صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«پشت نقاب ظاهر فریب دفاع از عدالت آموزشی ، تقسیم و توزیع فرصت های برابر آموزشی، مردمی سازی مدارس ، بالابردن سطح مشارکت مردم چیزی جز به مسلخ بردن آموزش و پرورش دولتی عاید مردم نشده است»

فراموش شدگان مدارس عادی دولتی !

ابراهیم سحرخیز

مدارس عادی دولتی فراموش شده در آموزش و پرورش ایران  بر سردرب آجری مدرسه روی تابلوی محقری از جنس حلبی ، زیر بیت معروف « توانا بود هرکه دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود » با خطی خوش درج شده بود :

« مدرسه راهنمایی ظفر».

مدرسه ای نام آشنا با ۹ کلاس درس ، نشسته بر دل شهر ، در محله ای نسبتا اعیان نشین موسوم به ذوالریاستین !

هنوز بام گلان سنگی مدرسه بر پشت بام کاه گلی آن بر خاطرم نقش بسته است !

نیمکت های کوتاه و بلند چوبی سه نفره زیر سقف لمبه کوبی شده کلاسی که با بخاری نفتی چکه ای گرم می شد جلوه ای خاص و دلنشین به لپ های گل انداخته بچه ها می داد.

مدرسه بر خلاف امروز ، به سان «مشت نمونه خروار » آینه تمام قد و کاملی بود برای نمایاندن آحادجامعه . اولاد صاحبان تمامی حرف و مشاغل یا کپی برابر اصلی بود از طبقات مختلف آن روز جامعه شهری، به رغم داشتن خاستگاه متفاوت قومی ، مذهبی ، نژادی ، اقتصادی و اجتماعی !

از فرزند خود مدیر مدرسه یعنی مرحوم بیچارچی گرفته ، تا پسر فلان صاحب منصب استانی ، سرهنگ شهربانی ، روحانی و معتمد محل ،کارمند عالی رتبه، رییس بانک ، طیبب معروف شهر تا کارگر محتاج یک لاقبای محله اغلب در پوششی تقریباً همگن و نظارت شده به وسیله مدرسه، همه زیر یک سقف ، صرفا بر اساس درشتی قد و قامت، نه معدل ، مکنت پدر یا جایگاه اجتماعی خانواده ، هر کدام به ترتیب از ریز تادرشت ، درون نیمکت‌ها جا می شدیم تا در دیدن تخته سیاه مشکل نداشته باشیم.

همکلاسی های دیروز ما ،امروز از پزشک متخصص گرفته تا استاد و مهندس کار آزموده و دانشگاه دیده ، کاسب بازاری و ... هنوز در حسرت تکرار آن روزها مانده اند.

مدارس عادی دولتی فراموش شده در آموزش و پرورش ایران

 و اما امروز !

مدارس عادی و فراموش شده دولتی تنها مکانی است که طبقات فرودست جامعه حق دارند برای جا نماندن از قافله آموزش نه چندان رایگان اما بی کیفیت ،در کلاس های چهل نفره به رغم تمامی کاستی ها از جمله نبود معلم متخصص ، مربی پرورشی و مشاور کارآزموده ، امکانات بازی و معلم ورزش ، سرویس بهداشتی قابل استفاده ، نبود سرانه ، معلمان به خشم آمده و ناامید از بهبود معیشت ، بخشی از عمر خویش را سر کنند.

در چند سال اخیر ، چنان بلایی بر سر مدارس دولتی باریدن گرفته است که هر که ، دستش به دهانش می رسد فرار را برقرار ترجیح داده، از سر ناچاری فرزندش را به مدارس غیردولتی کوچ داده است ! البته تبلیغات خود آموزش و پرورش نیز با دادن وعده جذابی نظیر وام حداقل ۳۰ میلیونی برای پرداخت شهریه مدارس غیردولتی؛ به رخ کشیدن آمار قبولی های کنکور و قس علی هذا ، در خالی کردن مدارس دولتی ، رشد شهریه های نجومی و پر کردن جیب رقبا یا همان رفقا ، بی تاثیر نبوده است.

 استراتژی « سوا کن و جدا کن » مدارس دولتی را به این روز سیاه انداخته که امروز شاهد حال و روز آنها هستیم نه سهم درخوری در قبولی آزمون ورودی دانشگاه ها دارند نه کارنامه‌ قابل دفاعی برای ارائه به خانواده ها !

بر خلاف مدارس غیردولتی که ساعتها قبل از تعطیل شدن مدرسه ، کارناوالی از ماشین های جور و واجور خارجی ، خروج بچه ها را به انتظار نشسته است ، اینجا از این دبدبه و کبکبه خبری نیست.

بابای بچه ها چنان دغدغه نان دارد که کسی سراغ از پایه درسی ، چند و چون کلاس و معلم ، نمره و پیشرفت تحصیلی دانش آموز مربوطه نمی‌گیرد ! آنجا همه چیز به قضا و قدر حواله شده است.

مدارس عادی دولتی فراموش شده در آموزش و پرورش ایران

 پدر یا مادر از ترس سر کیسه شدن توسط مدیر یا مدام تعریض و کنایه شنیدن ،حوالی مدرسه پیدایش نیست!  استراتژی « سوا کن و جدا کن » مدارس دولتی را به این روز سیاه انداخته که امروز شاهد حال و روز آنها هستیم نه سهم درخوری در قبولی آزمون ورودی دانشگاه ها دارند نه کارنامه‌ قابل دفاعی برای ارائه به خانواده ها !

دعوت نامه یا بهتر بگویم احضاریه مدیر مدرسه به ولی دانش آموز ، یا بابت گرفتن کمک های اجباری است یا ضرب شست نشان دادن به دانش آموز !

طبقاتی شدن آموزش در ایران همزمان با ایده رشد و توسعه مدارس غیردولتی، ارمغانی بود که دولت سازندگی در کاسه مردم گذاشت. تنوری که اغلب وزرا اعم از اصولگرا ، میانه رو یا اصلاح طلب به میزانی که خود یا خانواده از آن نفع می بردند بر هیزمش افزودند.

خصوصی سازی امروز مانند خوره به جان مدارس دولتی افتاده است! پشت نقاب ظاهر فریب دفاع از عدالت آموزشی ، تقسیم و توزیع فرصت های برابر آموزشی، مردمی سازی مدارس ، بالابردن سطح مشارکت مردم چیزی جز به مسلخ بردن آموزش و پرورش دولتی عاید مردم نشده است.

از آموزش و پرورش رایگان دولتی خبری نیست .

آموزش و پرورش تبدیل به کالایی شده است که لوکس و با کیفیت آن نصیب اغنیا شده بُنجل آن نیز نصیب مردمی می شود که از سر ناچاری مجبور به انتخاب آن هستند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مدارس عادی دولتی فراموش شده در آموزش و پرورش ایران

یکشنبه, 29 خرداد 1401 21:40 خوانده شده: 130 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
علی 1401/03/30 - 02:38
جناب سحرخیز سلام.
زمانی که سکانداراداره کل همدان یامعاونت وزارتخانه بودیداینچنین زیباوقشنگ حرف نمی زدید؟بقول عربها مابک؟؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/31 - 01:18
لعن و نفرین خدا بر هر معلم همدانی که در آزمون استخدامی سال 89 ، شغل معلمی را غصب کرده باشد.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1401/03/30 - 08:42
قبل ازانقلاب، حقیرنشنیده بودم حتی یک مدرسه غیردولتی داشته باشیم همه دولتی بودندوزیرنظرآموزش وپرورش وقت فعالیت می کردند.درواقع درآن دوران به مقوله آموزش بیشتربهاداده می شدتاالان که همه چیزمان شده پول.قدرومنزلت علم بواسطه همین اشرافیگریهازیرسوال رفته چنانچه الان آشکارا دیده می شوددانش آموزان بااستفاده ازمکنت پدردرمدارس غیردولتی مثلاتحصیل می کنندوحتی بعدهامدرک دکتری خودراهم باپول می گیرند.بخاطراین است که علم وسوادودانش به حاشیه رانده شده.خروجی این سیستم مهندسان، پزشکان، وکلاوقاضیهای بیسوادمی شود.
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 1401/03/30 - 12:40
حتی فرزندان سران مملکت آن دوران هم درمدارس دولتی درس می خواندندوهیچ تفاوتی بادانش آموزان عادی نداشتند.مقایسه کنیدبافرزندان مسئولان حال حاضر.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/03/30 - 13:57
گذشتگان قدرآن دوران پرنعمت وعادلانه را ندانستند مدارس غیردولتی فقط پول می گیرند ونمره می دهند از کیفیت آموزشی خبری نیست درپایان تحصیلات ۱۲ساله دانشگاه آزادواردمیدان می شود وباپول مدرک اعطا می کند مدارس دولتی هیچ امکاناتی ندارند اگر مجهزشوند وبرمدارس غیردولتی نظارت شود بی رقیب خواهند بود ولی دولت هیچ توجهی به این مدارس ندارد مستعدترین دانش آموزان این کشوردرمدارس دولتی براثر بی کفایتی مسئولان پرپرشده اند وتلاش آن ها دربرابر پول اغنیا بی اثرشده است

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

بلی - 28.7%
خیر - 71.3%

مجموع آرا: 230

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

Ghalamchi

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور