صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

مدیر صدای معلم در نشست رسانه ای سخنگوی وزارت آموزش و پرورش به مناسبت هفته معلم : آقای فانی گفتند من امنیت فرهنگی ایجاد کردم . آیا آقای یوسف نوری می تواند در آموزش و پرورش امنیت فرهنگی ایجاد کند یا نمی تواند ؟

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش : اگر در دولت پیشین لایحه رتبه بندی منطقی ، مدون و دارای چهارچوب تدوین می شد ما الان شاهد خیلی از طرح مطالباتی که از سوی معلمین طرح می شود نبودیم

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

نخستین نشست رسانه ای « صادق ستاری فرد » سخنگوی وزارت آموزش و پرورش به مناسبت هفته بزرگ داشت مقام معلم امروز شنبه دهم اردیبهشت در سالن اجتماعات وزارت آموزش و پرورش و با حضور خبرنگاران برگزار گردید .

هفته هاست که نشست های رسانه ای در این وزارتخانه تعطیل شده و اطلاع رسانی و پاسخ گویی به حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش در صدا و سیما محدود شده بود .

« صدای معلم » تنها رسانه ای است که به صورت رسمی به این وضعیت و در گزارش های متعدد خود اشاره کرده و از وضعیت موجود انتقاد است .

 سخنگوی وزارت آموزش و پرورش حدود سه دقیقه زودتر از زمان رسمی در سالن اجتماعات حضور پیدا کرد اما هنوز مقدمات لازم برای شروع رسمی این نشست فراهم نگردیده بود .

می توان گفت در چند سال اخیر این نخستین بار است که خبرنگاران با نوعی بی نظمی و بی برنامگی در برپایی نشست رسانه ای مواجه می شدند .

« علی پورسلیمان » مدیر صدای معلم نخستین فردی بود که در پشت تریبون قرار گرفته و پرسش های خود را مطرح کرد .

پورسلیمان گفت :

« جناب ستاری فرد

با سلام و تشکر از وقتی که برای پاسخ گویی و شفاف سازی اختصاص دادید .

سخن نخستین من سوال نیست بلکه نوعی یادآوری و تذکر است :

1-در نشست پیشین وزیر آموزش و پرورش با رسانه ها که در باشگاه فرهنگیان تهران برگزار گردید ؛ آقای یوسف نوری قول دادند که پروتکل و دستور العملی شفاف و مدون برای ارتباط با « رسانه » تدوین شود .

این مهم به کجا رسید ؟

16 فروردین سال جاری گفتید : « یکی از مهم ترین دلایل استقبال دانش آموزان از آموزش های حضوری تبیین گری خوب رسانه و صدا و سیما در اقناع افکار عمومی و البته تلاش همکاران آموزش و پرورش در ایجاد حس امنیت در خانواده ها و رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مدارس بود.»

پس چرا از زمان شروع به کار دوستان تازه منصوب در روابط عمومی ، نشست های رسانه ای تقریبا تعطیل شده است ؟

2- در ماه های اخیر ؛ نارضایتی معلمان به ویژه از طریق برگزاری تجمعات پی در پی فزونی گرفته است .

صرف نظر از این که این اعتراضات درست و منطقی است و یا خیر ؛ آیا نارضایتی فراگیر معلمان تاکید می کنم نارضایتی فراگیر معلمان ؛ تهدیدی برای نظام آموزشی به حساب می آید ؟

شما و وزارت متبوع چه تدبیری برای حل مساله اندیشیده اید ؟

لطمات و آسیب هایی که این نارضایتی فراگیر در ابعاد مختلف مانند کیفیت آموزش  بر نظام آموزشی تحمیل می کند می توان گفت که جبران ناپذیر است .

آقای ستاری فرد

شکاف میان مدرسه و اداره و ستاد و صف از دیر باز در آموزش و پرورش ساری و جاری بوده است .

به نظر می رسد این شکاف در حال حاضر به وضعیت خطرناک و جبران ناپذیری رسیده است .

دست بند زدن به یک معلم در برابر انظار عمومی و تحقیر شان و شخصیت معلم به شدت ، افکار عمومی و احساسات معلمان را جریحه دار کرده است .

و این در حالی است که موضع وزیر آموزش و پرورش در این مورد سکوت بوده است .

به نظر می رسد حاکمیت تعصب خاصی نسبت به معلمان بر خلاف سایر کارمندانش ندارد و از آنان به صورت جدی حمایت نمی کند .

برخوردهای امنیتی و سرکوب معلمان آن هم در جلوی وزارتخانه ای که باید حافظ جایگاه و امنیت فرهنگی آنان باشد به شدت بر این بی اعتمادی و نارضایتی افزوده است .

در این شرایط ، چه راه حلی دارید ؟

ارتباط وزارت آموزش و پرورش با تشکل های فرهنگیان قطع شده است .

نهاد واسطی مانند سازمان نظام معلمی هم وجود ندارد که این وضعیت را تعدیل و منطقی کند و از همه بدتر اراده ای هم در وزارت آموزش و پرورش برای تحقق این مهم  دیده نمی شود .

شما چه کانال ارتباطی برای لینک شدن با معلمان و شنیدن صدای معلم دارید ؟

در واقع ؛

نه پلی دارید . نه توان ارتباط گیری دارید .

پل های پیشین را هم قطع کرده اید .

تشکل ها را هم که قبول ندارید .

نهاد واسط غیرامنیتی و غیر سرکوب گر مانند سازمان نظام معلمی هم ندارید .

توضیح دهید برای برون رفت از این بن بست چه برنامه ای تدارک دیده اید ؟ »

آن چه در زیر می آید ؛ پاسخ سخنگوی وزارت آموزش و پرورش به پرسش های مدیر صدای معلم است .

 

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

ستاری فرد:

معلم و آموزش و پرورش مولد سرمایه اجتماعی هستند. معلم و آموزش و پرورش مولد سرمایه فرهنگی و سرمایه انسانی هر کشوری هستند. معلم آن چه که در برخی از محافل گفته می شود مخرب سرمایه اجتماعی نیست. معلم مطالباتی دارد، معلم نسبت به طرح مطالبات محق است  ، اما معلم متعرض و معترض نیست. اینها را ما از هم تفکیک بکنیم. طرح مطالباتی که از سوی معلمین عزیز ما طی این مدت انجام شد اینها مطالبات به حقی هستند که شنیده شد و به لطف خدا و با پیگیری دولت به جاهای خوبی هم رسید. یکی از مطالبات جدی که فرهنگیان داشتند مطالبات استخدامی بود. شما شاهد هستید که مطالبات استخدامی فرهنگیان و بعضا نیروهایی که وجود داشتند امروز بخش زیادی انجام شد و بخشی هم در حال انجام است. ما در حوزه مطالبات استخدامی طبق قوانین و ضوابط مشخص و مدونی که از سوی مجلس انجام شد نقطه ابهامی نداریم .

 موضوع دوم ، بحث طرح مطالبه رتبه بندی بود. حتما مستحضرید در اسفندماه سال 1399 در واپسین روزهای دولت قبل یک لایحه ای برای مجلس ارسال شد که مشخص کرده بود رتبه بندی باید سهمیه بندی شود. ده درصد معلمین با رتبه 5 ، پانزده درصد معلمین با رتبه 4 و 55 درصد معلمین رتبه های اول و دوم. لایحه ای که مشخص نبود به چه شکل قرار است اجرا شود. منابع مالی آن معلوم نیست از کجا تامین شود. نیاز بود که این لایحه کار کارشناسی مفصلی راجع به آن انجام شود. لایحه ای که پیش بینی کرده بود رتبه بندی در سه سال باید انجام شود و برای سه سال بیست هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته بودند. یعنی هر سال به طور میانگین حدود هفت هزار میلیارد تومان. لایحه ای که خیلی از نیروها را از دایره شمول خارج کرده بود. مصداقا و صراحتا معلمین شاغل در مدارس استثنایی ؛ آیا مظلوم تر از معلمان استثنایی ما داریم؟ در آن لایحه معلمین مدارس استثنایی از دایره شمول خارج شده بودند. یا برخی از معلمینی که در سمت های اداری فعالیت داشتند و دارند.

این لایحه با آن شدت ضعف و آن همه ابهام و اشکال یک سال زمان برد تا کارهای کارشناسی در مجلس انجام شود. اگر یک لایحه منطقی ، مدون و  دارای چهارچوب تدوین می شد ما الان شاهد خیلی از طرح مطالباتی که از سوی معلمین طرح می شود نبودیم.

اساسا لایحه ای انجام شد که فرایند را فرسایشی کند ولی با شروع کار دولت جدید و با عزمی که دولت و مجلس داشتند اشکالات لایحه برطرف شد و سهمیه بندی حذف شد.

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

همه معلمین در همه رتبه هایی که می توانند قرار می گیرند و در راستای اجرای عدالت و توجه به مناطق محروم و معلمان مظلوم که در مناطق عشایری که در مدارس ابتدایی که در مدارس استثنایی کار می کنند امتیازات ویژه ای پیش بینی شد. برای کسب رتبه بندی برای این گروه از معلمین که صدایشان هم شنیده نمی شد چون در مناطق محروم و روستایی و عشایری و استثنایی بودند برای اینها تعجیل در رتبه پیش بینی شد. اینها اتفاقات خوبی بودند که هیچ جا گفته نشد.

طبق قانون آیین نامه داخلی مجلس در اثنای بررسی لایحه بودجه هیچ طرح و لایحه ای نباید در صحن علنی مجلس بحث و بررسی شود اما ما دیدیم که در روز شانزدهم اسفندماه و در اثنای بررسی بودجه لایحه رتبه بندی در صحن علنی تصویب شد و همان روز در بعدازظهر جلسه شورای نگهبان که تشکیل شد و مقام عالی وزارت هم خیلی پیگیر بودند که همان روز با تایید برسد تایید شد. هم زمان تصویب در روز شانزدهم اسفند و هم زمان تایید توسط شورای نگهبان و بلافاصله در همان اثنای بودجه پیش بینی اعتباری که برایش انجام شد سی و هشت هزار میلیارد تومان بود. مقایسه بکنید با رقم لایحه ای که دوستان داده بودند برای سه سال . سی و هشت هزار میلیارد تومان کجا  ،بیست هزار میلیارد تومان برای سه سال کجا ؟

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

طبق قانون ، آموزش و پرورش مکلف بود ظرف مدت یک ماه آیین نامه اجرایی قانون را تدوین کند و در اختیار هیدت وزیران قرار بدهد. آیین نامه به وقتش تدوین شد و روز بیست و سوم فروردین ماه در اختیار هیئت وزیران قرار داده شد.

حتما عزیزان هم به این امر اشراف دارید که آیین نامه باید منطبق با قانون باشد.

سعی شد هم در چهارچوب و منطبق بر قانون باشد و هم منطبق بر نیازهای معلمین. اما می دانید آیین نامه ای که  وزارت آموزش و پرورش به هیئت وزیران ارائه کرده آیین نامه پیشنهادی است. یعنی در دو مرحله بعد در کمیسیون در صحن هیئت وزیران امکان جرح و تعدیل وجود دارد و نسبت به مواردی که مطرح می شود امکان اصلاح وجود دارد. امکان تغییر در بعضی مفاد آن آیین نامه هم وجود دارد.

 این را در جریان باشید از روز ششم اردیبهشت ماه که الآن نامه هیئت دولت را هم دارم ؛ خوشبختانه در این آیین نامه ای که وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد کرده بود - آیین نامه پیشنهادی آموزش و پرورش - و صراحتا در قانون عنوان شد با همکاری سازمان برنامه و سازمان اداری استخدامی.

در کمیسیون امورعمومی و سرمایه انسانی هیئت وزیران از روز ششم اردیبهشت ماه در دستور کار قرار گرفت.

انشاءآلله وزارت آموزش و پرورش بلافاصله بعد از ابلاغ این آیین نامه توسط هیئت وزیران مصر است و به جد این را دنبال می کند که بتواند این فرصتی که می تواند هم باعث اعتلا و ارتقا و رضایت مندی شغلی معلمین شود و هم می تواند به کیفیت آموزشی و پرورشی آموزش و پرورش کمک بکند انشاءالله و این را به زودی اجرا کند.

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

از پرسش شما که طرح دغدغه می فرمایید و صدای معلمین را شما فریاد می زنید و به گوش ما می رسانید من صمیمانه از شما متشکرم. هم قبلا و هم اخیرا سایت شما را دنبال می کنیم . تشکر می کنم . البته انتظار داریم که این ارتباطات وجود داشته باشند. این رفت و آمدها وجود داشته باشند. حتما روابط عمومی وزارتخانه برنامه ای برای ارتباط با اصحاب رسانه را دنبال می کند و حتما طرح ها و ایده هایی دارند و تا الآن هم اگر ضعفی بوده ، اگر شما ایده ای دارید اگر احیانا و  نوعا برنامه ای که می تواند ارتباط بین وزارتخانه و اصحاب رسانه را فعال کند را شما پیشنهاد بدهید ما استقبال می کنیم.

 اما یکی از برنامه های وزارتخانه این است که شوراهای آموزش و پرورش را که حتما می دانید یک ظرفیت بی نظیری است ، شواری عالی استان ها، شواری عالی شهرستان ها و شورای مدارس اینها ظرفیت هایی است که به موجب مصوبات اختیارات و صلاحیت هایی را دارند و آن ها را فعال کند و اختیاراتی را در اختیارشان قرار بدهد که نقش آفرینی معلمین در عرصه حکمرانی تعلیم و تربیت یکی از برنامه های جدی است که آموزش و پرورش دنبال می کند که نمونه اش موضوع رتبه بندی بود که تلاش کردیم و تلاش می کنیم که باز نقطه نظرات معلمین را بگیریم .

 حتما می دانید که گفت وگوها و نشست هایی را وزارتخانه با هم مدیران کل استان ها و هم همه روسای مناطق آموزش و پرورش داشته که بتوانیم تجمیع بکنیم و نظرات معلمین را از طریق درگاه های رسمی دریافت کنیم و تشکل های رسمی و نشست هایی که دارد برگزار می شود ؛ هم مقام عالی وزارت و هم سایر معاونین در دانشگاه فرهنگیان بین اصحاب دانشجو و بین اصحاب رسانه . اینها همه ظرفیت هایی هستند که می تواند به تعالی نظام تعلیم و تربیت کمک کند و قطعا ما باید این ارتباطمان را هم بدنه آموزش و پرورش و هم بدنه رسانه تقویت کنیم که بتوانیم انشاءالله برنامه هایمان را بهتر دنبال کنیم.

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

مدیر صدای معلم:

جناب ستاری فرد

عذرخواهی می کنم .

 سوال من در ارتباط با رتبه بندی معلمان نبود . قطعاخبرنگاران دیگر هم سوالشان را در رابطه با رتبه بندی مطرح می کنند.

انگار شما از قبل خودتان را آماده کرده بودید در مورد رتبه بندی صحبت کنید !

 سوال مشخص من این است :

معلم را جلوی آموزش و پرورش یا هر جای دیگر دست بند می زنند ، تحقیر می کنند و هیچ کس هم در این کشور عذرخواهی نمی کند. وزیر آموزش و پرورش سکوت می کند.

آیا شما فکر می کنید فقط با رتبه بندی ، مشکلات حل می شوند ؟

آیا اعتراض حق معلمان هست یا نیست ؟

 آقای فانی گفتند من امنیت فرهنگی ایجاد کردم . آیا آقای یوسف نوری می تواند در آموزش و پرورش امنیت فرهنگی ایجاد کند یا نمی تواند ؟

 

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش :

حتما . می تواند .

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

بخش نخست

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قایم پور دیزجی

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

پایان گزارش/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گزارش صدای معلم از انتقاد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از چگونگی تدوین لایحه رتبه بندی معلمان در دولت حسن روحانی

پنج شنبه, 15 ارديبهشت 1401 15:13 خوانده شده: 388 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
رضا قاسم پور 1401/02/15 - 16:44
سلام و خداقوت
سوال و جواب نامربوط هستش
آقای صادقی خیلی جوانند و احتمالا زمان می بره تا ایشون سوار کار بشن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/17 - 15:05
ضمن تشکر از صدای معلم و جناب آقای پورسلیمان عزیز
شکی نیست برای سنجش عملکرد معلمان باید سازمان نظام معلمی مستقر شود ولو سیستم فعلی مخالف باشد

آیین نامه رتبه بندی با نگاه منصفانه و در نظر گرفتن اکثریت معلمان لیسانس اصلاح شود

بیمه تکمیلی از برنزی آتیه سازان به طلایی ایران تغییر کند

درمانگاه های فرهنگیان در مراکز استان ها دارای بیشتر تخصص ها شوند

قوانین نقل و انتقال فرهنگیان به سمت عدالت و شفاف سازی تغییر کنند

منزلت و معیشت معلم ارتقای جدی یابد انشاا...
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/02/15 - 21:03
همه سفسطه باز شدند. ربطی به پیر و جوان نداره. اولین درس مدیریت در سرزمین ما، خوب نشنیدن و خوب ندیدن هست. سفسطه و وقت کشی و تهدید پنهان.
پاسخ + +3 0 --
شاکی 1401/02/16 - 06:05
درگاه های رسمی گفت و گو با سیستم ستادی آموزش از منظر مدیران ارشد کدامند؟!
چرا از هر درگاهی که خودشان تمایل دارند،صداها را میشنوند؟!در نشست خبرنگاران که جز صدای معلم الباقی زینت المجالس هستند، تکلیف درگاه های دیگر مشخصه!!هر نظری رو که تمایل دارند میشنوند و هر نظری رو که تمایل ندارند حذف می کنند!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1401/02/16 - 08:11
تمام قددربرابرمعلم ایستاده اند آیا فرهنگیان به اتحاد همگانی برای احقاق حقوق خود وحیثت پایمال شده خواهد رسید اینها تا سیلی نخورند متوجه چیزی نخواهندشد
پاسخ + +2 0 --
محمد باقر شیبانی 1401/02/16 - 11:51
اقتصاد کشور خرابه.اقتصاد جهان خرابه.پول نیست.تورم جهانی بیداد میکنه. شما هم مدام بگید این دولت و آن دولت.یک کلام بگید اوضاع اسفباره و به این زودیها خوب نخواهد شد .
پاسخ + +2 0 --
رضا 1401/02/17 - 08:21
الان چندوقتیه که مسئولین تقصیرات روگردن هم میندازن دولت میگه دولت قبلی مقصره آموزش وپرورش میگه سازمان مدیریت مقصره فکرکنم باهم تبانی کردن که ردگم کنن. اینم نوعی فرارازپذیرش مسئولیت هستش.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور