صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی؛

پاشایی: اصل را بر هماهنگی می دانم ؛ با لحاظ مجموع مشکلات و نارسایی ها در کیفیت آموزشی در استان و به لحاظ زمانی پیشرفت های خوبی داشته ایم

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا) ؛ مدیر صدای معلم پس از برگزاری جلسه رسیدگی در شعبه 3 دادگاه کیفری یک استان آذربایجان شرقی به همراه اردشیر کاظمی خبرنگار این رسانه در این استان با جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی دیدار و گفت و گو کرد .

جعفر پاشایی مدیر کل این استان به پرسش های صریح صدای معلم پاسخ داد .

همچنین در پایان صدای معلم از مجموعه های رفاهی فرهنگیان در این استان بازدید کرد .

پاشایی به صدای معلم گفت که همیشه دلم زیر پای معلمان بوده است .

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در پاسخ به صدای معلم در مورد مدیریت حدودن 9 ساله ایشان تصریح کرد که تنها هنرش در مدیریت « اعتماد سازی » بوده است .

آن چه ذکر آن مهم و قابل تامل است این است که عملکرد مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در حوزه رفاه فرهنگیان قابل تامل و البته تقدیر است و «باشگاه فرهنگیان » این استان را می توان به لحاظ امکانات و تجهیزات مختلف در کشور  منحصر به فرد دانست .

بخش نخست این گفت و گو را می خوانید .

 

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در مورد عملکرد و کیفیت آموزشی

پورسلیمان:

 خیلی خوشحالیم که در خدمت شما هستم. آمدن من به اینجا یک توفیق اجباری بود که با شما گفت و گو کنم و به خاطر شکایتی که در سال 1397 توسط شخصی به نام آقای مهدی بهرامی اقدم علیه صدای معلم شده و من همچنان در حال رفت و آمد به آذربایجان شرقی هستم و امروز هم جلسه رسیدگی در دادگاه به خاطر عدم حضور آقای مهدی بهرامی اقدم تشکیل نشد و آن طور که گفتند ایشان در مشهد تشریف داشتند و جلسه رسیدگی به وقت دیگری موکول شد.

آقای یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کمیته ای تشکیل دادند به نام کمیته انتصابات و گفته اند در این کمیته معیارهای کارشناسی و صلاحیت های تخصصی را برای عزل و نصب مدیران مدنظر قرار دادیم. از طرف دیگر تجارب تاریخی و پیشینه عزل و نصب مدیران این را نشان می دهد که متاسفانه و متاسفانه در چینش مدیران ، نمایندگان مجلس نقش پررنگی را ایفا می کنند. زمانی این حالت پیشنهاد و توصیه دلسوزانه دارد ولی یک موقع از یک پیشنهاد و توصیه عبور می کند و به حد دخالت می رسد . شما به عنوان فردی که حدود نه سال است در اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی این سمت را بر عهده دارید نظرتان در مورد این رفتار نمایندگان مجلس چیست؟

شما فکر می کنید که آیا در مقیاس کلی – کاری به این استان ندارم -  نوع تعامل و همکاری نمایندگان مجلس در این پروسه و در این فرایند عزل و نصب مدیران بر مبنای توجه به منافع ملی و مصالح آموزش است یا این که فقط در حد همان بحث های منافع شخصی و جناحی و... مطرح است؟

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در مورد عملکرد و کیفیت آموزشی

پاشایی:

ضمن سپاس از شما .

 من با این دوره اصلا کاری ندارم چون این کمیته جدیدا تشکیل شده و از شکل و چگونگی موضوع آن اطلاعی ندارم. ولی به لحاظ پیشینه نه سال و مدت بیست و یک سال و اندی کار در مجموعه آموزش و پرورش یعنی سی و سه سال سابقه کار که در پست های مختلف در آموزش و پرورش مشغول به کار بودم ( فقط یک سال درس دادم ).

 اصل را بر هماهنگی می دانم. اگر از من بپرسید راز و رمز موفقیت در یک سیستم چیست قطعا استفاده از همه ظرفیت ها، چه ظرفیت درون سازمانی چه ظرفیت برون سازمانی و هماهنگی بین بخشی چه در حوزه ستادی ادارات کل چه حوزه های دیگر بسیار مهم است. هماهنگی، یک دلی، یک رنگی با همه مجموعه ها در موفقیت یک سیستم بسیار مهم است.

طبیعی است یکی از واقعیت های موجود در استان های کشور نمایندگان عزیز مردم هستند ، در کنار آن استانداران و  محترم ائمه محترم جمعه. اگر بتوانیم از همه ظرفیت ها استفاده بکنیم برای گره گشایی از کار در آموزش و پرورش بسیار مهم است. شاید در یک زمانی میزان هماهنگی بیشتر بوده یا کمتر به آن کاری ندارم ولی من در مجموعه استان در این نه سال سعی ام بر این بوده که برای پیشبرد آموزش و پرورش با همه نهادها با همه سیستم ها و سازمان های تاثیر گذار در استان هماهنگی بیشتر را انجام بدهم.

کار در آموزش و پرورش را به هر اندازه هم که بلد باشم ، با تجربه باشم یا دانش فنی لازم را داشته باشم به تنهایی نمی توانم کاری انجام بدهم چون آموزش و پرورش بسیار پیچیده است ، بسیار بزرگ است و مشکلات متعددی دارد بنابراین استفاده از همه ظرفیت ها را من پیشنهاد می کنم و برای پیشبرد این امور نیازمند است که این کار را انجام بدهیم.

در این استان هم نمایندگان عزیز مردم هم استانداران هم ائمه جمعه در سراسر استان و شخص امام جمعه عزیز در استان آذربایجان شرقی هماهنگی لازم را داریم که ان شاء آلله  تعالی مجموعه را به سوی افق های روشن پیش ببریم.

من تجربه نه ساله خودم را گفتم.

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در مورد عملکرد و کیفیت آموزشی

پورسلیمان:

من تشکر می کنم از دیدگاه شما ولی به هر صورت یک سوال جدی مطرح است حداقل در سی و یک استان کشور این مشکل را داریم و نمایندگان مجلس هم تا جایی که ما می دانیم خیلی شناخت تخصصی یا عمقی نسبت به مسائل آموزش و پرورش ندارند. یعنی فکر می کنند اگر فردی در یک منطقه یا یک ناحیه یا در یک اداره آموزش و پرورش این فرد مورد تایید آن نماینده مجلس باشد دیگر مشکلات آموزش و پرورش حل است و این باعث می شود که نمایندگان مجلس به عنوان ناظران اصلی و نظارت کنندگانی که باید نقش نظارتی داشته باشند ممکن است در مورد خیلی از مشکلات یا در مورد خطاها سکوت کنند ؛ چیزی نگویند چرا چون به هر صورت  خودشان در این فرایند دخالت مستقیم داشتند و این در نهایت به چرخه آموزش ضرر می زند یعنی این مصلحت اندیشی ها و این منفعت سنجی ها باعث می شود که در واقع به آموزش خسارت وارد شود و به هر صورت به عنوان یک رسانه که مسائل آموزش و پرورش را در کل کشور رصد می کنیم  این گزارش ها موید این مسئله است.

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در مورد عملکرد و کیفیت آموزشی

کاظمی:

سوال من بیشتر بحث کیفیت بخشی در آموزش و پرورش است. در طول مدیریت جناب عالی از نظر کیفیت ، آموزش و پرورش استان چه تغییراتی کرده و چه رویکردی در سیستم آموزشی در طول دوره مدیریت تان داشته اید ؟

متاسفانه ما روندی را شاهد هستیم.

 فکر می کنیم آموزش و پرورش به عنوان پادوی آموزش عالی محسوب می شود. یعنی ما به بچه ها در مدرسه از اول ابتدایی تست یاد می دهیم و الآن بچه ها مجبور هستند کیفی را بیشتر از وزن خودشان به دوش می کشند تا بروند مدرسه و معلم با آنها تست کار کند در صورتی که مدرسه ابتدایی و راهنمایی و...جای تست زدن نیست. ولی در حال حاضر و  از دوره دوم متوسطه  شروع شده و ما شاهد هستیم که بچه های ابتدایی از سال اول تست کار می کنند. ما باید کتاب های کمک آموزشی را بگیریم مخصوصا در مدارس غیرانتفاعی و مدارس خاصی که وجود دارند. عملا غول کنکور باعث شده که ماهیت آموزش و پرورش زیر سوال برود.

 فرضن در شهر بناب کل شهر بنر باران است! موفقیت شما را در کسب رشته فلان تبریک می گوییم....

 همه بچه ها فکر می کنند که آموزش و پرورش دروازه ای است برای ورود به کنکور.

 

پورسلیمان:

در کنار آن بعضا خود ادارات کل آموزش و پرورش و نه فقط آذربایجان شرقی آن را به عنوان یک شاخص برتری و یک شاخص کیفیت بخشی در سازه های آموزشی ، در نوع آموزش حساب می کنند در حالی که واقعیت این نیست .

در واقع دمیدن در تنور ناکارآمدی آموزش است که به نظر ما باید یک تامل جدی روی آن صورت بگیرد.

 

کاظمی:

 نظر شما در این مورد که آیا قبولی در کنکور به آموزش و پرورش مربوط است؟ آیا کیفیت آموزش و پرورش باید بالا باشد تا کیفیت قبولی ؟

 چون الآن افرادی هم که در کنکور قبول می شوند یا از مدارس خاص هستند که بیشتر مدارس سمپاد و نمونه استفاده می کنند و اولیاء می گویند خودمان زحمت کشیده ایم و بچه مان قبول شده است. دانش آموز می گوید من خودم زحمت کشیدم. مدرسه می گوید زحمت مال ماست. اداره آموزش و پرورش می گوید زحمت مال ماست. وزارت می گوید زحمت مال ماست.

سوال این است که آیا واقعا وظیفه آموزش و پرورش هدایت دانش آموز به سوی کنکور و قبولی در آن است یا خیر؟

به نظر شما هدف اصلی آموزش و پرورش در چه چیز است؟

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در مورد عملکرد و کیفیت آموزشی

پاشایی:

آن چیزی که مهم است این است که کیفیت را چگونه تعریف کنیم. در مجموعه آموزش و پرورش برآیند اقدامات مختلف می شود کیفیت. یعنی یک شاخص را نمی شود کیفیت لحاظ کرد. در مدرسه محتوای کتاب های درسی، مجموعه اقدامات معلمان، مجموعه اقدامات مدرسه، کارگاه، آزمایشگاه، کتابخانه، نمازخانه.... اگر فعال و پویا و کارآمد باشند برآیند آن می شود کیفیت آموزشی.

کیفیت در بیرون نشان دادنی نیست. مجموعه اقدامات مدرسه به عنوان مدرسه زندگی کیفیت می شود.

پس معیار چیست ؟

کیفیت یک مصداقی نیست که ما نشان بدهیم ؛ مجموعه اقدامات آموزش و پرورش مانند داشتن کتابخانه خوب، داشتن آزمایشگاه خوب، کارگاه خوب، مرکز مشاوره خوب، معلم خوب، محتوای آموزشی خوب که مجموعه آنها در مدرسه می شود یک مدرسه کارآمد که اقدامات و برآیند برنامه ریزی آن مدرسه می شود کیفیت آموزشی.

 همه کارهای مدرسه اگر منجر به کنکور شود قطعا نه شدنی است و نه قابل قبول. مثلا کسی که کنکور رتبه می آورد معلم در کنار آن مدرسه و اداره آموزش و پرورش و اولیاء دانش آموز برآیند کار خانواده خود دانش آموز و معلم عزیز مدرسه که می شود یک فرد موفقی که از غولی به نام کنکور رد شده است.

به نظر من شاخص های گوناگونی برای ارزیابی استان ها ،مناطق و هم مدارس دیده شده اند.

وزارت آموزش و پرورش یک مجموعه ای دارد به نام اداره کل ارزیابی عملکرد. کار آن در دو بخش است یکی پاسخ گویی به شکایات و در بخش دوم ارزیابی عملکرد ادارات کل آموزش و پرورش در شاخص های گوناگون.

در آنجا کارشناسان بسیار خبره و مبرز هستند . کارشان ارزیابی آموزش و پرورش استان ها است که فلان استان مثلا آذربایجان شرقی یا زنجان  نسبت به گذشته پیشرفت کرده یا پسرفت کرده است. این فرایند ارزشیابی شاخص های گوناگون ارزیابی استان ها را انجام می دهند. ما سی و نه ناحیه و منطقه داریم. اینجا اداره ارزیابی و عملکرد ما این سی و نه منطقه را ارزیابی می کند و سالانه وضعیت آن منطقه و ناحیه را از آنها می خواهیم. یک ، پوشش تحصیلی دو ، توانمندسازی نیروی انسانی، جلسات گوناگون، گروه های آموزشی، پرداختن به دوره های آموزشی معلمان. برآیند اقدامات ادارات موزش و پرورش در مقیاس به نام اداره ارزیابی و عملکرد در سراسر استان به صورت تطبیقی و مقایسه ای مورد ارزیابی است.

در یک جمله عرض می کنم که به نظرم ، با لحاظ مجموع مشکلات ، نارسایی ها و مسائل گوناگون آموزش و پرورش نسبت به کیفیت آموزشی در استان و به لحاظ زمانی خوب پیشرفت کرده ایم اما آیا ایده آل هست ، آرمانی هست ؛ قطعا این گونه نیست اما جهت گیری حرکت ما توجه به کیفیت بخشی در کنار توجه به شاخص های آموزشی است .

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در مورد عملکرد و کیفیت آموزشی


گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در مورد عملکرد و کیفیت آموزشی

دوشنبه, 27 دی 1400 14:36 خوانده شده: 1262 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -3 --
ناشناس 1400/10/28 - 13:10
همین روزهاست که به جای ایشان یک پاسدار دو آشته منصوب کنند.
پاسخ + +2 -3 --
.... 1400/10/28 - 17:45
اقای پاشایی من به عنوان یک معلم با سی سال خدمت اول اخر ادرس باشگاه فرهنگیان استان را ندانستم کجاست...
پاسخ + +2 -2 --
فرهنگیان تبریز 1400/10/29 - 14:29
آقای پاشایی مدیر باید شجاع باشد و در انتصاب افراد شایسته به مدیریت تمام سعی تلاش خود را بکند متاسفانه ذره ای آموزش و پرورش برای شخص شما مهم نبوده و نیست چرا که برای ایجاد رضایت نمایندگان مجلس از شما به تمام گفته های نماینده ها گوش دادی و افرادی که در ستاد آن نماینده پایکوبی می‌کردند را بر آموزش و پرورش استان مسلط ساختی و همه ی آن ها با وجود بی لیاقتی هایشان یا رئیس مناطق هستن یا معاون یا بازرس یا حراست می باشند و اینگونه است که هم معلم بدبخت شده هم دانش آموز و هم آموزش و پرورش، خودشان می برند می دوزند و خودشان می دوزند ... بخش اول
پاسخ + +3 -2 --
فرهنگیان تبریز ۱ 1400/10/29 - 14:29
بخش دوم

نباید برای ابقا در پست مدیر کلی به حرف نمایندگان تن میدادی و بنیان گذار مکتبی میشدی که درس اصلی آن این است که برای حفظ خود، باید با هماهنگ شد به یقین که راست گفتی اصل برای تو هماهنگی هست ، آموزش و پرورش کیلویی چند است ... هیچ یک از شاخصه های تو به شاخص‌های یک فرد انقلابی نمی‌خورد ، تمام افرادی که از تو حمایت می‌کنند حق دارند چون از تو نفع می برند یا در سایه جنابعالی صاحب پست شدند یا .... و سایرین ، مدیر ناحیه ۱ را بگویم مدیر تحقیقات و پژوهش آموزش و پرورش استان را بگویم ، .... ، هشترود و نظرکهریزی را بگویم ، انتقال و انتصاب فله ای هشترودی ها و فامیل هایت در اداره کل و مناطق پنج گانه تبریز را بگویم ؟؟؟.... ؟؟؟ کدام را ؟؟؟ بنظرم بس است دیگر خجالت بکشید و اینقدر برای ماندن در پست و مقام دست و پا نزنید بیش از ۹ سال است مدیر کل هستید و ما فرهنگیان همین را فهمیدیم که آموزش و پرورش استان ضرب در صفر شد !
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1400/10/29 - 18:29
با کسی مصاحبه کنید که متخصص باشد و با لطلف الحیل و توسط نمایندگان به این پست نرسیده باشد
پاسخ + +2 -2 --
تبریزی 1400/10/30 - 01:18
......(بطوری که بنا به گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل رتبه ایران در زمینه فساد ۱۴۶ از ۱۸۰ کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی ارزیابی شده) مدیرانی چون پاشایی ها لازم است که از آموزش و پرورش فقط هماهنگی بین بخشی و تبدیل آموزش و پرورش به میهمان خانه و محل جولان نمایندگان را حامیش را فهمیده. با این اوضاع تعجب آور وقتی بود که سکان مدیریت نهادی به این مهمی را فردی عهده دار بود که می دانست فلسفه آ.پ چیست؟ تمدن حال حاضر آ.پ جهان کجاست؟ آ.پ استان را در چه نقطه ای تحویل گرفته و در چه نقطه ای باید تحویل دهد؟ مدیریت این افراد که بنا به گزارش مکرر رسانه های استانی آه از نهاد مردم استان بلند کرده، نه تنها تصادفی نیست بلکه کاملاً حساب شده، هدف دار و جهت دار است.
پاسخ + 0 -3 --
سلام 1400/11/05 - 23:56
اقای دکتر پاشایی از بهترین ها هستند و چشم دشمنانشان کور باد. مهربان خوش برخورد پر کار و عاشق. امید واریم سایه دکتر باقی باشد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور