صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

طبق رای وحدت رویه «دیوان عدالت اداری » موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان « خصوصی » است، لذا باید سایر شئونات یک موسسه خصوصی نیز در آن دیده شود، که مهم ترین آن « حقوق مالکانه اعضا بر دارایی های صندوق » است. یکی از مهم ترین حقوق مالکانه « حق نظارت بر دارایی » توسط مالک یا مالکین است

آسیب شناسی " قیم مآبی " در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانون ( بخش چهارم )

سعید شهسوارزاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

آسیب شناسی مساله قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانونی در صدای معلم

شرایط و مقدمات حکمراني شايسته  (حکمراني خوب ) در صندوق ذخيره فرهنگيان چيست ؟

آسیب شناسی " قیم مآبی " در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانون

چکيده گفت و گو :

اولويت اول اعضا محترم صندوق ذخيره فرهنگيان ورود دارايي ها صندوق به بورس يا فرا بورس است که مقدمه تخصيص ارزش مالکانه مي باشد که ( اينجا  ) به آن اشاره شد .

در یادداشت « مرور و ياد آوري برخي موارد قانوني با رئيس هيات امنا ي صندوق ذخيره فرهنگيان ؟ لطفأ توجه فرماييد ! » به سه مورد اشاره شد:

 1. ضرورت ورود به بورس يا فرابورس به عنوان مقدمه تخصيص ارزش مالکانه با توجه به مصوبه کارگروه منتخب وزير در بهمن 1400 مبني بر ورود 20% ارزش دارايي ها به فرا بورس که متاسفانه تا زمان نگارش اين سطور ، مصوبه کارگروه منتخب وزير، پيگيري نشده است !
 2. تدوين بهره مندي از نگاه کارشناسان عضو صندوق ذخيره فرهنگيان ( مطالبه گران و ... ) براي خشکاندن ريشه هاي فساد در اين موسسه .
 3. تخصيص و توزيع سود منتهي به 31 شهريور 1400 .

خوشبختانه سود منتهي به 31 شهريور 1400 ، بين اعضا توزيع شد. ان شاالله تا زمان درج اين گفت و گو  شاهد ورود به بورس باشيم که تحقق  تخصيص ِ ارزش مالکانه در حال حاضر اولويت اول اعضاي بازنشسته و شاغل  صندوق مي باشد.  

در ادامه مطالبات اعضا ، انتخاب  6 نفر هيات امنا ، تبصره 1 ماده 10 اساسنامه ( تهيه و ابلاغ آئين نامه براي اولين دوره ) پاي بندي مسولين به قانون و اساسنامه مصوب 1400را پيگيري مي کنيم .  ( اينجا )

در اين گفت و گو با نگاهي گسترده ، مفاهيم حاکميت شرکتي ، حکمراني شايسته (حکمراني خوب ) ، اصول راهبري شرکتي ، آئين نامه نظام راهبري مصوب 11 / 8 / 1386 ، دستوالعمل حاکميت شرکتي 24 / 4 / 1397 ، فرهنگ يادگيري سازماني ، نوآوري باز و .. سه پيش نويس آئين نامه انتخاب 6 نفر هيات امناء  ارائه شده به دفتر وزارت آموزش و پرورش را بررسي مي کنيم تا شرايط اصلاح ساختار موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان فراهم شود .

تلاش مي کنيم تا شرايط گذر از قيم مابي حاکم در حال حاضر را معرفي کنيم و شرايط حرکت به سوي مشارکت صاحبان اصلي سرمايه را ترسيم نماييم .

مقدمه

  مهدي سورگي :

" ... فرض بر این است تمام فرهنگیان عضو انسان های عاقل و بالغی هستند که می توانند صرفه و صلاح خود را خود تشخیص دهند و نیاز به قیم ندارند. "

در مقدمه با توجه به منابع حقوقي به مبحث " قيم " در قانون مدني ايران مي پردازيم .

قابل توجه رياست محترم هيات امناي صندوق ذخيره فرهنگيان !

 ماده ۱۲۱۸ قانون مدنی ( 1 )  برای اشخاص ذیل ، قیم انتخاب می‌ شود:

 1. برای صغاری که ولی خاص ندارند.
 2. برای مجانین و اشخاص غیر رشید که جنون یا عدم رشد آنها متصل به زمان صغر آنها بوده و ولی خاص نداشته باشند.

توضيح : برخي رفتارهاي مسئولين اين احساس را در اعضا به وجود آورده است که مسئولين، قيم اعضا در مديريت سرمايه هاي آنان در صندوق ذخيره فرهنگيان هستند . وقتي قانون اجازه تغيير قيم را مي دهد ،  آيا اعضای صندوق نمي توانند قيم هاي خود را تغيير دهند ؟

 1. برای مجانین و اشخاص غیر رشید که جنون یا عدم رشد آنها متصل به زمان صغر آنها نباشد

عدم پیگیری و رسیدگی قیم به امور مالی محجور

در اين تارنما ، يک پرونده واقعي به شرح ذيل مطرح مي شود :

شوهرم 9 ماه هست به خاطر آسیب های زمان جنگ فوت کرده . الان 9 ماه هست که دادگاه انقلاب آبیک تمام حساب بانکی ایشان را بسته و برادر شوهرم که قیم پسرم شده هیچ رسیدگی نمی کند و منزل من الان 9 ماه میشه که منزل آب نداره  .بالای ده بار هم درخواست دادم به دادسرا اما این دادگاه پی گیری نمی کند.آیا راهی هست که قیم را عوض کنم یا مجبورش کنم به انجام مسئولیتی که پذیرفته ؟ آیا می توانم خودم با دادسرای سرپرستی صحبت کنم تا اجازه دسترسی به حساب شوهرم را بدهند برای پرداخت هزینه های ضروری ؟

پاسخ کارشناس حقوقی به سوال مطرح شده :

در پاسخ به پرسشی که طرح فرمودید و همچنین در رابطه با عدم پیگیری و رسیدگی قیم به امور مالی محجور باید گفت مطابق بند 5 ماده 1248 قانون مدنی، در صورتی که قیم در اداره ی اموال مولی علیه لیاقت و شایستگی نداشته باشد به حکم دادگاه عزل خواهد شد.

لازم به ذکر است که قانون در مورد پرداخت هزینه های زندگی و انشعابات منزل مسکونی از اموال متوفی ساکت است و در این خصوص راه حل قانونی به نظر نمی رسد مگر اینکه خود معاونت سرپرستی دادسرای مربوطه در این خصوص مساعدت و ارائه طریق نماید.

همان طور که ملاحظه مي کنيد قانون اجازه تغيير قيم نالايق را مي دهد .

خلاصه قسمت هاي قبل  :

با وجود نکات بسيار مثبت و مفيد اقدام نجفي در تاسيس موسسه اي کاملأ  خصوصي  ، متاسفانه ساختاري که محمد علي نجفي از بدو تاسيس صندوق ذخيره فرهنگيان طراحي نموده است مسئولين را قيم اعضا تلقي نموده است که برخي از روساي هيات امنا احساس قيم بودن  بيشتر و برخي احساس قيم بودن کمتر داشته اند .

برخي از وزراي اموزش و پرورش در مخالفت با قيم مابي در صندوق خوش درخشيده اند :

 1. سيد محمد بطحايي ، مبتکر ِ مخالفت با قيم مابي در صندوق ذخيره فرهنگيان مي باشد .
 2. محسن حاجي ميرزايي ، بزرگ سردار مخالف قيم مابي ( اصلاح اساسنامه و انتخاب  شش نفر عضو هيات امناء ) مي باشد .
 3. مطالبه گران ، تشکل هاي مدني ، مجمع عمومي استاني ، خيل عظيم بازنشستگان عضو ، مسولين شبکه هاي اجتماعي ، اصحاب رسانه و ... با تمام ظرفيت خود در خدمت رياست محترم هيات امناي کنوني هستند تا نام يوسف نوري به عنوان ابر مبارز قيم مابي در تاريخ صندوق ثبت شود .

موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان جزء موسسات غير تجاري است که هدفش جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضاء خود مي باشد .

طبق قانون در کليه موسسات غير تجاري از جمله صندوق ذخيره فرهنگيان بالا ترين رکن مجمع عمومي است که متاسفانه رکن مجمع عمومي در ربع قرن گذشته در صندوق وجود نداشته و وزير آموزش و پرورش قيم اعضا بوده و مي باشد .

اخيرا در شبکه هاي اجتماعي مخصوص فرهنگيان ، به صراحت اشاره شده است که از بهمن 1400 که تيم کارشناسي منتصب خود ِ وزير آموزش و پرورش ورود 20 % دارايي ها را به فرا بورس تصويب نموده اند ؛  به دليل آنکه مقام محترم وزارات آموزش و پرورش براي ورود به بورس به يقين نرسيده اند  امکان ثبت اين دارايي ها در فرا بورس قبل از پايان سال 1400( زمان مقرر )  از دست رفته است .

تا نگارش اين مطلب هنوز وزير ، براي ورود به فرا بورس به يقين  نرسيده  و مصوبه کتبي هيات امنا  را به مسئولين اجرايي ابلاغ نکرده  است .

چرا وزير به نظر مشاوران غير عضو  که شايد مخالف منافع اعضا هستند توجه مي کند و با مشاوران عضو صندوق ديدار ندارد و طي  5 ماه به يقين نمي رسد؟

چرا وزير  به مشورت با کارشناسان عضو راضي نمي شود و قيم مابي را پيشه نموده است ؟

محاسبه حق مالکانه اعضا در بورس يا فرا بورس ، با معافيت هاي مالياتي بيشتر همراه است ،  مضاف بر ان شفافيت بورس روي دوم اين سکه با ارزش است که در روش هاي ديگر تعيين ارزش دارايي ها اين شفافيت و خشاکاندن ريشه هاي فساد برجسته  نمي باشد .

براي ورود به بورس يا حتي فرا بورس شرايطي لازم است که در زمان غندالي فراهم نبود .

با توجه به شرايطي که امروز بر صندوق حاکم است و امکان ثبت نماد در فرا بورس براي بزرگترين هلدينگ صندوق ذخيره فرهنگيان  ( هلدينگ پترو فرهنگ )  مهيا شده است ،برخي از کارشناسان  با تخصيص ارزش مالکانه به روش هاي قبلي به شدت مخالف هستند .

نقدشوندگی بالا، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به دلیل ارتقای شفافیت، برخورداری از مالیات نقل‌ و‌ انتقال به میزان 0.5‌ درصد ارزش معامله در مقایسه با 4درصد ارزش اسمی در خارج از بورس، نظارت بر فعالیت شرکت‌ها و پاسخگویی بیشتر مدیران شرکت از جمله مزایایی است که با پذیرش شرکت‌ها در فرابورس ایران نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود.

به قرار شنيده ها قرار بوده سهام پترو فرهنگ در سال 1400 به جاي عرضه اوليه به عموم افراد ، عرضه اوليه هم به اعضاي موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان ارائه شود که اين هم يک شرايط ويژه و خاص بود که متاسفانه اعضا از آن محروم ماندند .

در صورت ورود به بورس يا فرابورس ، اعضاي صندوق بعد از 27 سال بدون نياز به قيم ،  می‌توانند بازار و شرایط شرکت‌ها را به‌ صورت دقیق بررسی کرده و با خرید و فروش سهام در فرابورس و سرمایه‌گذاری منطقی، سود و سرمایه خود را افزایش دهند.

***

 قسمت چهارم :

پرسش کننده :

مگر مجمع عمومي استاني در حال حاضر فعال است ؟

 

پاسخ دهنده :

بله . اخيرا ( ارديبهشت ماه 1401 ) چهل و دو نفر از مجمع عمومي استاني  83 نفره نامه اي به مدير عامل و هيات مديره صندوق نوشته اند و درخواستي را مطرح نموده اند .

يا در نشست 20 بهمن 1400 ديدار با مدير عامل وقت صندوق ، نمايندگان شايسته مجمع عمومي استاني  حضور داشتند و بسيار خوش درخشيدند .

 

پرسش کننده :

مگر مجمع عمومي استاني اعتبار دارند ؟

آسیب شناسی مساله قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانونی در صدای معلم

پاسخ دهنده :

اولأ ؛ اولين اعتبار نامه آنان از سوي صاحبان سرمايه صادر شده است که به آنان راي داده اند . به عبارت صحيح تر ، آن ها نمايندگان شايسته صاحبان سرمايه مي باشند و قيم اعضا نيستند .

ثانيا ؛ سيد محمد بطحايي در شبکه هاي اجتماعي اعلام کرده است که برنامه براي صدور اعتبار نامه براي همه 83 نفر را داشته است که متاسفانه به دليل مشغله هاي زياد کاري موفق به اجراي اين مهم نشده است .

ثالثا ؛ همان طور که ملاحظه مي فرماييد در حال حاضر هم بيش از نيمي از اين مجمع عمومي استاني فعال مي باشند و مسائل صندوق خود را رصد مي کنند و راهکار ارائه مي دهند  .

آسیب شناسی مساله قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانونی در صدای معلم

پرسش کننده :

آيا مجمع عمومي استاني بر مجمع عمومي ارجح است که شما بر مجمع عمومي استاني تاکيد بيشتر از مجمع عمومي داريد ؟

 

پاسخ دهنده :

طبق قانون تجارت ، پُر واضح است که بالاترين رکن موسسه ، مجمع عمومي آن است ولي تا به رسميت شناختن مجمع عمومي در اساسنامه صندوق ، مجمع عمومي استاني و رکن ناظر بر آن بسيار مهم و نقش آفرين است به خصوص آن که براي مبارزه با فساد در اين موسسه بهترين راهکار حکمراني خوب ( بهره مندي از کارشناسان عضو صندوق ) است .

 

پرسش کننده :

در پيش نويس ديگر ، چه نگاهي به نقش اعضا در مديريت سرمايه ها يا حکمراني خوب شده است ؟

 

پاسخ دهنده :

مهدي سورگي در پيش نويس ارايه شده به مورخ 29 آذر 1400 آورده است  :

در اساسنامه های سال 1397 و پیش از آن، اعضای هیات امنا به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری و نظارت بر عملکرد فعالیت مدیران ارشد « موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان » از سوی وزیر محترم آموزش و پرورش انتخاب و منصوب می شدند. از آنجا که طبق رای وحدت رویه «دیوان عدالت اداری » موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان « خصوصی »  است، لذا باید سایر شئونات یک موسسه خصوصی نیز در آن دیده شود، که مهم ترین آن « حقوق مالکانه اعضا بر دارایی های صندوق » است. یکی از مهم ترین حقوق مالکانه « حق نظارت بر دارایی » توسط مالک یا مالکین است.

آسیب شناسی مساله قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانونی در صدای معلم

پرسش کننده :

به نظر مهدي سورگي رابطه بين  مجمع عمومي استاني  يا منتخبين استاني با اعضاي هیات مدیره چگونه است ؟

 

پاسخ دهنده :

مهدي سورگي 29 آذر 1400 :

منتخبین نهایی عضو هیات مدیره از طریق مکاتبات رسمی در ارتباط مستقیم با منتخبین استانی بوده و موظف اند به پرسش های طرح شده آنان را طبق « اصل پاسخ گویی » پاسخ دهند.

 

پرسش کننده :

در پيش نويس آيين نامه سورگي چه ارکاني انتخاب مي شوند ؟

 

پاسخ دهنده :

 1. در پيش نويس آئين نامه مهدي سورگي ، حق رای اعضا بر اساس سهم آنها از کل دارایی های صندوق لحاظ مي شود .
 2. در مرحله تعيين صلاحيت نامزدها ، هر نامزدي که حداقل 10% کل آراي استان خود را کسب نمايد صلاحيت حرفه اي شرکت در انتخابات را کسب مي کند . به عبارت ديگر ، صلاحيت عمومي نامزدها ( فقط و فقط با معيارهاي کاملا شفاف و غير قابل تفسير بررسي مي شود ) و به جاي صلاحيت حرفه اي نامزدها فقط و فقط کسب اعتماد 10 درصد امتياز آراء ( ارزش وزني آراي )  آن استان کافي است .
 3. مجمع عمومي استاني يا منتخبين استاني که بيش از 150 عضو نداشته باشد ، توصيه مي شود .
 4. از بين اين مجمع عمومي حداکثر 150 نفري ، شش منتخب اصلي و سه نفر علي البدل هيات امنا انخاب مي شوند .

پرسش کننده :

در پيش نويس آيين نامه مطالبه گران صندوق ذخيره فرهنگيان به مجمع عمومي استاني يا منتخبين استاني چه بهايي داده شده است ؟

 

پاسخ دهنده :

ويژگي بارز ِ آئين نامه مطالبه گران ، توجه جدي به مجمع عمومي استاني يا منتخبين استاني است  .مثلا عمده وظايف انتخابت دوره اول بر عهده کار گروه مرکب مي باشد .

 

پرسش کننده :

در پيش نويس آيين نامه مطالبه گران ، ترکيب ِ کار گروه ِ مرکب چگونه ترکيبي است  ؟

 

پاسخ دهنده :

تعريف کار گروه مرکب : در دوره اول انتخابات بر اساس اين آئين نامه ،  سه نفر منتخب ِ هيات امناي مستقر ، شش نفر از بين افرادي که بالاترين راي ( کمتر از سه نفر منتخب ) را کسب کرده اند و در قيد حيات هستند و کنشگر در راستاي تامين منافع  اعضا مي باشند به عنوان کار گروه مرکب شناخته مي شوند .   به عبارت ساده تر شش نفر کنشگر فعال از مجمع نمايندگان استاني و سه نفر هيات امناي منتخب و مستقر ،  کار گروه مرکب هيات امنا و مجمع نماينگان استاني  را تشکيل مي دهند .

 

پرسش کننده :

سه منتخب هم که توسط همين مجمع عمومي استاني ( منتخبين استاني ) انتخاب شده اند .

 

پاسخ دهنده :

بله ، کاملأ صحيح مي فرماييد . در طي اين مدت ارتباط بين سه منتخب و مجمع عمومي استاني به برکت شبکه هاي اجتماعي کاملأ گسسته نشده است . از رياست محترم هيات امنا انتظار مي رفت و مي رود با اجراي هرچه سريع تر انتخابات دموکراتيک و استقرار شش منتخب و ساختار نقش آفريني اعضا ، به قيم مابي دولت و مجلس پايان دهند و راه اصلاح ساختار توسط صاحبان سرمايه را فراهم آورند .

 

پرسش کننده :

يعني مي فرماييد مجمع عمومي استاني از منتخبين خود همواره حمايت کرده اند و سه منتخب هم به مجمع عمومي استاني پاسخ گو بوده اند ؟

 

پاسخ دهنده :

متاسفانه اين ارتباط دو سويه به شکل سيستماتيک و مدون براساس يک نظام نامه نبوده است و نواقصي در اين رابطه دوسويه ديده مي شود .

 

پرسش کننده :

يعني سه منتخب به مجمع عمومي استاني بي توجهي کرده اند يا مجمع عمومي استاني به چالش هاي سه منتخب بي توجه بوده اند ؟

 

پاسخ دهنده :

متاسفانه در اين رابطه دو سويه به دليل عدم نظام نامه مدون هر دو رکن نسبت وبه وظايف خود در برابر ديگر رکن کوتاهي داشته اند .

 

پرسش کننده :

کوتاهي هاي مجمع عمومي استاني نسبت به سه منتخب چه بوده است ؟

 

پاسخ دهنده :

پاسخ دقيق به اين پرسش از تعامل ِ مجمع عمومي استاني و سه منتخب بيرون مي آيد . فقط مي توانم در حد بضاعت اندکم به چند مورد اشاره کنم .

 

پرسش کننده :

موارد مورد نظر شما در باره عدم حمايت مجمع عمومي استاني از سه منتخب چيست ؟

آسیب شناسی مساله قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانونی در صدای معلم

پاسخ دهنده :

 1. سه منتخب هيات امنا از فرهنگيان برجسته عضو بوده اند که مورد اقبال مجمع عمومي استاني قرار گرفته اند ولي اطلاعات کافي و وافي در مسائل حقوقي ، شرکت داري ، قواعد حاکم بر نظارت و نحوه انتخاب موسسات نظارتي ، مباني تدوين سند چشم انداز براي صندوق ، نقش حکمراني خوب در مبارزه بافساد ، راه هاي مدرن مبارزه با فساد ، قواعد و لازمه هاي ورود به بورس ، روش هاي اصلاح ساختار و .... را نداشته اند .
 2. سه منتخب هيات امنا از فرهنگيان برجسته عضو بوده اند که مورد اقبال مجمع عمومي استاني قرار گرفته اند ولي به شيوه رسيدگي به امور يک مجموعه بزرگ در حد صندوق آشنا نبوده اند. مثلأ سه منتخب به مباني اداره مجموعه ها به روش حاکميت شرکتي يا به  ويژگي هاي صندوق هاي قابل معامله در بورس و ... آشنا نبوده اند .
 1. سه منتخب هيات امنا از فرهنگيان برجسته عضو بوده اند که مورد اقبال مجمع عمومي استاني قرار گرفته اند ولي با چالش ِ اداري ( عدم آگاهي مسئولين ) آموزش و پرورش به حقوق ِ آنان جهت انجام وظيفه در صندوق مواجهه شده اند ؛ مثلأ براي بهره مندي از ماموريت اداري بدون حق ماموريت  ،جهت  انجام وظايف  محوله گاهي مجبور شدند خارج از روند ماموريت اتوماسيون عمل کنند .
 2. سه منتخب هيات امنا از فرهنگيان برجسته عضو بوده اند که مورد اقبال مجمع عمومي استاني قرار گرفته اند ولي …

پرسش کننده :

در بند 2 ماده 11 اساسنامه قانوني 1400 ( وظايف و اختيارات هيات امناء) آمده است : « تعيين و تصويب خط مشي و سياست هاي کلي فعاليت ها و  برنامه هاي ميان مدت و بلند مدت موسسه » . « حساسیت اجتماعی به این ارتباط دارد که اعضا تا چه اندازه به خوبی احساسات یکدیگر را درک می‌کنند »

در بند 7 ماده 14 اساسنامه قانوني 1400 ( وظايف و اختيارات هيات مديره ) آمده است : « تهيه برنامه راهبردي بلند مدت و ميان مدت براي ارائه به هيات امناء جهت تصويب » .

ولي در بند يک ِ عدم حمايت مجمع عمومي استاني  از سه منتخب ، به مباني تدوين سند چشم انداز براي صندوق اشاره مي فرماييد . آيا اين تداخل مسئوليت ها به ضرر صندوق نمي باشد ؟

 

پاسخ دهنده :

در روش هاي نوين از سيستم هاي باز استفاده مي شود .

 

پرسش کننده :

درست است . در سيستم هاي باز براي تدوين سند چشم انداز ، بيانيه ماموريت .... برنامه هاي راهبردي از پرسنل مجموعه ها هم ياري گرفته مي شود .

 

پاسخ دهنده :

بله . کاملأ صحيح مي فرماييد ؛ براي افزايش راندمان فعاليت مجموعه ها ، پرسنل را هم درگير تدوين اسناد بالا دستي مي نمايند . اما بحث کليدي تر ، بهره مندي از نگاه ِکارشناسان ِ صاحبان اصلي  سرمايه مي باشد . چرا وزير  به مشورت با کارشناسان عضو راضي نمي شود و قيم مابي را پيشه نموده است ؟

نقش آفريني کارشناسان صاحبان اصلي سرمايه ، عميق تر از  نقش آفريني پرسنل در تهيه و تدوين اسناد بالا دستي است .

اگر بخواهيم مکانيزم حاکم بر سرمايه يک ميليون ششصد هزار عضو صندوق يعني  قيم مابي را ملغي نماييم شايسته و بايسته است که اعضا يعني صاحبان اصلي سرمايه نيز در تدوين اسناد بالا دستي از جمله اساسنامه ، سند چشم انداز و ... نقش آفريني نمايند .

از رياست محترم هيات امنا انتظار مي رفت و مي رود با اجراي هرچه سريع تر انتخابات دموکراتيک و استقرار شش منتخب و ساختار نقش آفريني اعضا ، به قيم مابي دولت و مجلس پايان دهند و راه اصلاح ساختار توسط صاحبان سرمايه را فراهم آورند . زيرا سه منتخب يا شش منتخب هيات امنا به همه مباحث مطرح شده در امور حقوقي ، قانوني ، مديريتي، اصول حاکميت شرکتي  و ...  آشنا و آگاه نيستند .

 

پرسش کننده :

بوذرجمِهر گفته :  « همه چيز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر نزاده اند  » .

آسیب شناسی مساله قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانونی در صدای معلم

پاسخ دهنده ( 3 ) :

به نکته بسيار مهمي اشاره نموديد :

. یک روز پیرزنی پرسان پرسان به سراغ بوذرجمهر حکیم آمد و در حضور جمعی که آنجا بودند مساله ای پرسید .  بوذرجمهر فکری کرد و گفت : « نمی دانم . باید مطالعه کنم و فکر کنم و جواب مساله را پیدا کنم » .  پیرزن پرتوقع که خیال می کرد بوذرجمهر همه چیز را می داند از این جواب ناراحت شد و گفت : «  خیلی عجیب است و نامربوط است ! وزیر انوشیروان هستی و نامت بوذرجمِهر حکیم است و همه تو را مردی دانشمند می دانند و از پادشاه چندین و چندان مزد و پاداش می گیری و وقتی هم پیرزنی مثل من از تو چیزی می پرسد می گویی نمی دانم !  پس این همه احترام را برای چه داری و آن همه پول را برای چه می گیری ؟ »

بوذرجمِهر با مهربانی جواب  داد : « من بعضی از چیزها را می دانم و بسیاری از چیزها را نمی دانم و هرگز ادعا نکرده ام که همه چیز را می دانم . احترامی هم که دارم برای همان چیز های اندکی است که می دانم ؛  هم چنان که جواب مساله ی تو را ندانستم و تو به من احترامی نکردی . هر چه هم پاداش می گیرم برای همان چیزهای کمی است که می دانم و اگر می خواستند برای آنچه نمی دانم به من مزد و پاداش بدهند , همه ی آنچه در دنیا هست بس نبود زیرا چیزهایی که نمی دانم خیلی زیاد است . یقین داشته باش پادشاه هم برای آنچه نمی دانم به من پاداش نمی دهد . اگر قبول نداری برو از پادشاه بپرس . » .

پیرزن شرمنده شد و گفت : « از آنچه گفتم پوزش می خواهم . من پنجاه سال است مکتب دارم . مردم مرا دانا می شمارند و چیزهای بسیاری از من می پرسند و تا یاد دارم هرگز نگفته ام نمی دانم . همیشه جوابی داده ام و مردم را از خود راضی نگه داشته ام » .

بوذرجمِهر در جواب گفت : « کسی که می خواهد همه را از خود راضی نگه دارد ناچار ضد و نقیض زیاد خواهد گفت و کسی که می خواهد به همه چیز جواب بدهد و هرگز نگوید نمی دانم ناچار بسیاری از جواب هایش نادرست خواهد بود . هر کسی چیزهایی می داند و چیزهای بیشتری نمی داند , همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر نزاده اند » .

من از بيان اين حکايت نظر خاصي دارم .

 

پرسش کننده :

مشخص است : هر کسی چیزهای محدودي  می داند و چیزهای بیشتری را نمی داند. فرهنگيان آموزش بینند که اگر با پرسشي مواجه شدند و پاسخ آن را نمي دانند ، همچون بوذرجمِهر  عمل کنند .

 

پاسخ دهنده :

 اين حکايت  يک پند انفرادي دارد و يک پند اجتماعي . پند انفرادي را شما به درستي فرموديد ولي پند اجتماعي آن مغفول مانده است  .

 

پرسش کننده :

پند اجتماعي حکايت بوذرجمِهر چيست ؟

 

پاسخ دهنده :

تکيه به خرد جمعي پند اجتماعي حکايت بوذرجمِهر است .

 

پرسش کننده :

خرد جمعي چيست ؟

آسیب شناسی مساله قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانونی در صدای معلم

پاسخ دهنده ( 4 )  :

خرد جمعی یا هوش جمعی، برآیند نظرات گروهی از افراد به جای یک فرد متخصص است.

پژوهشگران بر این باور هستند که هوش جمعی از آنجا برمی‌آید که افراد گروه تا چه اندازه با یکدیگر همکاری می‌کنند. برای نمونه، گروه‌هایی که افراد آن را کسانی با « حساسیت اجتماعی » افزون تر تشکیل می‌دادند دارای خرد جمعی بالاتری بودند.

کریستوفر کبریس،-نویسنده مقاله و استادیار روان شناسی در یونیون کالج نیویورک می گوید:  « حساسیت اجتماعی به این ارتباط دارد که اعضا تا چه اندازه به خوبی احساسات یکدیگر را درک می‌کنند » .

« همچنین در گروه‌هایی که یک فرد نقش چیره داشت، این گروه‌ها از هوش جمعی کمتری، در مقایسه با گروه‌هایی که در آن‌ها جریان بحث چرخش متعادل تری داشت، برخوردار بودند » .

 

پرسش کننده :

رابطه بين بهره مندي از خرد جمعي و بهبود وضع اقتصادي موسسات غير تجاري چيست ؟

( گفت و شنود ادامه دارد )

* بخش نخست

* بخش دوم

* بخش سوم

منابع :

1- آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران ( 1 ) تاریخ انتشار: دوشنبه 01 آذر 14002. تارنماي ثبت فکر برتر

3- تعريف خرد جمعي از ويکي پديا

4- تعريف خرد جمعي از ويکي پديا

5- خبرگزاري ايمنا نخستين خبرگزاري شهو شهروندان ايران : ادب مدیر کل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ایران . خرد جمعی، راهکار بهبود اوضاع اقتصادی است/لزوم ارتباط اعضای اتاق های بازرگانی با قوه هاادب مدیر کل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ایران . خرد جمعی، راهکار بهبود اوضاع اقتصادی است/لزوم ارتباط اعضای اتاق های بازرگانی با قوه ها

6-  دنياي اقتصاد لزوم تصميم گيري بر اساس خرد جمعي

7-  حاکمیت شرکتی چیست؟ مسیر درست در حکمرانی خوب شرکتها چطور ایجاد می شود؟ دیدگاه /در شریف استراتژی /توسط دفتر استراتژی دانشگاه شریف

8- شرکت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي ( سهامي عام ) حاکميت شرکتي و کميته هاي تخصصي

9- آئين نامه نظام راهبردي شرکتي مصوب 11/8/1386 سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

10- دستورالعمل حاكميت شركتي شركتهاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران

11- فصلنامه علمي پژوهشي حسابداري مديريت / شماره بيستم / بهار 1393 - بررسی تاثیر اجراي آئین نامه نظام راهبري شرکتی سازمان بورس اوراق بهادار تهران بر مدیریت سود - بررسی تاثیر اجراي آئین نامه نظام راهبري شرکتی سازمان بورس اوراق بهادار تهران بر مدیریت سود

 1. تار نماي پژوهش هاي حسابداري مالي . مدیریت سود، چگونه کیفیت سود شرکت‏ها را تحت تاثیر قرار می ‏دهد؟

13- استراتژي باز ( Open Strategy ) چيست ؟

 1. فرهنگ مشارکت و خرد جمعي
 2. دنياي اقتصاد : راهنمايي کاربران براي استفاده از استراتژي باز ، استراتژي سازي موفق با خرد جمعي
 3. تحقق خرد جمعی در کنترل شرکت‌های زیرمجموعه و بانک
 4. مقاله تحقيقي تعامل فرهنگ یادگیری سازمانی با ظرفیت جذب، نوآوری باز و رهبری توانمندساز در شرکت های دانش بنیان: تحلیل یک مدل میانجی تعدیل شده
 5. تعریف یادگیری سازمانی و سازمان یادگیرنده چیست؟ دیدگاه /در شریف استراتژی /توسط دفتر استراتژی دانشگاه شریف دیدگاه /در شریف استراتژی /توسط دفتر استراتژی دانشگاه شریف

19- «نوآوری باز» چیست و چرا به یک ضرورت تبدیل شده است؟

20- مقاله حاکميت شرکتي ، حمايت از سهامداران

21-  حکمرانی خوب با استقرار حاکمیت شرکتی

22- تکرار مطالبات فرهنگیان در دیدار اختصاصی عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران با وزیر آموزش و پرورش

23 - ويکي پديا : حکمراني خوب يا حکمراني مطلوب

24.صندوق ذخيره فرهنگيان ، 21 ارديبهشت 1401 : راهکارهای محاسبه ارزش افزوده دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان

 1. شرکت کار گذاري سرمايه و دانش
 1. سايت آموزش مفيد
 1. سايت سبد گردان تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار

28  .فصلنامه سياستهاي راهبردي و کلان مقاله
تأثیر شفافیت سود بر هزینه سرمایه و بازده اضافی (مطالعه موردی: شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران)

 1. سايت فرا بورس ايران + پرسش‌های متداول پذیرش در بازار اول، دومپرسش‌های متداول پذیرش در بازار اول، دوم
 1. سايت مشاوره حقوقي دينا
 1. خبرگزاري مهر ، مدیرعامل جدید صندوق ذخیره فرهنگیان کیست ؟

32. صداي معلم

شورای سازمان معلمان منطقه 6 تهران : پیشنهادات در مورد صندوق ذخيره فرهنگيان


آسیب شناسی مساله قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانونی در صدای معلم

سه شنبه, 28 تیر 1401 13:30 خوانده شده: 273 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور