صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«سه شکاف سیاسی ، فرهنگی – ایدئولوژی و طبقاتی مهم ترین بسترهای تعارض آفرین در آموزش و پرورش می باشند که شصت و یک سال است زمینه ساز اعتراض معلمان شده اند و بیشتر با محوریت اعتراض به معیشت و فرق و تبعیض نمود پیدا کرده است»

روز معلم و کالبد شکافی 61 سال اعتراض

سیدهادی عظیمی/ معلم و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

azimihadi99s1

اول. 12 اردیبهشت 1401 شصت و یکمین سالروز شهادت شادروان دکتر ابوالحسن خانعلی است که در جریان اعترضات معلمان  در سال 1340به شهادت رسید و پس از آن روز 12 اردیبهشت به عنوان «روز معلم» نامگذاری گردید و پس از پیروی انقلاب اسلامی نیز با شهادت استاد مطهری در همان روز  این نام گذاری تثبیت گردید . این خود نشان دهنده این است که نامگذاری روز معلم برخواسته از رفتار اعتراضی بوده است . اعتراضی که در سال 1340 از سوی معلمان انجام می گرفته است هم اکنون نیز ادامه دارد و نشان از  یک منازعه  پایدار اجتماعی دارد .

چرا معلمان ایران 61 سال است که اعتراض می کنند

دوم . معلمان ویژگی های خاصی  دارند که جایگاه و کارکرد اجتماعی آن ها را با سایر اقشار اجتماعی متفاوت می کند . فراگیری معلمان که از پایتخت تا دورترین نقاط کشور که مدرسه ای باشد حضور دارند ، برخورداری از تحصیلات عالی ، ارتباط مستمر با نوجوانان و نونهالان که بطن خانواده و جامعه می باشند ، برخورداری از حداقلی از هویت صنفی و نقش مشروعیت سازی که از  معلمان آموزش و پرورش انتظار می رود از جمله ویژگی های معلمان است ؛ از این رو ،  اعتراض معلمان با اعتراض کارگران یک کارخانه که جنبه معیشتی و اقتصادی دارد متفاوت است .

چرا معلمان ایران 61 سال است که اعتراض می کنند

سوم . ریشه این نزاع  شصت و یک ساله را که این روزها گسترده تر شده است باید در کجا جست و جو کرد ؟ این منازعه را جز در سایه رهیافتی جامعه شناسی نمی توان  شناخت و تبیین نمود تا بتوان  بستر فرایند تعارض آمیزی که منجر به اعتراض مداوم نیروی اجتماعی معلمان می شود را  مورد بررسی قرار داد .اگر سه شکاف اصلی جامعه ایران را شکاف سیاسی ، شکاف  فرهنگی و ایدئولوژیک و شکاف طبقاتی بدانیم جایگاه اعتراض معلمان در میانه این شکاف ها قابل درک است .

چهارم. شکاف سیاسی: معلمان فعال همواره در حال تشکل یابی و تشکل سازی بوده اند  . حتی تشکل های همچون انجمن اسلامی معلمان ایران نیز در پرتو تحولات سیاسی 30 ساله اخیر ایران از نهاد زیرمجموعه حکومت به یک  حزب سیاسی اصلاح طلب  تبدیل شده است که نمونه ای از  فشار از پایین اعضای آن برای تحول خواهی و تشکل یابی می باشد. شکل گیری تشکل هایی همچون سازمان معلمان و تشکل های صنفی نیز محصول  همین مطالبه می باشد . قاطبه معلمان به  دلیل نوع تحصیلات و نگرش از دموکراسی خواهی حمایت می کنند ولی  جو غالب بر آموزش و پرورش اجازه چندانی به دموکراسی خواهی نمی دهد و با هرنوع اندیشه و عمل متفاوت برخورد می شود  و خود به بستری برای اعتراض بدل می  شود .

پنجم . شکاف فرهنگی – ایدئولوژی: شکاف فرهنگی  موجود در  جامعه در مواردی مانند سبک زندگی،  تربیت دینی  و .... .در آموزش و پرورش شدت بیشتری دارد . ازیک طرف حاکمیت با تاکید بر « سند تحول بنیادین »  خواهان آموزش و پرورشی کاملا ایدئولوژیک است و از سوی دیگر جامعه در برابر این نوع نگاه مقاومت می نماید . مواردی از قبیل استخدام روحانیان و تالیف کتب درسی از نشانه های بارز نگاه ایدئولوژیک به آموزش است . در حالی که نسل جوان امروز اقبال چندانی به این  نوع نگاه رسمی ندارد . معلمان در میانه این شکاف فرهنگی – ایدئولوژیک قرار دارند و  هرچه این شکاف تقویت می گردد فشار بیشتری بر جامعه معلمان وارد می شود و بستر بیشتری برای تعارض و اعتراض می آفریند .

چرا معلمان ایران 61 سال است که اعتراض می کنند

ششم . شکاف طبقاتی : مهم ترین اعتراض معلمان در شصت و یک سال گذشته نسبت به بی عدالتی و فرق و تبعیض  بوده است . درطول این شصت و یک سال بی توجهی به نقش زیربنایی آموزش و پرورش و آموزش و پرورش توسعه یافته  ادامه داشته است و در مواردی که دولت ها گرفتار بی پولی شده اند این بی توجهی شدت بیشتری  می یابد. عدالت خواهی وجه قالب مطالبات فرهنگیان است که محصول شکاف طبقاتی می باشد . در طول سال های اخیر هم با شدت یافتن تحریم ها و افزایش شکاف طبقاتی بر عمق نارضایتی در آموزش و پروش افزوده شده است . قاطبه معلمان به  دلیل نوع تحصیلات و نگرش از دموکراسی خواهی حمایت می کنند ولی  جو غالب بر آموزش و پرورش اجازه چندانی به دموکراسی خواهی نمی دهد

پایان ؛

سه شکاف سیاسی ، فرهنگی – ایدئولوژی و طبقاتی  مهم ترین بسترهای تعارض آفرین در آموزش و پرورش می باشند  که شصت و یک سال  است زمینه ساز اعتراض معلمان  شده اند و بیشتر با محوریت اعتراض به معیشت و فرق و تبعیض نمود پیدا کرده است . تازمانی که این سه شکاف به نقطه تعادلی نرسد  اعتراض معلمان نیز ادامه خوهد داشت  .این اعتراض  ها حتی اگر توان بروز نداشته باشد درد فتر مدارس و گعده های معلمی  ادامه حیات خواهد یافت تا در فرصت مناسب بروز دوباره بیابد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چرا معلمان ایران 61 سال است که اعتراض می کنند

دوشنبه, 12 ارديبهشت 1401 09:00 خوانده شده: 355 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -2 --
شاکی 1401/02/12 - 09:38
درود بر شما و مطالب همواره پرمغز و سرشارتان...البته در ارتباط با موضوع تشکل یابی و تشکل سازی متاسفانه هیچ گاه تشکل های معلمان به آن تاثیرگذاری شایسته و بایسته نرسیدند و دلیل اصلی آنهم تمرکز برخی از این تشکل ها همچون مجمع فرهنگیان،کانون تربیت اسلامی و ...بر سهمیه خواهی از قدرت رد سیستم آموزش و پرورش بوده و هست و همین موضوع منجر به فاصله گرفتن آنها از رسالت اصلی خودشان شد و متاسفانه برخی از همین تشکل ها هیچ گاه امکان نقد و شفاف سازی و آسیب شناسی خود را فراهم نمودند و همواره منتقدین درون سازمانی خود را نیز با بداخلاقی حذف کردند و رویکرد خودی و غیرخودی اتخاذ نمودند و شاید به همین دلیل باشد که سرمایه هایی چون خود شما نیل به سوی احزاب مترقی تر نمودید چون ظرفیت تشکل های آموزش و پرورش مدنی نیست!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1401/02/13 - 07:55
امسال روز معلم صدا وسیما حتی گزارش و خبری از روز معلم نداد
پاسخ + 0 0 --
معلم 1401/02/15 - 07:22
صداوسیمادراختیاریک باندخاصی است طبیعی است که نمی تواندمنعکس کننده خواسته های مردم ازجمله معلمین باشداخبارسنگ پرانی فلسطینیهابه سربازان اسراییلی مهمترازسرنوشت مردم ایران برای دست اندرکاران صداوسیمامی باشد.رحمت به پدرآنکه گفت صداوسیمای میلی به جای صداوسیمای ملی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/13 - 17:30
واقعیت این است که اگر کسی به دنبال منافع مالی باشد هرگز شغل معلمی را انتخاب نخواهد کرد. چون به جز حقوق اندک ماهانه هیچ مزیت دیگری ندارد. کسی هم در عمل قدردان معلمان نیست. اصولا باید از رفتن به سمت مشاغلی که پیشوند " زحمتکش" و " فداکار" و " دلسوز" و...را دارد پرهیز کرد.معلم و کارگر و پرستار از جمله همین مشاغل است.
دریافتی استاد: ۴۰ میلیون معلم ۷ میلیون
دریافتی مهندس : ۴۰ میلیون کارگر ۵ میلیون
دریافتی پزشک: حداقل ۴۰ میلیون پرستار ۸ میلیون و...
یعنی معلمان و کارگران و پرستاران فقط کاریکاتوری از بالادستی های خودشان هستند در حالی که زحمت اصلی بر دوش این بیچاره های فداکار! است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/15 - 20:13
امروز بعد از کش‌وقوس‌های فراوان بر سر تعیین تکلیف مدیریت آموزش‌وپرورش آذربایجان‌شرقی؛ «علیرضا صیادی» جایگزین جعفر پاشایی در این اداره‌کل شد.علیرضا صیادی دارای دکترای تخصصی علوم سیاسی گرایش سیاست‌گذاری عمومی است که در سوابق او مدیریت ناحیه آموزش‌وپرورش ۵ تبریز و شهرستان اهر دیده می‌شود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور