صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«وقتی بودجه ای در اختیار مدارس قرار ندهید و از مدیران مدارس بخواهید که با کمک های مردمی و خیرین اداره شود ، نباید انتظار بهبود آموزش و پرورش را داشت »

آموزش و پرورش ما چه شد ؟

محسن اعلا

آموزش و پرورش پیش از انقلاب و پس از انقلاب

دوم راهنمایی بودم که انقلاب شد . دو تن از معلمان ما به نامهای انوشیروان کاظمیان و جواد جولایی مارا به تظاهرات در خیابان تحریک و ترغیب می کردند و ما همراه مردم در خیابان علیه شاه شعار می دادیم . بگذارید کمی راجع به مدارس قبل از سال ۵۷ با شما صحبت کنم. یکی از عواملی که مارا به مدرسه می کشاند ، تغذیه مدرسه بود . شامی، پنیر ، شیر سه گوش ، موز ، سیب ، عدس ، لوبیا و... در کنار آن تحصیل رایگان ، کتاب درسی مجانی ، ویزیت پزشک از دانش آموزان ، جشن های جورواجور و برنامه های متنوع ، شیربچگان و ... البته درمیان همه ی اینها کتک کاری هم بود.

اداره آموزش و پرورش آن زمان که اداره فرهنگ نامیده می شد بی آنکه ادعایی داشته باشد ، هم آموزش در آن بود و هم پرورش . البته خالی از اشتباه هم نبود . داشتم می گفتم : سال ۵۷ بود . همراه آدم بزرگ ها انقلاب کردیم و این انقلاب به پیروزی نشست .

خیلی ها درصدد تحول اساسی در آموزش و پرورش بودند. نخستین اقدام آنها تغییر نام آن بود و سپس تغییر پشت تغییر . خلاصه از آن سال ها خیلی فاصله گرفتیم . آموزش و پرورش ما چه شد ؟ چرا این وزارتخانه به این روز افتاد ؟ چه کسانی مقصرند ؟ چه عواملی باعث شد که این وزارت خانه عریض و طویل به روز سیاه بنشیند ؟ چه کسانی نمی گذارند این نهاد بزرگ به شکوفایی و شکفتگی برسد ؟ سرچشمه ی این همه عیب و نقص کجاست ؟

آموزش و پرورش پیش از انقلاب و پس از انقلاب

ما از هر زاویه ای که به وزارت آموزش و پرورش نگاه کنیم ، این اوضاع و احوال نامساعد و پریشان حالی برازنده ی آن نیست .

متاسفانه در این بین بسیاری از کوته نگران و محدودبینان ، منشاء معضلات آموزش و پرورش را از چشم معلمان و یا دانش آموزان می بینند در حالی که از جای دیگر است .

یکی از عوامل مهمی که وزارت آموزش و پرورش ایران را متلاشی کرد، عدم اختصاص بودجه کافی جهت زیرساخت های آن است .

برای ایجاد وزارتخانه قوی باید هزینه کرد . وقتی بودجه ای در اختیار مدارس قرار ندهید و از مدیران مدارس بخواهید که با کمک های مردمی و خیرین اداره شود ، نباید انتظار بهبود آموزش و پرورش را داشت .

وقتی که مدیران مدارس ناچار می شوند که جهت برپایی بزرگداشت مقام معلم و اهدایی ناقابل آنها دست طلب به سوی مردم دراز کنند ، آیا آموزش و پرورش سامان خواهد یافت ؟ این آشفتگی و بی سر و سامانی تا کی باید ادامه یابد ؟ آموزش و پرورش به کسی مانند شده که ناچار باید به ادارات بهزیستی و کمیته امداد تن در دهد . 


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آموزش و پرورش پیش از انقلاب و پس از انقلاب

دوشنبه, 19 ارديبهشت 1401 15:23 خوانده شده: 291 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
زیبا 1401/02/20 - 08:23
بدون شک آموزش وپرورش قبل ازسال1357هزاران باربهتروپیشرفته ترازآموزش وپرورش فعلی بود.دیدگاه مسئولین آموزش وپرورش آن زمان به روزبودچنانچه اگر اتفاقات سال1357روی نمی دادالان کشورمابواسطۀ داشتن آن آموزش وپرورش قوی وکارآمدیکی ازپیشرفته ترین کشورهای جهان می شد.
پاسخ + +2 0 --
aliakbar ranjbar 1401/02/20 - 12:19
زیبا اما تلخ
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/02/20 - 13:14
کرده را تدبیر نیست
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/02/20 - 13:38
مقاله بجایی بود امان از توجه و تصمیم درست و انقلابی در حل مشکلات فراوان مدارس و معیشت منزلت نامناسب معلمان

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور