صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش های صریح مدیر صدای معلم :

سازمان نهضت سوادآموزی یا باید خود را برای ماموریت های جدید تجهیز کند و یا باید تعطیل شود !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ؛ ( این جا )  دوشنبه 9 خرداد نشست رسانه ای « محمود امانی طهرانی » دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با خبرنگاران برگزار گردید .

در این نشست برای نخستین بار سه منتخب معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش جواد نوبختی، حبیب‌الله گودرزی و مریم رنگ‌آمیز طوسی حضور داشتند و به ارائه دیدگاه ها و عملکرد خود پرداختند .

در این نشست ، سه منتخب شورای عالی آموزش و پرورش مورد پرسش های صریح و شفاف برخی خبرنگاران قرار گرفتند و این پرسش مطرح شد که :

« در این 3 سال چه کردید ؟ »

این وضعیت تا حدی پیش رفت که علی پورسلیمان مدیر صدای معلم در انتهای این نشست ضمن اشاره به تاریخچه تغییر « قانون شورای عالی آموزش و پرورش » و حدود اختیارات این شورا و این که شورای نگهبان در آن زمان با افزایش اعضای این شورا موافقت کرد اما با افزایش دامنه اختیارات آن مخالفت ؛ تصریح کرد که واقعا آن 19 نفر باقیمانده واقعا در این شورا چه کاری انجام می دهند که نوک انتقادات و حمله چنین متوجه فقط این سه نفر گردیده است ؟

مدیر صدای معلم شورای عالی آموزش و پرورش را به « کم کاری » و « روزمرگی »  در حوزه تعریف و تبیین چالش های آموزش و پرورش متهم کرد و این که این شورای سیاست گذار و ناظر در حوزه تعلیم و تربیت عملا به حاشیه رفته و حضور افراد با سمت های جور واجور  هم کمک چندانی به حل مشکلات آموزش و پرورش نکرده است .

پورسلیمان ضمن تاکید بر وجه استقلال شورای عالی آموزش و پرورش عنوان کرد که حتا قرار گرفتن رئیس جمهور در راس این شورا صرفا یک کار نمایشی بوده و تغییری در وضعیت حاصل نشده و حال این نهاد مولد همچنان خوب نیست .

بخش دوم گزارش که پاسخ به پرسش های رسانه ی صدای معلم است را مطالعه می کنید .

 

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد انحلال و ماموریت های جدید سازمان نهضت سوادآموزی

جناب آقای امانی

ضمن تشکر از شما و روابط عمومی محترم به جهت برگزاری این نشست .

ابتدا ، یک مقدمه یا تذکر :

در نشست های رسانه ای که تاکنون جناب عالی برگزار کرده اید ؛ بیشتر به بحث های نظری و بعضا کلی گویی پرداخته شده است در حالی که دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان بالاترین رئیس بالاترین مرجع سیاست گذار و ناظر باید در مورد چالش های آموزش و پرورش ضمن تعریف و تبیین آن ها باید راهکار ارائه کند .

به نظرم ؛ این نشست ها جای بحث های نظری در برابر رسانه ها نیست .

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد انحلال و ماموریت های جدید سازمان نهضت سوادآموزی

جناب امانی

1- یکی از مشکلات مهم و چالش های راهبردی ما در حال حاضر ، وضعیت ساختار آموزش و پرورش است .

مفهوم و مصادیق « سواد » در جهان تغییر کرده است اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که تغییر و یا تحول خاص و علم محوری در ماموریت ها و کارکردهای سازمان نهضت سوادآموزی رخ نداده است .

سازمان نهضت سواد آموزی مدعی است در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال که اولویت اصلی سازمان محسوب می شود، درصد باسوادی به بیش از 7 / 94 درصد رسیده است .

این دو عامل یعنی فقدان به روز رسانی و تطبیق و نیز آمار نزدیک به صد درصد ایجاب می کند تا بر اساس اصل چابک سازی ساختار و کاهش هزینه ها ، تدبیری اساسی برای سازمان نهضت سوادآموزی صورت گیرد .

از سوی دیگر  منطق و عقلانیت ایجاب می کند به جای آن که به سازمانی ماموریت داده شود تا بازمانده های از تحصیل را دوباره پوشش دهد ؛ بهتر است از همان ابتدا با برنامه ریزی و تخصیص بودجه های لازم و مکفی مبادی تولید چنین ناهنجاری هایی مسدود شده و از « موازی کاری » پرهیز گردد .

نظر شما در مورد انحلال سازمان نهضت سوادآموزی چیست ؟

2- یکی از چالش های مهم در زمینه ارتقای کیفیت آموزشی و بحث اجرای سند تحول بنیادین « نارضایتی فراگیر معلمان » است .

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد انحلال و ماموریت های جدید سازمان نهضت سوادآموزی

شورای عالی آموزش و پرورش چه طرحی برای تعدیل این چالش دارد ؟

3- افت چشم گیر یادگیری و مهارت های اساسی و ترک تحصیل دانش ‏آموزان از مهم ترین پیامدهای تعطیلی آموزش حضوری مدارس برای نظام آموزشی و کشور بود. پیامدهایی که به سادگی قابل جبران نخواهند بود و بسیاری از آنها در فقدان پاسخ دهی مناسب، تبدیل به افتی پایدار خواهند شد.

آیا شورای عالی آموزش و پرورش فکری برای این بحران کرده است ؟

4-در حال حاضر ، شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سامان دهی کنکور تصمیم می گیرد .

شورای عالی آموزش و پرورش کجاست ؟

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد انحلال و ماموریت های جدید سازمان نهضت سوادآموزی

امانی:

متشکرم جناب آقای پورسلیمان  از سوالات صریح شما.

ما امروز  به مقصود شما کمی نزدیک شدیم .

 گر چه من معتقدم هر پرسشی در آموزش و پرورش حتی اجرایی ترین پرسش ها اگر به یک زیرساخت نظری مستحکم  وصل نباشد ارزشمندی و کارایی لازم را نخواهد داشت به همین خاطر است که ما همیشه باید درباره ی فلسفه کارهایمان  و ماموریت دستگاه هایمان از فکرهای اساسی مان با هم سخن بگوییم . خیلی موقع ها در سرشاخه ها اختلاف هایی که وجود دارند به این بر می گردد که آن سنگ بنا را متفاوت می بینیم. راجع به زیربناها برخلاف این که خیلی زیاد صحبت کردیم من معتقدم که خیلی کم صحبت کردیم. اگر ما راجع به اهمیت مدرسه که فکر می کنیم امری بدیهی است در جامعه یک توافق جدی داشتیم به گونه دیگری عمل می کردیم.

 اگر درباره تاثیر مدرسه در توسعه شخصی آدم ها ، توسعه خانوادگی شان توسعه محلی شان ، توسعه شهری شان ، توسعه ملی شان و توسعه جهانی به یک دیدگاه روشن رسیده بودیم در خیلی  جاها اولویت بندی مان فرق می کرد و من از هر فرصتی بر تاکید بر این مسئله استفاده می کنم چون معتقدم که مدرسه مهم است بیش از آن چه که فکر می کنید و مدرسه را باید بر صدر نشاند بیش از آنی فکر می کنید و همه ما باید عمیقا معتقد به این باشیم  که مدرسه ارزان ترین راه ، پایدارترین راه و عقلایی ترین راه برای رسیدن به تمام آمال و آرزوهایی است که در این کشور داریم و در این جهان داریم لذا این نوع مباحث را واقعا مباحث نظری نمی دانم و عین عمل می دانم .

کسی که موضوع برایش مهم شد حالا دغدغه دارد و برای آن پول خرج می کند . زحمت می کشد ، انرژی خود را می گذارد.

 این جمله که مدرسه را بر صدر بنشانیم و در واژگانم بیش از آن چه که بگویم آموزش و پرورش را بر صدر بنشانیم ، تعلیم و تربیت را بر صدر بنشانیم روی کلمه مدرسه تاکید دارم. می گویم مدرسه را بر صدر بنشانید چون از دید من تربیت مدرسه ای در هر کشور شاخص و آیینه واقع نمای آن کشور است. می خواهید ببینید وضع کشور چگونه است به وضع مدارس آن کشور نگاه کنید. اما برای این که موضوع را به یک داد سخن دادن  تبدیل نکنم نظرم را صریح عرض می کنم.

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد انحلال و ماموریت های جدید سازمان نهضت سوادآموزی

در مورد نهضت سوادآموزی  معتقدم که این سازمان یا باید برای ماموریت های جدید تجهیز شود و خود را مجهز کند یا باید تعطیل شود. راهی جز این نداریم .

اگر ماموریت جدید را بخواهیم توصیف کنیم می بینیم ماموریت جدید چیز خیلی پیچیده ای نیست. جهان امروز جهانی است که آموزش آدم ها هیچ گاه متوقف نمی شود و این آموزش در ابعاد مختلف زندگی انسان ها ادامه دارد و آموزش بزرگسالان مانند آموزش فرزندان کشور یک امر مستمر است حتی می خواهم بگویم همان وجوه عمومی که ماموریت اصلی نظام آموزشی کشور است همچنان در وجوه عمومی اش ادامه پیدا می کند و پایان ندارد و وجوه نیمه تخصصی همچنان ادامه پیدا می کند . من در این جا ، ماموریت اصلی نهضت سوادآموزی را  بحث آموزش های تخصصی نمی بینم اما این وجوه عمومی و نیمه تخصصی که در ماموریت نظام آموزش رسمی کشور تعریف شده یک سازمان متولی می خواهد. می تواند این سازمان، سازمان نهضت سوادآموزی باشد یا سازمان هایی که  در جاهای مختلف دیگر که نامش را می گذارند سازمان های آموزش بزرگسالان، که ماموریت اصلی این سازمان می تواند این باشد .

حالا این که چه روش هایی را در پیش بگیرد و چه شگردهایی را اتخاذ کند و بهره وری خود را چگونه بالا ببرد و چگونه موثر باشد بحث های تخصصی هستند .

نکته دیگری که فرمودید این است که ما باید مبادی تولید بی سوادی را مسدود کنیم ؛ این از مهمترین وظایف همه ماست. حتی باید جلوی بازگشت بی سوادی را گرفت . مسئله بی سوادی در کشورمان مسئله خیلی ساده با صورت مسئله پیش پا افتاده ای نیست. موضوع پوشش تحصیلی مدت ها است خدا را شکر وضعیت بهتری پیدا کرده است.

  اگر در شاخص های مصوب شورای عالی نشان گر ها را ببینید پوشش تحصیلی جزء مواردی است که تصویب شده و ملاک دارد و الحمدالله کشور هم در این زمینه تلاش فوق العاده زیادی کرده است. باید کاری کنیم که در عمل بچه ها به مفهوم اولیه سواد دست پیدا کنند بعد به سطوح دیگری از سواد که امروز در دنیا تنوع فراوانی پیدا کرده دست یابند .

در واقع ، یک نظام مستمری را به وجود بیاوریم. آن چه که ممکن است مورد نظر مخاطبین محترم باشد بحث محتوا است که مستقلا در جای دیگری به آن اشاره ای خواهم کرد.

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد انحلال و ماموریت های جدید سازمان نهضت سوادآموزی

صدای معلم:

 وقتی پای صحبت های رئیس سازمان  می نشینیم دائما می گوید که ما نسبت به سال های قبل از انقلاب که درصد بی سوادی بالا بود خیلی پیشرفت کرده ایم .

 کسی اصلا صحبت از معنی و مفهوم سواد نمی کند .

شما از این طرف در سیستم بی سواد تولید می کنید و وارد جامعه می کنید و از طرف دیگر نهضت سوادآموزی می خواهد بی سوادی را ریشه کن کند !

آیا  آموزش و پرورش و مسئولان آن و سایرین این را تشخیص نمی دهند که از ابتدا یک فکر اساسی کنند که این همه موازی کاری و دوباره کاری نداشته باشیم ؟

امانی:

واقعیت این است که هدف جدی آموزش و پرورش پوشش تحصیلی است . این طور نیست که پوشش تحصیلی در کشور رها باشد. اگر به گزارش معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش مراجعه کنید می بینید که این موضوع اشکال مختلف دارد. من امروز قصد ندارم به عنوان وزارت آموزش و پرورش صحبت کنم.  آنها خودشان در وزرات خانه زبان گویایی دارند اما واقعیت این است که حتی برای تک تک بچه ها ، مدیران مدارس ایفای نقش می کنند. امروز در آیین نامه اجرایی مدارس شورای عالی برای مدیران مدرسه تعیین تکلیف کرده که نسبت به این مسئله یعنی ترک تحصیل و پوشش تحصیلی حساس باشند ؛ یعنی مدیران در مدرسه ننشستند که هر کسی از راه رسید بنویسند . امروز مدیران طبق آیین نامه اجرایی کنشگر  محله ی  خود هستند و این مسائل مورد توافق ماست.

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد انحلال و ماموریت های جدید سازمان نهضت سوادآموزی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد انحلال و ماموریت های جدید سازمان نهضت سوادآموزی

پنج شنبه, 12 خرداد 1401 14:49 خوانده شده: 465 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/03/12 - 21:27
نهضت سواد آموزی حق آموزش دهندگان را خورد......بر سر بیمه های اینا را کی رفته ببینه
پاسخ + +1 -2 --
ناشناس 1401/03/13 - 01:43
تنها اثرش، گذاشتن هزاران آموزش دهنده بیسواد، روی دست آموزش و پرورش بود. قرائتی سلام
پاسخ + 0 0 --
کبیری 1401/03/23 - 02:00
جواب این حرفتونو اون دنیا بهتون میگم....و باید پاسخگو باشید....چرا به جوان هایه دهه ۶۰ و ۷۰ بیسواد میگید با اینکه اکثرا ارشد دارن اونم از دانشگاه های دولتی...
قصه شما از غصتون از جای دیگست....یا حق
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/23 - 01:13
سلام پس تکلیف اینهمه آموزش دهنده بعد 92چیست خدایی ظلم در حق آنهاست چندسال زحمت بکشند آخرش بلاتکلیف بماننددیگر بیسواد نیست باشد هم نمی آیند پس نیاز است آموزش دهنده ها استخدام شوند
پاسخ + 0 0 --
عدالت 1401/03/23 - 01:33
با سلام و احترام
(رئیس سازمان نهضت سواد آموزی اعلام کرد ریشه کنی بی سوادی در کشور محقق شده است)
)
این جمله رو مدیون آموزش دهنده های رنج دیده و تلاشگر نهضت سواد آموزی به ویژه آموزش دهنده های بین سال های 1392تا1399هستید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

بلی - 28.7%
خیر - 71.3%

مجموع آرا: 230

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

Ghalamchi

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور