صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«اگر در نظام آموزشی و همین طور نظام سلامت روان ما ، آموزش سیستماتیک خودمراقبتی و آگاهی جنسی برای کودکان وجود داشت احتمالا با چنین مساله‌ای با این ابعاد مواجه نمی‌شدیم»

چرا خانواده ١١ دختربچه قربانی تعرض شکایت نکردند؟

علی مجتهد زاده

چرا خانواده ١١ دختربچه قربانی تعرض شکایت نکردند

خبر تعرض یک معلم ۵۵ ساله به ١٨ دانش آموز دختر در شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی، خبری به غایت شوکه کننده و دهشتناک بود. اگر در نظام آموزشی و همین طور نظام سلامت روان ما ، آموزش سیستماتیک خودمراقبتی و آگاهی جنسی برای کودکان وجود داشت احتمالا با چنین مساله‌ای با این ابعاد مواجه نمی‌شدیم. خبر این اتفاق البته نکته غم انگیز دیگری هم داشت که کمتر مورد توجه قرار گرفت. رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی در این رابطه به «رکنا» گفته است که فقط خانواده ٧ نفر از دختربچه های قربانی حاضر به طرح شکایت از فرد متجاوز شده‌اند. به عبارتی ١١ خانواده اقدامی انجام نداده‌اند.

چرا خانواده ١١ دختربچه قربانی تعرض شکایت نکردند

این مساله یعنی عدم شکایت و دادخواهی خانواده ١١ دانش آموز که فرزندان آنها مورد جنایتی به این شکل قرار گرفته‌اند یک زنگ خطر برای نظام حقوقی و قضایی و فرایندهای دادرسی کشور خصوصا در مورد جرایم مرتبط با حیثیت افراد است. به عبارتی شرایط در ایران به گونه‌ای است که قربانیان این دست جنایات علاوه بر صدمه و آسیب شدیدی که بابت وقوع جنایت متحمل می‌شوند، زمینه مساعدی برای دادخواهی هم پیش روی خود نمی‌بینند. البته تنها بخشی از این را می‌تواند ناظر به اشکالات قضایی در کشور دانست و حتما بخش مهمی از این آسیب ناظر به خلاءهای اجتماعی و فرهنگی است.

پیش تر هم در موارد مشابه بسیار دیده بودیم که خانواده‌ها تحت تاثیر فشارهای اجتماعی و تصوری که از مساله حیثیت و آبرو دارند، عطای دادخواهی قضایی را به لقاء آن می‌بخشند. یک نمونه اخیر آن بریدن سر یک زن جوان ١٧ ساله به نام مونا حیدری توسط شوهرش در اهواز بود که در بهمن ماه سال قبل رخ داد و طبق اظهارات مقامات قضایی، اولیاء دم اقدام به طرح شکایت از قاتل نکردند.

هر چه هست عدم اقدام برای دادخواهی قضایی در این دست موارد نشان از یک بی تعادلی و عقب ماندگی حقوقی در ایران دارد و عموم قربانیان یا خانواده‌های آنها فکر می‌کنند که بعد از دادخواهی حمایت قانونی و فرهنگی و اجتماعی لازم از آنها به عمل نمی‌آید. اینکه خانواده ١١ نفر از قربانیان این تعرض برای ثبت شکایت و دادخواست خود اقدامی نکرده‌اند یک زنگ خطر حقوقی، فرهنگی و اجتماعی است که باید جدی گرفته شود.

کانال سخنرانی ها


چرا خانواده ١١ دختربچه قربانی تعرض شکایت نکردند

پنج شنبه, 30 تیر 1401 17:03 خوانده شده: 819 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ترکیان 1401/04/30 - 22:56
به معلمان تذکر داده اند که اگر وارد این مسائل شوید، توبیخ می شوید.
NGO ها هم لغو مجوز می شوند.
خیلی اذیت می کنند.
برچسب های بدی به آگاه کنندگان کودکان می زنند.
به زبان آوریم زشت تر از خود مسئله است.
پاسخ + +1 -2 --
عبدالله خدابنده 1401/04/30 - 23:18
خانواده آموزش نميدهد مدرسه هم از ترس ٢٠٣٠ كاري ندارد طفلك بچه‌ها
پاسخ + +1 -2 --
ناشناس 1401/04/31 - 04:34
باشکایت آسیب وارده به کودک آسیب دیده وخانواده جبران نخواهد شد بحث پیشگیری مهمتراز برخورد قضایی است آموزش مراقبت های جنسی قبل از سن دبستان توسط رسانه واولیا باید به کودکان داده شود وتابوی آموزش جنسی شکسته شود
پاسخ + +1 -3 --
ناشناس 1401/04/31 - 05:00
شاید بشه گفت همه سند ۲۰۳۰ بد نیست
به ویژه آگاهی جنسی برای جلوگیری از تعرض و تجاوز ...
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1401/04/31 - 10:30
گزارش همشهری آنلاین، مصطفی بابایی در صفحه توییترش در این باره نوشت:
«در پی انتشار اخباری مبنی بر آزار شش دانش‌آموز در شهر فردوس،‌ ضمن پیگیری‌ لازم از پنج ماه گذشته، فرد خاطی در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است.

وی افزود: کلیه برنامه‌ها در مدرسه و تحت نظارت عوامل اجرایی و همراهی والدین به انجام می‌رسد و برگزاری چنین کلاس‌هایی تحت عنوان کلاس خصوصی مورد تایید نیست."

موافقم و طبق قانون، اولیا مقصرند.
برخی از اولیا آنقدر در انجام وظایف
خود مغفول مانده اند که فقط می خواهند کودک منزل نباشد تا نفسی راحت بکشند. حال به چه بهایی؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/31 - 19:16
آدمها با یکدیگر خیلی فرق می کنند
خیلی ها هستند که تو تدریس خصوصی هیچ تخلف اخلاقی ندارند که هیچ حتی درس اخلاق می دهند هر چند که مجرد باشند و حتی ندرتا شاگردها مشکل دارند که تحت تاثیر شاگرد قرار نمی گیرند. البته تو مثال این آدم اینطور نیست
بعضی وقتها کلاس خصوصی یا نیمه خصوصی یک ضرورت است که البته باید مراقب هم بود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/01 - 09:51
ناشناس ارجمند لطفا ماهیت و هویت تشکیل کلاس به اصطلاح درس خصوصی را در پارکینگ تشریح نمایید
پاسخ + 0 0 --
علی 1401/05/01 - 22:23
طرف از ترس زنش میرقته پارکینگ حتما
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1401/04/31 - 11:32
عدم اقدام ۱۱ خانواده قربانیان جهت شکایت، ریشه در مسایل فرهنگی دارد که دامنگیر دختران و زنان در جوامع بسته است.
آبروریزی، عاقبت شوم مورد انتظار
برخاسته از نظارت اجتماعی و برچسب مادام العمری که پیشانی
این دختر بچه ها را نشانه می رود.
درد عمیقی که برای هیچ دختر و زنی درمان ندارد اما امید که در یک دوره درمان طولانی مدت روانشناسی برای هر یک از گل های پرپر شده!!!!! با پرداخت هزینه توسط خود فرد مجرم، بتوان یک از هزار آلام آنان را کاست.

دریافت هزینه از چنین بیماران روانی- جنسی، تنبیه جانبی
عبرت آموزی برای آنان خواهد بود.
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1401/04/31 - 14:44
زیگموند فروید، روانکاو معتقد بود که همه وقایع دوران کودکی ما تأثیر زیادی بر زندگی بزرگسالی ما دارند و شخصیت ما را شکل می دهند.
پاسخ + +4 0 --
محمد 1401/04/31 - 19:42
آموزش و پرورش سرچ کردم انگار خبری مهمتر از این نبود این خبر تو سرچ گوگل تو صفحه اول بالا میاد ولی آموزش و پرورش نمیاد
پاسخ + +4 0 --
زیبا 1401/04/31 - 20:51
روابط عمومی دادگستری خراسان جنوبی نیز با تأیید این موضوع اعلام کرد که تعداد شاکیان ۷ نفر بوده و در ۶ مورد فقط کودک آزاری اتهام بوده و اثبات شده است. در یک مورد نیز شاکی ادعای ازاله بکارت دخترش (به وسیله انگشت متهم از روی لباس) را مطرح کرده و تقاضای ارش البکاره (مهرالمثل) کرده است.
پاسخ + +4 0 --
زیبا 1401/04/31 - 20:53
روابط عمومی دادگستری خراسان جنوبی نیز با تأیید این موضوع اعلام کرد که تعداد شاکیان ۷ نفر بوده و در ۶ مورد فقط کودک آزاری اتهام بوده و اثبات شده است. در یک مورد نیز شاکی ادعای ازاله بکارت دخترش (به وسیله انگشت متهم از روی لباس) را مطرح کرده و تقاضای ارش البکاره (مهرالمثل) کرده است.
پاسخ + +2 0 --
عطا 1401/05/01 - 09:42
اگه همه شان هم شکایت می کردند در نتیجه فرقی نداشت فقط دو سال حبس تعزیری و والسلام
پاسخ
همکار 1401/05/01 - 10:46
من فکرمیکنم خانواده های این بچه های بیگناه ازسوی ارگانهای ناشناخته تهدیدشده اندکه شکایت نکنندازطرفی نجابت وحفظ آبروشایدبه آنهااین اجازه رانداده اماتهدیدبه شکایت نکردن می توانددلیل خوبی باشدچون بنده اطلاع دقیق دارم که مثلاهیاتهای تخلفات وتجدیدنظروزارت آموزش وپرورش درمواردی به واسطه امربری ازمراکزقدرت، کسانی رادرطول سالهای اخیردرکمال بهت اخراج کرده اندکه بیچاره هاهیچ خلافی رامرتکب نشده اندیااگرخلافی بوده مجازاتش اخراج نبوده وصرفاچون مراکزامنیتی باآنهامشکل داشته اند(حالاسرمسائل جناحی یامسائل دیگر)حکم کرده اندکه بایدمثلااخراج شوندولی قطعایقین دارم که این باصطلاح معلم 55ساله ازطرف همین باندهای امنیتی بشدت حمایت می شوددرنتیجه هیاتهاهیچ حکمی برعلیه وی صادرنخواهندکردودرکمال ناباوری تبرئه می شودوبالاخره اینکه ماجرای سعیدطوسی هنوزیادمان نرفته این موردهم دقیقامشابهش است!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/05 - 22:58
یک بنده خدایی مجرد بود و نتوانست به این جرم دروس معارف دانشگاه را تدریس کند، کج فهمان فکر کرده اند که اراده هر مردی در دیدن زنان همچون اراده یک خر است در دیدن علف بهار؛ سپس نفرین کرد پس دیده شد که متاهلی چون سعید طوسی و ... چه کردند.
دقت نمی کنند که برخی از تجردها موجه تر است. آیا از داستان تجرد یا تاهل حضرت خضر و دلایل عملکردش چیزی می دانند؟ آیا گوشه ای از آن را می توانند ادراک کنند؟ آیا ادراکشان در حدی هست که مصادیق یکلّفونه ما لایطیق را بفهمند؟
یاد آن بنده خدا افتادم که در آذر ماه 97 برای جذب شدن در آموزش و پرورش فردوس نامه ای نوشت و به آموزش و پرورش آنجا طبقه همکف سمت چپ امور اداری تحویل داد، اما ضوابط پر عیب، آن بنده خدای خوشنام متبحّر را رد کرد. چون از جزع و فزع بیزار بود نامه اش را شماره نکرد، نامه ای که با العلم لایحل منعه شروع می شد. آه که چه آهی کشید و از خدا خواست تا همان پرده ای که می داند و یا پرده ای که نمی داند ولی خدا می داند، افشاء شود و چه زود افشاء شد و به زودی در تهران.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور