صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«چه کسی به انسان چنین حقی را داده است ؟ »

تماشای خشونت عادی نیست !

فرهاد قنبری

عوارض و آسیب های عادی شدن تماشای خشونت در جامعه ایران

در فضای مجازی مدام کلیپ هایی دست به دست می شود که در آن ظاهرا میلیون ها جوجه چند روزه را برای تنظیم بازار مرغ زنده زنده در گور می کنند.

اینکه چه کسی به انسان چنین حقی داده است که یک روز میلیون ها حیوان را در کارخانه به دنیا بیاورد و یک روز برای تنظیم بازار و موجودی حسابش آنان را زنده به گور نماید، بماند. مسئله پخش چنین کلیپ ها و تصاویری در شبکه های اجتماعی است. کلیپ هایی با موضوع آزار و کشتار حیوانات یا توحش گروه هایی مانند داعش به وفور در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود و افراد با هر سن و سلیقه ای به راحتی به آنها دسترسی دارند.

در انسان خاصیت و نیروی عجیبی به نام  « عادی شدن » وجود دارد. انسان این توانایی را دارد که در صورت تکرار هر مسئله و اتفاق هر چند هولناکی به آن به چشم یک رویداد عادی بنگرد. زمانی برای ما ایرانیان اخبار اختلاس و دزدی مسئله ای غیر عادی بود اما امروز به امری عادی و پذیرفته تبدیل شده است. یا برای مردم سوریه بمب گذاری و برخورد خمپاره به خانه هایشان امری غیر عادی و هولناک بود اما امروز به امری عادی و روزمره بدل شده است.

عوارض و آسیب های عادی شدن تماشای خشونت در جامعه ایران

تماشای خشونت نیز این گونه است. اگر چشم هایمان را به تماشای کشتار و سلاخی حیوانات، سر بریدن و اعدام آدمها یا هر عمل خشونت بار دیگری عادت بدهیم کم کم تماشا و پذیرش خشونت (و خشونت ورزی و خشونت پذیری) به امری عادی بدل خواهد شد. همان گونه که تماشای بریدن سر حیوانات در خیابان برای ما ایرانی ها به علت تکرار زیاد عادی شده است. [اما تصور اینکه فردی مثلا در سوئیس گوسفندی را سر خیابان به زمین زده و سرش را از تن جدا کند تصوری غیر قابل باور است. آن هم نه به خاطر اینکه شهروند سوئیسی انسانی رئوف و مهربان و شهروند ایرانی انسانی قسی القلب و جانی است بلکه به خاطر این که تماشای کشتار حیوانات در ملاء عام در سوئیس غیرقانونی است اما در کشور ما به علت تکرار زیاد به امری عادی بدل شده است] در انسان خاصیت و نیروی عجیبی به نام  « عادی شدن » وجود دارد. انسان این توانایی را دارد که در صورت تکرار هر مسئله و اتفاق هر چند هولناکی به آن به چشم یک رویداد عادی بنگرد.

در جامعه ما به وفور مشاهده می شود که توده های مردم علاقه و ولع عجیبی برای تماشای نمایش عریان خشونت از خود نشان می دهند. مراسم اعدام و شلاق زدن همیشه طرفداران خاص خود را دارد و بیانگر این است که تماشای خشونت برای بخش بزرگی از جامعه به امری عادی بدل شده است.

برای کمرنگ شدن چنین نگاهی باید با پخش تصاویر و کلیپ های خشونت ورزی به ویژه خشونت در حق حیوانات مقابله کرد.

عوارض و آسیب های عادی شدن تماشای خشونت در جامعه ایران

کانال خرمگس


عوارض و آسیب های عادی شدن تماشای خشونت در جامعه ایران

یکشنبه, 19 تیر 1401 20:46 خوانده شده: 373 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
زیبا 1401/04/20 - 11:33
درکشورماعملاشادی وخوشحالی سالهاست روبه افول گذاشته است ومردم حس شادبودن ودرنتیجه باانگیزه بودن راازدست داده اند. هیچیک ازرسانه های دولتی وحکومتی علاقه ای به پخش برنامه های شادکه شامل فیلمهای شاد،کمدی وسریالهای لذتبخش ونیزموسیقی شادوبانشاط هستندراندارندهرشبکه ای راکه می بینی یانماهنگ ماتم وعزاست یاخبرهای منفی راجع به غرب واروپا.ازطرفی شبکه های اجتماعی علاوه بربه اشتراک گذاشتن مطالب خوب ومفیدمتاسفانه هرازچندگاهی هم صحنه هایی ازخشونت رابه اشتراک می گذارندکه مخاطب هم دارندالبته بایدهمه آگاه باشیم وبه فرزندانمان هم آموزش بدهیم که ازدیدن صحنه های خشن وآزاردهنده بپرهیزندودنبال شادی ونشاط باشند.
پاسخ + +2 -2 --
محمد باقر شیبانی 1401/04/21 - 12:02
متاسفانه این بشر دوپا تمامیت خواه است و خشونت نسبت به همنوعش به دلیل همین صفت است.چه اعدامها که صورت نپذیرفته و زنها بیوه و بچه ها بی سرپرست و سربار جامعه نشده اند.بشری که خود را خلیفه الله می داند برای تمام اعمالش توجیهی می آورد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/23 - 00:19
آقای شیبانی البته می دانم که می دانید که
اعدام گاهی اوقات عملی عقلانی است تا حدی که آن زن بیوه شود و فرزندانش بی سرپرست شوند، هرچند که ممکن است بی سرپرست و سربار جامعه هم نشوند و این نکته را هم بدانید که بیوه شدن استحقاق برخی از زنان است چون شریک اختیاری مردی بوده اند که مستحق اعدام بوده است و نه هر زنی مثل آسیه همسر فرعون (البته شهید شد).
و در جامعه مردان و زنان نیکویی هستند که بیوه زنان نیکو را حمایت می کنند نه اینکه همسر اعدام شده آنها را تایید کنند و نه اینکه از آن زن بیوه شده سوء استفاده کنند که خدای آزمایشگر در دو دنیا با شایستگان است تا حدی که مولی امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند:
بیش در فکر زن و فرزند خویش مباش که یا دوستان خدایند و یا دشمنان خدا؛ اگر از دوستان خدا باشند، خدا دوستان خویش را تنها نگذارد و اگر از دشمنان خدا هستند تو را غم دشمنان خدا چرا باید؟
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1401/04/24 - 21:48
خطاب به ناشناس عزیز:
نفس و جان بخشی تنها هبهء الهی است که وجود خویش را به وجود مخلوق ذی عقولش به اثبات می رساند.فقط در یک صورت گرفتن جان دیگری مجاز است که اگر آنهم بخشیده شود بهتر از قصاص است و آن قصاص قتل عمد است.یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کتِبَ عَلَیکمُ الْقِصَاصُ فِی الْقَتْلَی الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَالْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَالأُنثَی بِالأُنثَی فَمَنْ عُفِی لَهُ مِنْ أَخِیهِ شَیءٌ فَاتِّبَاعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَأَدَاء إِلَیهِ بِإِحْسَانٍ ذَلِک تَخْفِیفٌ مِّن رَّبِّکمْ وَرَحْمَةٌ فَمَنِ اعْتَدَی بَعْدَ ذَلِک فَلَهُ عَذَابٌ أَلِیمٌ. وَلَکمْ فِی الْقِصَاصِ حَیاةٌ یاْ أُولِی الأَلْبَابِ لَعَلَّکمْ تَتَّقُونَ.در این آیه حتا حکم قصاص تبدیل به خون بها شده است و تنها دلیلش بر پرهیز و تقوای بشر از توحش است.هبهء الهی را هیچ بنی بشری حق گرفتن از دیگری را ندارد.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1401/04/21 - 18:44
سرگرمی دیگری نیست

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور