صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

« هر چند تلاش های پراکنده‌، روبنایی، ناکام و ناموزونی در برخی از دولت ها به اسم تحول یا اصلاحات در آموزش و پرورش انجام شده است اما هیچ گاه آموزش و پرورش در مقایسه با بهداشت ، اشتغال ، مسکن ، سیاست خارجی و... اولویت سیاستی و سیاسی نداشته است»

چالش " عُرضه " و "حکمرانی " در آموزش و پرورش بحران زده ؟!

ابراهیم سحرخیز

چالش های آموزش و پرورش در حوزه عرضه و حکمرانی

محمد باقر قالیباف در جمع ائمه جمعه سراسر کشور با گریزی به ساختار معیوب بودجه و اقدام های به اصطلاح اصلاحی مجلس یازدهم در این باره فرموده‌اند: « ارقام درآمدی در بخش های مختلف نشان می دهد مشکل امروز کشور پول نیست، مشکل نبود عرضه و حکمرانی صحیح است».

 مطالعات مقایسه ای در حوزه تعلیم و تربیت رسمی نشان می دهند شوربختانه آموزش و پرورش ما ، همزمان با تثلیثی از مشکلات دست و پنجه نرم می کند که هریک به مثابه شرط لازمی است که نبود آن ، مانع از تحقق علت تامه یعنی رسیدن به غایتی می شود که مطلوب، مقصود و غایت القصوای ماست.

بیان شرح ماوقع در آموزش و پرورش بی شباهت به مصیبت نامه شیخ عطار نیست که گفت:

« زان که هر بیتی که می بنگاشتم
بر سر آن ماتمی می داشتم ».

آموزش و پرورش چرا باید مشکل پول نداشته باشد وقتی که مدارس دولتی ما با جمعیت دانش آموزی ۱۴٫۷۴۹٫۰۶۹ نفری سهمشان از تولید ناخالص داخلی این کشور حتی به رقم ناچیز ۲/۵ درصد نیز نمی رسد ؟!

چالش های آموزش و پرورش در حوزه عرضه و حکمرانی

جناب آقای قالیباف !

کدام یک از کشورهای منطقه را سراغ دارید که مانند ایران سهم آموزش و پرورش آنها از بودجه عمومی دولت در ده سال اخیر در کمال ناباوری به رغم افزایش لجام گسیخته تورم ، همچنان روی ۱۰ یا ۱۱ مات و مبهوت مانده ، به بیش از ۱۱ درصد نرسیده باشد؟!

ژاپن ، فنلاند و امثالهم پیش کش !

پس از ده سال رفت و برگشت مکرر ، هنوز از قبل مسأله رتبه بندی ، کام هیچ معلمی شیرین نشده است.

چالش های آموزش و پرورش در حوزه عرضه و حکمرانی

هنوز در نظام بودجه ریزی این کشور ،کم نیستند حضرات کارشناس مابی که با تشکیک در کارکردهای امروز آموزش و پرورش، خرج بیش از این، از جیب دولت را بریز و بپاش تلقی کرده ، آن را خرج اتینا می دانند! آن گاه توقع دارند معلم در این تنگی معیشت با شکم گرسنه ، بر مسند پیشوایی نشسته ، برای این خیل عظیم دانش آموزی ، میانداری اختیار کند !!

گرچه دو مشکل «عرضه » و « حکمرانی » بر حسب دلالت عقلی، اغلب اوقات از نوعی همپوشانی ، اختلاط ، درهم تنیدگی و تداخل برخوردارند اما اغتشاش حکمرانی در آموزش و پرورش آن چنان بدیهی و عیان است که نیازمند به اقامه یا ارایه هیچ دلیل و حجتی نیست.


اصلی ترین مسأله ای که در حوزه سیاست های آموزش و پرورش به آشکاری پیداست نبود سیاستگذاری های کاربردی و سردرگمی در راهبری این نهاد بزرگ است. در هیچ کدام از دولت ها حتی دولت سیزدهم آموزش و پرورش به عنوان یک اولویت ملی در نظر گرفته نشده است ؛ آنچه جایگزین همت دولت‌ها برای این منظور شده است جستن راهی برای فرار از ارائه برنامه های عملیاتی همزمان با شعار توخالی و پر بسامد پیاده‌سازی تحول بنیادین بر سر زبانهاست.

چالش های آموزش و پرورش در حوزه عرضه و حکمرانی

هر چند تلاش های پراکنده‌، روبنایی، ناکام و ناموزونی در برخی از دولت ها به اسم تحول یا اصلاحات در آموزش و پرورش انجام شده است اما هیچ گاه آموزش و پرورش در مقایسه با بهداشت ، اشتغال ، مسکن ، سیاست خارجی و... اولویت سیاستی و سیاسی نداشته است.

برخی از صاحب نظران ، « تنها استراتژی جایگزین برای نظام حکمرانی مطلوب در آموزش و پرورش را حکمرانی مشارکتی با هدف تمرکز زدایی و بهره گیری بیشتر از ظرفیت سازمان های مردم نهاد ، آحاد شهروندان به ویژه کنش‌گران اقتصادی ، سازمان های تجاری وکارخانه ها با تفویض اختیار به استانها و منطقه ای کردن آموزش وپرورش می دانند».

برخی مانند خانم دکتر علم الهدی به درستی معتقدند موضوعات تربیتی از جنس مسایل مطرح در حوزه مسکن و صنعت نیست که بتوان آن را به مدیریت های ناپایدار و سلایق متنوع واگذار کرد پس لازم است با هرساز وکاری نهاد اجتماعی تعلیم و تربیت را از کمبودها ، تغییرات سریع و گاه غیر قابل پیش‌بینی و حساب نشده ی قوه مجریه دور سازیم .(علم الهدی ۱۳۹۳).  در هیچ کدام از دولت ها حتی دولت سیزدهم آموزش و پرورش به عنوان یک اولویت ملی در نظر گرفته نشده است ؛ آنچه جایگزین همت دولت‌ها برای این منظور شده است جستن راهی برای فرار از ارائه برنامه های عملیاتی همزمان با شعار توخالی و پر بسامد پیاده‌سازی تحول بنیادین بر سر زبانهاست.

چالش حکمرانی در آموزش و پرورش تنها به همین جا ختم نمی‌شود.

بیچاره آموزش و پرورش که باید مثل حکایت « یک مویز و چهل قلندر » به زمین و زمان پاسخگو‌ بوده ، همه به خود جرات داده برای دردهای صعب و ناعلاجش ، نسخه ها می پیچند! گویا تنها قرارگاهی که محلی از اعراب و توجه ندارد شورای عالی آموزش و پرورش است.

موضوع ناکارآمدی حکمرانی در آموزش و پرورش ، مبحث دراز دامنی است که طرح تمامی ابعاد آن در این مجال و مقال اندک نمی گنجد.

و اما بعد !

مشکل سوم یا همان نداشتن عرضه !

داشتن عرضه و به کاربستن آن برای دور ماندن از ناکارکردی یا کژکارکردی در آموزش و پرورش مستلزم انتخاب وزیری محبوب و مقبول ، دانشور و باتدبیر ، توانا از حیث برخورداری از توانمندی های مختلف علمی ، تخصصی، حرفه‌ای و وجاهت فردی است تا از باب «شرف المکان بالمکین » به صندلی وزارت ، وزانت و صلابت ببخشد.

شوربختانه وزارت آموزش و پرورش تنها چیزی که در ده سال اخیر هرگز به خود ندیده است وزیر با عرضه یا با تدبیر است !

ناگفته نماند انتصاب های آموزش و پرورش از وزیر گرفته تا معاونان و مدیران کل استانی محصول مشترک همین دولت و مجلس است.

کافی است در یک استمزاج ساده ، کم هزینه و بی دردسر ، یعنی‌ طی یک نظرسنجی ابتدایی از یک نمونه آماری برگزیده به روش تصادفی طبقه‌ای یا خوشه‌ای از جامعه هدف ، یعنی فرهنگیان ، میزان محبوبیت ، مقبولیت ، عرضه و توانمندی مدیران امروز آموزش و پرورش را جویا شوید.

پاسخ به پرسش های فراوان بی پاسخ مانده ، استنتاج و استنباط ، گردآوری یافته ها ، ارایه پیشنهادات و بقیه ماجرا به عهده شما!


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چالش های آموزش و پرورش در حوزه عرضه و حکمرانی

جمعه, 07 مرداد 1401 13:13 خوانده شده: 198 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/08 - 23:56
هرچند آقای سحرخیز در دولت احمدی نژاد و وزارت آقای حاج بابایی معاون وزیر بود اما حرفهای خوبی میزنند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/10 - 21:59
درطول چهار دهه وزیر توانمندی درمسندوزارتخانه قرارنگرفت این معضل تاریخی طولانی دارد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور