صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

« با مديريت هاي غیرعلمی و تاریخ گذشته ، قيم مابی وزراي آموزش و پرورش بر سرمايه های يک ميليون و ششصد هزار نفر عضو سابق و کنوني عاقلانه و منطقی نيست »

آسیب شناسی " قیم مآبی " در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانون ( بخش دوم )

سعید شهسوارزاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

تحلیل صدای معلم از پدیده قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان

شرایط و مقدمات حکمراني خوب در صندوق ذخيره فرهنگيان چيست ؟

آسیب شناسی " قیم مآبی " در صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر مواد قانون

چکيده گفت و گو :

اولويت اول اعضا محترم صندوق ذخيره فرهنگيان ورود دارايي ها صندوق به بورس يا فرا بورس است که مقدمه تخصيص ارزش مالکانه مي باشد که در ( اينجا) به آن اشاره شد .

در یادداشت « مرور و ياد آوري برخي موارد قانوني با رئيس هيات امناي صندوق ذخيره فرهنگيان ؟ لطفأ توجه فرماييد !  » به سه مورد اشاره شد:

 1. ضرورت ورود به بورس يا فرابورس به عنوان مقدمه تخصيص ارزش مالکانه با توجه به مصوبه کارگروه منتخب وزير در بهمن 1400 مبني بر ورود 20% ارزش دارايي ها به فرا بورس که متاسفانه تا زمان نگارش اين سطور ، مصوبه کارگروه منتخب وزير، پيگيري نشده است !
 2. تدوين بهره مندي از نگاه کارشناسان عضو صندوق ذخيره فرهنگيان ( مطالبه گران و ... ) براي خشکاندن ريشه هاي فساد در اين موسسه .
 3. تخصيص و توزيع سود منتهي به 31 شهريور 1400 .

در ادامه مطالبات اعضا ، انتخاب 6 نفر هيات امنا ، تبصره 1 ماده 10 اساسنامه ( تهيه و ابلاغ آئين نامه براي اولين دوره ) پای بندي مسئولين به قانون و اساسنامه مصوب 1400را پيگيري مي کنيم .

در اين گفت و گو با نگاهي گسترده ، مفاهيم حاکميت شرکتي ، حکمراني خوب ، اصول راهبري شرکتي ، آئين نامه نظام راهبري مصوب 11 / 8 / 1386 ، دستوالعمل حاکميت شرکتي 24 / 4 / 1397 ، فرهنگ يادگيري سازماني ، نوآوري باز و .. سه پيش نويس ارائه شده به دفتر وزارت آموزش و پرورش را بررسي مي کنيم تا شرايط اصلاح ساختار موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان فراهم شود .

تلاش مي کنيم تا شرايط گذر از قيم مابي حاکم در حال حاضر را معرفي کنيم و شرايط حرکت به سوي مشارکت صاحبان اصلي سرمايه را ترسيم نماييم .

مقدمه

  مهدي سورگي :

« ... فرض بر این است تمام فرهنگیان عضو انسان های عاقل و بالغی هستند که می توانند صرفه و صالح خود را خود تشخیص دهند و نیاز به قیم ندارند ».

در مقدمه با توجه به منابع حقوقي به مبحث " قيم " در قانون مدني ايران مي پردازيم .

قابل توجه رياست محترم هيات امناي صندوق ذخيره فرهنگيان !

در آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران ( 1 ) آمده است :

« ماده ۱۲۱۸ قانون مدنی ؛

برای اشخاص ذیل نصب قیم می‌ شود:

 1. برای صغاری که ولی خاص ندارند.
 2. برای مجانین و اشخاص غیر رشید که جنون یا عدم رشد آنها متصل به زمان صغر آنها بوده و ولی خاص نداشته باشند.برخي رفتارهاي مسئولين اين احساس را در اعضا به وجود آورده است که مسئولين، قيم اعضا در مديريت سرمايه هاي آنان در صندوق ذخيره فرهنگيان هستند . وقتي قانون اجازه تغيير قيم را مي دهد ،  آيا اعضای صندوق نمي توانند قيم هاي خود را تغيير دهند ؟
 3. برای مجانین و اشخاص غیر رشید که جنون یا عدم رشد آنها متصل به زمان صغر آنها نباشد

عدم پیگیری و رسیدگی قیم به امور مالی محجور

در اين تارنما ، يک پرونده واقعي به شرح ذيل مطرح مي شود :

شوهرم 9 ماه هست به خاطر آسیب های زمان جنگ فوت کرده . الان 9 ماه هست که دادگاه انقلاب آبیک تمام حساب بانکی ایشان را بسته و برادر شوهرم که قیم پسرم شده هیچ رسیدگی نمی کند و منزل من الان 9 ماه میشه که منزل آب نداره  .بالای ده بار هم درخواست دادم به دادسرا اما این دادگاه پیگری نمی کند.آیا راهی هست که قیم را عوض کنم یا مجبورش کنم به انجام مسئولیتی که پذیرفته ؟ آیا می توانم خودم با دادسرای سرپرستی صحبت کنم تا اجازه دسترسی به حساب شوهرم را بدهند برای پرداخت هزینه های ضروری ؟

پاسخ کارشناس حقوقی به سوال مطرح شده :

در پاسخ به پرسشی که طرح فرمودید و همچنین در رابطه با عدم پیگیری و رسیدگی قیم به امور مالی محجور باید گفت مطابق بند 5 ماده 1248 قانون مدنی، در صورتی که قیم در اداره ی اموال مولی علیه لیاقت و شایستگی نداشته باشد به حکم دادگاه عزل خواهد شد. بنابراین شما می توانید درخواست عزل قیم را به دادسرا ارائه داده و در صورت اثبات ادعای شما، قیم عزل خواهد گردید. حسب ماده 54 قانون امور حسبی عزل و تعیین قیم جدید با دادگاهی است که بدوا تعیین قیم کرده است.

لازم به ذکر است که قانون در مورد پرداخت هزینه های زندگی و انشعابات منزل مسکونی از اموال متوفی ساکت است و در این خصوص راه حل قانونی به نظر نمی رسد مگر اینکه خود معاونت سرپرستی دادسرای مربوطه در این خصوص مساعدت و ارائه طریق نماید.
همان طور که ملاحظه مي کنيد قانون اجازه تغيير قيم نا لايق را مي دهد .

خلاصه قسمت قبل  :

با وجود نکات بسيار مثبت و مفيد اقدام نجفي در تاسيس موسسه اي کاملأ  خصوصي  ، متاسفانه ساختاري که محمد علي نجفي از بدو تاسيس صندوق ذخيره فرهنگيان طراحي نموده است مسئولين را قيم اعضا تلقي نموده است که برخي از روساي  هيات امنا احساس قيم بودن  بيشتر و برخي احساس قيم بودن کمتر داشته اند .

برخي از وزراي اموزش و پرورش در مخالفت با قيم مابي در صندوق خوش دخشيده اند :

 1. سيد محمد بطحايي ، مبتکر ِ مخالفت با قيم مابي در صندوق ذخيره فرهنگيان مي باشد .
 2. محسن حاجي ميرزايي ، بزرگ سردار مخالف قيم مابي ( اصلاح اساسنامه و انتخاب  شش نفر عضو هيات امناء ) مي باشد .
 3. مطالبه گران ، تشکل هاي مدني ، مجمع عمومي استاني ، خيل عظيم بازنشستگان عضو ، مسولين شبکه هاي اجتماعي ، اصحاب رسانه و ... با تمام ظرفيت خود در خدمت رياست محترم هيات امناي کنوني هستند تا نام يوسف نوري به عنوان ابر مبارز قيم مابي در تاريخ صندوق ثبت شود .

موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان جزء موسسات غير تجاري است که هدفش جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضاء خود مي باشد .

طبق قانون در کليه موسسات غير تجاري از جمله صندوق ذخيره فرهنگيان بالا ترين رکن مجمع عمومي است که متاسفانه رکن مجمع عمومي در ربع قرن گذشته در صندوق وجود نداشته و وزير آموزش و پرورش قيم اعضا مي باشد .

ادامه گفت و گو ، قسمت دوم :

پرسش کننده :

چرا بر روي واژه مجمع عمومي تاکيد داريد ؟

 

پاسخ دهنده : قبل از پاسخ به اين پرسش لازم است که به گفت و گوي اعضاي شوراي مرکزي يک تشکل مدني فرهنگيان در وَن تشريفات با وزير آموزش و پرورش در سفر استاني براي گفت و گو با فرهنگيان اشاره کنم .

 

پرسش کننده :

مگر مسئولين تشکل هاي مدني با وزير به مسافرت استاني  مي روند ؟

 

پاسخ دهنده ( 22 ) :

متاسفانه مسئولين آموزش و پرورش از پذيريش نماينده تشکل هاي مدني در سالن اجتماعات استنکاف ورزيده ولي خوشبختانه مسئولين امنيتي که در اين زمينه هيچ مسئوليتي ندارند ، امکان گفت و گو را فراهم مي آورند .

 

پرسش کننده :

پاسخ شما ابهام برانگيز است . لطفا بيشتر توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده ( 22 ) :

به نظر مي رسد که کنش مسئولين آموزش و پرورش در خراسان شمالي ، ابهام برانگيز است . هرچند که اقدام مسئولان امنيتي استان قابل پذيرش است .

 لطفا خوانندگان محترم براي قضاوت بهتر خودشان ، شرح  اين ماجراي شگفت انگيز را در (  اينجا ) ملاحظه فرمايند . تا فاصله شديد بين حکمراني خوب سفارش شده توسط مجلس شوراي اسلامي با عملکرد مسئولين آموزش و پرورش کنوني را بدانند .

 

پرسش کننده :

بر اساس حکمراني خوب مهمترین وظایف دولت در قبال جامعه چيست ؟

تحلیل صدای معلم از پدیده قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان

پاسخ دهنده ( 23 ) :

در ويکي پديا آمده است :

مهمترین وظایف دولت در قبال جامعه را بر سه دسته تقسیم می‌نمایند:

الف:  روابط توسعه‌ای؛ به این معنی که دولت‌ها با مدیریت اقتصاد به منظور نیل به حداکثر رشد اقتصادی، قادر به ایجاد تغییرات بنیادین در زمینه‌های مختلف هستند.

ب: روابط دموکراتیک و حقوق شهروندی 

ج: حقوق اجتماعی و فراهم نمودن زمینه مشارکت در امور مربوط به اداره کشور.

 

پرسش کننده :

در حکمراني خوب ، فراهم نمودن زمینه مشارکت در امور مربوط به اداره کشور مطرح است ؛ این چه ارتباطی با صندوق ذخيره فرهنگيان به عنوان يک موسسه کاملأ خصوصي دارد ؟

 

پاسخ دهنده :

به نکته بسيار بسيار مهمي اشاره فرموديد . صندوق از سرمايه تک تک اعضا شکل  گرفته است . وزير آموزش و پرورش در اين موسسه امين غير عضو مي باشد . شايسته است که با کارشناسان عضو تعامل بيشتري داشته باشد و اين با حکمراني خوب متفاوت است .

هرچند که با تکيه به اصول شرکت داري مدرن و قواعد بورس و ...  مي توان از مديراني  که عمده سرمايه يک موسسه را در اختيار دارند ( سرمايه گذار اصلي هستند .) انتظار حکمراني خوب براي اعضاي با سرمايه اندک را داشت .

قابل ذکر است با مديريت هاي غیرعلمی و تاریخ گذشته ، قيم مابی وزراي آموزش و پرورش بر سرمايه های يک ميليون و ششصد هزار نفر عضو سابق و کنوني عاقلانه و منطقی نيست .

تحلیل صدای معلم از پدیده قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان

پرسش کننده :

مگر  نظر يک نفر مي تواند سرنوشت يک ميليون و ششصد هزار عضور را تحت شعاع قرار دهد ؟

 

پاسخ دهنده :

اخيرا در شبکه هاي اجتماعي مرتبط با فرهنگيان به صراحت اشاره شده است که از بهمن 1400 که تيم کارشناسي منتصب خود ِ وزير آموزش و پرورش ورود 20 % دارايي ها را به فرا بورس تصويب نموده اند  ، به دليل آنکه وزیر آموزش و پرورش براي ورود به بورس به يقين نرسيده است امکان ثبت اين دارايي ها در فرا بورس قبل از پايان سال 1400( زمان مقرر )  از دست رفته است . تا نگارش اين مطلب هنوز وزير ، براي ورود به فرا بورس به يقين  نرسيده و مصوبه کتبي هيات امنا  را به مسئولين اجرايي ابلاغ نکرده  است . براي يک موسسه بزرگي مثل صندوق ذخيره که در سرتاسر کشور عضو دارد هيچ ساختاري براي دريافت گزارش تخلفات ، تحليل و دسته بندي آن ها جهت ارائه به هيات امنا منتخب طراحي نشده است .

 

پرسش کننده :

وزير که خود را حامي حق مالکانه اعضا مي نامد ؟

 

پاسخ دهنده ( 22 ) :

ایشان ( وزير آموزش و پرورش )  ضمن اشاره به دوران تصدی خودشان بر صندوق ذخیره و سودآوری صندوق در آن ایام، با اشاره به شاهد گرفتن آقای دکتر وحیدی، نماینده بجنورد و عضو کمیسیون آموزش، خود را حامی حق مالکانه اعضا نامیده و با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تسریع بورسی شدن برخی شرکت های حسابرسی شده، قول دادند که به زودی این چند شرکت عضو هولدینگ صندوق ذخیره، کارهایشان نهایی و با مجوز ویژه سازمان بورس به اعضا واگذار شود.

 

پرسش کننده :

حتمأ براي ورود به فرا بورس ، چالش هایی چون حباب در بورس ، ارجحيت بورس به فرا بورس ، فراهم شدن شرايط براي پذيرش بورس و ... وجود داشته است .

 

پاسخ دهنده :

هيات امنا در هر مجموعه نگاه کلان به موضوعات دارد مثلأ در اين مورد خاص براي تعيين و تخصيص ارزش مالکانه بهترين روش بهره مندي از مکانيسم شفاف فرا بورس يا بورس است که اين تصميم به صورت مصوبه کتبي هيات امنا به هيات مديره ، مدير عامل  ابلاغ مي شود و اين مصوبه توسط  مديران مياني براي اجرايي شدن به مديران اجرايي واگذار مي شود .

بررسي اين جوانب فني بر عهده مديران اجرايي مي باشد .

هيات امنا و رياست محترم آن نبايد وارد جزئيات فني شوند که بورس بهتر است يا فرا بورس ؛ امروز حباب در بورس است يا فردا شاهد رشد در بورس مي باشيم . شرايط و  مدارک ارائه به بورس چيست ؟  اگر امکان حضور در بورس فراهم نشود ، شرايط ورود به فرا بورس چيست ؟ مهلت قانوني بورس يا فرا بورس گشته است ؟ يا در حال گذر است  ؟

و ....

چون وقتي وزير محترم درگير اين جزئيات فني مي شود قطعأ يقين پيدا کردن وي حدود 4 ماه ( تا کنون ) به طول مي کشد و ضرر وزيان به اعضا وارد مي شود .

وزير به مشورت با کارشناس عضو نياز دارد و بايد از کارشناسان غير عضو که شايد نظرشان هم راستا با منافع اعضا نيست پرهيز نمايد .

تحلیل صدای معلم از پدیده قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان

پرسش کننده :

آيا کارشناسان عضو تا کنون پيشنهاد مشاوره به وزير را ارائه نموده اند ؟

 

پاسخ دهنده :

 1. در آذر ماه 1400، تمامي کارشناسان خبره عضو صندوق که در دفتر مرکزي صندوق در تهران گرد هم آمده بودند دريک نامه با امضاي جمعي درخواست ديدار با وزير را داشته اند .
 2. در بهمن 1400 ، بعد از عدم اجابت چندين درخواست ديدار با وزير ، دبير کل « سازمان معلمان ايران » به همراه تني چند از کارشناسان عضو که جهت پيگيري نامه هاي بدون پاسخ ِ وزير به ساختمان وزارت آموزش و پرورش مراجعه مي کنند ، به طور اتفاقي جلوي در ِ آسانسور ساختمان وزارت آموزش و پرورش با شخص وزير مواجه مي شوند  و درخواست شفاهي را هم بر درخواست هاي کتبي ضميمه مي نمايند .

پرسش کننده :

يعني مثل ديدار محمود صفدري که با طي کردن هفت خوان امکان پذير شد ؛ اين ديدار هم مورد استقبال وزير قرار نگرفته است ؟

 

پاسخ دهنده :

چرا برخي از مسئولين آموزش و پرورش حکمراني خوب را پيشه خود نمي کنند ؟

چرا برخي از مسئولين آموزش و پرورش به توصیه های مرکز پژوهش هاي مجلس توجه نمي کنند ؟

چرا برخي از مسئولين آموزش و پرورش از مشورت بدنه جامعه بهره مند نمي شوند ؟

چرا محمود صفدري براي ديدار با وزير آموزش و پرورش ان هم در يک سفر استاني براي گفت و گو با فرهنگيان استان خراسان شمالي ، نياز به حمايت نيروهاي امنيتي دارد تا در وَن تشريفاتي اين ديدار صورت بگيرد ؟

چرا برخي از مسئولين آموزش و پرورش به سفارش نيروهاي امنيتي توجه نمي کنند که چالش ها را در پشت ميز مذاکره حل و فصل نمايند ؟

صندوق ذخيره فرهنگيان اموال شخصي اعضا است و مثل رتبه بندي يک امر حاکميتي نيست .

چرا وزير به نظر مشاوران غير عضو  که شايد مخالف منافع اعضا هستند توجه مي کند و با مشاوران عضو صندوق ديدار ندارد و طي  4 ماه به يقين نمي رسد؟

چرا وزير  به مشورت با کارشناسان عضو راضي نمي شود و قيم مابي را پيشه نموده است ؟

 

پرسش کننده :

اگر وزير با کارشناسان عضو صندوق مذاکره مي کرد ، آيا براي ورود به فرا بورس به يقين مي رسيد ؟

 

پاسخ دهنده :

اگر وزير آموزش و پرورش به درخواست کارشناسان عضو صندوق در آذر ماه 1400 يا بهمن ماه 1400، اجابت مي نمودند در مهلت مقرر 20% ارزش دارايي ها در فرا بورس ثبت شده بود و امروز نياز مجوز ويژه سازمان بورس نبود !

تحلیل صدای معلم از پدیده قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان

پرسش کننده :

اجازه مي خواهم به ادامه گفت و گو بپردازيم .

چرا بر روي واژه مجمع عمومي تاکيد داريد ؟

 

پاسخ دهنده :

مطالبه گران ، تشکل هاي مدني ، مجمع عمومي استاني ، بازنشستگان ، مسئولين شبکه هاي اجتماعي ، اصحاب رسانه و ... در پيشنهاد اصلاحي اساسنامه  به تيم کارشناسي محسن حاجي ميرزايي به رکن اساسي و قانوني  مجمع عمومي تاکيد داشتند . متاسفانه تيم کارشناسي حاجي ميرزايي هم در اساسنامه قانوني 1400 صندوق ، به اين رکن اساسي بي توجهي  نموده به روند قيم مابي کم و بيش ادامه دادند .

 

پرسش کننده :

رابطه بين مجمع عمومي و روند قيم مابي چيست ؟

 

پاسخ دهنده :

مجمع عمومي صندوق ذخيره فرهنگيان  يعني تمامي اعضاي اين موسسه ، قابل ذکر است که از اندوخته تک تک اعضا سرمايه هاي اين موسسه بزرگ اقتصادي شکل گرفته است . پس بهترين ناظران در اين موسسه اعضا يا نمايندگان اعضا مي باشند به عبارت بهتر ، تنها با حکمراني خوب ( مشارکت اعضا در مديريت سرمايه ها ) است که مانع از فساد و رانت خواري ، رشوه خواري ، اختلاس و ... مي شود ؛ به عبارت ديگر همه مخالفان جدي و واقعي فساد بايد به جاي پذيريش نقش قيم ، تلاش نمايند تا صاحبان اصلي سرمايه ( دلسوز تر از هر قيمي ) در مديريت و نظارت در صندوق نقش آفريني کنند .

 

پرسش کننده :

توضيحات شما ، خوانندگان فهيم را به ياد تفاوت بين مادر با دايه يا تفاوت فاحش بين مادر و برخي زن پدر ها مي اندازد ....

بدیهی است که برخي از افراد صلاحيت قيم شدن يا قيم باقي ماندن را ندارند ولي رابطه اين موضوع حقوقي – اجتماعي  با مبارزه با فساد در صندوق ذخيره فرهنگيان را توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده :

براي پاسخ به اين پرسش ، لازم است به تبصره 1 از ماده 10 اساسنامه قانوني 1400 مراجعه شود .

 

پرسش کننده :

تبصره 1 از ماده 10 اساسنامه قانوني 1400 را بيان کنيد .

 

پاسخ دهنده :

ماده 10 – هيات امناء

هيات امناء موسسه داراي ( 11) نفر عضو اصلي به شرح زير مي باشد :

1-10 وزير آموزش و پرورش به عنوان رئيس هيات امناء

2-10 معاون برنامه ريزي و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به عنوان نايب رئيس هيات امناء

3-10 شش نفر عضو اصلي و نيز سه نفر عضو علي البدل از ميان اعضاي موسسه که از طريق انتخابات طبق آئين نامه مصوب هيات امناء تعيين مي گردند .

تبصره 1 – آئين نامه موضوع بند 3- 10 براي اولين دوره توسط وزير آموزش و پرورش تهيه و ابلاغ مي شود .

 

پرسش کننده :

شما مي خواهيد بگويد که تهيه و ابلاغ آئين نامه براي دوره اول توسط وزير ، يک نگاه قيم مابانه محسن حاجي ميرزايي بوده است ؟

 

پاسخ دهنده :

بله . کاملأ صحيح مي فرماييد . ولي اين چالش مي تواند بر طرف شود و  يوسف نوري  به عنوان ابر مبارز قيم مابي در تاريخ صندوق شناخته شود .

 

پرسش کننده :

لطفأ بيشتر توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده :

به قرار اطلاع ، سه پيش نويس آئين نامه انتخاب شش نفر عضو هيات امنا به دفتر وزارت آموزش و پرورش ارسال شده است .

يکي توسط قيم ( هيات مديره وقت ) در راستاي تقويت ِ  قيم مابي در صندوق است و دو پيش نويس ديگر از سوي کارشناسان عضو صندوق (صاحبان اصلي سرمايه ها ) که در راستاي مبارزه با  قيم مابي در موسسه است .

 

پرسش کننده :

تفاوت بين پيش نويس ارائه شده توسط قيم ( هيات مديره وقت ) با پيش نويس ارائه شده توسط کارشناسان ِ عضو چيست ؟

تحلیل صدای معلم از پدیده قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان

پاسخ دهنده :

در مقدمه يکي از پيش نويس هاي ارائه شده توسط کارشناسان عضو درباره نقد پيش نويس ارائه شده توسط قيم ( هيات مديره وقت )  آمده است :

 1. پنج نفر منتخب هيات امنا به نام کميته برگزاري انتخابات هم وظايف اجرايي انتخابات يک موسسه خصوصي بسيار بزرگ (از نظر سرمايه و تعداد اعضا ) را عهده دار هستند و هم با تعيين دبير خانه کميته برگزاري ، وظايف نظارتي را عهده دار هستند . جالب ان است که در فرايند نظارت ، هيات امنا را مسئول مي داند .
 2. در سهميه بندي بخش هاي شش گانه به جاي توجه به روش معمول ( میزان سهم الشرکه پرداختی اعضا) به عنوان یک فاکتور تصمیم گیری، با تکیه به روش های سنتی (به فاکتور هاي تعداد شهرستان ها و تعداد فرهنگيان عضو مؤسسه ) توجه شده است .
 3. براي تبليغات انتخاباتي نامزدها هيچ گونه ضوابطي منظور نشده است .
 4. سه منتخب اعضاي هيات امنا که در تمام دوره فعاليت شان در سايه تلاش و خردمندي خودشان و هزينه هاي صرف شده توسط صندوق ( سرمايه اعضا ) بسيار آموخته اند ، از بررسي صلاحيت حرفه اي معاف نشده اند .
 5. نوع انتخابات الکترونيکي يا سنتي در مرحله سوم مشخص نيست . بدتر آن که براي  هيات رئيسه و ناظران انتخابات مرحله سوم هيچ مکانيزمي طراحي  نشده است .
 6. جدول يک از پيوست دو ، فاقد شکل استاندارد مي باشد .
 7. جدول دو از پيوست دو ، هم کارشناس و کارشناس مسئول و روساي ادارات داخلي را مد نظر قرار نداده و هم از اساس تصور شده است که مي خواهند براي پست اداري افراد را تائيد صلاحيت کنند . به طور کلي فراموش کرده اند که يک معلم ابتدايي داراي مدرک MBA و DBA بر مدير استاني توانمند در آموزش و پرورش ولي بي اطلاع از فعاليت هاي اقتصادي ، ارجح مي باشد .
 8. براي يک موسسه بزرگي مثل صندوق ذخيره که در سرتاسر کشور عضو دارد هيچ ساختاري براي دريافت گزارش تخلفات ، تحليل و دسته بندي آن ها جهت ارائه به هيات امنا منتخب طراحي نشده است .

پرسش کننده :

مگر آئين نامه انتخاب 6 نفر ، نبايد فقط و فقط  به انتخاب 6 نفر عضو هيات امنا منتج شود ؟

 

پاسخ دهنده :

خير، تا به رسميت شناختن مجمع عمومي ( رفع چالش قيم مابي باقي مانده از زمان حاجی ميرزايي) در اساسنامه و حضور  همه اعضا به صورت يکپارچه و در يک مرحله براي انتخاب نمايندگان شايسته خود ، همچون تمامي شرکت ها ، موسسات و نهادي هاي که طبق قانون تجارت مجمع عمومي دارند ، نقش آفريني مجمع عمومي استاني و رکن نظارت بر آن ، ضرورت دارد . 

 

پرسش کننده :

مگر مجمع عمومي استاني در حال حاضر فعال است ؟

( گفت و گو ادامه دارد )

بخش نخست

منابع :

1- آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران ( 1 ) تاریخ انتشار: دوشنبه 01 آذر 14002. تارنماي ثبت فکر برتر

3- تعريف خرد جمعي از ويکي پديا

4- تعريف خرد جمعي از ويکي پديا

5- خبرگزاري ايمنا نخستين خبرگزاري شهو شهروندان ايران : ادب مدیر کل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ایران . خرد جمعی، راهکار بهبود اوضاع اقتصادی است/لزوم ارتباط اعضای اتاق های بازرگانی با قوه هاادب مدیر کل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ایران . خرد جمعی، راهکار بهبود اوضاع اقتصادی است/لزوم ارتباط اعضای اتاق های بازرگانی با قوه ها

6-  دنياي اقتصاد لزوم تصميم گيري بر اساس خرد جمعي

7-  حاکمیت شرکتی چیست؟ مسیر درست در حکمرانی خوب شرکتها چطور ایجاد می شود؟ دیدگاه /در شریف استراتژی /توسط دفتر استراتژی دانشگاه شریف

8- شرکت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي ( سهامي عام ) حاکميت شرکتي و کميته هاي تخصصي

9- آئين نامه نظام راهبردي شرکتي مصوب 11/8/1386 سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

10- دستورالعمل حاكميت شركتي شركتهاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران

11- فصلنامه علمي پژوهشي حسابداري مديريت / شماره بيستم / بهار 1393 - بررسی تاثیر اجراي آئین نامه نظام راهبري شرکتی سازمان بورس اوراق بهادار تهران بر مدیریت سود - بررسی تاثیر اجراي آئین نامه نظام راهبري شرکتی سازمان بورس اوراق بهادار تهران بر مدیریت سود

 1. تار نماي پژوهش هاي حسابداري مالي . مدیریت سود، چگونه کیفیت سود شرکت‏ها را تحت تاثیر قرار می ‏دهد؟

13- استراتژي باز ( Open Strategy ) چيست ؟

 1. فرهنگ مشارکت و خرد جمعي
 2. دنياي اقتصاد : راهنمايي کاربران براي استفاده از استراتژي باز ، استراتژي سازي موفق با خرد جمعي
 3. تحقق خرد جمعی در کنترل شرکت‌های زیرمجموعه و بانک
 4. مقاله تحقيقي تعامل فرهنگ یادگیری سازمانی با ظرفیت جذب، نوآوری باز و رهبری توانمندساز در شرکت های دانش بنیان: تحلیل یک مدل میانجی تعدیل شده
 5. تعریف یادگیری سازمانی و سازمان یادگیرنده چیست؟ دیدگاه /در شریف استراتژی /توسط دفتر استراتژی دانشگاه شریف دیدگاه /در شریف استراتژی /توسط دفتر استراتژی دانشگاه شریف

19- «نوآوری باز» چیست و چرا به یک ضرورت تبدیل شده است؟

20- مقاله حاکميت شرکتي ، حمايت از سهامداران

21-  حکمرانی خوب با استقرار حاکمیت شرکتی

22- تکرار مطالبات فرهنگیان در دیدار اختصاصی عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران با وزیر آموزش و پرورش

 1. ويکي پديا : حکمراني خوب يا حکمراني مطلوب

تحلیل صدای معلم از پدیده قیم مآبی در صندوق ذخیره فرهنگیان

دوشنبه, 16 خرداد 1401 16:52 خوانده شده: 202 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

بلی - 28.7%
خیر - 71.3%

مجموع آرا: 230

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

Ghalamchi

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور