صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی؛

پاشایی : در جلسه تودیع و معارفه رسانه ها باشند و مردم بدانند که فلانی چگونه آمد و چگونه رفت !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا) ؛ مدیر صدای معلم پس از برگزاری جلسه رسیدگی در شعبه 3 دادگاه کیفری یک استان آذربایجان شرقی به همراه اردشیر کاظمی خبرنگار این رسانه در این استان با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی دیدار و گفت و گو کرد .

جعفر پاشایی مدیر کل این استان به پرسش های صریح صدای معلم پاسخ داد .

همچنین در پایان صدای معلم از مجموعه های رفاهی فرهنگیان در این استان بازدید کرد .

مدیر صدای معلم گفت : آقای یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کمیته ای تشکیل دادند به نام کمیته انتصابات و گفته اند در این کمیته معیارهای کارشناسی و صلاحیت های تخصصی را برای عزل و نصب مدیران مدنظر قرار دادیم. از طرف دیگر تجارب تاریخی و پیشینه عزل و نصب مدیران این را نشان می دهد که متاسفانه و متاسفانه در چینش مدیران ، نمایندگان مجلس نقش پررنگی را ایفا می کنند. زمانی این حالت پیشنهاد و توصیه دلسوزانه دارد ولی یک موقع از یک پیشنهاد و توصیه عبور می کند و به حد دخالت می رسد .

به هر صورت یک سوال جدی مطرح است و این که حداقل در سی و یک استان کشور این مشکل را داریم و نمایندگان مجلس هم تا جایی که ما می دانیم خیلی شناخت تخصصی یا عمقی نسبت به مسائل آموزش و پرورش ندارند. یعنی فکر می کنند اگر فردی در یک منطقه یا یک ناحیه یا در یک اداره آموزش و پرورش این فرد مورد تایید آن نماینده مجلس باشد دیگر مشکلات آموزش و پرورش حل است و این باعث می شود که نمایندگان مجلس به عنوان ناظران اصلی و نظارت کنندگانی که باید نقش نظارتی داشته باشند ممکن است در مورد خیلی از مشکلات یا در مورد خطاها سکوت کنند ؛ چیزی نگویند چرا چون به هر صورت  خودشان در این فرایند دخالت مستقیم داشتند و این در نهایت به چرخه آموزش ضرر می زند یعنی این مصلحت اندیشی ها و این منفعت سنجی ها باعث می شود که در واقع به آموزش خسارت وارد شود و به هر صورت به عنوان یک رسانه که مسائل آموزش و پرورش را در کل کشور رصد می کنیم  این گزارش ها موید این مسئله است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به صدای معلم گفت : « فقط یک شهرستان یا استان را در شاخص های گوناگون با هم مقایسه کنید. من نمی گویم استان ما گل و بلبل است ولی می گویم کارهایی که شده قبلا نبوده و برداشتم این است که نخواهد بود. الآن در آن استان دارد مدرسه ساخته می شود. اولویت اول ما کلاس است. گفتیم این چهار سال را تحمل کنید تا بتوانیم یک مدرسه آبرومند برای بچه ها ایجاد کنیم. اگر نتوانیم انجام دهیم عیب است.

در استان در مورد ساخت و ساز فضاهای آموزشی به میزان دو سه برابر از آورده دولت کارهایی انجام شده است. دولتی که یک آورده ولی خیرین چهار برابر آورده اند. اعتماد ایجاد شده است.

بارها گفته ام که دل من زیر پای معلمان است. خدا شاهد است کسی در کار اجرایی اش کم کاری کرده تذکر دادم ولی در جایی که دل معلمی شکسته شده برای من قابل تحمل نبوده است. »

پاشایی از صدای معلم درخواست کرد تا کارنامه و عملکرد مدیریتی وی را از طریق اداره کل ارزیابی عملکرد وزارت آموزش و پرورش جویا شوند .

بخش پایانی این گفت و گو را می خوانید .

 

گفت و گوی صدای معلم با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

پورسلیمان:

نوع نگاه شما به رسانه چیست؟

اخیرا آقای یوسف نوری در نشست اخیر آموزش و پرورش دیدگاه های خوبی را در حوزه رسانه مطرح کردند که قابل تقدیر بوده است. البته من در آنجا بیان کردم که این دیدگاه ها باید در مقام و حوزه عمل به اثبات برسد والا وزرای قبلی هم از این حرف ها زیاد  بودند.

شما به عنوان یک مدیر تا چه میزان خودتان را به پاسخگویی به رسانه ها و تعامل با خبرنگاران باور دارید؟

 

پاشایی:

در این مدتی که در اینجا خدمت می کنم خیلی علاقه مند به حوزه رسانه هستم و هر جایی که دیدم  اگر نکته ای بوده یا انتقادی بوده سعی کردم که آن را اصلاح کنم و حتی به کسی که حرفی را زده و انتقادی کرده نیز زنگ زدم و تشکر هم کردم.

 

پورسلیمان:

چرا  شما در این مدت از صدای معلم تشکر نکردید؟

 

پاشایی:

آیا انتقادی کردم یا چیزی نوشتم؟

 

پورسلیمان:

شما جوابی هم ندادید. فقط تنها چیزی که در در این مدت از استان شما نصیب ما شده فقط شکایت از طرف زیر مجموعه مدیریت تحت امر شما بوده است.

البته تاکید می کنم ما از هیچ مدیری انتظار تشکر نداریم ولی حداقل اجازه بدهند که رسانه به وظایف حرفه ای و تخصصی خودش برسد و جلوی او سنگ پرتاب نکنند !

 

پاشایی:

 سخت ترین مسائل حتی بعضی مسائل خانوادگی ما در صدای معلم آمده است. ولی تا به حال چیزی نگفته ام.

 

پورسلیمان:

ما این روند را تصحیح کرده ایم. درست است که ما یک رسانه آزاد هستیم ولی از مقطعی که با شما به صورت حضوری صحبت شد ما این روند در صدای معلم را تصحیح کردیم. ولی من احساس می کنم این روند تصحیح در حوزه مدیریتی مجموعه شما اتفاق نیفتاده است. یعنی من تغییر و تحول خاص معناداری در این زمینه نمی بینم. احساس می کنم که قصد دارند یک جوری رسانه های مستقل و منتقد را اذیت کنند و آن را محدود کنند.

گفت و گوی صدای معلم با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

پاشایی:

در این هشت سال طوفان هایی از سر من گذشته است. سنگین ترین انتقادات حتی خدا شاهد است مسائل خانوادگی هم مطرح شده نه در حوزه شما ولی یک مورد بوده آن هم رسانه نبوده است. یک چیزهایی نوشته بودند که خیلی عصبانی شدم و در طی این نه سالی که اینجا هستم حتی یک کلمه یا حرفی نزدم ولی در آخرین روزی که من در اینجا هستم و در جلسه تودیع و معارفه خواهم گفت:

 بسم الله الرحمن الرحیم . من سی ودو سال است که در کشور مدیرم. حداقل دیوان محاسبات هست . سازمان بازرسی هست . اداره کل اطلاعات هست که ناظر بر اعمال مدیران کل است. کسی که سی دو سال چک امضا کرده است. شاید یک بار هم اشتباه کند. احتمالش هست چون انسانم. در مجموعه ای به این بزرگی نه سال بوده ام.

شاید هم کسی اشتباه و خطایی هم کرده است .

 امروز و روز آخر میزان دارایی ام را خواهم گفت. رسانه ها باشند و مردم بدانند که فلانی چگونه آمد و چگونه رفت.

از 10 / 5 / 1370 تا الآن اداره هستم و یک روز هم دیگر به مدرسه نرفته ام. اگر در کشور چنین اتفاقی بوده به من بگویند.

 در آخرین روز خواهم گفت که  چه دارم و چگونه خواهد بود.

 در جمهوری اسلامی ایران حرف هایی را در مورد مسئولین می گویند ، بدانند که من خودم و فرزندانم و همسرم چه داریم.

من شفاف خواهم گفت مردم در روی زمین و در زیر آسمان خدا  سیستم های مالی و اطلاعاتی و نظارتی هست ؛ بروند و تحقیق کنند اگر از این بیشتر بود مال خودشان.

 

پورسلیمان:

سوال آخر من این بود که چه نمره ای به عملکرد خودتان می دهید که با این وضعیت نمره خوبی خواهد بود .

 

پاشایی:

این را نمی دانم. صد در صد من اشتباهاتی دارم. چون انسانم و اشتباه دارم.

به نظرم کسی که در این 9 سال ، سه مجلس را دیده است. چهار تا استاندار عوض شده است. دولت محترم عوض شده است. در مجموعه بزرگ و قهرمان پروری مانند استان آذربایجان شرقی و شهر بزرگی مانند تبریز ، گفتم که دلم همیشه زیر پای معلمان است و امیدم به گذشت از اشتباهاتمان است.

ای کاش شما یک مکاتبه ای با اداره کل ارزیابی و عملکرد بکنید و بگویید جایگاه استان آذربایجان شرقی در همه شاخص ها که سالانه به کشور گزارش می دهند ممکن است یکی بیشتر یا یکی کمتر باشد میانگین رتبه این استان را که مثلا چهار، پنج یا ده یا سیزده است در چه رتبه ای قرار دارد. ما سی و یک استان داریم و اداره کل. همین که گرفتید آن را منتشر کنید. 

گفت و گوی صدای معلم با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

کاظمی:

شاید دیگر فرصتی نباشد که شما را از نزدیک ببینیم برایتان آرزوی موفقیت می کنیم. در طول این مدت فراز و نشیب هایی بوده و موفقیت های بزرگی نصیب شده است. بعضا کم کاری هایی شده است.

پاشایی: اشتباهات مال من است و موفقیت ها برای همکارانم است.

 

کاظمی:

طبیعی است که مسائلی اتفاق می افتند. همکاران انتظار دارند که یک مجموعه ای باشد که به درد دلشان برسد. مخصوصا در زمینه شایسته سالاری که مثلا کسی یک شبه ره صد ساله می رود. فرقی نمی کند در هر جایی. مثلا معلمی که سرشار از تجربه است و فقط به علت داشتن یک دیدگاه سیاسی خاص مورد غضب قرار می گیرد. مورد تهمت قرار می گیرد. برایش مشکل ایجاد می کنند. حتی یک معاونت کوچک در یک مدرسه هم به او نمی دهند. این مسائل اتفاق می افتد....

 

پاشایی:

من به عنوان یک مسئول استان این را تایید نمی کنم. آن را به حساب بد سلیقگی می گذارم. دیدگاه استان این گونه نیست. دیدگاه شخص مدیر کل که مجموعه اقدامات استانداری را ایشان پاسخ بدهند قطعا دیدگاه این نیست. اگر اتفاقی بیافتد که هشت هزار مدرسه داریم اگر یک بدسلیقگی پیش بیاید . اگر بشنویم ، منعکس شود کاری انجام شود قطعا جلوی اینها را خواهیم گرفت.

 

پورسلیمان:

یعنی سیستماتیک نیست؟

 

پاشایی:

اصلا سیستمی نیست. مثلا کسی بداخلاقی می کند قطعا با ما نیست.

گفت و گوی صدای معلم با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

پورسلیمان:

شما با این بداخلاقی به عنوان یک مدیر و ناظر چه کار می کنید؟

 

پاشایی:

روش من اصلاح است. یعنی سعی می کنم که اصلاح کنم و توضیح بدهم که ما در یک مجموعه انسانی کار می کنیم. هم موضوع ما انسان است و هم مخاطب ما انسان است. در اینجا روابط انسانی باید حاکم باشد. حتی سخت ترین مطالب را می شود با یک روابط انسانی خوب حلش کرد. یا حتی از من می پرسند که شما چگونه در طی این سی سال در آموزش و پرورش در دولت های مختلف مسئولیت پیدا کردید؟ اولا همه ما در مجموع زیر یک پرچم و نظام جمهوری اسلامی هستیم. من رشته ام مدیریت آموزشی و دکترا دارم . کسی که این کار را انجام می دهد تجربه کاری سی و یک ساله دارم. از شهرستان هشترود، چهاراویماق ، بستان آباد، تبریز شروع کردم و به عنوان یک مجموعه تجارب گران قیمتی انجام دادم و دوره های گوناگونی دیدم.

در حوزه آموزش و پرورش هزاران ساعت دوره دیدم و تجربه بسیار غنی دارم اما انسانم شاید اشتباه هم بکنم.

مجموعه این فعالیت ها را به خاطر این که استانمان یک استان قهرمان پرور است و واقعا کار کردن در این استان لذت بخش است و کارم را با علاقه انجام می دهم. معاون متوسطه من اقای اکرمی است . این دوره هم رئیس ستاد آقای آیت الله رئیسی بوده با من کار کرده است.

 

کاظمی :

ایشان چند سال سابقه کار دارند ؟ از نظر قانونی می توانند ادامه دهند ؟

 

پاشایی :

 در بازنشستگی بحث سن مطرح است. کسی که بازنشست نشده دکترا و فوق لیسانس را سیستم بالاتر می تواند نگه دارد . اینها در اختیار مقام مسئول هستند و می توانند آن فرد را نگهدارند. به لحاظ این که به تخصص آنها نیاز دارند می توانند او را نگه دارند.

من دانش فنی لازم را دارم. هم سی و یک سال در مجموعه آموزش و پرورش هستم و اشتباهاتی هم دارم و امیدوارم مردم آذربایجان من را ببخشند و ان شاءالله روزی برسد که با افتخار و با عاقبت به خیری مجموعه را ترک کنیم.

 

پورسلیمان:

خیلی خوشحال هستیم که وقتتان را در اختیار صدای معلم گذاشتید و از این که به پرسش های این رسانه صادقانه پاسخ دادید از شما تشکر می کنیم و امیدواریم هر جا که هستید موفق و پایدار باشید.

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/

گفت و گوی صدای معلم با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

بخش نخست

بخش دوم


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گفت و گوی صدای معلم با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

پنج شنبه, 14 بهمن 1400 14:12 خوانده شده: 575 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
نرگس کارگری 1400/11/15 - 00:43
با سلام و عرض ادب

زماتی که مدیران کل استان ها در وزارت دور هم جمع می شوند، جناب پاشایی نظر خود را حتما اعلام نمایند.


در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل جدید اصفهان، نزدیک ترین خبرگزاری به معلمان و فرهنگیان دعوت نشد.


همواره فرار از پاسخگویی در مدیران اصفهان مشهود بوده است.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1400/11/15 - 10:46
در مورد درامدهای باشگاه فرهنگیان تالارها استخرها بپرسید کجا صرف میشه در مورد انتصابات فامیلی اش از جمله.... در ناحیه ۱ تبریز نپرسیدید در مورد انتصاب هشترودی ها در ریاست های نواحی نپرسیدید
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1400/11/16 - 03:22
اخه چرا دروغ میگی چهار سال پیش همین اکرمی هر کی‌میرفت ستاد ایت اله رییسی باهاش برخورد میکرد الان شده رییس ستاد ایت اله رییسی همه جا رسیده .... لااقل دیگه دروغ اضافی نگو معلمی اخه دکتر هستی بگو‌این نه سال چطور دوام اوردی ....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

GHALAMCHI3

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

GHALAMCHI3

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور