صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«ما به لحاظ اخلاقی مجاز نیستیم از احساسات پاک کودکان و یا از مجموعه معنوی ارزشمند دینی ، برای تعلیمات آخرالزمانی، جهادی و برای خوانشی افراطی از مذهب بهره برداری سیاسی کنیم»

نگرش تحلیلی انتقادی به سرود "سلام فرمانده "

سید حسن الحسینی/ معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران

نگرش تحلیلی انتقادی در صدای معلم نسبت به سرود سلام فرمانده

«سلام فرمانده» نام سرودی است که به ابتکار یکی از مداحان به نام آقای ابوذر روحی از لنگرود گیلان و مسئول قرار گاه فرهنگی «هیات منتظران» تدوین شده است. این سرود با تبلیغات و استقبال خاص یک جناح فکری روبه رو شده و توسط نهادهایی به سرعت در مدارس و فضاهای عمومی مثل برج میلاد، استادیوم آزادی در تهران و دیگر اماکن عمومی؛ به اجرا در می آید!! برای این منظور در سطح وسیعی برای حفظ سرود و تمرینات جدی برای اجرا، توسط برخی از مدارس و دانش آموزان تلاش می شود!

من با بزرگ داشتن منطقی بزرگان و تعظیم در برابر آن ها مشکلی ندارم، این می تواند تا حدودی سازنده باشد. اما ملاحظاتی در مورد «سرود موزیکال سلام فرمانده»:

نگرش تحلیلی انتقادی در صدای معلم نسبت به سرود سلام فرمانده

ما به لحاظ اخلاقی مجاز نیستیم از احساسات پاک کودکان و یا از مجموعه معنوی ارزشمند دینی ، برای تعلیمات آخرالزمانی، جهادی و برای خوانشی افراطی از مذهب بهره برداری سیاسی کنیم. در شرایط قطبی شده تعلیم و تربیت و دانش آموزان مدارس؛ به نفع نو خواهی، چنین رفتارهایی واکنش های خوشایندی نخواهد داشت .

انقیاد طلبی عادت شده و خود آموخته، همانند نظام تربیتی جوچه در کره شمالی و نازیسم اروپائی، در شرایطی که مردمان ما به شکل تاریخی با سپهسالار پروری خو کرده اند و حاصل آن جز استبداد سیاسی و انحصار فرهنگی و توسعه نایافتگی چیزی نبوده است؛ شایسته نیست چنین رویکردهایی در مجامع عمومی و یا در مدارس آموزش و پرورش رسمی کشور تبلیغ و ترویج شوند.

ما اخلاقا مجاز نیستیم ، مطالب سست بنیاد و غیر مفید را به نام دین و مذهب برای کودکان بزرگ کنیم. وقتی بعد از مدتی کودک ما رشد پیدا کرد و تحقیق کرد و دید قدسیت و روایت گفتارها و مکان هایی  اسناد معتبری ندارد! یا وقتی دانش آموز دانست که در دنیای امروز ، جهاد دائمی مورد تاکید سرود، راه نجات نیست! و اتکاء به قدرت نرم منشاء واقعی اقتدار ملی است؛ در آن صورت البته تردید و سرخوردگی عمیقی از همه آموزه ها پیدا می کند و نسبت به حقانیت دین و روایی این رفتارها در سیستم تربیتی آموزش و پرورش کاملا مقاوم و ناباور می شود.

نگرش تحلیلی انتقادی در صدای معلم نسبت به سرود سلام فرمانده

ای کاش این دسته از خلاقیت ها و نوآوری ها در جهت کاهش مرارت مردمان این سرزمین و در جهت امید آفرینی و تشویق به کار و تلاش و برای ایجاد انگیزه های بزرگ برای حرکت عمومی به سمت توسعه پایدار به کار گرفته می شد. ای کاش این دسته از خلاقیت ها و نوآوری ها در جهت خلق نشاط و اخلاق و استواری پایداری صلح در دنیا و ایران می بود و نه تاکید موکد بر تداوم روند جاری!

به راستی چرا به جای تاکید بر امور انتزاعی بر واقعیت ها و عینیت زندگی مردم ورود پیدا نمی کنیم؟ چرا از فقر و فاقه گفته نمی شود؟ چرا از بی عدالتی ها و از جا ماندگان از تحصیل ، از جاماندگان از شرافت و از محروم شدگان از آزادی و توسعه خبری نیست؟ یقینا برای ارباب فریب، خواب زدگی مخاطبین می تواند بزرگترین بشارت باشد. اما.... هرگز چنین مباد!

نگرش تحلیلی انتقادی در صدای معلم نسبت به سرود سلام فرمانده

استفاده ابزاری از امام زمان و انتظار به نفع هیچ کس نیست و با معیارهای پایه دینی و اخلاقی مغایرت دارد. در خصوص تاکیدات فراوان صدا و سیما و برخی از مداحان از جمله سرود سلام فرمانده، مضمون سخن آن بزرگ مرد وارسته آیت الله العظمی بروجردی را تکرار می کنم که در پیامی به کسانی که زیاد از امام زمان سخن می گفتند! فرموده بود: "دست از این کارها و حرف ها بردارید و بگذارید این بقچه سر بسته بماند"! به نظر می رسد آنچه جریان دارد و برخی از نهادهای فرهنگی دانسته یا نادانسته بدان سو روانند، همان خط انشقاق و افتراق با استفاده از ظرفیت های دین حنیف از یک سو و خط خرافه پراکنی و مخدوش سازی پیام های اصیل دین از دیگر سو می باشد.

آخرین نکته آن که، در شرایط قطبی شده تعلیم و تربیت و دانش آموزان مدارس؛ به نفع نو خواهی، چنین رفتارهایی واکنش های خوشایندی نخواهد داشت و این تقابل به نفع دین باوران و جریان انقلاب تمام نمی شود. شاهد مثال پیدایش آنی چندین سروده هم وزن به مخالفت صریح در فضای مجازی است. امید است فرهیختگان عرصه فرهنگ و دین ، اساتید و بزرگان تعلیم و تربیت و عقلای جریان سیاسی؛ مانع از میدانداری جهل مجسم در حوزه فرهنگ بشوند.   


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نگرش تحلیلی انتقادی در صدای معلم نسبت به سرود سلام فرمانده

دوشنبه, 02 خرداد 1401 08:07 خوانده شده: 1206 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
یوسفی 1401/03/02 - 13:52
این سروده، از نظر جامعه شناختی، اندیشه ای سلسله مراتبی و ارباب رعیتی دارد، اندیشه ای که کودکان این سرزمین را موجوداتی حقیر ،بی مقدار و بی ارزش می داند که فقط در صورت اطاعت و انقیاد چشم و گوش بسته در برابر فرمانده منزلت می یابند، این اندیشه ای فاشیستی و نازیسمی هست که بارها در تاریخ تکرار شده است، شاید این شعارها در ۷۰ سال پیش به عمل هم منجر می شدند، ولی در دنیای امروز شعاری تو خالی و هنری گیچ محسوب می شود که نه آن مداح جویای نام آن را باور دارد و نه این کودکان معصوم درکی از آن می توانند داشته باشند، کودکانی که هر کدامشان امروز در خانواده خود امپراطوری بلامنازع هستند و در برابر خواسته های روزمره والدین طغیان می کنند، چگونه در برابر فرمامین فرمانده جان نثاری خواهند کند؟ این کار مصداق کامل کودک آزاری و پایمال کردن حقوق کودکان است.
تمامش کنید.
پاسخ + 0 0 --
حسین 1401/03/02 - 19:03
گل گفتی
پاسخ + 0 0 --
علی 1401/03/03 - 02:44
بله امپراتور هایی شدن که به بابا نه نه خودشون فحش ناموس میدن و سر یه دختر خراب پدر و مادر رو با چاقو میزنن ....برو حوادث رو بخون تا بفهمی در تفکر امثال تو کودکان سرزمینت فقط جایی که پای مذهب میاد وسط به حقارت میوفتن !!!!! اف بر ملتی که آنقدر بی وجود و میان تهی بودن که مذهبی رو که هزاران ساله که در خون و روح فرهنگ ها جریان داشته ظرف مدت تنها ۴۰ سال و به خاطر یه مشت روضه خوان بیسواد به باد دادن مثل ناموس و خاک و انسانیت و شرف و خیلی چیزای دیگشان. ...! غرب داره میره به سمت معنا گرایی و شما جماعت خرفت همچنان نگران این هستید که چرا به رقص یه بچه گیر دادن !! شما ها دقیقا آن روی سکه همون افرادی هستید که بخاطر رقص همون بچه اسلام رو در خطر میبینن. ...! همه فقط دارن میگن دزد رو بگیر دزد رو بگیر !! اما این وسط گربه دزده کیه ! خدا میدونه ...
پاسخ
علی 1401/03/02 - 14:12
اثبات شی نفی ما ادا نمیکند. ..! اگر ثابت شد که موضوعات مهمی برای طرح وجود داره مثل حل و فصل مرارتهای مردم وووو دلیل نمیشه که چنین سرود روح افزا و زیبایی که همه دلها رو حول محور محبت امام زمان عج و ظهور ش تحریک و تهییج کرده چیز بد و یار غیر ضروری باشه ...من در این سرود مصداقی برای سواستفاده از دین و باورهای کودکان نمیبینم جز اونجا که غیر نام امام زمان عج نام فرد دیگری هم در سرود میآید که به نظر بنده این به نوعی میتونه مصداق سواستفاده از ارزشهای مذهبی برای اهداف حزب و تفکری خاص باشد !! حداقل آبروی امام زمان عج را به پای افراد و کارهای تفکری که عملکردش ملهم از دروغ و فساد و ربا و فحشا و ظلم شده و در بسیاری از جاها مایه دین گریزی و انزجار از مذهب شده ، هزینه نکنیم
پاسخ + 0 0 --
معلم 1401/03/02 - 16:21
همفکران شمادراین حاکمیت پس چطوره که به رقصیدن یک کودک درمهئکودک یادبستان حساس می شوندوآنراخلاف اخلاق می دانندوخواهان برخوردبااینگونه مسائل می شوندولی این سرودباصطلاح حماسی که به نظرتمام آزاداندیشان نوعی بهره برداری ازکودکان ونهادینه کردن خشونت درروح پاک آنهاست راحول محورمحبت امام زمان وزمینه سازظهور می دانید؟چراشماهیچ نظری راغیرازنظرخودتان برنمی تابیدوخودتان راتافته جئابافته می دانیدهمین تنگ نظریهای شمااین کشوررابه این روزسیاه نشانده بس کنیددیگر.شمابروراجع به این آقایی که این سرودروساخته وخونده تحقیق بکن ببین چه چیزایی راجع بهش افشا شده.
پاسخ + +3 -1 --
محمد باقر شیبانی 1401/03/02 - 20:14
زیاد نگران نباشید.تاریخ است و شور و غوغایش.تنها سرودهء حضرت حق پابرجا بماند و آن قرآن کریم است.به سرودهء الله چنگ زنید و پراکنده نشوید و درود فرستید بر رسولانش و ائمه کرام که مصداق ائمه یهدون به امر الله هستند و برائت جویید از ائمه یدعون الی النار .که همانا رستگاری، عمل به فرمان حضرت حق و بندگان صالح اوست.و دشمن شناس باشید و از سخن حق خویش در پهنهء جهان ذره ای عقب ننشینید.فرهنگ بسازید و ارزشی را بار آورید که مصداق قرآنی داشته باشد.
پاسخ + 0 0 --
علی 1401/03/03 - 02:33
مشکل امثال شما هم اینه که همه می رو سیاه و سفید میبینید من هیچ حزبی رو همفکر خودم نمیدونم و در اعتقاد و باورم حزب باد نبوده و نیستم و عقیده خاص خودم رو دارم و اما راجع به اون آقایی که میگه برون بخون ببین چه چیزایی دربارش افشا شده ! من خیلی وقت به این مردمی که امروز با تو هستن و فردا بر علیه تو اعتمادی ندارم شماها برده های فضای مجازی هستید و با حتی با یه کلیپ یا پس تاثیر گذار روحتون جریحه دار میشه و فکر میکنید که خیلی دلسوز هستید در حالی که رو کف خیابون درآید همدیگه رو میخورید و به جان و مال و ناموس هم رحم نمیکنید شماها فرزند خلف همین احزابی هستید که به نام اسلام ظلم کردند و آبروی دین رو هم بردن تفاوتتون تنها در حوزه عملکردتونه
پاسخ + 0 0 --
علی 1401/03/03 - 02:45
احسنت
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1401/03/12 - 21:41
پیش از شما.بسان شما.بی شمارها.با تارعنکبوت نوشتند بر باد.کاین دولت خجسته جاویدتا ابدزنده باد..بقول سعدی به عمل کاربرایدبه سخندانی نیست وضعیت فعلی جامعه از هرلحاظ خود گواه بی تدبیری هاست نه حماسه سرایی ها
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/17 - 10:03
عصر ایران؛ جعفر محمدی - گاهی وقت ها یک جمله، اندازه یک کتاب، حرف مگو دارد؛ درست مانند این توئیت که یکی از دختران سرزمین مان نوشته است: "تو چرا می تونی با شوهرت بری استادیوم سرود حماسی بخوانی ولی من نمی تونم همون جا با بابام فوتبال ببینم؟!"
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/20 - 11:35
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برترین ها، بهمن بابازاده، خبرنگار حوزه موسیقی در کانال تلگرامی خود نوشت: ما خبرنگارهای ‎موسیقی، وقتی بدون ذکر خالق ملودی از یک اثر، کپی شود عبارت «سرقت هنری» را استفاده میکنیم. معادلش حتما می‌شود «حق الناس». ربطی هم به مفاهیم و محتوا ندارد. سلام فرمانده از یک قطعه عراقی کاور شده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/20 - 14:12
ریزش ناگهانی سکوی کودکان هنگام
اجرای سرود سلام فرمانده
پاسخ + 0 0 --
مهدی شرقی 1401/03/24 - 12:50
همه جای دنیا از احساسات کودکان به نفع عده ی خاص استفاده میشه البته اینجا بحث امام زمانه نه بحث کمونیسم وصهیونیسم وهم جنسگرایی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

بلی - 28.7%
خیر - 71.3%

مجموع آرا: 230

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

Ghalamchi

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور