صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«قبل از هر چیز باید معیار و ملاکی منطقی ، واقع بینانه و متناسب با وظایف و مسئولیت های یک نماینده را ترسیم و تبیین کرده و برای ارزیابی کارنامه فعالیت نمایندگان در منظر عمومی قرار داد»

نمایندگان انقلابی در مجلس شورای اسلامی زیر تیغ نقد ؟!

رضا قاسم پور/ خبرنگار صدای معلم

نگاهی نقادانه بر عملکرد نمایندگان مجلس و مجلس انقلابی  امروز یک نظرسنجی در فضای تلگرامی گروه‌های البرزی منتشر شده و در آن به عملکرد نمایندگان استان البرز سه گزینه (مطلوب،قابل دفاع و ضعیف) برچسب گردید.

با توجه به سه سال فعالیت نمایندگان انقلابی به نظر می رسد می توان نقدی کارشناسی و به دور از حب و بغض های سیاسی و جناحی از کارنامه فعالیت نمایندگان را پی افکند و ضمن یادآوری نقاط ضعف نمایندگان فعلی نقاط قوتشان را تشویق و ترغیب نمود.

قبل از هر چیز باید معیار و ملاکی منطقی ، واقع بینانه و متناسب با وظایف و مسئولیت های یک نماینده را ترسیم و تبیین کرده و برای ارزیابی کارنامه فعالیت نمایندگان در منظر عمومی قرار داد. نگاهی اجمالی به شاخص های ارزیابی نماینده باعث نزدیک تر شدن به واقعیت و پرهیز از افراط و تفریط های رایج در قضاوت ها خواهد شد.

به باور علمای سیاسی، سهل‌ترین کاری که نیاز به تخصص و دانش خاصی ندارد استفاده از ابزار تذکر کتبی به مسئولین ذیربط است ؛ به همین خاطر است که اکثریت نمایندگان در این شاخص اعداد و ارقام قابل ارائه دارند. اگرچه کم‌اثرترین ابزار نظارتی نمایندگان نیز همین تذکر کتبی است.

شاخص های 7 گانه اصلی ارزیابی عملکرد و کارنامه نماینده مجلس عبارت است از:

نطق:

« تعداد نطق های ارائه شده در صحن علنی و جلسات رسمی مجلس شورای اسلامی یکی از وظائف نمایندگان است. برابر قوانین موضوعه اهم نطق های قابل ارائه در مجلس:

الف ) نطق میان دستور؛ برابر ماده 109 آئین نامه داخلی مجلس در هر سال یک بار به مدت 7 دقیقه می باشد.

ب) نطق اضطراری؛ برابر ماده فوق الذکر هر 2 ماه یکبار به مدت 5 دقیقه با قید قرعه از بین داوطلبان صورت می پذیرد.

ج ) نطق مخالف یا موافق کلیات بودجه به مدت 10 دقیقه

د ) نطق موافق یا مخالف رأی اعتماد به وزراء به مدت 15 دقیقه

هـ ) نطق موافق یا مخالف استیضاح وزراء

و ) نطق موافق یا مخالف استیضاح رئیس جمهور

ز ) نطق سوال کننده از وزیر یا رئیس جمهور

نگاهی نقادانه بر عملکرد نمایندگان مجلس و مجلس انقلابی

 تذکر:
یکی از مصادیق و ابزار تقنینی و نظارتی نماینده استفاده از ظرفیت تذکر برابر اصل 88 و مواد 112، 192، 197 و 208 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی می باشد. مطابق مواد موصوف می توان گفت تذکر سه نوع است:

الف ) تذکر شفاهی در صحن علنی به مدت 2 دقیقه در هر ماه یک بار

ب) تذکر کتبی؛ مطابق فرم مخصوص و درج موضوعات منظوره در آن جهت ارائه به هیأت رئیسه و قرائت آن توسط دبیر هیأت رئیسه در جلسه علنی

ج ) تذکر آئین نامه ای و اخطار قانون اساسی در مذاکرات مجلس به مدت 3 دقیقه درخصوص دستور جلسه

اظهارنظر درخصوص دستور جلسه و مذاکرات مجلس در صحن علنی یا غیرعلنی رسمی.

ارائه طرح:

یکی از مجاری سه گانه تدوین و تصویب قانون در مجلس، ارائه طرح توسط حداقل 15 نفر از نمایندگان مجلس است. نقش نماینده در تهیه و تدوین و آماده سازی طرح و بالاخص موافقت یا مخالفت با طرح های ارائه شده در صحن علنی کاری مهم و اثربخش است.

«بین مدون طرح با ممضی طرح تفاوت وجود دارد، از جهت شکلی هرکسی که پای طرح را امضا می کند طراح محسوب می شود اما به لحاظ ماهوی و حقیقی طراحان طرح در مجلس آن کسانی اند که طرح را تدوین می نمایند.زیرا امضا زدن طرح در ذیل طرح­ها که به شکل دستگردان در مجلس عمل می­ شود کار مهمی نیست...

علاوه بر آن رویه موجود در مجلس نیز این گونه است که 4 یا 5 نفر اول امضاء زننده طرح جزء طراحان واقعی هستند بقیه افراد صرفاً امضا کننده طرح هستند.

-  سئوال از وزراء و رئیس جمهور برابر اصل 88 قانون اساسی و مواد 209 و 212 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

- استیضاح وزراء و رئیس جمهور برابر اصل 89 قانون اساسی و مواد 22 و 231 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

-  تحقیق و تفحص برابر ماده 214 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی »

سخن آخر

این متد علمی در ارزیابی شاخص های عملکردی یک نماینده می باشد با توجه به این حقایق در عین حال نباید بر پاره ای از واقعیت ها چشم تغافل و تجاهل بست. عمل به شعارهای دوره انتخاباتی، موقعیت نماینده در ارکان اصلی مجلس شامل عضویت در هیأت رییسه، کمیسیون های مهم، مردم داری و ارتباط با جامعه هدف، پای بندی به شفافیت رای و نظر نمایندگان، نحوه مواجهه با طرح صیانت از فضای مجازی و پرداختن به مسائل عینی و اصلی مردم به جای فوکوس روی حواشی کاذب و غیرضرور، نظارت بر عملکرد سایر ارکان و قوای مسقر در حوزه نمایندگی و عدم دخالت در عزل و نصب ها، روحیه هم گرایی در مجمع نمایندگان استان، تعامل سازنده با مثلث مدیریت عالی،امام جمعه و مردم حوزه استحفاظی، ارائه گزارش کار منظم فصلی به مخاطبین و رسانه های گروهی و...از  عناصر نانوشته و قطعات پازل در ارزیابی کارنامه نمایندگان به ویژه در شهرستان ها هستند.

ما ضمن خداقوت به نمایندگان محترم البرز و به دور از هرگونه پیش داوری و قضاوت های سطحی و پوپولیستی، منتظر ارائه اطلاعات مستند از دفاتر نمایندگان البرز در خصوص موارد خواسته شده برای قضاوت عامه در کارنامه عملکردی نمایندگان استان البرز می مانیم.

نگاهی نقادانه بر عملکرد نمایندگان مجلس و مجلس انقلابی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نگاهی نقادانه بر عملکرد نمایندگان مجلس و مجلس انقلابی

یکشنبه, 19 تیر 1401 13:26 خوانده شده: 355 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
معلم 1401/04/21 - 09:38
نمایندگانی که باحداقل رای به مجلس رفتندنه سوادی دارندونه مدیریتی بلدن و نه راهکاری.خدایااین چه عذابی بودکه نصیب مردم ایران کردی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/23 - 00:49
جامعه ای که از بین ده نفر ، یک نفر .....
طبق حدیث درسراشیبی سقوط است.

غصب مشاغل، سراشیبی سقوط است و لو معلمی و لو قانونی!
پاسخ + +1 0 --
محمد باقر شیبانی 1401/04/21 - 14:05
اگر صدها هزار تُن ،نقد نوشته و گفته شود و تمام جامعه سراسر نقد و اعتراض شود که گوششان بدهکار نیست که نیست.هیچ خوابیده ای از بیداری خبر ندارد و هیچ بی دردی از دردمندی دیگری خبر ندارد.هر کسی هم که تلاش می کند تا به مقام والای حکومتی دست یابد فقط و فقط برای خودش و خانواده اش است که چند صباحی خودش را از دیگران سرتر کند و در رفاهتر باشد.مسئولیت و تعهد و امثال این کلمات رنگ باخته است. برای خود زندگی مدرن ساختن، امروزه با شگرد مخ زنی عوام و تودهء ملتها با هر ابزاری حتا ملی یا دینی، یک رویه همه گیر جهانی شده است و در کشورهای جهان سوم نمودش بیشتر است.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/04/21 - 18:46
نقدبی فایده هست چه کسی رأی می دهد تا اینها وارد مجلس شوند رأی دهنده باید عاقل باشد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور