صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«بی‌توجهی به اعتراضات چندین ساله معلمین و عدم اختصاص بودجه کافی به آموزش و پرورش، شاهدی بر این مدعاست و نشان می‌دهد که این نهاد در مجموعه حاکمیتی از جایگاه محکمی برخوردار نیست، به همین جهت عزم و اراده جدی برای حمایت جدی از معلمان وجود ندارد»

چرا حاکمیت تعصب خاصی نسبت به معلمانش ندارد ؟

دکتر خالد توکلی/ معلم و جامعه شناس

چرا حاکمیت و دولت تعصب خاصی نسبت به معلمانش ندارد و از آنان حمایت نمی کند

در روزهای اخیر، چند مورد از برخورد نامناسب و نادرست فرهنگیان با دانش‌آموزان، بازتاب رسانه‌ای فراوانی یافت. افرادی که برخورد نامناسب داشتند، در یک مورد، از سمت خود استعفا دادند و در مواردی دیگر، اشتباه خود را قبول و در سطح وزیر از دانش‌آموزان عذرخواهی کردند. در موارد متعدد دیده شده است که از سوی پرسنل و مأموران برخی از نهادهای دولتی، برخوردهای به مراتب نامناسب‌تر و خشونت‌آمیزتری با مردم شده است اما به‌ندرت این رفتارهای نادرست، منجر به استعفا یا عذرخواهی فرد یا مسئولی شده است. دولت در مواردی از این دست، تعصب خاصی نسبت به پرسنل خود دارد و معمولاً از آن‌ها حمایت جدی می‌کند. حال این پرسش مطرح می‌شود که چرا در مورد معلمان این‌گونه نیست؟

1- شاید حاکمیت، دیگر فرهنگیان را از خود نمی‌داند که از آنها به صورت تمام‌قد دفاع کند. بی‌توجهی به اعتراضات چندین ساله معلمین و عدم اختصاص بودجه کافی به آموزش و پرورش، شاهدی بر این مدعاست و نشان می‌دهد که این نهاد در مجموعه حاکمیتی از جایگاه محکمی برخوردار نیست، به همین جهت عزم و اراده جدی برای حمایت جدی از معلمان وجود ندارد.

چرا حاکمیت و دولت تعصب خاصی نسبت به معلمانش ندارد و از آنان حمایت نمی کند

2-  شاید، یکی دیگر از علل آن این باشد که چون دانش‌آموزان در جایگاه و نقش معترض نسبت به سیاست‌ها و برنامه‌های دولت نیستند، باید مورد حمایت قرار گیرند. ممکن است اگر دانش‌آموزان نسبت به وضعیت موجود اعتراض داشته باشند و از سوی معلمان و کادر آموزشی با آنها برخورد نامناسب مشابهی صورت می‌گرفت، با این سرعت و شدت، به عذرخواهی و استعفای آنها منجر نمی‌شد.

3-  نکته سوم آن است که « چون اعتراض می کنی باید اعتراض را هم قبول کنی». معلمان سالهاست برای احقاق حقوق خود و اصلاح و بهبود امکانات و محیط آموزش و پرورش، به شیوه‌های مختلف، تلاش کرده‌اند آرا و راهکارهای‌شان را به گوش مسئولان و جامعه برسانند. اگر چه در طول این سالها، گوش شنوایی برای شنیدن صدای اعتراضی معلمان وجود نداشته است اما حداقل این فایده را داشته است که فرهنگ‌سازی شده، فضای انتقادی و اعتماد به نفس برای مطالبه حقوق فردی و اجتماعی در جامعه شکل بگیرد که شهروندان در برابر برخورد نامناسب مأموران دولتی، ساکت ننشینند.

با توجه به اینکه معلمان، حق اعتراض را پذیرفته‌اند و آن را صرفاً در انحصار خود نمی‌دانند، اگر خطایی از آنها سر بزند، بدون تردید، برخلاف دیگران، پیامدهای آن را می‌پذیرند و با استعفا یا عذرخواهی، نشان می‌دهند که «از خطا نادم نگردیدن، خود خطای دیگریست».=

دیدگا: کانال رسمی خالد توکلی

***

چرا حاکمیت و دولت تعصب خاصی نسبت به معلمانش ندارد و از آنان حمایت نمی کند

دستگیری خارج از عرف و قانون « علی حسن بهامین » معلم و کنش گر صنفی یاسوجی موجی از خشم را در میان معلمان کشور برانگیخت و احساسات و عواطف عمومی را به شدت جریحه دار نمود .

بدون تردید ، این گونه برخوردها در شان یک انسان و برخوردار از حقوق شهروندی مصرح در قانون اساسی جمهورس اسلامی نیست .

« صدای معلم » ضمن محکوم کردن این عمل توسط کسانی که باید ضابط قانون و حافظ امنیت روانی جامعه باشند خواهان برخورد قانونی و قاطع با عاملان این واقعه تلخ می باشد .


چرا حاکمیت و دولت تعصب خاصی نسبت به معلمانش ندارد و از آنان حمایت نمی کند

پنج شنبه, 08 ارديبهشت 1401 21:44 خوانده شده: 364 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
سیروس جوادی نسب 1401/02/10 - 07:41
حاکمیت وحتی دولت اجازه ایجادیک تشکل صنفی مستقل برای فرهنگیان رانمی دهندوباهرگونه تجمع صنفی معلمان باشدت برخوردمی کنندازطرفی هیاتهای تخلفات راکه یک تشکیلات ضدمعلمان است رادرتمام استانهاودرتمام ادارات آموزش وپرورش ایجادکرده اند که باشدت تمام بامعلمین برخوردمی کنندودرکمال بی انصافی احکام شدیداعم ازانفصال واخراج رابرای آنهاصادرمی کنند.کلابه نظرمی رسدکه حاکمیت احساس می کندکه معلم دشمن اوست!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/02/13 - 07:52
متاسفانه اصولگراهای حاکم بر همه قوا اعتقاد جدی به تشکل های صنفی و انجمن ها و...ندارند و بیشتر نهادهای نظامی و روحانی براشون مهمتره تا مدارس و ...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور