صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

" نکته قابل توجه این است که با این حجم فعالیت‌های مذهبی و گروه‌هایی که در مدارس در این راستا فعالیت می‌کنند خروجی‌های آموزش و پرورش رغبت چندانی به رعایت مسایل مذهبی پیدا نمی‌کنند "

درباره حجاب اختیاری

علیرضا طالب‌زاده

حجاب اختیاری و حجاب اجباری و وظیفه آموزش و پرورش   بدون اینکه بحث درباره حجاب اجباری یا اختیاری یا به طور کلی حجاب را تابو و نزدیک شدن به آن را خط قرمز بدانیم، مخالفان و موافقان حجاب می‌توانند ساعت‌ها، روزها و حتی هفته‌ها با هم به بحث و مناظره بنشینند، در ستایش یا مذمت حجاب سخن‌ها گفته و با استناد به متون تاریخی، احادیث، منابع روانشناختی، بهداشتی و پزشکی، مذهبی و قرآنی دلایل و توجیهات خود را ارائه کنند و آخر سر ره به جایی نبرند و به نتیجه ای نرسند.

به سخن دیگر این بحث و جدل‌ها برنده و بازنده‌ای نداشته و هیچ گروهی موفقیتی در نشاندن حرف خود بر کرسی نخواهد داشت. و تماشاگران این بحث‌ها و مناظره‌ها هم قانع نمی‌شوند. این دو گروه با زیرو رو کردن اسناد و مدارک و شواهد تاریخی، دینی و با آوردن مثال‌ها، تشبیهات و استعاره‌های درست و مناسب یا نابجا و با استناد به کتابها و مقالات تحقیقی که مجوز نشر گرفته‌اند یا آنلاین در دسترس هستند موفقیتی در محکوم کردن یکدیگر به دست نمی‌آورند. از مضرات و فواید، معایب و مزایا و مثبت‌ها و منفی‌های حجاب داد سخن گفته و از زوایا و دیدگاه‌های مختلف چه سوگیرانه و یک طرفه و با در نطر گرفتن منافع خود و گروه‌های خاص، و چه منصفانه و بدون تعصب و آزادنه مساله را حلاجی می‌کنند. اما همان طور که اشاره شد یک چیز را به صورت قاطع می‌توان پیش بینی کرد که این دو به هیچ نتیجه و توافق و راه حل میانه ای دست نخواهند یافت و این جنگ هیچ وقت مختومه و مغلوبه نمی‌شود و شاید بتوان گفت حق با هر دو گروه است یا با هیچ گروهی.

 اصرار افراطی و بیش از حد بر چیزی که ممکن است با سرشت و طبیعت انسانی به طور کامل مطابق نباشد و استفاده از قوه قهریه باعث جبهه گیری و لجاجت مخصوصا در جامعه ایرانی و اعتراضات اجتماعی می‌شود. گروه سومی هم ممکن است اظهار کند بحث در این مورد آب در هاون کوبیدن و هدر دادن وقت و انرژی است و موضوع را شخصی و سلیقه‌ای و چیز پیش پاافتاده‌ای تلقی کند که اصلا از اول ارزش این همه بحث و تفسیر نداشته است. از طرف دیگر وقتی تفاسیر، برداشت‌ها و خوانش‌های متفاوت از آیات و احادیث و منابع و رسالات فقهی و ملاحظات زمانی و مکانی و بالا رفتن شناخت و فهم انسان‌ها و واقعیت‌های جامعه و جهان خارج و همچنین دخالت دولت‌ها را هم به این بحث‌ها لحاظ کنیم کار سخت تر می‌شود.

مضافا وجود نسخه‌ها و شاخه‌های متعدد از اسلام در جهان معاصر و افراط و تفریط‌های معمول و همچنین ظهور تنوع و چندگونگی و عقب نشینی تک صدایی و گذشتن دوره «حق با من است و آن چه من می‌گویم و ارائه می‌دهم بهترین نسخه و مطلق درست است» و گرایشات امروزی جامعه ایرانی به پیچیدگی موضوع می‌افزاید.

با شروع مدارس وقتی پدری برای اعتراض به اجباری کردن بستن هدبند که باعث کم کردن شنوایی و شکستن موهای دخترش می‌شد با معاون پرورشی مدرسه تماس گرفت از پاسخی که گرفت قانع نشد. بستن هدبند به این خاطر بود که بابای مدرسه مرد و نامحرم بود. از طرفی بستن هدبند بر اساس شیوه نامه‌های آموزش و پرورش اجباری نبود و تنها مصوبه مدرسه بود. پدر پیشنهاد داد که برای بابای مدرسه چشم بندی ببرد و به جای اینکه 300 نفر به خاطر یک نفر هدبند ببندند یک نفر به خاطر 300 نفر چشم‌بند ببندد. حتی پیشنهاد داد که به جای سرایدار مرد یک خانم استخدام کنند تا دانش‌آموزان در کلاس و حیاط مدرسه آزاد باشند که مقنعه‌های خود را از سر بردارند.

بعد از انقلاب دو گرایش عمده همیشه بر آموزش و پرورش حاکم بوده است:

گرایش اول که در مقطعی کوتاه بیشتر خود را با حذف معاونت و امور پرورشی و سالها بعد در لحظه‌ای کوتاه همزمان با روی کار آمدن دولتی معتدل با تاکید بر اجرای سند آموزش 2030 یونسکو نشان داد و بعد از آن این گرایش برای همیشه خاموش شد و با توجه به جو سیاسی حاکم بر آموزس و پرورش پس زده شد.

گرایش دوم که سالهاست گرایش غالب در آموزش و پرورش است با احیای معاونت پرورشی و با تصویب و تاکید بر اجرای «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» و با میدان دادن به نهادهای سیاسی، اطلاعاتی، نظامی و مذهبی مانند حوزه‌های علمیه و بسیج و سپاه و تسهیل نفوذ و فعالیت هر چه بیشتر آنها در داخل آموزش و پرورش خود را نشان داد. این گروه کتاب‌های درسی را با در نظر گرفتن مسائل مذهبی و شرعی مانند کتاب‌های جداگانه بر اساس جنسیت و منافع گروه‌های اشاره شده تالیف کرد. دانش‌آموزان را به سمت حیات طیبه و رعایت مسایل مذهبی مانند حجاب، نماز، جشن تکلیف و مراسم مذهبی سوق داد و به مذهبی کردن فضای مدارس دامن زد. تاسیس نمازخانه در مدارس و رعایت حجاب در محیط مدارس و به کارگیری روحانیون در مدارس و دادن پست‌های مهم در آموزش و پرورش به آنها و ایجاد مدارس قرآنی و گنجاندن دروسی مانند آمادگی دفاعی و دروس قرآنی و اجرای طرح‌های مذهبی و ایجاد دوایر و کارشناسی‌های مذهبی در داخل آموزش و پرورش در راستای همین اهداف بوده است.

یکی از برنامه‌هایی که در مدارس دخترانه به صورت جدی تعقیب می‌شود و تا حدودی مسایل علمی و آموزشی در محیط مدارس را به حاشیه می‌راند و تحت‌الشعاع قرار می‌دهد مساله حجاب است به طوری که در بعضی مدارس تنها دغدغه مدیران و معاونان مدارس تاکید بر رعایت حجاب است. بر اساس شیوه نامه‌ها آیین نامه‌ها یا به صورت عرفی از پیش دبستانی تا دبیرستان حجاب در مدارس اجباری بوده است و حتی در محیط‌های آموزشی که چیزی به نام نامحرم وجود ندارد یا دانش‌آموزان هنوز به سن تلکیف نرسیده‌اند باید در تمام ساعات روز مقنعه یا روسری سر کنند.

اما نکته قابل توجه این است که با این حجم فعالیت‌های مذهبی و گروه‌هایی که در مدارس در این راستا فعالیت می‌کنند خروجی‌های آموزش و پرورش رغبت چندانی به رعایت مسایل مذهبی پیدا نمی‌کنند.

شاید تاکید و تکرار افراطی بر چیزی به نفرت و ناخوشایندی آن منجر می‌شود. یا شاید به علت ناکافی بودن مهارت‌های حرفه ای و متدهای پرورش و دیکته از بالا به پایین باید مربیان پرورشی مدارس را سرزنش کنیم. نگاهی به ظاهر و فیزیک دانش‌آموزان المپیادی یا نخبه‌هایی که در این مدارس درس خوانده اند و به آن طرف آب (کشورهای اتحادیه اروپا، امریکا و کانادا) سفر کرده‌اند بیاندازیم، کمتر کسی را پیدا می‌کنیم که چیزی به نام روسری یا مقنعه در سر داشته باشد.

حجاب اختیاری و حجاب اجباری و وظیفه آموزش و پرورش

به هنگام مرگ نابه هنگام مریم میرزاخانی نابعه ریاضی ایران کسی درباره حجاب او سخنی به میان نیاورد. حتی در بحث ساختن تندیس او هم کسی توجهی به اینکه او حجاب دارد یا نه نکرد. این نشان می‌دهد که بحث حجاب در مراکز علمی و آموزشی واقعی که فضای علمی بر آنها حاکم است محلی از اعراب ندارد. میرزاخانی در جامعه‌ای آزاد می‌زیست که حجاب در دانشگاه‌ها و مراکز علمی آن آزاد بوده و در کلاس‌های درسی و در محوطه دانشگاه دانشجویی که نقاب بسته با دانشجویی که شلوارک و تاپ پوشیده کنار هم می‌نشینند و هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. به نظر مشکل وقتی پیش می آید که دولت ها در موضوع دخالت می کند و امتیازات و رانت هایی را به کسی که حجاب دارد می دهد. این خود باعث تضاد و تنش و حتی عقده و نفرت بین دو گروه می‌شود.

نگاه مختصری به تصاویر بدون پوشش سر در پروفایل زنان و دختران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی و بررسی فایل‌های تصویری آنها و رفتار حجابی آنها در بافت‌های بیرون از ایران حتی با وجود احتمال خطر اخراج از کار و تحمل هزینه و ثبت در زرومه و بروز مشکلات در استخدام یا خطر اخراج از تحصیل، و یا رفتار هنرپیشه‌ها، مجریان و حتی نمایندگان مجلس در خارج از جامعه ایرانی حاکی از این واقعیت است که مساله حجاب نیاز به بروزسازی و بازنگری در جامعه ایرانی دارد. هستند کسانی که این خطرات را به جان می‌خرند و خود را مقید به رعایت حجاب اجباری نمی‌‌کنند.

گروه دیگری هم هستند که اعتقاد قلبی به حجاب اجباری ندارند اما از سر اجبار برای معاش و ارتزاق و یا حتی سواستفاده خود را مجبور به رعایت آن می‌کنند.

اصرار افراطی و بیش از حد بر چیزی که ممکن است با سرشت و طبیعت انسانی به طور کامل مطابق نباشد و استفاده از قوه قهریه باعث جبهه گیری و لجاجت مخصوصا در جامعه ایرانی و اعتراضات اجتماعی می‌شود.

استفاده از تجارب کشورهای دیگر مانند ترکیه، امارات متحده عربی، سوریه، مصر و حتی امریکا می‌تواند راهگشا باشد.

در بعضی مدارس تنها دغدغه مدیران و معاونان مدارس تاکید بر رعایت حجاب است همچنین اختیاری کردن تدریجی حجاب در جامعه پیشرفته‌ای مانند ایران که در آن گرایش به سمت حجاب اختیاری هر روز بیشتر می‌شود خود قدم بزرگی در نشان دادن دموکراسی و مردم سالاری دینی و باعث صرف‌جویی در انرژی و بودجه خواهد شد و همچنین منافع اقتصادی و سیاسی زیادی نصیب کشور خواهد کرد.

لذا وقت آن رسیده است که به تدریج و در مقیاس کم تاکید بر حجاب اجباری کم شود. برای شروع می‌توان از مدارس دخترانه شروع کرد و نیز جاهایی که نامحرم به تعداد کم وجود دارد چرا که در آموزش و پرورش همیشه تغییرات از پایین به بالا بوده است و این می‌تواند به عرصه‌های دیگر نیز تعمیم داده شود.

به ورزشکاران مونث رشته‌های مختلف هم می‌توان اختیار حجاب خود را داد تا مشکلی به نام حجاب در مسابقات بین‌المللی پیش نیاید. به علاوه داستان هایی از نوع خروج نخبه ها و چهره های علمی و ورزشی و هنری از کشور تنها به خاطر مشکل حجاب کم می شود. از این رهگذر کشور هم در صحنه بین المللی وجهه خوبی کسب خواهد کرد و هم هجمه تبلیغاتی و کمپین‌های اینترنتی بر علیه حجاب اجباری در کشور کم اثر می‌شود و بازار بهانه‌جویان خارج نشین کساد می‌شود.

فراموش نکنیم که رانندگی زنان که سالها در عربستان سعودی غیرشرعی محسوب می‌شد اخیرا آزاد اعلام شد. دوره‌ای در تاریخ ایران بود که حجاب ممنوع بود و در زمان حاضر چیزی داریم به نام حجاب اجباری. نکته قابل توجه این است که با این حجم فعالیت‌های مذهبی و گروه‌هایی که در مدارس در این راستا فعالیت می‌کنند خروجی‌های آموزش و پرورش رغبت چندانی به رعایت مسایل مذهبی پیدا نمی‌کنند

به نظر زمان گذر از مرحله افراط و تفریط و انتخاب راه حل میانه‌ای فرا رسیده است: اینکه به هر دو گروه اجازه داده شود آن چه در چنته دارند آزادانه ارائه و در معرض دید قرار دهند تا هر کس خود انتخاب کند که روسری، پوشیه، مقنعه، خمار، برقع، یاشماق، چادر یا نقاب (روبنده) به سر کند یا بدون پوشش سر بیرون برود. بدون شک این آشتی دو گروه را هم فراهم می آورد.

در خاتمه ذکر این نکته ضروری است که در جامعه‌ای مانند ایران که از تنوع و گوناگونی (Diversity) بالایی برخوردار است افراد از مذاهب و اقوام و گروه‌های زبانی مختلف در صلح و آرامش و با احترام متقابل به عقاید و آداب یکدیگر زندگی می کنند و مشکلی با هم ندارند. مشکل زمانی بروز می کند که دولت دخالت می کند و امتیازات و رانت هایی را به گروه هایی می دهد که از ویژگیهایی برخوردارند که ربطی به تخصص آنها و شایسته سالاری ندارد. و این استارت تنوع و تضاد بین این گروه ها را دامن می زند. برای مثال مدیری را تنها به خاطر اینکه از یک قبیله است یا چادر سر می کند به کس دیگر که از او متخصص تر و لایق تر است اما با مانتو تردد می کند ترجیح می‌دهد. یا من تنها به خاطر اینکه سنی هستم ترفیع نمی گیرم اما همکارم که نصف هفته را غیبت می کند به خاطر شیعه بودنش زودتر از من ترفیع می گیرد.

نتیجه اخلاقی این بحث: حجاب اختیاری در جهان معاصر چیز خوبی است.

چای مفید است یا مضر؟ فرزند بیشتر بهتر است یا کمتر؟ اینها موضوعاتی هستند که بستگی به مردم دارد که خودشان تغیین کنند که ...


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 20 تیر 1397 14:54 خوانده شده: 3792 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -8 --
..... 1397/04/20 - 21:06
نتیجه اخلاقی این بحث: حجاب اختیاری در جهان معاصر چیز خوبی است.

خریّت اختیاری هم در جهان معاصر چیز خوبی است

خدا، قرآن و اسلام اختیاری هم چیز خوبیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/21 - 01:34
ما بررسی منابع (برای مثال حجاب شرعی در عصر پیامبر، امیر ترکاشوند و ....) نشان می دهد که آن گونه که ما مساله از حجاب برای خود ساخته ایم نیست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/21 - 10:23
ما مجاز نیستیم به میل خود برای اینکه حرف خود را به کرسی بنشانیم تاریخ را وارونه جلوه دهیم اسناد و مدارک را دستکاری کنیم...تفاسیر انچنانی بدهیم بریم از مکانهای باستانی تصویری پیدا کنیم و بکوییم از میلیونها سال پیش حجاب و چادر بوده است. یا منابعی که بر خلاف نظر ماست را معدوم یا مخفی کنیم .... تقیه کنیم، مباهته کنیم .. باید اندکی تم به طرف مقابل حق اظهارنظر بدهیم. برای مثال در کنفرانس و کنگره هایی مانند مهدویت یا در خصوص اینه یا تا بحال مقاله ای در خصوص نظر مخالف ارائه شده است یا دور نریم در صدا و سیما است به نظر مخالف حق ابراز داده می شود .....به این سوالات فکر کنیم.... شاید ان چه در ذهن داریم از بیخ اشتباه بوده یا اشتباه به ما معرفی شده است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/21 - 10:39
آفرین خیلی خوب گفتی. اصلا اختیار و ازادی چیز خوبی است.
اما زدن به سیم آخر در جهان معاصر چیز خوبی نیست! و برای قلب و فشار خون عواقب دارد
پاسخ + 0 0 --
رقیه اکبری 1397/04/29 - 18:10
احسن
پاسخ + +6 -11 --
ناشناس 1397/04/21 - 01:40
اخیرا حجت الاسلام محسن غرویان حرف جالبی در خصوص حجاب برای توریست ها و گردشگران خارجی مطرح کرده اند:
«توريست‌ها از نظر شرعي و فقهي جبري در اجراي موازين ديني ما ندارند، آنها مي‌توانند خودشان حجاب را اختيار کنند و از نظر مذهبي اجباري براي آنها وجود ندارد».
پاسخ + +11 -16 --
معلم 1397/04/21 - 01:41
حجاب ارزش این همه بحث و صرف بودجه و ... ندارد موضوع پیش پا افتاده ای است. اگر روسریمان را برداریم چه اتفاقی می افتد: عملا هیچ
پاسخ + 0 0 --
رقیه اکبری 1397/04/29 - 18:08
من یک دانش آموزم معلم عزیز حق شما نیست که معلم باشید
پاسخ + +6 -8 --
علیرضا 1397/04/21 - 10:15
سر و کله که همه شخصیت وجودی و ذهن و مغز در ان قرار گرفته و اصلا بحث جنسی بودن در ان مطرح نیست چرا باید پوشانده شود. اگر از سر به پایین بیشتر بحث تحریک و تخریض جنسی مطرح باشد در خصوص سر که همه وجود ما در ان نهفته است باید حتما فکری بکنیم. برای شروع حداقل پوشاندن سر را می توان اختیاری کرد مخصوصا در مدارس. مساله دیگر بحث نسبی بودن حجاب است. قبل از دوره رضاشاه حجاب ما به این شکل نبود. به مرور تغییر پیدا کرده است. در اون زمان صورت را هم می پوشاندند. اما به مرور تغییر کرده است.
پاسخ + +9 -7 --
زمان 1397/04/21 - 10:30
ما می توانیم با چادر عملیات کماندویی انجام بدهیم یا با چادر رانندگی کنیم یا با چادر شنا کنیم یا با چادر از گرما بپزیم..... و اینها را در شبکه ها نشان دهیم اما واقعیت چیست است بدون روسری و چادر رانندگی راحت نیست؟ با روسری بهتر فوتبال می توان زد یا بی روسری؟ چرا سعی بیهوده می کنیم که نشان دهیم با چادر همه چی بهتره هنوز داستان ساطع شدن اشعه از چشم مردان که مضر برای پوست خانما را که از صدا و سیما پخش شد فراموش نکرده ایم. نه ما به دلایلی محکمتر از اینها نیاز داریم ....
پاسخ + +9 -5 --
ناشناس 1397/04/21 - 14:35
بعضیها با خود جچاب مشکلی ندارند. نفرت آنها از حجاب به خاطر علم و کتل ساختن از حجاب و سواستفاده هایی است که از حچاب می شود و در دست عده ای برای پول درآوردن و حذف کسانی است .... رسانه ای ریای مجری به اصطلاح باحچاب و عکس بی حچاب یکی از نماینده ها را یادآوری کنم
پاسخ + +13 -7 --
معلم 1397/04/21 - 17:54
حجاب یه امر دینیه و بهتره نظرات کارشناس مسائل دینی رو منعکس کنید نه کسی که فقط نظرات شخصی و ارزوهاش رو اون هم به شکل کاملا غیر علمی و ابکی بیان کنه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/21 - 23:01
اما کارشناس مسایل دینی دولتی تو این سیستم چون از حکومت ارتزاق می کنه نمی تونه نظراتش را شفاف بیان کنه چون نونش آجر میشه. مجبور است فقط آن چه مد نظر حکومته و حکومت خوشش میاد بگه. ایا تا حالا دیده ای کسی در صدا و سیما یا خطبه های نماز جمعه چیزی مخالف نطرات حکومت بگه. یعنی هیچ منبع مخالفی بر علیه حجاب اجباری وجود ندارد. از طرفی ملاحظه می فرمایید خود کارشناسان دینی هم نظرات و تفاسیر متفاوت دارند. آیا امکانش فراهم شده که موافقان و مخالفان حچاب اجباری را بر سر یک میز بنشانند و نظرات هر دو را بشنوند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/21 - 23:18
امر دینیه درست می فرمایید اما در مدارس چه کار می کنه؟
از آن گذشته اگر به سبک دینی جلو می ریم باید کارشناسان دینی یک صدا روش توافق نظر داشته باشند.
مثال: بالاخره تروریسم و ترور کردن شخصی در اسلام مجاز است یا نه؟ مثلا به زعم ما خائن یا کافر.
کسروی، حسنعلی منصور و رزم آرا را کیا ترور کردند؟ فداییان اسلام. خوب آیا گروه فداییان اسلام یک گروه تروریستی بود؟ ملاحظه می فرمایید که داریم به یه جاهایی می رسیم که تفاسیر زیاد می شود داد. اما کی جرات دارد اینو بگه؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/22 - 18:50
حداقل استفاده ابزاری از حجاب و گیر دادن به حجاب برای اوت کردن کسی باید از این سیستم معیوب حذف شود. گذشته از آن تشتت آرا کارشناسان دینی را چگونه توجیه می کنید؟ همانطور که مسلمانی آزاد است نماز بخواند یا نخواند حجاب هم باید به این صورت باشد. تاکید افراطی بر ایدئولوژی نتایج اسف باری به بار می آورد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس دیگر 1397/04/22 - 21:46
جناب ناشناس سوم
کدام سیستم نادانی ابلهی چون تو را در آپ استخدام کرده است یا آپی نیستی؟!
نماز خواندن آزاد است یا واجب؟ حتی در حال بیماری و بر روی تخت
هر چند که لزوم این مطلب در حوزۀ امر به معروف نیز هست و لیکن لا اقل بگو حس و حالش نیست نه اینکه آزاد است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/22 - 22:45
در پاسخ به ناشناس سوم:
این واکنش شما را در جهان امروز اسمش را گذاشته اند رادیکالیسم و افراط گرایی برای مثال همان چیزی که فلسفه داعش است. عقاید افراطی نتیجه اش جنگ های مذهبی و فرقه ای بین شیعه و سنی در طول تاریخ بوده است. فقط نگویید نقشه استعمار بوده است. قبل از اینکه امریکا متولد بشه یا قبل از انگلیسیا این جنگ فرقه ای همیشه بوده الان هم به شکل های مختلف هست.
وقتی فرزندت نماز نمی خونه و تو قادر نیستی و نمی توانی با اون اطلاعات قدیمی که آخوندا به خوردت دادن قانعش کنی نماز بخونی چکار می خواهی بکنی؟ وقتی به شاگردت میگی منی و اسپرم نجس است و شاگرد با علم ثابت می کنه که منی پاک ترین ماده ترشحی بدن است و درمانده نمی تونی قانعش کنی و آخر سر میگی باید علم را از شرع جدا کنی بعد دانش آموز می گه پس علم و شرع با هم نمی خونند.... و وقتی از بهشت صحبت می کنی از ان نویسنده که سلاخیش کردند کوت می کنه که دوران به زور به بهشت بردن انسان سپری شده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/22 - 22:47
بقیه پاسخ به ناشناس سوم
راحت باش مساله ای خصوصی و رابطه ای معنوی است بین دو انسان و خدا... اگه نماز نخونی اتفاقی نمی افته خدا به نماز ما نیازی نداره اما دوبله پارک نکن. دروغ نگو سر وقت برو کلاس. .....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/22 - 22:53
ناشناس دیگر عزیز
در کامنت های بالا فرموده اند زدن به سیم آخر در جهان معاصر چیز خوبی نیست.
پاسخ + +16 -14 --
شهاب 1397/04/21 - 19:47
زمان رضاشاه مادربزرگ های ما چادر ازسر برداشتند چه اتفاقی افتاد نعوذذباا... فساد همه جا را گرفت خیر اگریک لحظه آقایانی که دم از حجاب اجباری می زنند درهوای گرم چادرسیاه وروسری بپوشند آن وقت نظرشان در موردحجاب اجباری عوض می شودکشورهای توسعه یافته با بی حجابی فضاراتسخیر کرده اند هرروز تکنولوژی جدیدی به جهان عرضه می کنند ما با رعایت حجاب جز عقب ماندگی وفلاکت چه دست آوردی داشته ایم
پاسخ + 0 0 --
محمد 1400/12/04 - 00:47
مشکل شما و امثال شما این است که نفهمیدید آن ها روسری ها را برداشتند و موشک هوا کردند اما ظاهرا شما می خواهید روسری ها را بردارید ......
در حجاب شرف است و افتخار
پاسخ + +3 -9 --
ناشناس دیگر 1397/04/22 - 23:40
جناب ناشناس سوم
واکنش مرا با داعش مقایسه می کنی؟ منی که ...؟ سیم آخر در دستان شماست
عقیدۀ افراطی؟ جنگ اعتقادی فرقه ها؟ بدان که عوام فرقه ها با یکدیگر می جنگند و نه خواص آن، چون در پایان یکی حاکم بر استدلال ضعیف دیگریست ولی نفس محکوم شده او را می راند.
آخوند محترم شاید یکی از ابواب علم باشد و نه تمام آن، روحانی ربّانی را دریاب
برای آپ، وزیر، رئیس جمهور، رهبر و .... بسیار متأسفم که عاجز از دادن پاسخ به سؤالات آسان شاگردانت هستی و روزی خور بیت المال دهندگان زکات و خمس شده ای
شایسته است که فردی پاسخت دهاد که برای من جواب نادانان را خاموشی بهتر است، حتی به قیمت فرض عجزم از پاسخ
پاسخ + +3 -6 --
علیرضا طالب زاده 1397/04/23 - 12:56
برای تشکر مجدد از عزیزانی که به این مطلب توجه کردند و همچنین کامنت گذاران و بازخورد دهندگان، به بهانه درگذشت عباس امیرانتظام که بالاخره عیان نگشت جاسوس بود یا نه داستان زیر را تقدیم می کنم.
این داستان را از شوروی سابق در دورانی که جاسوس‌بازی رواج داشت و آثار جاسوسی زیادی مانند «روز شغال»، «ماموریت در تهران»، «جاسوسی که از سردسیر آمد» یا فیلم های جیمز باند در اوج بود نقل می‌کنند. امید که خوشتان بیایید.

اوقات خوبی داشته باشید!
علیرضا طالب زاده
پاسخ + +4 -7 --
علیرضا طالب زاده 1397/04/23 - 12:57
حکایت کنند که موسیقیدان جوانی با قطار ار ورشو به مسکو می‌رفت. همانطور که در کوپه خود نشسته و مشغول خواندن یک کتاب نت موسیقی بود یکی از مسافران که در اصل یک پلیس مخفی بود خیلی سعی کرد از مطالب و محتوای کتاب سردرآورد و چون موفق نشد موسیقیدان را به اتهام جاسوسی برای بیگانگان بازداشت کرد و ادعا نمود که نت‌های موسیقی علامت رمز مخفی برای تبادل اطلاعات می‌باشد.
در حالیکه موسیقیدان را دست بسته بزور می‌بردند، اعتراض‌کنان گفت: آخر این فقط یک قطعه آهنگ موسیقی است که باخ آهنگساز مشهور نوشته است.
موسیقیدان شب سختی را تحت شدیدترین مراقبت‌ها در سلول انفرادی گذراند اما خودکشی نکرد.
روز بعد، او را در حالی که همچنان اصرار داشت که بیگناه است نزد کمیسر پلیس آوردند. کمیسر گفت: «رفیق به نفعته که تو هم صحبت کنی، چون قبلا باخ هم اعتراف کرده است.»
پاسخ + +2 -10 --
ناشناس 1397/04/23 - 13:10
هر دم از این باغ بری می رسد.
ارتجاع و افراط گری و داعش بازی هم حدی دارد. دیگه دارن شورشو در میارن. بیچاره بچه های ما و آموزش و پرورش. تو را سننه؟ مگه آموزش و پرورش وزیر نداره؟
با اون کلمه «باید» در فرمایشاتشان توجه کنید. مثل اینکه آقایون مطلب کم آوردن که گیر دادن به بچه ها و دبستانی ها. حداقل به فکر شپش های سر بچه ها هم باشین که ...

امام جمعه موقت اصفهان، 22 تیر 1397
«منبعدختران از کلاس ابتدایی با چادر به مدرسه بروند مهدوی با اشاره به اینکه در زمینه حجاب برتر دستگاه آموزش و پرورش وظیفه حساسی دارد و دختران باید از همان کلاس اول ابتدایی با چادر به مدرسه ورود پیدا کنند، خاطر نشان کرد: دختران نباید از کلاس سوم که به سن تکلیف می رسند اقدام به حجاب و عفاف کنند بلکه باید از همان ابتدا با این موضوع آشنا باشند. ....
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1397/04/27 - 09:25
با سلام؛نویسنده گرامی
ضمن احترام به نظرات شما، در متن ارسالی شما سندیت علمی مشاهده نمی شود و آن چیزی که یک خواننده از مطالعه این متن برداشت می کند بیشتر حول نظرات شخصی است.
به عنوان نمونه اول:
با وجود این حجم القائات فکری به دانش آموزان از طریق رسانه ها و فضای مجازی و نیز مشاهدات خود دانش آموزان؛اگر فعالیت گروههای مذهبی در مدارس ما نبود شاهد چه رفتارهایی در دانش آموزان بودیم؟ یعنی به یقین موثر بوده با این توضیح اگر آن هم نبود شاهد وضعیتی دیگر بودیم.
به عنوان نمونه دوم:
تمام تعالیم قرآن کریم(و در نتیجه ترغیب زنان و مردان به پوشاندن خود در جامعه)عین فطرت همه انسانهاست(البته با شدت و ضعف به تناسب هویت ایجاد شده فرد).
نمونه سوم : "از لحاظ علمی" ارتباط بین ضریب هوشی افراد مختلف و مسئله حجاب چیست؟و در کدام منبع علمی روانشناسی به ارتباط بین حجاب و ضریب هوشی اشاره شده است؟
والله العالم
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/04/06 - 23:14
محمدرضا جلایی‌پور در کانال تلگرامی خود نوشت:
پرسش‌هایی از حامیان اجبار حجاب
به بهانهٔ نوع واکنش ناسنجیدهٔ نهادهای رسمی و رسانه‌های اصولگرا به تجمع تعدادی از نوجوانان شیرازی در روز جهانی اسکیت پرسش‌هایی قابل طرح است که اگر حامی اجبار حجابید سپاسگزار می‌شوم پاسخ دهید یا به پاسخ‌شان فکر کنید:
۱- بر اساس نظرسنجی‌های معتبر داخلی از چند سال پیش بیش از ۵۰ درصد کل شهروندان ایران (اعم از مذهبی و غیرمذهبی و محجبه و غیرمحجبه) و بیش از ۷۵ درصد کل شهروندان تهران و شهرهای بزرگی مثل شیراز مخالف اجبار حجابند. چند درصد از هم‌وطنان‌تان مخالف اجبار بشوند دست از اجبار می‌کشید؟
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/04/06 - 23:14
محمدرضا جلایی‌پور در کانال تلگرامی خود نوشت:
پرسش‌هایی از حامیان اجبار حجاب
به بهانهٔ نوع واکنش ناسنجیدهٔ نهادهای رسمی و رسانه‌های اصولگرا به تجمع تعدادی از نوجوانان شیرازی در روز جهانی اسکیت پرسش‌هایی قابل طرح است که اگر حامی اجبار حجابید سپاسگزار می‌شوم پاسخ دهید یا به پاسخ‌شان فکر کنید:
۱- بر اساس نظرسنجی‌های معتبر داخلی از چند سال پیش بیش از ۵۰ درصد کل شهروندان ایران (اعم از مذهبی و غیرمذهبی و محجبه و غیرمحجبه) و بیش از ۷۵ درصد کل شهروندان تهران و شهرهای بزرگی مثل شیراز مخالف اجبار حجابند. چند درصد از هم‌وطنان‌تان مخالف اجبار بشوند دست از اجبار می‌کشید؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/06 - 23:15
۲- تحمیل قانونی که اکثر شهروندان مخالف اجرای آن هستند و به نحو روزافزون و گسترده‌ای در برابر اجرای آن مقاومت و نافرمانی می‌کنند، ناقض اصول و فلسفهٔ قانون‌نویسیِ خادمِ «حاکمیت قانون» نیست؟ قانونی که در این سطح گسترده شکسته می‌شود می‌تواند قانون خوبی باشد؟ وضع چنین قانونی حرمت قانون و قبح قانون‌شکنی را نمی‌شکند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/06 - 23:15
۳- حتی اگر موافقان اجبار حجاب اکثریت بودند (که دیگر نیستند) بر اساس چه استدلالی نقض حقوق و آزادی‌های اساسی کسانی که نمی‌خواهند حجاب داشته باشند را موجه می‌دانید؟ فرضا اگر استدلالی دارید توجه دارید که با همان استدلال در جوامعی که مسلمانان اکثریت نیستند هم حجاب می‌تواند ممنوع و حقوق و آزادی‌های اساسی مسلمانان نقض شود؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/06 - 23:16
۴- حتی اگر هیچ اختلاف نظر فقهی دربارهٔ‌ حدود حجاب شرعی نبود (که می‌دانیم هست) و حتی اگر رعایت نکردن حجاب در فقه سنتی تعزیر داشت (که می‌دانیم ندارد و حتی در حکومت پیامبر هم تحمیل نمی‌شده و مجازاتی نداشته است) طبق چه استدلالی ایرانیان مسلمانی که پیرو فقه مورد پسند شما نیستند و ایرانیانی که اساسا مذهبی یا مسلمان نیستند و حتی توریست‌های غیرایرانی باید با الزام قانونی از فقه مورد پسند شما پیروی کنند؟ اساسا پیروی اجباری از فقه چه ارزش مومنانه‌ای دارند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/06 - 23:17
۵- آیا برآوردی از میزان خشم و نارضایتی‌ای که هر بار جریمه یا توقیف خودرو برای افتادن روسری یا برخوردهای گشت ارشاد در بخش فزاینده‌ای از خانواده‌های ایرانی ایجاد می‌کند دارید؟ در چه شرایطی می‌پذیرید که برخورد قهرآمیز و گشت‌ ارشادی شکست خورده و حتی نتیجهٔ عکس داشته است؟

۶- آیا برآوردی از هزینه‌های سهمگینِ اقتصادی، اجتماعی و سیاسیِ این برخوردهای چنددهه‌ایِ نارضایتی‌افزا و خشم‌پرور و تاثیرش در فاصله‌گیری عاطفی بخش روزافزونی از جمعیت از دین و تعلق ملی و افزایش میل به مهاجرت، مهاجرت سرمایه‌های علمی و اقتصادی، کاهش مشارکت و همبستگی و امید اجتماعی و افزایش احتمال اعتراض خشم‌ناک دارید؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/11 - 09:56
در کتاب «مساله حجاب» مرتضی مطهری، در بخش مقدمه مولف قسمتی از «نامه چارلی چاپلین به دخترش» که جعلی و نامه ای تخیلی است و توسط یک ایرانی خوش ذوق نوشته شده را مولف آورده است: «اگر می خواهید ببینید کار برهنگی در غرب به کجا رسیده و فریاد چه کسانی را بلند کرده است این قسمت از نامه یکی از هنرپیشگان معروف جهانرا به دخترش که به قول خودش چهل سال مردم روی زمین را خندانده است بخوانید. این نامه مثل معروف عامیانه خودمان را به یاد می آورد: «عزا چه عزایی است که مرده شوی هم گریه می کند.»
او پس از آنکه به دخترش اجازه می دهد «فقط به خاطر هنر می توان لخت و عریان به روی صحنه رفت» و تاکید می کند که لختی منحصرا در روس صحنه و برای ضرورت هنر باشد. می نویسد: «.... برهنگی بیماری عصر ما است. من پیرمردم و شاید حرف های خنده اور بزنم. اما به گمان من تن عریان تو باید از آن کسی باشد که روح عریانش را دوست می داری. بد نیست اکر اندیشه تو در این باره مال ده سال پیش باشد، مال دوران پوشیدگی نترس تو را این ده سال تو را پیرتر نخواهد کردو به هر حال امیدوارم تو اخرین کسی باشی که تبعه جزیره لختی ها بشوی ....»
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/04/11 - 09:57
بقیه پست
......
این نشان می دهد که حتی افرادی مانند مطهری هم برای قبولاندن حرف خود و محق جلوه دادن خود و عقایدشان حتی به اسناد جعلی هم استناد می کنند. این نشان می دهد که استناد به احادیث و روایات و تفاسیر متفاوت نمی تواند پایه و اساس مستحکمی برای تجویز حجاب اجباری و قانونی الهی و آسمانی باشد.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/04/11 - 09:59
اندونزی اجبار دانش‌آموزان دختر به پوشیدن حجاب اسلامی در مدارس را ممنوع اعلام کرده است. این تصمیم در پی جنجالی گرفته شده است که در پی اجبار یک دانش‌آموز مسیحی به استفاده از حجاب در این پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان روی داد.
از وب سایت صدای معلم
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/04/11 - 10:00
این تصمیم با تحسین گروه‌های حقوق بشری در این کشور روبه رو شده است که می‌گویند سال‌هاست دانش‌آموزان دختر غیرمسلمان در بسیاری از نواحی سنتی‌تر اندونزی وادار به استفاده از حجاب می‌شوند.

مدارس دولتی در این کشور ۲۷۰ میلیون نفری که اکثریتی مسلمان دارد، در صورت عدم اجرای این قانون جدید جریمه خواهند شد. ندیم مکاریم وزیر آموزش و پرورش اندونزی با اعلام این خبر گفت : پوشش مذهبی یک انتخاب شخصی است و مدارس "نمی‌توانند آن را اجباری کنند. "

دولت اندونزی به مدارس این کشور ۳۰ روز برای اجرای این قانون مهلت داده است و به گفته وزیر آموزش و پرورش اندونزی، مدارسی که از این قانون سرپیچی کنند ممکن است بودجه‌شان قطع شود یا کاهش یابد.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/04/13 - 16:56
مهدی بازرگان در نقد حجاب اجباری: حجاب اگر تحمیل شود پیش خدا ارزشی ندارد.

http://www.ensafnews.com/355746/ویدیوی-قدیمی-از-مهدی-بازرگان-در-نقد-حجا/
پاسخ + 0 0 --
یک تار مو یا هزار 1401/04/29 - 15:34
احمد زیدآبادی در مطلبی کوتاه با عنوان: برای چند تارِ موی بیشتر؟ در کانال تلگرامی خود نوشت:

نمایش صحنه‌هایی از قبیل مادرِ درمانده‌ای که برای جلوگیری از بردن دختر مریضش توسط گشت‌ِارشاد مستأصلانه فریاد می‌زند و تلاش می‌کند، حتی نزدِ آدم‌های بیزار از سیاست نیز چنان احساسی از تحقیرشدگی و بی‌پناهی اجتماعی پدید می‌آورد که از شدت خشم، فغان برمی‌آورند و به زمین و زمان ناسزا می‌گویند.
مثلاً قرار بود مردم را در دولت جدید تکریم کنند! تکریم پیشکش! حداقل از وارد کردن این همه آسیب و ناامنی روانی به این مردم غرق در انبوه مشکلات و فشارها بر سر چند تارِ مو دست بردارند.
بقیه در پست کامنت بعدی ...
پاسخ + 0 0 --
یک تار مو یا هزار 1401/04/29 - 15:35
بقیه یادداشت زیدآبادی

.... من آخر هم ندانستم که جایگاهِ شرعی پوشاندن یا نپوشاندن "مو" در این کشور کجاست؟ اگر پوشاندنِ موی زنان به نظرشان واجب و حکم قانون است، هزار تارش با دوهزار تارش چه توفیری دارد؟ چطور بیرون افتادن نصفِ موی زنان دیگر مشکل شرعی و قانونی ندارد و یا حداقل قابل تحمل است اما آن نصف دیگرش چنان تابو شده که اگر زنی آن را راعایت نکند، باید برای مقابله با آن، صحنه‌های دلخراشی مانند فیلم انتشار یافته در رسانه‌ها پیش آید؟
عجیب‌تر اینکه برخی از افراد، تمام حیثیت و مشروعیت و دوام و قوام حکومت را به پنهان ماندن بخشی از موی زنان پیوند می‌زنند. وقتی که دوام و قوام یک حکومت به چند لاخ مو گره بخورد، طبیعی است که هر دسته و گروهی در هر گوشۀ دنیا هوس قطع این گره و ادعای جانشینی آن به سرشان بزند!
پاسخ + 0 0 --
بی حجاب 1401/05/01 - 13:54
سیاست ماعین دیانت ماست!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/03 - 18:06
اظهارنظر جنجالی کارشناس صدا و سیما: بدن زن همه‌اش عورت است باید پوشانده شود!

دکتر علی باقری کارشناس صدا و سیما در خصوص حجاب زنان گفت: بدن زن همه‌ش عورت هست؛ به جز گردی صورت و دست‌ها که باید پوشانده شود. ما از پیامبر در این مورد حدیث داریم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/04 - 08:29
دکتر سارا شریعتی در نشست بررسی کتاب منهای فقر در مجموعۀ فرهنگی گفته بود:

این مسئله فراموش می‌شود که اصل تشیّع عدالت است و امامت محصول عدالت است و کسی که حساسیّت نسبت به عدالت و قسط به خرج می‌دهد، متّهم به پارادایم مارکسیستی می‌شود. این نشان می‌دهد که تا چه حدّ دین از اصل و هدف خود در این جامعه دور شده است و بحث فقر آنقدر بدیهی است که هیچ‌کس به آن نمی‌اندیشد و در یک جامعه که دین رسمیّت دارد نخبگان و قدرت و سیاست به آن بی‌توجه هستند.

قدرت و سیاست مسئول حل فقر است؛ کاش غیرتی که برای حجاب و زن به خرج می‌دادید یک‌بار برای فقر به‌کار می‌بردید. مسئلۀ فقر همیشه یک مسئلۀ سیاسی است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/04 - 08:36
حجاب اجباری به متوفیان هم رسید؛ جمع آوری ده ها سنگ قبر
بی حجاب از بهشت زهرای تهران

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور