صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«کنکور یک روش یا تکنیک محض برای سنجش و آزمون نیست! »

مصوبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی در مورد " کنکور " فقط به بحران بیشتر در سرمایه اجتماعی خواهد انجامید !

فریدون رحیم زاده

بررسی نتایج و عوارض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور در صدای معلم   مصوبه اخیر شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی در مورد «تأثیر قطعی سوابق تحصیلی» در کنکور سال۱۴۰۲، فارغ از ماهیت آن، در زمان و شرایطی نامناسب و نادرست اجرا خواهد شد.

کنکور فقط تکنیک محض یا روشی برای آزمون و سنجیدن نیست.

کنکور یک پدیده‌ چند ضلعی، پیچیده، چند لایه و واجد ابعادی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی، روان شناختی و تربیتی است.

به این آمار توجه کنید:

تعداد 559 هزار و 243 کلاس در کشور وجود دارند. در دوره‌های متوسطه اول و دوم حدود 44 هزار مدرسه در سراسر کشور وجود دارند.

اگر تا به‌ حال موضوع کنکور کمابیش به سازمان سنجش آموزش کشور مربوط بود و تمامی حواس‌ها و نگرانی‌ها و مسائل و ملاحظات به نحوه درست، امن وسالم برگزار شدن کنکور توسط این سازمان راجع بود، پس از این و با اعمال این مصوبه، داستان و بازی کنکور شکلی دیگر خواهد یافت.

کنترل میدانی به وسعت چند ده هزار مدرسه در آموزش و پرورش، کنترل 44 هزار مدرسه در شش سال دوم دوره آموزش قبل از دانشگاه، یک امر نزدیک به محال است.

اگر قرار باشد سوابق تحصیلی قبل از دانشگاه در نتیجه قبولی کنکور موثر باشد، میدان و بازاری بزرگ به وسعت کل ایران برای سوء رفتار به‌صورت بالقوه گشوده خواهد شد.

بررسی نتایج و عوارض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور در صدای معلم

اگر تاکنون همه یا بخش اعظم نگرانی کنکوری‌ها در مورد سلامت برگزاری کنکور بود و حداکثر آسیب‌ها، کاستی‌ها، خطاها، جرم‌ها و تخلفات به لو رفتن احتمالی سوالات و اشتباهات فنی سازمان برگزارکننده کنکور مربوط می‌شد، پس از این، میدان و بازاری به پهنای کشور، محیطی مناسب برای هرگونه جرم و خطا و ایجاد عدم اطمینان خواهد شد. هر سابقه تحصیلی‌ای مشکوک خواهد بود، هرچند که واقعا خدشه‌ای برآن وارد نشود.

تصور احتمال دستکاری در سوابق تحصیلی یا شکل دادن به آن، خیلی سخت و نیازمند نبوغ نیست.

فساد محتمل و محدود و کمابیش قابل ردیابی و قابل کنترل در برگزاری کنکور به شکل کنونی، به فسادی با احتمال خیلی زیاد و نامحدود و غیرقابل کنترل و غیر قابل ردیابی تبدیل خواهد شد.

دانش آموزی را تصور کنید که از چندین سال قبل از شرکت در کنکور، خود و خانواده‌اش، به فکر سوابق تحصیلی بوده و وارد فرآیند پراضطراب و نفس گیر ساختن یا جعل سوابق تحصیلی شده‌اند.

بررسی نتایج و عوارض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور در صدای معلم

مفهوم و مکانیزمی به‌نام قرنطینه عوامل کنکور، مثل طراحان سوال، یک مفهوم آشنا و یک رویه جا‌افتاده است. چرا این مکانیزم مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ یک دلیل ساده و همه‌ کس‌ فهم دارد؛ برای اینکه «سوالات لو نرود». این، همان وضعیتی است که قرار است اتفاق بیفتد و مستقر شد‌گان در شورای عالی انقلاب فرهنگی به خاطر جایگاه عالی خود باید بیش از همه و پیش از وقوع، نسبت بدان حساس و از عواقبش خائف باشند، مگر اینکه فکر کرده باشند در آینده‌ای که حتما خواهد آمد، دیگر عضو شورای عالی نیستند و مسئولیتی متوجه‌شان نیست.

البته ممکن است هیچ وقت این اتفاق نیفتد. تمامی اعتمادی که کمابیش تا کنون به کنکور وجود داشته و آن را از اعتبار پیش مردم برخودار کرده است، بیشتر به‌خاطر این بوده است که سوالات قبل از امتحان در اختیار هیچ کس نبوده است؛ یا به تعبیر دیگر سوالات لو نرفته است و نیز به این خاطر که کامپیوترهای سازمان سنجش پیشرفته و دقیق هستند.

این پیش‌فرض‌های عمومی و مقبول، راز اعتمادی است که تا کنون به کنکور وجود داشته است.

اما پس از این، چنین پیش‌فرض‌هایی دیگر وجود نخواهد داشت یا تضعیف خواهد شد؛ چون یک دوره چندین‌ساله که سوابق تحصیلی در آن شکل گرفته است، ممکن است در معرض انواع دستکاری قرار گرفته باشد.

این وضعیت و چنین فرایندی یک نتیجه ویرانگر نیز قطعا در پی خواهد داشت.

شکاکیت، بی‌اعتمادی و سوء ظن در میان مردم و در نتیجه ‌مخدوش‌شدن یا از بین رفتن سرمایه اجتماعی در این زمینه خاص و تسری آن به جاهایی که از هم‌اکنون قابل پیش‌ بینی است، از حتمی‌ترین آثار این فرایند خواهد بود.

بررسی نتایج و عوارض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور در صدای معلم

( اعتماد ! )

 

بر اساس این تحلیل و پیش‌بینی، معلوم می‌شود که تصویب‌کنندگان این مصوبه، کنکور را فقط یک تکنیک و مراسم تلقی می‌کنند و به ابعاد مختلف آن بی‌توجه بوده یا اصولا تصوری از آن ندارند. آنان فراموش کرده‌اند که به شرایط عینی و ملموس قوانینی که به تصویب می‌‌رسانند توجه کنند.

این تحلیل و پیش‌بینی اصلا به معنای محکوم کردن هیچ کس یا بدگمانی و تهمت و افترا به هیچ قشری نیست؛ فقط یک حدس مهم است که حتما محقق خواهد شد؛ وقتی که دیگر دیر شده است؛ زمانی که حتی با تعابیری همچون «پیدا کردن سوزن در انبار کاه» نیز نخواهیم توانست وضعیت را توضیح بدهیم و دنبال مقصر بگردیم.

هر سابقه تحصیلی‌ای مشکوک خواهد بود، هرچند که واقعا خدشه‌ای برآن وارد نشود.

این، همان وضعیتی است که قرار است اتفاق بیفتد و مستقر شد‌گان در شورای عالی انقلاب فرهنگی به خاطر جایگاه عالی خود باید بیش از همه و پیش از وقوع، نسبت بدان حساس و از عواقبش خائف باشند، مگر اینکه فکر کرده باشند در آینده‌ای که حتما خواهد آمد، دیگر عضو شورای عالی نیستند و مسئولیتی متوجه‌شان نیست.

کانال آگورا


بررسی نتایج و عوارض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور در صدای معلم

چهارشنبه, 29 تیر 1401 12:35 خوانده شده: 444 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1401/04/30 - 17:05
کنکور در حال حاضر فقط برای رشته پزشکی و چند رشته دانشگاهی خاص مثل حقوق و مهندسی دانشگاه‌های تهران، معنا دار است.
با افزایش پذیرش در رشته پزشکی و اضافه کردن مصاحبه به دانشگاه‌های برتر ، می توان مبنا را سوابق تحصیلی قرار داد.
برگزاری امتحانات به صورت امتحان نهایی در پایه ۱۱ و ۱۲ و تصحیح اوراق هر استان در استان ناشناس و راهکارهای امنیتی دیگر، می تواند ضمانت اجرایی کار باشد.
در ضمن باید ابتدا کنکور تخصصی برگزار شود و افرادی که حدنصاب رشته های پرطرفدار را کسب می کنند ، با تجمیع نمره سوابق تحصیلی، اقدام به اپذیرش از دانشگاه بکنند.
مثلا دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، افراد دارای معدل ۱۰ و نمره کنکور n را شرط پذیرش اعلام کند
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/04/31 - 04:26
کنکورباید برچیده شود وابزارمناسبی برای سنجش نیست معدل هم راهکارمناسبی برای جذب نیست بهت بهتر است هر فردی که تمایل دارد جذب دانشگاه شود درصورت عدم موفقیت دردانشگاه دولتی خسارت مالی دوران تحصیل از فرد اخذ شود درکنار آن باید اختلاف درآمدی رشته های تخصیلی مختلف بسیارزیاد نباشد مثل هند وپاکستان
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1401/04/31 - 11:36
پذیرش بر مبناي سوابق تحصیلی ایده خوبی است به شرطی که دقیق اجرا شود.
۱-آزمون های پایه ۱۱ و ۱۲ حتما سراسری باشد
۲- اوراق در استان های دیگر تصحیح شود
۳- دانشگاه‌ها همکاری کنند و امتحانات دانشگاهی هم جدی تر و سخت گیرانه باشد
اتفاقا در این حالت احتمال تقلب بسیار کمتر است چون دانش آموزی که مهارت کافی ندارد حتی اگر سؤالات را هم از قبل داشته باشد ، قادر به پاسخ دادن تشریحی نخواهد بود و مثل یک گزینه علامت زدنی نیست!
نکته اساسی : باید عدالت آموزشی برقرار شود و همه مدارس خاص منحل و مدارس یکسان شوند.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1401/04/31 - 11:37
البته به احتمال زیاد این ایده با شکست مواجه خواهد شد و بعد از چند سال کنکور به روال قبل بر می گردد!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/05/01 - 08:32
وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: یادداشتی را هفته گذشته به رئیس سازمان صدا و سیما دادم که دست از سر ما معلمان بر دارید؛ چکار به رتبه‌بندی و افزایش حقوق معلمان دارید. درباره دستگاه خودتان چرا نمی‌گویید. اجازه ندارد کسی دفعه دیگر این کار را انجام دهد. بنده وزیر آموزش و پرورش هستم و این را عرض می‌کنم. به مسائل اصلی بپردازید. خیلی مسائل معطل داریم. کنکور را چه کسی برجسته کرده است؟ مگر به غیر از صدا و سیما در تبلیغاتش.

وی افزود: به ما حوزه کنکور می‌دهند و در مدرسه تبلیغات دست همه بچه ها می‌دهند که کلاس کنکور و تعیین رشته بیایید. امروز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گویم اجازه ندارند در مدارس ما کنکور برگزار کنند؛ زیر میز نمی‌زنیم بلکه داریم واقعیت را عرض می‌کنیم. و به استان‌ها اعلام کردیم از این به بعد حوزه کنکور نپذیرید‌.
پاسخ + 0 0 --
عطا 1401/05/01 - 09:37
حالا اینکه میگن در سال دو بار کنکور برگزار میشه اینو هم می تونن بگن چطوری یکیش همان تیرماه باشه که بچه ها درساشون تموم شده یکیش هم مثلا آذرماه که بجه ها تازه درساشون شروع شده؟ مثلا باید فرصت هم برای مطالعه داشته باشند دیگه مگه نه؟ یا مثه آقایان بدون درس خوندن قبولن همه آیا؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور