صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«ضرب الاجل یک هفته ای برای اجرای برخی قوانین در خصوص سایر دستگاهها و عدم تعجیل برای رتبه بندی معلمان نشان از وقت کشی و تعویق اجرای رتبه بندی دارد ! »

ادامه بی قانونی بر علیه معلمان ؟

رامین کریمی نیا / مسئول کارگروه پیگیری رتبه بندی سازمان معلمان ایران

گروه تشکل ها/

ادامه بی قانونی بر علیه معلمان و عدم اجرای قانون رتبه بندی معلمان

« علاوه‌بر معطل ماندن اجرای برخی بندهای سند تحول به مدت ۱۱ سال و همچنین عدم اجرای مواردی از قانون مدیریت خدمات کشوری؛ و همچنین تلفیق رتبه بندی و فوق العاده ویژه (که هر کدام قانونی جداگانه دارند) همچنین عدم اجرای فوق العاده ویژه به میزان ۵۰ درصد؛ و به خصوص عدم اجرای تبصره سه ماده ۲۹ قانون ۵ ساله توسعه ششم ؛ عدم اجرای رفاهیات‌ و.... مواردی که در ذیل می‌آید نیز نشان از ادامه بی قانونی و عدم اجرای مصوبات به ضرر معلمان دارد:

1-  قانون رتبه بندی مصوب مجلس و شورای نگهبان در مورخه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ توسط رئیس مجلس برای اجرا به دولت ابلاغ شد؛ در ماده ۴ این قانون صراحتا اعلام شده که دولت حداکثر سه ماه ( یک ماه برای تدوین آیین نامه اجرایی توسط وزارت آموزش و پرورش در همین سه ماه مستتر است ) برای اجرای کامل آن یعنی زدن احکام و پرداخت مبالغ از تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ فرصت دارد و این فرصت در مورخه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ به اتمام می رسد ! در حالی که در فاصله چند روز مانده به اتمام زمان قانونی هیچ خبری از آماده شدن آیین نامه و تصویب آن در هیات دولت ؛ تشکیل هیئت های ممیزی و همچنین اعلام بارگذاری مدارک همکاران دیده نمی شود و بسیار بعید است تا چند روز آینده این امر صورت پذیرد!

2- بی قانونی بعدی عدم حضور نماینده ناظر کمیسیون آموزش مجلس در ادامه بررسی آیین نامه اجرایی رتبه‌بندی است که به گفته آقای وحیدی ( یکی از این دو نماینده) این امر در تغییرات اخیر آیین نامه انجام نگردیده است.

3-  از سوی دیگر درخواست اخیر سازمان امور اداری و استخدامی مبنی بر اخذ آزمون از معلمان در ارزشیابی رتبه بندی نیز یک بی قانونی دیگر درباره معلمان است زیرا در متن قانون اخذ آزمون حذف شده ؛ از سوی دیگر چگونه است که نمایندگان سازمان امور اداری و استخدامی که در نوشتن آیین نامه حضور داشتند اما اکنون یادشان آمده که ارزشیابی باید با آزمون صورت گیرد؟!

ادامه بی قانونی بر علیه معلمان و عدم اجرای قانون رتبه بندی معلمان

علاوه بر آن اکثر موارد و بندهای شایستگی های عمومی؛ تخصصی و حرفه‌ای و همچنین تجربه قابل آزمون نیستند برای مثال چگونه می شود؛ اعتقادات ، رعایت شئونات اسلامی و اخلاقی همچنین نمره های ارزشیابی سالانه ، کسب مقام ، تقدیرنامه ها ، انجام پژوهش ها خلاقیت های خاص ، تولید محتوای آموزشی ، گذراندن دوره های ضمن خدمت ( که خود با آزمون به دست آمده ) سوابق تجربی و ... را با آزمون ارزیابی نمود؟

4- درخواست غیرقانونی دیگر این سازمان اجرای رتبه بندی برای معلمان پس از دوسال تجربه معلمی است !

در حالی که در متن قانون و در ماده ۴ آمده : برای  « کلیه معلمان » و نه معلمانی که دو سال سابقه دارند باید در ۵ رتبه برگزار گردد. لذا درخواست این سازمان برای عدم اجرای رتبه بندی برای معلمان جوان از بدو‌ استخدام کاملا غیر قانونی است!

ادامه بی قانونی بر علیه معلمان و عدم اجرای قانون رتبه بندی معلمان

به نظر کارشناسان تمام موارد فوق در کنار ضرب الاجل یک هفته ای برای اجرای برخی قوانین در خصوص سایر دستگاهها و عدم تعجیل برای رتبه بندی معلمان نشان از وقت کشی و تعویق اجرای رتبه بندی دارد ! کاری که در فضای ملتهب کنونی موجب ادامه اعتراضات معلمان خواهد شد زیرا علاوه برکاهش منزلت و مایوس کردن آنها این تاخیر موجب کاهش ارزش مبلغ ناچیز ناشی از اجرای رتبه بندی می گردد.

با توجه به موارد فوق به نظر می رسد عده ای با وجود دستور و  « تذکر اخیر رهبری و رئیس جمهور » در دیدار اردیبهشت ۱۴۰۱ با معلمان در خصوص حل مشکلات معیشتی این قشر مهم و‌موثر ؛ به دنبال ایجاد نارضایتی با تعویق اجرای این قانون مهم هستند .

امری که به هیچ‌ وجه به صلاح کشور نیست !

سایت و کانال سازمان معلمان ایران


ادامه بی قانونی بر علیه معلمان و عدم اجرای قانون رتبه بندی معلمان

یکشنبه, 15 خرداد 1401 12:39 خوانده شده: 403 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1401/03/16 - 05:48
اکثر معلمان ناامید بی انگیزه و مستاصل شده اند و امیدی به اصولگراهای حاکم در دولت و مجلس و...در توجه جدی به حل مشکلات معیشتی منزلتی خود ندارند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/17 - 23:47
اصولگراها تا وقتی قدرت نداشتند سنگ معیشت مردم و اصناف رو به سینه میزدند و حالا تهدید و ارعاب به ممنوع بودن اعتراض صنفی و...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/03/18 - 07:10
بین روزنامه ها بیشتر شرق و اعتماد به مشکلات رتبه بندی اشاره کرده اند که رسانه اصلاح طلبند
پاسخ + +3 0 --
معلم 1401/03/16 - 16:57
قانون 44سال پیش به تاریخ پیوست
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/03/16 - 17:38
قانون متاسفانه گاهی تفسیر جناحی حزبی شده و برخی خودی و دیگران نخودی می شوند!!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1401/03/16 - 19:40
این رتبه بندی نیست ترمیم حقوق هست پس ترمیم حقوق نیاز به آیین نامه ندارد مهمترین درخواست باید همترازی باسایر کارکنان دولت از جمله شرکت نفت باشد وحاضر باشیم باپذیرش شرایط آن ها حقوق دریافت کنیم اتحادبین فرهنگیان نیست وحاضر نیستند کمی به خودشان خرکت بدهند یا از برخی موارد بگذرند تا به وضعیت بهتری برسند اگر بطور سراسری از مدیریت مدارس انصراف می دادند کلی به خواسته هایشان می رسیدند تا فرهنگ خدا خواهی پخرما خواهی باهم بین فرهنگیان هست همیشه باید ناله کنند وبه هیچ دست نیابند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

بلی - 28.7%
خیر - 71.3%

مجموع آرا: 230

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

Ghalamchi

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور