانی در موضوعاتی همچون روسیه و اکراین !!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/07 - 14:59
وزیر به وزیر دریغ از قبلی
پاسخ + +2 0 --
شهسوارزاده 1401/02/05 - 16:10
به نام دوست

دست مریزاد به صدای معلم که منعکس کننده مطالبی است که باید هم بدنه و هم رهبری اموزش و پرورش به ان توجه کنند .

متاسفانه در جامعه نگاه کارشناسی به امور ، از جمله نگاه کارشناسی عمیق به اموزش و پرورش کلا فراموش شده است .

با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1401/02/06 - 12:44
جناب شهسوار زاده با سلام نگاه عمیق به آموزش و پرورش در تشکل ها هم دیگر نیست!!متاسفانه حرمت ها در تشکل ها هم شکسته شده ودر تشکلی که شما عضو آن هستید چه خبر شده؟!شکایت و شکایت کشی برای چیه؟!مگر فعالیت در تشکل ها چه منافعی دارد که عده ای درخواست اخراج عده ای دیگر را می کنند؟!بر سر شاخه نشسته اند و بن می برند!!فقدان رهبری در تشکل ها آسیبی شده!!شما به فریاد تشکل خودتان برسید که از فقدان رهبری رنج میبره!!
پاسخ + +1 -1 --
..... 1401/02/05 - 22:09
آقای فانی کم معلمان را اذیت نکردید به جایی هم پاسخگو نبودید
پاسخ + +3 -2 --
محمد باقر شیبانی 1401/02/05 - 22:47
آقای دکتر فانی از سواد بالا و عملکرد تعلیمی و تربیتی برخوردار بودند اما چه کنیم که معلمین زود رکب می خورند و جریان سازی می کنند .حیف ایشان.آقای حاج میرزایی هم توان خوبی داشتند و اگر همین 6ماه ابتدای دولت جدید می بودند این بودجه را معطل نگه نمی داشتند و رتبه بندی هم سریع انجام می شد .این دو بزرگوار غیر از سایرین بودند .انصاف دهید.
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1401/02/05 - 22:50
دوره شما تاریک ترین دوره آموزش وپرورش بود بیمه طلایی را تنزل دادید اعلام کردید بسیاری از معلمان مازاد هستند و تراکم کلاس ها را بالابردید تا این سخن شما ثابت شود کمک های رفاهی معلم که به مناسبت اعیاد مختلف پرداخت می شد حذف شد بسیاری از معلمان به دلیل شرایط ناعادلانه افزایش رتبه که ایجادکردید از دریافت رتبه بالاترمحروم شدند اضافه کارها را با تاخیر یک ساله و کاهش مبلغ آن پرداخت کردید
پاسخ + +2 -1 --
همکار 1401/02/06 - 10:21
البته عملکردآقای فانی خوب بوده است ونظرات ایشان برای مامحترم می باشدولی ایشان یک خصلتی راکه ازسالهاپیش داشتندهنوزهم دارندوآن تعریف کردن مدام ازخودشان است یادم هست ایشان دریکی ازمراکزتربیت معلم تهران دردهۀ60مدرس مابودندوهمیشه درکلاس تاکیدمی کردندکه دونفرمشکلات آموزش وپرورش وراه حلهای آنها راخوب می شناسندیکی ازآن دونفرمن هستم.ای کاش اگرایشان جای تعریفی داشتنداجازه می دادنددیگران وصفشان می کردندنه خودشان ازخودشان وعملکردمثبتشان تعریف کنند.درضمن به نظرحقیردوره وزارت ایشان هم کاملاامنیتی بودچون حراست وهیاتهای تخلفات خیلی پرکاربوده اندبرای قلع وقمع معلمهاهرچندکه معتقدم ایشان هیچ نقشی درایجاداین فضای امنیتی نداشته اندوحراست وهیاتهای تخلفات ازارگانهای دیگردستورمی گرفتندومی گیرند.
پاسخ + +1 0 --
معلم مفلوک 1401/02/06 - 15:15
آقای فانی نه تنهامعلمهابلکه عموم مردم ازعملکردشمامسئولین قبلی وفعلی آموزش وپرورش ونیزسایروزارتخانه هاراضی نیستنددرنتیجه بواسطه وجودجوامنیتی واینکه کسی ازشمامسئولین پاسخگونیستیدلاجرم مردم ومخصوصامعلمان به گفتۀ شما به فحش دادن به شماهاروی می آورند!!!
پاسخ + +1 0 --
مهدی 1401/02/06 - 15:27
آقای فانی شما بگو تو این ۴۳ سال کی بودهستی که حقوق معلما از تورم بالاتر بوده باشه !!!؟؟؟ شاید شرکت نفتی ها و وزارت اطلاعات و سازمانهای نور چشمی اینجوری بوده باشه اما این حرفت درباره وضعیت فرهنگیان صحیح نیست
پاسخ + +1 0 --
مهدی 1401/02/06 - 15:27
آقای فانی شما بگو تو این ۴۳ سال کی بودهستی که حقوق معلما از تورم بالاتر بوده باشه !!!؟؟؟ شاید شرکت نفتی ها و وزارت اطلاعات و سازمانهای نور چشمی اینجوری بوده باشه اما این حرفت درباره وضعیت فرهنگیان صحیح نیست
پاسخ + +1 -1 --
همکار 1401/02/07 - 14:40
دولتهاوحکومتهای ایدئولوژی چون تنهابه آرمان خیالی خودمی اندیشندهرگزپاسخگوی مردمشان نیستندونخواهندبود.جناب آقای فانی درآموزش وپرورش زحمات زیادی راکشیده اندودرجهت رفاه حال فرهنگیان گامهایی برداشته اندامااگرنتیجه نداده علتش به دخالتهای دیگران وسایرارگانهای شبه دولتی برمی گرددکه جلوی هرگونه امکان ایجادرفاه وتعلق مزایارابرای فرهنگیان می گیرندونسبت به فرهنگیان کشورحساسیت ویژه ای دارندوراجع به آنهامثبت فکرنمی کنندواصولااعتقادی به تامین معاش فرهنگیان ندارند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/10 - 10:08
خدا ازت نگذره خیلی اذیتمون کردی
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/02/20 - 00:44
اولین روز اومد گفت 50 هزار تا معلم اضافه داریم. خدا لعنت کنه تو رو
پاسخ + 0 0 --
khakhs 1401/02/24 - 23:16
بیش از 500000 معلم اضافه داریم
پاسخ + 0 0 --
محمد 1401/02/23 - 23:28
از قدیم گفتن. کی به کیه تاریکیه. حالا شرح حال این جناب وزیر سابق است. دوست عزیز، من معلم می دانم که گندی که شما به آموزش و پرورش زدید را سالها با کار شبانه روزی نمی شود جمع کرد. شما دقیقا وزیر آموزش و پرورش کجا بودید که این رزومه قوی را کسب کردید؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور