صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«در ابتدا به نظر می‌رسد متولیان امر به دنبال حذف کنکور و مافیای مرتبطِ با آن هستند ولی با کمی دقت می‌توان دید که نه تنها معضلات فوق حذف نمی‌شوند بلکه با چهره ای متفاوت در سطح متوسطه دوم ظاهر خواهند شد!»

مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور عدالت آموزشی را بیش از پیش به محاق خواهد برد !

جمال بیت سیاح

نقد صدای معلم بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور و از بین رفتن عدالت آموزشی

بر اساس مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور ؛

« سهم نمره سوابق تحصیلی دانش آموزان » در كنكور به شرح زير خواهد بود:

* سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی

* سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی

* سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی

* برای سال تحصیلی ۱۴۰۵-۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.

در ابتدا به نظر می‌رسد متولیان امر به دنبال حذف کنکور و مافیای مرتبطِ با آن هستند ولی با کمی دقت می‌توان دید که نه تنها معضلات فوق حذف نمی‌شوند بلکه با چهره ای متفاوت در سطح متوسطه دوم ظاهر خواهند شد!

این مصوبه علاوه بر آنکه فاصله طبقاتی را بر اساس اقتصاد خانواده بیشتر می‌کند ، متأسفانه مناطق و دانش آموزان غیر برخوردار را محروم تر و دسترسی آنها را به آنچه در سند تحول بنیادین به عنوان حیات طیبه عنوان شده ، بسیار سخت تر خواهد کرد!

نقد صدای معلم بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور و از بین رفتن عدالت آموزشی

در این مصوبه آمده است :

در ۵ سال آینده مهمترین عامل موفقیت دانش آموزان در رشته و شهر دانشگاهی خوب را نمرات دروس نهایی در پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم می‌باشد ، ولی با توجه به تنوع در نوع مدارس و تبعیض ناشی از دستورالعمل ثبت نام و شیوه نامه توسعه سنواتی، و بدون ایجاد زمینه لازم برای تحقق شعارهای موجود در سند تحول بنیادین، این مصوبه بیشتر از آن که عدالت آموزشی را محقق کند ، آن را در هاله ای از ابهام برده و تحصیل در مدارس عادی و دولتی را خدشه دار می‌نماید تا جایی که دیر یا زود فاصله طبقاتی موجود در جامعه متناسب با اقتصاد خانواده بیشتر خواهد شد!

لازم است بدانید در دستورالعمل ثبت نام که خود بر خلاف عدالت آموزشی است و محتوای این مصوبه را زیر سوال می‌برد آمده است که دانش آموزان باید در منطقه جغرافیایی منزل خود در مدرسه ای نزدیک به محل زندگی، حتی بدون داشتن حداقل های لازم برای تحصیل با کیفیت آموزشی مطلوب به صورت اجبار ثبت نام نمایند و این قضیه به مفهوم آن است که دانش آموزان مناطق غیر برخوردار که عمدتا مورد بی مهری مدیران آموزش و پرورش قرار می گیرند از احتمال کمتری در قبولی در رشته‌های خوب دانشگاهی خواهند داشت و در طرف مقابل، دانش آموزان مناطق برخوردار از شانس بیشتری در موفقیت در رشته و شهر های خوب دانشگاهی به خود اختصاص خواهند داد.

نقد صدای معلم بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور و از بین رفتن عدالت آموزشی

ضمن آنکه در دستور العمل سنواتی که به صورت سالانه به ادارات آموزش و پرورش ابلاغ می‌شود صراحتا تخصیص نیروی آموزشی با کیفیت بهتر را برای مدارس خاص در اولویت قرار داده و عمدتا مدارس و مناطق محروم از آموزش پایین تر از حد متوسط برخوردار خواهند بود!

علاوه بر موارد فوق و تخصیص سهم ۶۰ درصدی به امتحانات نهایی سه پایه ی دوره ی متوسطه دوم بر اساس این مصوبه و نداشتن زیر ساخت های لازم برای تامین امنیت برگزاری امتحانات نهایی، در حال حاضر شرایط کافی برای برگزاری عادلانه و بدون خدشه ی امتحانات نهایی موجود نمی باشد. ضمن آن که با توجه به نگرش های متفاوت در روش های تدریس و تصحیح اوراق امتحانی نمی توان متصور بود که تصحیح کننده ها عدالت لازم را در منطقه ،شهر، و استان های متفاوت بالسویه رعایت نمایند و این خود عامل اصلی برای تخلف های منطقه ای،شهری و استانی خواهد شد به نحوی که با خطاهای جزیی از رفتارهای سلیقه ای، یک دانش آموز و یک مدرسه ، یک منطقه‌ و استان ، احتمال پذیرش یا عدم پذیرش آن در دانشگاه افزایش می یابد تا جایی که برای مطرح شدن یک منطقه یک شهر یا یک استان پست های کارشناسی های سنجش (امتحانات) بر اساس معامله های پشت پرده اختصاص یافته و در دراز مدت عوامل اجرایی حوزه های اجرا و حوزه های تصحیح تحت فشار تخلفات گسترده قرار گرفته و نمرات به سمت غیر واقعی شدن رفته و در نهایت با نسلی از فارغ التحصیلان که عمدتا با تخلفات عمدی و سهوی به مراتب بالاتر رسیده اند مواجه خواهیم شد !


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقد صدای معلم بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور و از بین رفتن عدالت آموزشی

جمعه, 31 تیر 1401 14:37 خوانده شده: 401 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/31 - 22:23
کنکور ومعدل روش مناسبی برای گزینش دانشجونیست بهترین کار برداشتن اختلاف درآمدی بسیار بالای مشاغل مختلف وجذب دانشجو بدون کنکور براساس آزمون استعداد رغبت است در غیر این صورت دانشجوها بدون کنکور در نزدیکترین دانشگاه محل زندگی حذب شوند درصورتیکه دانشگاه دولتی بود وفرد دردانشگاه شکست خورد خسارت از فرد دریافت شود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/01 - 08:33
وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: یادداشتی را هفته گذشته به رئیس سازمان صدا و سیما دادم که دست از سر ما معلمان بر دارید؛ چکار به رتبه‌بندی و افزایش حقوق معلمان دارید. درباره دستگاه خودتان چرا نمی‌گویید. اجازه ندارد کسی دفعه دیگر این کار را انجام دهد. بنده وزیر آموزش و پرورش هستم و این را عرض می‌کنم. به مسائل اصلی بپردازید. خیلی مسائل معطل داریم. کنکور را چه کسی برجسته کرده است؟ مگر به غیر از صدا و سیما در تبلیغاتش.

وی افزود: به ما حوزه کنکور می‌دهند و در مدرسه تبلیغات دست همه بچه ها می‌دهند که کلاس کنکور و تعیین رشته بیایید. امروز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گویم اجازه ندارند در مدارس ما کنکور برگزار کنند؛ زیر میز نمی‌زنیم بلکه داریم واقعیت را عرض می‌کنیم. و به استان‌ها اعلام کردیم از این به بعد حوزه کنکور نپذیرید‌.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1401/05/01 - 10:35
دوستان عزیز شایدبابت این نظرمن به بنده بخندیدامامن اعتقاددارم دستکاریهای اشتباه چندسال گذشته دربحث کنکوراین آزمون راازوجهه انداخته است قبلاکه تخصیص سهمیه کنکوربه مناطق چهارگانه تقسیم شده بودخیلی بهتربودمتاسفانه سهمیه های غیرقانونی باعث ضایع شدن حق خیلیهاکه سوادورودبه دانشگاه رادارندشده ،ای کاش به سبک دهه 60که سهمیه کنکور در4منطقه کشوری تقسیم شده بودمی ماندتاحق به حقدارمی رسید.سهم سوابق تحصیلی وامثال این کارهای قدیمی وبی اثردرکیفیت برگزاری کنکوروورودافرادلایق به دانشگاههاکاری است عبث.داشتن معدل بالاونمرات درسی خوب ملاک سواددانش آموزدراین برهه نیست.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/05/01 - 13:37
اگر این تغییرات اصولی انجام شود، به نظر می رسد در بهبود آموزش کشور مؤثر باشد. اما در گام نخست باید ابزار آن فراهم شود:
۱- یکسان کردن تمام مدارس و حذف کلیه مدارس خاص. از جمله: نمونه و شاهد و تیزهوشان و وابسته به دانشگاه و...

۲- برگزاری امتحانات مؤثر در کنکور به شکل نهایی و هماهنگ و تصحیح اوراق در خارج از استان

۳-برگزاری کلاس های توجیهی و ضمن خدمت و بالا بردن سطح دانش و معلومات معلمان ودبیران

۴- امتحانات نهایی به شکل استاندارد برگزار شود و برای متقلبان ، محرومیت در نظر گرفته شود

۵_ شرایطی فراهم شود که در آینده نزدیک کنکور مطلقا حذف شود و با افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پرطرفدار، فرایند جذب با همکاری مدارس و دانشگاه‌ها انجام شود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور