صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«آیا اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان مانند بسیاری از مقامات و مدیران احتمالا از رسانه های منتقد و مستقل می ترسد و یا آن که پاسخی برای عملکرد مدیریتی خود در برابر رسانه های مستقل و منتقد ندارد ؟»

چرا اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان از اجرای دستور العمل وزارتی مربوط به شوراهای آموزش و پرورش سر باز می زند ؟!

نرگس کارگری/ خبرنگار صدای معلم

انتقاد صدای معلم از عملکرد اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در مورد عدم دعوت رسانه ها و خبرنگاران به جلسات شورای آموزش و پرورش و سرپیچی از دستور العمل وزارتی  افراط و تفریط اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان همچون سال های پیشین ، حجاب سنگین تری میان رسانه ها و آموزش و پرورش حائل کرده که حتی « خودی ها » هم احساس خوشایندی ندارند .

جلسه شورای آموزش و پرورش استان اصفهان عصر سه شنبه ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۱ همان گونه که انتظار می رفت بدون حضور خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش در سالن جلسات اداره کل تشکیل شد.

طبق بخشنامه وزارتی به شماره ۲۲۸۱۹۰ مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ ( این جا ) که با پیشنهاد و پی گیری های مستمر « صدای معلم » به سرانجام رسید ؛ حضور خبرنگاران در تمامی جلسات شورای آموزش و پرورش استان، شهرستان و مناطق بلامانع است.

در این دستور العمل وزارتی که اجرای آن برای همه لازم است چنین آمده است :

« اهمیت مباحث مرتبط با نظام تعلیم و تربیت و حساسیت جامعه به خصوص ذی نفعان نسبت به سیاست ها ، رویکردها و تصمیمات کلان آن ، تنویر افکار عمومی را امری اجتناب ناپذیر می نماید .

از طرفی شوراهای آموزش و پرورش در استان ، شهرستان و مناطق به عنوان عالی ترین مرجع سیاست گذاری و تصمیم گیری محلی و منطقه ای ، نقش مهمی در اعتلای کیفی تعلیم و تربیت کشور را به عهده دارند .

لذا آگاهی بخشی از مصوبات این شوراها برای آحاد مردم می تواند علاوه بر تقویت جایگاه و عملکرد آن ، با تسهیل فرآیند نظارت بر امور اجرایی آموزش و پرورش به توسعه همه جانبه نظام تعلیم و تربیت کشور کمک نماید .

بر این اساس شایسته است در تمامی جلسات شوراهای آموزش و پرورش استان ، شهرستان و مناطق ضمن دعوت از " خبرنگاران صدا و سیما و رسانه های محلی " در پوشش خبری کامل و مناسب جلسات شوراها اهتمام لازم به عمل آید  » .

هر چند به نظر می رسد خبرنگاران در صورت دعوت نشدن در این جلسات، بهتر است احترام خود را نگه داشته و سر زده نروند که خدای ناکرده موجب ناراحتی و تکدر مسئولان نشده و یا با برخورد ناشایسته ای مواجه نشوند.

دعوت کردن و یا نکردن از خبرگزاری صدا و سیما هم نمی تواند دلیلی جهت توجیه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در برابر کوتاهی در مورد اجرا نکردن و بی توجهی به بخشنامه وزارتی باشد به ویژه آن که به نظر می رسد ضریب نفوذ و تاثیرگذاری رسانه‌های محلی، منتقد و مستقل  بیشتر باشد .

 همه رسانه های فعال و پی گیر در این حوزه شایسته بازشناسی و تکریم اند و احترام به حقوق خبرنگاران  و رسانه ها و تسهیل شرایط حضور آنان در این جلسات نوعی اعتماد سازی و توجه به « سرمایه اجتماعی » است و نه مزاحمت!

انتقاد صدای معلم از عملکرد اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در مورد عدم دعوت رسانه ها و خبرنگاران به جلسات شورای آموزش و پرورش و سرپیچی از دستور العمل وزارتی

۲۸ دی ماه ۱۴۰۰ در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور با حضور وزیر آموزش و پرورش و سایر مسئولان کشوری از پنج شورای آموزش و پرورش برتر کشور، به جز اصفهان تقدیر شد. مرتضوی استاندار اصفهان از اعلام نکردن نام آموزش و پرورش به عنوان شورای برتر کشوری از وزارت آموزش و پرورش گلایه کرد و گفت: 

« چنین رفتاری جای تاسف دارد. زیرا عامل این امر به جایگاه شوراها واقف نبوده است » .

دفاع ایشان به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورش استان امری بدیهی است و باید هم چنین باشد اما آیا استاندار محترم اندکی به دلایل این مساله اندیشیده و در این زمینه تعامل لازم را با رسانه ها در جهت آگاه سازی و اقناع حوزه عمومی داشته است ؟

در یکصد و پنجاهمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان اصفهان که با حضور نوری وزیر آموزش و پرورش در فروردین ماه ۱۴۰۱ تشکیل شد، خبرنگاران به صورت گزینشی انتخاب شدند. ساده انگاری این اداره کل در بی توجهی به تعامل با رسانه های مستقل و منتقد، گویای شفاف سازی عملکرد نبوده و نیست. همان طور که در نشست خبری ۸ تیرماه ۱۴۰۱ هیچ کدام از خبرگزاری های مرتبط با آموزش و پرورش هم دعوت نشدند.

به نظر می رسد روابط عمومی اداره کل استان اصفهان تصور می کند خبرگزاری هایی که بیشترین اخبار در مورد آموزش و پرورش استان را منتشر می کنند در صدر و رصد هستند و در نشست و جلسات باید دعوت شوند! هر چند بهتر بود این موضوع را شفاف و صریح در میان می گذاشت.

تجربیات و مشاهدات نشان می دهند غالباً خبرگزاری هایی دعوت می شوند که به سراغ چالش ها و مطالبه‌گری نروند و اخبار و گزارش های آنان دردسر کمتری برای مسئولان داشته و وضعیت موجود را گل و بلبل نشان دهد .

آیا اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان مانند بسیاری از مقامات و مدیران احتمالا از رسانه های منتقد و مستقل می ترسد و یا آن که پاسخی برای عملکرد مدیریتی خود در برابر رسانه های مستقل و منتقد ندارد ؟

انتقاد صدای معلم از عملکرد اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در مورد عدم دعوت رسانه ها و خبرنگاران به جلسات شورای آموزش و پرورش و سرپیچی از دستور العمل وزارتی

به عنوان مثال ؛

۱۸ تیر ماه ۱۴۰۱ حوالی ساعت ۶:۳۰ عصر  ، نمای دیوار کانون فرهنگی تربیتی اندیشه اسلامی خیابان رهنان وابسته به آموزش و پرورش ناحیه ۵ اصفهان بر سر دو شهروند و چندین خودرو فرو ریخت و منجر به فوت یک انسان و مکافات برای خانواده های خسارت دیده شد.

مجید نسیمی به خبرگزاری فارس گفته است:« مستنداتی در پرونده نیست که بدانیم چه کسانی با نظارت کدام دستگاه این نما را کار کرده اند و علت در دست بررسی است » . احترام به حقوق خبرنگاران  و رسانه ها و تسهیل شرایط حضور آنان در این جلسات نوعی اعتماد سازی و توجه به « سرمایه اجتماعی » است و نه مزاحمت!

روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان بعد از گذشت چند روز از این اتفاق هنوز در پرتال خود اشاره‌ای به این موضوع نداشته است. فارغ از علت دقیق و کارشناسی این واقعه، تعلل در نشر این خبر نوعی نگرانی نسبت به آغاز فرونشست ها و مشکلات فاجعه‌بار برای مدارس و فضاهای آموزشی فرسوده را می رساند.

در گزارش منتشر شده توسط مرکز اطلاع رسانی اداره کل از جلسه شورای آموزش و پرورش روز گذشته نیز اشاره ای به این موضوع نشده است. آنچه استاندار اصفهان گفته است، تشکیل کمیته ای ذیل شورای شهر برای بررسی ساخت مدرسه توسط انبوه سازان و استفاده از ظرفیت خالی سایر دانشگاه های استان برای تخصیص به فضای خوابگاهی دانشگاه فرهنگیان است.

انتقاد صدای معلم از عملکرد اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در مورد عدم دعوت رسانه ها و خبرنگاران به جلسات شورای آموزش و پرورش و سرپیچی از دستور العمل وزارتی

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان نیز ضمن ارائه آمار احتمالی دانش آموزان شرکت کننده در کلاس های اوقات فراغت، به نقش الگویی معلمان اشاره کرد و خواست تا در برگزاری تمام برنامه ها، پیوست فرهنگی آن لحاظ شود.

توضیح بیشتری در مورد این جمله داده نشده که توقع ایشان از معلمان دقیقا چیست؟

در مورد جزییات اجرا شدن و یا علت اجرا نشدن مصوبات قبلی، گزارشی ارائه نشده و بیشتر به درج اسامی حاضران و تکرار مصوبات تکراری پرداخته شده است.

از مجموع ۲۰۰ رای ثبت شده تا تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱ در قسمت نظرسنجی پرتال اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان،۶۲ رای، معادل ۳۱ درصد از شرکت کنندگان، انتخاب کرده اند که اخبار آموزش و پرورش استان را از طریق وب سایت های آموزش و پرورش دنبال می کنند و بعد از آن صدا و سیما و سایر کانال و پیام رسان ها با ۴۵ رای، معادل ۲۳ درصد در مرتبه برابر مورد توجه مخاطبین بوده است.

با توجه به این آمار ایجاب می کند دقت عمل در اطلاع رسانی در همه زمینه ها اتفاق بیفتد. خانواده ها، دانش آموزان و معلمان حق دارند جزییات رویدادهای مربوط به آموزش و پرورش را علاوه بر کسب اطلاع از شبکه های اجتماعی، در سایت رسمی این اداره کل دنبال کنند. به هر جهت برای به روز رسانی، پشتیبانی و بارگذاری خبر در این پورتال هزینه های مشخصی صرف می شود.

انتقاد صدای معلم از عملکرد اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در مورد عدم دعوت رسانه ها و خبرنگاران به جلسات شورای آموزش و پرورش و سرپیچی از دستور العمل وزارتی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتقاد صدای معلم از عملکرد اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در مورد عدم دعوت رسانه ها و خبرنگاران به جلسات شورای آموزش و پرورش و سرپیچی از دستور العمل وزارتی

چهارشنبه, 22 تیر 1401 13:32 خوانده شده: 714 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
معلم 1401/04/22 - 18:38
سلام
یکی از راه های ارتباطی و کسب نظر خوانندگان در سایت ها باز بودن قسمت نظر خواهی در پایان هر مطلب درج شده در سایت است .متاسفانه سایت اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان،از این امتیاز نیز محروم هست.
پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1401/04/24 - 11:53
معلم گرامی
سلام و عرض ادب

محافظه کاری در تمام سیستم وجود دارد.
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1401/04/23 - 12:05
هر خطّه از این سرزمین دارای خصائصی برجسته اند.یکی از خصائص اصفهانیها تمدن ساز بودن و درایت آنان است.برای مواجهه با این خصائص باید چیدمان مهره صورت گیرد.در برهه ای این دو خصلت خطر آفرین و در برهه ای شکوه آفرین است.پس در هریک از این دو زمان باید مهره هایی بر وفق چیدمان کرد.
پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1401/04/24 - 12:04
جناب شیبانی
سلام و عرض ادب
علاقه مندی در مسئولان اصفهان نیست. حفظ این شهر دیگر برای مدیران به اندازه ی تثبیت و تعمیق جایگاهشان اهمیت ندارد.
وقتی برای دفاع از شهر و دیار اصفهان به پایتخت می روند، تلاششان پر کردن چپه هایشان است تا گرفتن حق مسلم شهر و اهالی شهر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور