صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

« آقای نوری ! فقدان انسجام و هم گرایی در درون را در رفتار و عملکرد مدیران منتخب خود بجویید !»

اظهارات وزیر آموزش و پرورش در مورد " صدا و سیما " و " کنکور " و چند پرسش ؟

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

پرسش های صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش در مورد صدا و سیما و کنکور

وزیر آموزش و پرورش در نخستین جلسه شورای سیاست گذاری اجرایی سند نظام جامع راهنمایی و مشاوره و کمیته ملی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان که در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد چنین می گوید : ( این جا )

« ما انسجام از درون و هم گرایی از درون را نداریم که باید حتما به آن توجه کنیم .

 ما باید ابتدا از خودمان شروع کنیم و سپس از کمک سایر دستگاه‌ها نیز بهره ببریم. به عنوان مثال دانشجو معلمانی داریم که هرکدام می‌توانند به عنوان معین مناطق و استان‌ها وارد این حیطه شوند، همچنین ۴۰۰۰ دکترمعلم داریم که می‌توانیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم .

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی داریم که باید فعال شوند اظهار کرد: یکی از اقداماتی که رسانه ملی در دوران کرونا برای ما انجام داد مدرسه تلویزیونی بود که جای قدردانی دارد اما به طور کلی رسانه ملی قدرت ارتباطش در نظام آموزش و پرورش جز علیه حکمرانی آموزش و پرورش چیز دیگری نیست

پرسش های صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش در مورد صدا و سیما و کنکور

البته یادداشتی به آقای جبلی، رئیس صدا و سیما دادم و خواستم دست از سر ما معلمان بردارید، چه کار به رتبه بندی و افزایش حقوق معلم‌ها دارید، برای دستگاه خودتان چرا نمی‌گویید؟ دفعه دیگر کسی اجازه ندارد چنین کاری را انجام دهد. من وزیر آموزش و پرورش هستم و این را عرض می‌کنم .

وی با بیان اینکه مسائل معطل زیاد داریم، گفت: کنکور را که برجسته کرده است، مگر غیر صدا و سیما و جاهای دیگر در تبلیغاتش بوده؟ دستگاه‌های دیگر هم همین طور هستند مثلا وزارت علوم. به ما حوزه کنکور می دهند، در مدرسه تبلیغات دست همه بچه ها می‌دهند که بیایید کلاس کنکور و تعیین رشته. امروز در شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام می‌کنم که اجازه ندارند در مدارس ما کنکور برگزار کنند. زیر میز نمی زنیم، واقعیت‌ها را بیان می کنیم. به مدیران استان ها اعلام می‌کنم از این پس حوزه برای کنکور در مدرسه نپذیرید. دانشگاه وظیفه‌اش است .

اینها کارهای جدی هستند و انتظار داریم نهاد رسانه و دانشگاه و... که هرکدام از ارکان تربیت هستند به ما کمک کنند. بیش از ۵۰ نامه از گروه معلمین داشتم که به رسانه بگویید دست از سر ما بردارند. من خادم و زیان معلم‌ها هستم. معلم خط مقدم و در نوک هرم است . » « حکمرانی خوب » در آموزش و پرورش با تقویت « حوزه عمومی » به دست می آید و البته در کنار تقویت رسانه های مستقل و منتقد سوی دیگر آن به توجه به تشکل ها و انجمن های علمی و صنفی معلمان است .

اینکه وزیر آموزش و پرورش اعلام می کند ظرفیت زیادی داریم ولی  انسجام درونی نداریم  اعتراف به یک واقعیت مهم است و آن ضعف مدیریت است .

« صدای معلم » در گزارش های متعددی به شیوه و ماهیت عزل و نصب مدیران در آموزش و پرورش انتقاد کرده و حداقل خواهان شفاف سازی در مورد کمیته ای شد که یوسف نوری آن را « کمیته انتصابات » نامیده بود . ( این جا )

در بخشی از این گزارش آمده بود :

« نخستین درخواست « صدای معلم » از وزیر آموزش و پرورش آن است که بر اساس اصل صداقت و اعتماد سازی که در نخستین نشست رسانه ای خود به آن اشاره و تاکید کرد آن است که به طور دقیق و شفاف اعضای کمیته انتصابات خود را به افکار عمومی و جامعه فرهنگیان اعلان کند .

یوسف نوری به عنوان مقام مسئول مشخص کند که معیارها و شاخص های مدیریتی مورد نظر این کمیته چه هستند و مقرّ این کمیته در کجا قرار دارد ؟

پرسش صدای معلم آن است که آیا کمیته انتصابات وزیر آموزش و پرورش حاضر است با رسانه ها و خبرنگاران نشستی بگذارد و در مورد عملکرد خود پاسخ گو باشد ؟

آقای نوری در انتصاباتی که در این زمان کوتاه انجام داده است به استناد رئیس دولت سیزدهم به صورت دقیق مشخص کند که کدام یک از مدیران معزول تاکنون نتوانسته اند وظایف شان را انجام دهند تا حداقل مدیران بعدی آن اشتباهات و خطاهای مدیریتی و عملکردی را تکرار نکنند و مهم تر از آن بر اساس اصل اعتماد سازی ، اعتماد معلمان به اقدامات وزیر آموزش و پرورش جلب شود .

وزیر آموزش و پرورش توضیح دهد که تاکنون به چه میزان از « توان معلمان » در امر عزل و نصب مدیران استفاده شده است ؟ »

یوسف نوری پس از این مدت حداقل بررسی کند که مدیران منصب وی اساسا تا چه میزان در جهت پیاده کردن برنامه هایش حرکت کرده و اثربخشی و کارایی داشته اند .

پرسش های صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش در مورد صدا و سیما و کنکور

این که وزیر آموزش و پرورش شاید برای نخستین بار این چنین از عملکرد صدا و سیما انتقاد می کند نشان از « صداقت » داشته و جای تشکر و قدردانی دارد .

رسانه ای که خود را متصف به صفت « ملی » می کند و از « بودجه عمومی » کشور ارتزاق می کند باید که در برابر عملکرد و سیاست های خود در برابر موضوع مهم « آموزش » رویکرد « مسئولانه » ای داشته و در برابر آن پاسخ گو باشد .

پرسش های صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش در مورد صدا و سیما و کنکور

اقتدار وزیر آموزش و پرورش در واقع اقتدار آموزش و ارکان آن است .

اما باید توجه داشت که این حالت طلبلکارانه و غیرپاسخ گو بودن نهادها و دستگاه ها و از جمله صدا و سیما در برابر آموزش و پرورش یک شبه ایجاد نشده  و محصول یک فرایند و تابع « اصل علیت » و نوع رفتار همان مدیرانی بوده که موجب بحران انسجام و هم گرایی درونی و شکاف میان « صف » و « ستاد » بوده اند .

در یک نمونه آشکار می توان به تعطیلی « نشست های رسانه ای » در آموزش و پرورش در چند ماه اخیر اشاره کرد و این که مدیران زیر مجموعه ایشان به جای برگزاری چنین نشست هایی با همه « خبرنگاران » حوزه آموزش برای حضور در استودیوهای مختلف صدا و سیما به خط شده بودند و البته این وضعیت استمرار هم داشته است .

پرسش های صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش در مورد صدا و سیما و کنکور

« آپارتاید رسانه ای » موضوع و آسیبی است که همواره « صدای معلم » در گزارش های خود به آن پرداخته اما گوش شنوا و چشم بینا برای جامه ی عمل پوشاندن به آن نیافته است . یوسف نوری پس از این مدت حداقل بررسی کند که مدیران منصب وی اساسا تا چه میزان در جهت پیاده کردن برنامه هایش حرکت کرده و اثربخشی و کارایی داشته اند .

« حکمرانی خوب » در آموزش و پرورش با تقویت « حوزه عمومی » به دست می آید و البته در کنار تقویت رسانه های مستقل و منتقد سوی دیگر آن به توجه به تشکل ها و انجمن های علمی و صنفی معلمان است . موضوعی که در وزارت تقریبا 7 ماهه آقای نوری همواره مغفول بوده است .

این که وزیر آموزش و پرورش به مدیران استان ها اعلام می کند از این پس حوزه برای کنکور در مدرسه نپذیرید سخنی غیرمسئولانه و فاقد منطق است .

وزیر آموزش و پرورش بر اساس برخی کارها و سیاست ها که در زمان وزارت محمد بطحایی صورت گرفت و ناکام ماند می باید نهایت اهتمام خود را برای اخراج « مافیای کنکور » از مدارس و پاک کردن زمینه های فرهنگی موسسات آموزشی – تجاری در واحدهای آموزشی انجام دهد .

این اقدام بدون تردید در راستای منافع آموزش و کمک به تصحیح و تعدیل جریان آموزش و ارتقای کیفیت آن خواهد بود .

پرسش های صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش در مورد صدا و سیما و کنکور

وزارت آموزش و پرورش اگر اراده ای جدی در این زمینه دارد به بخشنامه 168303 / 110 مورخ 20 / 8 / 1397 خود پای بند باشد و آن را پی گیری کند . ( این جا )

اداره کل ارزیابی و عملکرد وزارت آموزش و پرورش 12 تیرماه سال 1397 در بخشنامه ای سراسری اعلام کرد :

«  نظر به اینکه در سال‌های اخیر شیوع تبلیغات نامناسب در فضای رسانه‌ای به‌ویژه رسانه ملی درزمینه برگزاری آزمون‌های متعدد و تهییج جامعه به لزوم استفاده از کتاب‌های کمک‌ درسی، نگرانی‌هایی برای جامعه تعلیم و تربیت به وجود آورده است و بعضی مدارس تحت تأثیر فضای رسانه‌ای و رویکردهای تجاری آموزشی به رقابتی ناخوشایند در استفاده از آزمون‌های مذکور و کتاب‌های غیرضروری روی آورده‌اند.

لذا وزارت آموزش‌ و پرورش در جهت صیانت از حقوق مردم و عمل به وظایف ذاتی و تعهدات حرفه‌ای خویش در مراقبت از اهداف تربیتی و برنامه درسی ملی و هماهنگ با تمایل خانواده‌ها، دانش‌آموزان و دلسوزان تعلیم و تربیت کشور به پالایش محیط یادگیری و مدرسه از عوامل مزاحم در جریان تربیت صحیح و واقعی، در اراده‌ای قطعی، مخالفت صریح خود را با آزمون‌های زائد و شیوع استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی که در اغلب موارد با اهداف تعلیم و تربیت رسمی کشور ناسازگار است اعلام می‌دارد و بر همین اساس وجود هرگونه رابطه مالی مدارس، عقد قرارداد و سازمان‌دهی و همکاری در موضوع مذکور برای مدیران در سطوح مختلف را تخلف از مقررات تلقی می‌نماید و لازم است مدیران محترم اجرای دقیق و صحیح آن را در دستور کار قرار دهند و در سال تحصیلی آتی با توجه به مفاد این بخشنامه از انعقاد هرگونه قراردادی با مؤسسات مذکور خودداری نمایند » . ( این جا )

پایان گزارش/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پرسش های صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش در مورد صدا و سیما و کنکور

چهارشنبه, 04 خرداد 1401 09:07 خوانده شده: 441 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/03/05 - 11:05
وزیر محترم: مقصر اصلی شما و وزاری سابق هستید که اجازه داده اید، به معلم و آموزش و پرورش به دیده تحقیر نگاه کنند.
شما اعلام کنید که تنها کانال رسمی اخبار وزارت آموزش و پرورش، روابط عمومی شماست و در ضمن طرح رتبه بندی را یا سریعا اجرا کنید و یا بگویید تا اطلاع ثانوی مقدور نیست.
شما هم خدا را می خواهید و هم خرما را و هم بیشتر از خرما را! شما همزمان می خواهید که رضایت معلمان و محصلان و اولیا و البته دولت و مجلس و مردم و...را جلب کنید و این توجیه ندارد. انتخاب کنید و رضایت آن کس که اولویت دارد را در نظر بگیرید!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/03/05 - 17:02
جناب آقای نوری
وزیر محترم
چه خبر از حق التدریس اصافه کار
بهمن
اسفند
اردیبهشت و خرداد؟؟؟؟؟
شما قول دادید حق التدریس بروز پرداخت بشه!!!
بر دروغگو ل ع ن ت
رتبه بندی رو هم شما اصولگراها از مهر
سال۱۴۰۰ به مهر ۱۴۰۱ کش می دهید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/08 - 10:28
کو گوش شنوا و چشم بینا؟!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/03/05 - 17:04
انشاا...امتحانات نهایی جای کنکور رو بگیره
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/03/05 - 17:06
از بیمه تکمیلی زنگ زده آتیه سازان که دیر به دیر و غیرشفاف و کم هزینه ها رو پرداخت میکنه چه خبر؟؟؟؟
انشاا...بیمه تکمیلی ایران
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/05 - 18:53
دیگه میخواد دوران رفتن در کما و عدم پاسخدهی را پیش بگیرد. و چهار روز باقی مانده را در سکوت رسانه ای به پایان ببرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/05 - 19:28
از بس وعده های بی مایه داده درین مدت و هیچکدوم رو نتونسته عملی کنه، داره راه سکوت و پنهان شدن رو در پیش میگیره.
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 1401/03/25 - 17:07
طوری میگیدآقای وزیرانگاردارین ازدکترغلامحسین شکوهی یادکتردرخشش سوال می کنیدبابااین بنده خدایه مربی پرورشی بیشترنبوده به زورکردنش وزیر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

بلی - 28.7%
خیر - 71.3%

مجموع آرا: 230

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

Ghalamchi

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور