صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی؛

پاشایی: نمی گویم استان ما گل و بلبل است ولی کارهایی که شده قبلا نبوده و برداشتم این است که نخواهد بود

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا) ؛ مدیر صدای معلم پس از برگزاری جلسه رسیدگی در شعبه 3 دادگاه کیفری یک استان آذربایجان شرقی به همراه اردشیر کاظمی خبرنگار این رسانه در این استان با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی دیدار و گفت و گو کرد .

جعفر پاشایی مدیر کل این استان به پرسش های صریح صدای معلم پاسخ داد .

همچنین در پایان صدای معلم از مجموعه های رفاهی فرهنگیان در این استان بازدید کرد .

مدیر صدای معلم گفت : آقای یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کمیته ای تشکیل دادند به نام کمیته انتصابات و گفته اند در این کمیته معیارهای کارشناسی و صلاحیت های تخصصی را برای عزل و نصب مدیران مدنظر قرار دادیم. از طرف دیگر تجارب تاریخی و پیشینه عزل و نصب مدیران این را نشان می دهد که متاسفانه و متاسفانه در چینش مدیران ، نمایندگان مجلس نقش پررنگی را ایفا می کنند. زمانی این حالت پیشنهاد و توصیه دلسوزانه دارد ولی یک موقع از یک پیشنهاد و توصیه عبور می کند و به حد دخالت می رسد .

به هر صورت یک سوال جدی مطرح است و این که حداقل در سی و یک استان کشور این مشکل را داریم و نمایندگان مجلس هم تا جایی که ما می دانیم خیلی شناخت تخصصی یا عمقی نسبت به مسائل آموزش و پرورش ندارند. یعنی فکر می کنند اگر فردی در یک منطقه یا یک ناحیه یا در یک اداره آموزش و پرورش این فرد مورد تایید آن نماینده مجلس باشد دیگر مشکلات آموزش و پرورش حل است و این باعث می شود که نمایندگان مجلس به عنوان ناظران اصلی و نظارت کنندگانی که باید نقش نظارتی داشته باشند ممکن است در مورد خیلی از مشکلات یا در مورد خطاها سکوت کنند ؛ چیزی نگویند چرا چون به هر صورت  خودشان در این فرایند دخالت مستقیم داشتند و این در نهایت به چرخه آموزش ضرر می زند یعنی این مصلحت اندیشی ها و این منفعت سنجی ها باعث می شود که در واقع به آموزش خسارت وارد شود و به هر صورت به عنوان یک رسانه که مسائل آموزش و پرورش را در کل کشور رصد می کنیم  این گزارش ها موید این مسئله است.

بخش دوم این گفت و گو را می خوانید .

 

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

پاشایی :

یکی از شاخص های مهم که در دنیا هم ملاک است بحث پوشش تحصیلی است. هر اندازه که ما به صد نزدیک شویم کار ما در این حوزه خوب بوده است. نرخ تکرار پایه است  ، نرخ ترک تحصیل است ، ماندگاری تحصیلی در دوره های مختلف  ، نرخ تراکم کلاسی است .

در دنیا چند شاخص جهانی وجود دارند مثل :  یک . هوش تحصیلی، دو. ترک تحصیل، سه . نرخ ماندگاری تحصیلی، بعد تراکم کلاسی، نسبت معلم به دانش آموز، نسبت دانش آموز به معلم، استانداردهای کلاسی، فضای آموزشی، فضای ورزشی و...مجموع و برآیند اینها می شود کیفیت.

اداره ارزیابی و عملکرد می گوید که عملکرد استان آذربایجان شرقی نسبت به قبل خیلی بهتر شده البته باید بگویم که ما هنوز به آرمان ها و ایده ال ها فاصله زیادی داریم.

درخواست من این است که چون آقای پورسلیمان در مرکز هستند .در این هشت سال گذشته استان های مختلف ارزیابی و عملکرد را می گرفتند که مثلا آیا آقای پاشایی ارزیابی و عملکردشان نسبت به گذشته خوب عمل کرده و یا عقب رفته است . یا عملکردشان در شاخص ها بالاتر رفته است. این مهم است که ما بتوانیم این شاخص ها را در ابعاد مختلف جلو ببریم.

 

پورسلیمان:

آقای پاشایی شما یک سری شاخص ها را ذکر کردید در زمینه ترک تحصیل ، افت تحصیلی و.... ما الآن نزدیک بیست ماه یعنی دو سال درگیر کرونا هستیم . تا جایی که من می دانم استان آذربایجان شرقی هم خالی از مقوله ترک تحصیل و افت تحصیل دانش آموزان نبوده است.

من وقتی پرتال اداره شما را رصد می کردم  و تا جایی که اطلاع دارم ؛شما خیلی تفاوت خاصی در زمینه پی گیری آموزش های حضوری در مدارس نداشتید .

 شما چگونه این نقیصه را پوشش دادید؟

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

پاشایی:

درون همین بحث کرونا افت کیفیت است. یعنی ما مطلق ادعا نمی کنیم که فضای مجازی ، شبکه شاد با کلاس های حضوری کیفیت شان یکسان است. اصلا این گونه نیست. در بطن این کار طبیعی است که ما افت کیفیت حتی در سراسر کشور داشتیم و در دنیا هم این گونه است. ایده آل و آرمان ما حضور دانش آموز در مدرسه است. حضور معلم بر دانش آموزان است. استفاده از کتاب های درسی است. بده بستان در میان دانش آموزان است. اصلا از در و دیوار مدرسه دانش آموزان مطلب می آموزند. بودن در مدرسه یکی از شاخص های اساسی ارتقای کیفیت آموزشی است. در استان ما به زعم خودمان کارهای جدیدی انجام دادیم. مثلا طرح یاریگران مربوط به استان آذربایجان شرقی است. یاریگران آموزش. در دوران کرونا حتی وزیر سابق آموزش و پرورش آقای حاجی میرزایی در شبکه دو تلویزیون که مجری پرسید جاهایی که اینترنت نیست یا برنامه شاد نیست یا تلویزیون نیست چه کار می کنید؟ فرمودند در آذربایجان یک طرحی ابداع کرده اند به نام یاریگران آموزش که ما آن را در سطح کشور داریم گسترش می دهیم. مبدع و بنیان گذار این طرح برای استان آذربایجان شرقی است.

طرح دوم که اجرا کردیم طرح سنجشگران بود. این برنامه به این صورت بوده که نگذاریم حتی یک نفر از دانش آموزان به لحاظ نبود امکانات یا امکانات الکترونیکی خارج از چرخه تعلیم و تربیت باشند. البته این به آن معنا نیست که حتا یک نفر هم نباشد ولی به تناسب کشور ابتکاری که این استان در طرح سنجشگران و یاریگران انجام داده بخشی از مشکلات حل شده است.

 

پورسلیمان:

آیا شما آمار دقیقی از میزان افت تحصیلی یا ترک تحصیلی دانش آموزان را دارید؟ فرضا در شهر تبریز بعد از آبان ماه چند درصد مدارس شما حضوری برگزار شده اند ؟

 

پاشایی:

از اول مهر مدارس ما باز هستند. در روستاهای زیر پنجاه نفر دانش آموز و کلاس های کمتر از پانزده نفر دانش آموز از یکم مهر باز است و آموزش حضوری برگزار می شود.

 

پورسلیمان:

منظور شما این است که مدارس با ویژگی های فوق و دانش آموزان روستایی و عشایری در استان آذربایجان شرقی از اول مهر ماه تعطیل بوده اند؟

 

پاشایی:

خوشبختانه در سال گذشته هم از ستاد کرونای استان مجوز گرفتیم که این مدارس باز باشند. مثلا یک مدرسه پنج کلاسه با بیست و پنج نفر دانش آموز طبیعی است که مشکلات بهداشتی هم پیش نمی آمد. سال گذشته از ستاد کرونای استان مجوز گرفتیم که زیر پنجاه نفر دانش آموز برای مدرسه و زیر پانزده نفر برای کلاس را باز کنیم که انجام شد. امسال هم از یکم مهر این کار انجام شد.

 از اول آذر هم همه مدارس باز شدند ولی با الگویی که ما می دهیم. مثلا مدرسه ای که دویست نفر دانش آموز دارد ؛ اگر بخواهیم باز کنیم به علت تراکم کلاس ها بعضی مشکلات زیرساختی مانند باز بودن پنجره ها که مشکلاتی ایجاد می کرد و الگویی که دادیم و با توافق مدیر مدرسه و اولیاء دانش آموزان صورت بگیرد.

 گفتیم صد نفر در روزهای زوج و صد نفر دیگر در روزهای فرد بیایند.  با نصف کردن کلاس ها و رعایت پروتکل های بهداشتی. در تبریز بعضی مراکز بهداشتی گفتند که این مدارس باید بسته شوند. این کار را انجام دادیم. از طریق شبکه های مجازی آموزش را ادامه دادیم. از یکم آذر حضور دانش آموزان در مدارس هم جدی تر شد البته با الگویی که با هماهنگی ستاد کرونای مرکز و ستاد کرونای استان و برنامه ای که آموزش و پرورش می داد با توافق مدیران و اولیاء مدارس انجام شد.

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

کاظمی:

در این استان خیلی به مناطق محروم و حاشیه ای توجهی نمی شود. مسئولین برای بازدید به مدارسی که بیشتر به چشم می آیند می روند. من معلم هستم و 33 سال سابقه کار دارم و در یکی از روستاها تدریس دارم. روستای محرومی در بناب. مدرسه ای است که دو شیفته اداره می شود. الآن قرار است که برای روستا یک دبیرستان بسازند که به تازگی با آمدن نماینده جدید ساختمانی را شروع به ساخت کرده اند که ساختش طول می کشد. مدرسه روستا دو شیفت دارد. یک شیفت ابتدایی و یک شیفت دبیرستان. هشت کلاس دارد. نه کارگاه داریم نه آزمایشگاه نه اتاق ورزش نه اتاق مشاوره و نه نمازخانه. حتی نمازخانه را هم که یک اتاق کوچک است کلاس کرده ایم که بچه ها بنشینند.

اگر دانش آموزی بخواهد در یک زمینه ای فعالیت کند یا  فوق برنامه داشته باشیم جا نداریم چون دو شیفته است و فوق برنامه نمی توانیم برای دانش آموزان برگزار کنیم. البته در چند روستای بناب هم به همین صورت است. ما چند بار این مشکل را بیان کرده ایم ....

 

پاشایی:

شما اهل بناب هستید. یک مقایسه تطبیقی باید داشته باشیم. قبل از سال 92 شهرستان بناب وضعیت فضاهای آموزشی آن چگونه بوده است و الآن بعد از هشت سال چگونه است. از اول انقلاب تا 92 و از 92 تا الآن.

من اولین بار بعد از 92 که به بناب رفتم بعضی مدارس را که دیدم شرم کردم. من قبلا مدیر آموزش و پرورش منطقه  چهاراویماق بودم و برداشتم این بود که مدارس آن ها بهتر از مدارس بناب هستند. الآن به ضرس قاطع می گویم که یکی از شهرستان های پیشتاز هم در ساخت مدارس در حوزه دولتی است و من برداشتم این است که به اندازه بیست تا سی سال کار شده است. اغلب مدارسش نوساز شده اند. از خودم که نیاورده ام. دولت به لحاظ محروم بودن منابع مالی در بناب هر سال می توانست یک مدرسه بسازد. الآن بالای سی و پنج مدرسه در بناب ساخته شده است. از بناب می شود فهمید و مقایسه کرد که در استان چه اتفاقی افتاده است.

آیا دولت منابع داده است ؟

از ستاد اجرایی حضرت امام ، از بنیاد برکت، از ظرفیت خیرین، از ظرفیت دولت و ... برای ساخت این مدارس استفاده شده است. فکر می کنم الآن در حال ساخت یک کارگاه آموزشی، یک فضای آموزشی در بناب هستیم. ای کاش مقایسه می شد که چه اتفاقی افتاده است. الآن مراکزی در بناب یا در حال ساخت هستند و یا افتتاح شده  اند که قبلا اصلا نبوده اند. یک هنرستان بود که تبدیل به یک کارگاه شده که قبلا نبوده است. آیا خیرین آنجا نبودند ؟ چرا بودند. اعتماد مهم است. اعتماد کردند که پای کار آمدند.

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

پورسلیمان:

یعنی در کل ، کار آقای پاشایی به عنوان یک مدیر با سابقه نه ساله در آذربایجان شرقی اعتماد سازی در حوزه های مختلف آموزشی بوده است؟

پاشایی:

فقط یک شهرستان یا استان را در شاخص های گوناگون با هم مقایسه کنید. من نمی گویم استان ما گل و بلبل است ولی می گویم کارهایی که شده قبلا نبوده و برداشتم این است که نخواهد بود. الآن در آن استان دارد مدرسه ساخته می شود. اولویت اول ما کلاس است. گفتیم این چهار سال را تحمل کنید تا بتوانیم یک مدرسه آبرومند برای بچه ها ایجاد کنیم. اگر نتوانیم انجام دهیم عیب است.

در استان در مورد ساخت و ساز فضاهای آموزشی به میزان دو سه برابر از آورده دولت کارهایی انجام شده است. دولتی که یک آورده ولی خیرین چهار برابر آورده اند. اعتماد ایجاد شده است.

شاید یکی از استان های پیشتاز در حوزه امکانات آموزش مجازی باشد .

 

پورسلیمان:

آیا شما توانسته اید اعتماد معلمان را نسبت به اقداماتی که انجام داده اید جلب کنید؟

 

پاشایی:

روش من این گونه است. خود معلمان باید محبت کنند. فرض کنید من به عنوان مدیر کل آموزش و پرورش نمی توانم زیر حکم آنها را تغییر بدهم. هیچ کس هم در استان نمی تواند انجام بدهد. من نمی توانم به آنها مسکن بدهم ولی می توانم با تعاونی ها هماهنگ کنم . من نمی توانم یک وام بسیار زیاد بدهم . حداقل یک دل دارم. بارها گفته ام که دل من زیر پای معلمان است. خدا شاهد است کسی در کار اجرایی اش کم کاری کرده تذکر دادم ولی در جایی که دل معلمی شکسته شده برای من قابل تحمل نبوده است.

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

کاظمی:

آقای پاشایی فرمودند که بناب از لحاظ مدرسه سازی خیلی جلو افتاده است . کاملا صحیح است منتها این را داخل پرانتز عرض کنم که هر موقع یک فرد شایسته ای آمده این اتفاقات افتاده است. فکر می کنم سال 92 بود که آقای باقری بنابی آمدند به اصرار معلمان آقای ممقانی مدیر آموزش و پرورش بناب شد. با خودشان یک تیمی آوردند....

 

پاشایی:

اصلاح کنم .

آقای ممقانی زمانی که من مدیر آموزش و پرورش چهاراویماق بودم آن جا معلم منطقه بود . آقای ممقانی شش سال همکار من بود و از ایشان شناخت کامل داشتم.

 

کاظمی:

معلمان ایشان را قبول داشتند  ؛اداره کل هم تایید کردند که ایشان می توانند باشند و نمایندگان هم همراهی کردند. چون تیم منسجم بود افتخارش نصیب ما شد. متاسفانه سال 96 که نماینده جدید آمد بدون این که به شایستگی ایشان و زحمات او توجهی شود ایشان را برداشتند و یک مدیری آمد که تیشه به ریشه آموزش و پرورش بناب زد. مدرسه سازی تعطیل، افرادی که می توانستد کار کنند به کنار....

 

پاشایی :

نقش آقای ممقانی خیلی برجسته بود .

 اما افراد را متهم نکنید. آنها اینجا نیستند ، شاید دلایلی داشتند.

 

کاظمی:

 من آن چیزی را که اتفاق افتاده را می گویم. من می خواهم این مساله رسانه ای شود و ایشان بیایند از خودشان دفاع کنند و توضیح بدهند که این کار این طور نبوده است. من اتفاقن می خواهم هم خوبش را بگویم و هم بدش را.

هر موقعی تیم خوبی آمده شما هم تاییدشان کردید و اتفاقات خوبی هم افتاده است. ولی زمانی که تحت فشار و لابی بعضی از افراد ، افرادی به ناحق آمدند و در آن جا نشستند همه را زیر سوال برده اند حتی شما را.

 

پاشایی:

افراد را نام نبریم بهتر است. بهتر است اسم نماینده را نبریم . ما انسان هستیم و بگوییم این سیاست، سیاست غلطی بوده است. این که حسن بوده یا حسین را رها کنیم ...

 

کاظمی:

اتفاقا در این سیستم افراد تاثیرگذارند. چون سیستم ناکارآمدی دارد یک فردی اگر تصادفی بیاید کارآمد می شود کارهای خوبی انجام می شود ولی یک فرد دیگری می آید و همه چیز را به هم می ریزد. این نسبی است.

 

پاشایی :

من این را قبول ندارم .

همه چیز را صفر و صد نبینیم .

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

بخش نخست


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

جمعه, 08 بهمن 1400 13:26 خوانده شده: 529 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -3 --
ناشناس 1400/11/11 - 18:44
ازش بپرسید درامد باشگاه فرهنگیان کجا میره
پاسخ + +1 -2 --
ناشناس 1400/11/11 - 18:44
طرح یاریگران هم‌طرح های تشریفاتی و بی مصرف است که فقط جنبه تبلیغاتی داره
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1400/11/11 - 18:45
ازش بپرسید چرا.... بداخلاقش رو مدیر اموزش وپرورش ناحیه ۱ کرده
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1400/11/14 - 19:51
چرا به خدمتگزاران در مدرسه ارزش قائل نمیشه همیشه کار با ماست ولی حقوق کم داریم
پاسخ + 0 -1 --
یک فرهنگی شاغل 1400/11/14 - 21:59
ای کاش آقای پاشایی در این مدت دست از باندبازی برمی داشت و ادارات مناطق و نواحی را با نفوذ و دخالت نمایندگان مجلس اینگونه فلج نمی کرد در اکثر مناطق برخوردار و نیمه و کم برخوردار با انتصاب گماشتگان نمایندگان عملا روحیه خدمت کم رنگ شده و برخی گماشتگان اصلا الفبای مدیریت را نمی دانند به عنوان مثال در یکی از مناطق محروم که چند ماهی است یکی ا نفرات نماینده و همشهری آقای پاشایی رئیس شده در تبریز ساکن است صبح ها چون دیر به اداره میاد در مسیر راه به یکی از مدارس برای بازدید می‌رود و این هم اخیرا در بین مدیران و معلمان تبدیل به ضرب المثل شده و دست مایه توجیه کم کاری و تاخیر پرسنل ..‌ با این نمونه ها که در استان ما کم نیست آقای پاشایی چگونه جواب خواهند داد خدا می‌داند هیچ مدیر کلی تا به حال این چنین اداره کل وسایر ادارات تابعه را در زیر سلطه نمایندگان و برخی افراد ذی نفود حاکمیتی و امنیتی قرار نداده بودبا این توجیه احمقانه که تعامل میکنم تا مقربان درگاه و هشترودی ها بیشتر بهرمند شوند آقای پاشایی چون گذشت غمی نیست فاین تذهبون

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور