صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

انتقاد خبرنگاران از فرهنگ محافظه کاری ، عدم پاسخ گویی و دروغ گویی در میان مدیران آموزش و پرورش ؛

وزیر آموزش و پرورش : بخشنامه ارتباط با رسانه را صادر می کنیم؛ هنوز آن کودک درون تان خاموش نشده است!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ چهارشنبه 20 بهمن ، « باشگاه فرهنگیان تهران » میزبان نشست صمیمی میان خبرنگاران حوزه آموزش و وزیر آموزش و پرورش بود .

در این نشست چهره به چهره ابتدا خبرنگاران پرسش ها و نظرات خود را مطرح کردند .

در این نشست صمیمی اکثریت خبرنگاران را رسانه های بخش دولتی و یا شبه دولتی تشکیل می دادند و رسانه های بخش خصوصی ( مدنی ) این حوزه ، حضور پر رنگی نداشتند هر چند در نشست های رسانه ای این وزارتخانه نیز این فرمول تقریبا برقرار است .

در حالی که تشکل های فرهنگی نسبتا فراوانی در آموزش و پرورش مشغول فعالیت هستند اما آن ها اکثرا فاقد رسانه و یا ارگان بوده و آن تعداد بسیار معدود هم در این نشست ها شرکت نمی کنند .

محورهای عمده مطروحه در این نشست که توسط خبرنگاران به آن ها پرداخته شد حول چند مساله روز مانند  نحوه ی بازگشایی مدارس و بلاتکلیفی دانش آموزان و خانواده ها ، ناکارآمد بودن آموزش های مجازی ، غیر پاسخ گو بودن و انفعال اکثریت مدیران ستادی و اداری وزارت آموزش و پرورش متمرکز بود .

انتقادات خبرنگار واحد مرکزی خبر با توجه به سطح و نفوذ پوشش صدا و سیما در کشور در مورد عملکرد مدیران آموزش و پرورش قابل توجه بود .

خبرنگار خبرگزاری تسنیم با صراحت و شفافیت از عملکرد کریمیان مدیر کل تازه منصوب شده آموزش و پرورش شهر تهران انتقاد کرد .

در این نشست هیچ خبرنگاری پرسشی در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح نکرد .

مدیر صدای معلم در این نشست ضمن مخالفت با تعیین سخنگو برای وضعیت بازگشایی مدارس خواهان ارتقای جایگاه روابط عمومی در وزارت آموزش و پرورش برای بهبود وضعیت پاسخ گویی مدیران آن شد .

پورسلیمان تاکید کرد در آموزش و پرورش تفاوت معناداری بین مدیران پاسخ گو و غیر پاسخ گو مشاهده نمی شود همان طور که تفاوت معناداری بین مدیرانی که احساس مسئولیت می کنند و با رسانه ها تعامل موثر دارند با مدیرانی که ببخشید بی خیال هستند و نسبت به رسانه خیلی حساس نیشتند در برآیند و ارزش گذاری تفاوتی مشاهده نمی شود.

دوستان به موضوعی اشاره کردند و من هم دقیقا تایید می کنم. در شهر تهران اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران آخرین نشستی که با رسانه ها گذاشته شده در زمان آقای اسفندیار چهاربند بوده است از آن به بعد دیگر تا الآن هیچ نشست رسانه ای برگزار نشده و یا من خبر نداشته ام . و یا شاید گذاشته اند و مرا دعوت نکرده اند. این واقعا فاجعه است که در پایتخت مدیر کل یک شهر مهم نشست رسانه ای نمی گذارد. کسی هم به او چیزی نمی گوید و کاری ندارد که چرا نشست نمی گذارید و به رسانه ها پاسخ گو نیستید ؟

 ما گزارش می نویسیم انگار نه انگار. مانند معلمی که در مدرسه کار می کند با معلمی که کار نمی کند و وقت تلف می کند معمولا در فرم های ارزش یابی یکسان هستند.

مدیر صدای معلم خواهان تعیین تکلیف وضعیت حضور اختیاری دانش آموزان در مدرسه شده و بر بازگشایی ایمن مدارس تاکید کرد .

بخش پایانی این گزارش را می خوانید .

 

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

خانم سلمانی از خبرگزاری دانشجو با انتقاد از وضعیت مدارس گفت : بچه های ما حدود دو سال است که سر کلاس نرفته اند و ارتباط  والدین با مدرسه قطع شده است و سر در گم هستند . من خودم با عنوان مادر یک دانش آموز نمی دانم که بچه ام که باید سر کلاس برود و یا نرود و چه اتفاقی قرار است بیفتد و آموزش و پرورش چه تصمیمی برای او گرفته است . درست است که مشکل معیشت معلمان همیشه بوده است و هر کدام از ما یک تومان بیشتر و یا کم تر بوده اما این دانش آموزان هستند که آینده یک مملکت را درست می کنند . لطفا در این مورد صحبت کنید تا مردم از این سردرگمی رها شوند .

مریم عابدینی خبرنگار فارس که معمولا پرسش ها و مطالب زیادی را در جلسات مطرح می کرد گفت که سوالی ندارد .

خسروی گفت :

« با توجه به گستردگی آموزش و پرورش و ضرورت تعامل بیشتر با رسانه ها ، هر از چند گاهی شاهد اعتراضات معلمان هستیم که اگر این وزارتخانه بتواند اطلاع رسانی دقیقی در این مورد داشته باشد کار رسانه ها هم راحت تر خواهد شد .

آخرین خبرنگاری که به ارائه نظر پرداخت آقای ذوالفقاری از واحد مرکزی خبر بود .

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

ذوالفقاری گفت : بین تصمیماتی که در صف گرفته می شود یعنی جلسه شورای معاونین گرفته می شود ( منظور ایشان ستاد بود ) با آن چه ما خبرنگاران در کف مدرسه می بینیم کاملا متفاوت هستند و در برخی موارد کاملا متضاد هستند .

حالا حساب کنید خبرنگار بخواهد گزارش تهیه کند که هم نظر رسانه ی خودش را تامین کند و هم نظر آموزش و پرورش تامین شود و هم خانواده ها . معلمان و مدیران مدارس به شدت از طرف حراست منطقه تحت فشارند .

این جا شرایط خیلی سخت می شود . خبرنگار صدای مردم است و نمی تواند آن نادیده بگیرد و به همین خاطر او را دچار مشکل می کند .

یک سری کدهای غلط را معاونین و مسئولان وزارتخانه به وزیر در شورای معاونین می دهند  . وزیر بر اساس آن کدهای غلط تصمیم گیری می کند و ته آن چیز دیگری در می آید .

این که بازدیدهای سر زده ای که جنابعالی در مدرسه ها انجام می دهید ، خیلی سر زده نیستند .

من حداقل با 9 وزیری که به صورت سر زده به مدارس رفتیم اسمش " سر زده " بود . همه می دانستند چه کسی می آید و کی به کی است !

مثلا روی میز موز گذاشته بودند . آقا ! ببخشید شما همیشه این موزها و میوه ها را در دفتر می گذارید ؟!

البته آن ها می خواستند که " سر زده " نشان دهند اما سر زده نبود .

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

یکی هم مشکل آماری است و این خیلی مساله ایجاد می کند . الان یک مرکزی که در آموزش و پرورش به شما آمار دقیق بدهد نیست .

همین ابتدای شروع تحصیلی در مورد آمار مدارس و دانش آموزان با آقای سلیمانی ( سلیمان زاده ) در مرکز منابع نیروی انسانی تماس گرفتم یک آماری داد . خانم حکیم زاده یک آماری به من داد . آقای کمره ای که به شهرستان رفته بود ، یک آماری داد . آقای کاظمی که آن زمان سرپرست بود یک آماری داد ...

معلمان و مدیران مدارس به شدت از طرف حراست منطقه تحت فشارند . می گویند حاج آقا ! ما با شما خیلی حرف داریم ، خیلی چیزها می خواهم بگویم اما من شرمنده ام . حراست دچار مشکل می شود . حراست من را خفت کرده که تو چرا چنین صحبتی کردی ؟ چرا همچین حرفی را زدی ؟ من را تحت فشار گذاشته ... اجازه بدهید که مدیران و معاونین مدارس صحبت کنند .

یک مرکزی باشد که به معلمان پاسخ گو باشد . الان هیچ مرکزی نیست که جواب سوال آنان را بدهد و این ها دست به دامن خبرنگار می شوند . ما به هر کسی زنگ می زنیم  هیچ کسی جواب گو نیست .

صحبت هایی که  مدیران و معاونین می زنند به شدت محافظه کارانه هستند . همه ما محافظه کاریم . هیچ کسی نمی تواند بگوید من محافظه کار نیستم . محافظه کاری یک اصل است . ما باید هوای شرایط سازمانی خودمان را داشته باشیم اما این یک « دوزی » دارد . وقتی این دوز بالا می رود این دیگر محافظه کاری نیست . این یک « ترس » است .

پیش معاون و مسئول رفتم  نه الان . رفتم و می گویم در مورد این موضوع صحبت کن . می گوید وزیر چه گفت ؟

حاضر شد یک آمار غلطی به من بدهد اما صحبت هایش با صحبت های وزیر تلاقی نکند . یک حرفی بزنم که با حرف های وزیر جور نباشد . ما را از " نان خوردن " نینداز ! ما زن و بچه داریم !

به او گفتم اگر جای وزیر بودم همین الان شما را عوض می کردم !

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

شما حاضری یک خبر دروغ به من بگویی به خاطر این که منافع و پستت را داشته باشی .

شاید با یک معاونی اختلاف نظر داشته باشد .

چرا معاونین و مدیران راحت نیستند . بگذارید صحبت کنند .

بگذارید وقتی مسئولی صحبت می کند مسئولیتش پای خودش باشد . سر هر مدیر یک « آژان » نگذاریم . »

وزیر آموزش و پرورش گفت :

« موردی که در مورد تعیین سخنگو مطرح شد و همه فرمودند بله اما آقای پورسلیمان گفت نه . این یک نظر است . ببینیم در جلسه شنبه شورای معاونین که شنبه هست این موضوع را در دستور کار قرار دهیم .

در جلسه شورای معاونین موضوع « ارتباط با رسانه » تاکید شود و بخشنامه ای هم صادر کنیم .

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

در مورد « آمار » هم با آقای نجار مفصل صحبت کردم و قرار شد که موضوع آمار را از همان جا یعنی مرکز منابع نیروی انسانی داشته باشیم . نوری : معلمی  44 ساعت است . 22 ساعت آن تدریس است . 22 ساعت آن مطالعه و سایر کارهای جنبی مثل طراحی سوال اعم از آزمون های مستمر ، آزمون های پایانی و همچنین تصحیح ورقه و پاسخ گویی به اولیا و کارهای جنبی دیگری هستند که باید معلم انجام دهد .

یک اشتباهی در گذشته صورت گرفته و می خواستند سیستم های قدیمی را نو کنند . آمدند آن قبلی ها را خراب کردند . این هم نو نشده است !

در بحث بازگشایی مدارس ، رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت ابلاغیه های کرونا برای ما یک اصل است .

اما ما همه جا رفتیم . دنیا چه کار کرده است ؟

چون رفتم و دیدم و الان برای شما تعریف کنم می گویند : نه ! این که رفتی فقط یکی است . همکاران فرهنگی ما در 36 کشور هستند .

جدول را برای ما آوردند و من جدولش را دارم .

خیلی از کشورها شبیه ما هستند . تعدادی بیشتر واکسن زدند . اما ما از نظر واکسیناسیون از آن ها بالاتر بودیم مثلا در سن 12 تا 18 سال اما با این وجود مدارس ما خیلی تعطیل بوده اند .

آزمون های دی ماه را که برگزار کردیم متوجه شدیم که آموزش مجازی همان طور که تحقیقات نشان می دادند همان است .

نه این که بگوییم الان معلم ما خیلی بد عمل کرده است . معلمان در دوران کرونا کارشان مضاعف شده است . بیشتر را عرض می کنم یعنی قاطبه معلمان . یکی هم بالاخره مثل من پیرمردی است و با فضای مجازی سازگار نیست . ممکن است انتقال مطلب از این طریق سخت باشد . ما برای آموزش مجازی یا الکترونیکی و حکمرانی این موضوع آمادگی نداشتیم به این دلیل که معلم آموزش ندیده بود .

بحث عدالت ترمیمی را باید پی گیری کنیم .

 شما به ما کمک کنید که چگونه ترمیم کنیم همان طور که فلان شبکه تلویزیونی و یا اپراتور و یا فلان دانشگاه مثل دانشگاه شریف دارند محتوا برای مناطق نیازمند تولید می کنند . رسانه هم واقعا می تواند این زمینه را فراهم کند تا اولیا و مخصوصا دانش آموز از آن ها استفاده کنند .

یا گروه های جهاد را تحریک و تهییج کنید تا به این موضوع کمک کنند .

ما می توانیم رسانه را این طوری هم ببینیم .

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

یک انجمنی را برای پاسخ گویی به معلمان قرار دهیم .  آقای بابایی ! یک تالاری باشد ... در این تالار معاونین باشند . من هم باشم . چند بار گفتم من را در کلاس های شاد تعریف کنید و در مدرسه بنشینم اما هنوز موفق نشده ام . ما به هر کسی زنگ می زنیم  هیچ کسی جواب گو نیست .

بازدیدهای ما هم تشریفاتی هستند . این را خودم متوجه می شوم . برای همین به خانواده خودم می گویم به آن جا بروند تا تصویر بهتری به من بدهند . یک تصویر واقعی .

معلمی  44 ساعت است . 22 ساعت آن تدریس است . 22 ساعت آن مطالعه و سایر کارهای جنبی مثل طراحی سوال اعم از آزمون های مستمر ، آزمون های پایانی و همچنین تصحیح ورقه و پاسخ گویی به اولیا و کارهای جنبی دیگری هستند که باید معلم انجام دهد .

طرح درس باید بنویسد . این ها را تعریف کرده اند . برای آن ها ساعت تعیین کرده اند . این مال الان هم نیست .

در کتاب شیوه های ارزشیابی اندوخته های دانش آموزان این را کاملا می بینید . می گوید طرح درس را این طوری بنویس و هیچ درس امسال با پارسال نباید یکی باشد .

هر معلم باید سبک خودش را داشته باشد . در این موضوعات به ما کمک کنید .

این جلسه به این خاطر تشکیل شده است .

... یکی خیرین مدرسه ساز بود . این ها تا الان بیش از 130 هزار مدرسه ساخته اند . من از رسانه انتظار دارم در این مدت ، دیروز 2950 مدرسه افتتاح شد . 13450 کلاس درس . 51 درصد آن را خیرین ساخته اند . هر متری 15 میلیون تومان هزینه شده است . ضرب کنید . هر کلاسی 20 متر مربع . عدد خیلی نجومی می شود . بگو خدا خیرتان بدهد .

این را رسانه باید خیلی برجسته کند . این ها آدم هایی هستند که برای ما دارند زحمت می کشند . شما هم نقش دارید .  ما در آن ارزش افزوده نقش داریم . همان طور که در انقلاب اسلامی ، ابزار یعنی رسانه مثل نوار کاست ، متون چاپی و... نقش مهمی داشتند . خبرنگاران هم نقش داشتند .

بحثی ما داریم و از شما تقاضا می کنیم برخی از موارد مبنایی هستند . مثلا پرداختن به این که چرا ما در مدارس مان به چند زبان تدریس نمی کنیم . این مبنایی است . پرداختن به این موضوع که چرا معلم ثابت به مناطق مرزی نمی دهیم این مبنایی است . معلم هم در آن جا ثابت و آموزش دیده نباشد ، عدالت فرمایشی می شود . این ها را می خواهیم بستر سازی کنیم . ما چه کاری می خواهیم برای حاشیه شهرها کنیم ؟ در آسیب های اجتماعی کجا هستیم و چه میزان رشد داشته ایم . برای آن ها می خواهیم چه کاری انجام دهیم ؟

این ها مسائل اصلی آموزش و پرورش هستند .

من هر جا که می روم می گویم با دانش آموزان جلسه داشته باشیم . جلسات فرمایشی نباشند . اما بچه ها حرف خودشان را می زنند . آرمان خواهی شان گل می کند مثل بچه های رسانه .

شما هنوز آن کودک درون تان خاموش نشده است . حتا آن هایی هم که خیلی مسن باشند .

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

رسانه این خوبی را دارد که کودک درون آدم رات روشن نگه می دارد . فعال نگاه می دارد .

ما معلمان برای دانش آموزان کار می کنیم .

سرمایه ما فقط دانش آموزان هستند . بعد این معلمان که این سرمایه را بارور می کنند .

این سرمایه را به ارزش افزوده می رسانند .

باقی هم جلسات شورای آموزش و پرورش برای تصمیم گیری در مورد این دو قشر است ...

در پایان نشست ، خبرنگاران در طبقه دوم سالن برای صرف نهار حضور پیدا کردند .

بر خلاف بسیاری از وزرای پیشین که با رسانه ها و سایر مخاطبان رسمی و اداری برخورد کرده و جلسه را به بهانه های مختلف سریع ترک می کردند اما یوسف نوری به میان خبرنگاران آمد و در گوشه ای نشست .

بر خلاف سایر وزرا که همیشه افراد زیادی وزیر آموزش و پرورش را احاطه می کردند و وزیر به سختی رویت می شد اما میز آقای وزیر خلوت بود .

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

پایان گزارش/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مورد رسانه و ارتباط مدیران با خبرنگاران

چهارشنبه, 27 بهمن 1400 14:26 خوانده شده: 619 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/11/28 - 08:02
گویا امروز شوشتری بجای خدابنده مدیرکل آ.پ خراسان رضوی می شود

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

GHALAMCHI3

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

GHALAMCHI3

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور