صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«آیا امنیت روانی جامعه فرهنگیان مورد احترام است؟»

آیا می توان گفت آیین نامه پیشنهادی برای رتبه بندی معلمان یکی از موارد حیل قانونی است؟

غفار جلالی / معلم

نقد آیین نامه رتبه بندی معلمان

سلسله مراتب قوانین در کشور ما به صورت زیر است:

- قانون اساسی

- قوانین عادی

نظام نامه های قوه مجریه در عرف اداری ما آیین نامه نامیده می شود. بنابراین آیین نامه رتبه بندی معلمان طبق این طبقه بندی قانون محسوب می شود.

یکی از عوامل قانون گریزی ،گریز از قانون با توسل به حیل قانونی است. به عبارتی یکی از عوامل قانون شکنی در جامعه استفاده از موضوعی به نام حیل قانونی است.

وقتی افراد نمی توانند از اجرای قانون شانه خالی کنند دست به حیله می زنند و برای بی اثر کردن قانون ، راه گریزی ایجاد میک نند.این شیوه را در اصطلاح حقوق ، پدیده تقلب نسبت به قانون یا حیل قانونی می گویند، و اگر متوسل به چنین شگردی در مقابل محدودیت های ناشی از مقررات مذهبی بشوند، در عرف ما به کلاه شرعی معروف می باشد.

آیا می توان گفت آیین نامه پیشنهادی برای  رتبه بندی معلمان  یکی از موارد حیل قانونی است؟

امام خمینی که تئورئیسن بزرگی در حکومت دینی است با شفافیت بر این باور است که : دولت اسلامی باید مردم را مطمئن کند تا در همه چیزشان در آرامش باشند، دولت ابداً نمی‌تواند تاذی کند.(صحیفه ۱۶۱/۱۷)

متاسفانه اقدامات وزیر آموزش و پرورش موجی از ناامیدی و تنش و اضطراب است.

و سؤال این است :

آیا امنیت روانی جامعه فرهنگیان مورد احترام است؟

نقد آیین نامه رتبه بندی معلمان

به گفته برخی کانال های خبری، رئیس مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی وزارت‌خانه، مسئول تدوین آیین‌نامه رتبه‌بندی بوده است.

آیا دولت انقلابی قرار نیست مسئله تعارض منافع را مد نظر قرار دهد؟ تا کی باید فعالان فرهنگی داد بزنند که افراد دارای مدرسه غیر دولتی و به فرموده امام مرفهان بی درد را در پست‌های کلیدی قرار ندهید؟

شخصی که هشت سال گذشته در بنیاد سعدی شناسی بوده است، مشخص است که امتیازات سنوات معلمی را در آیین نامه بی اثر می کند.

سرهم بندی و آیین نامه مفتضح آن جز تنفر از مسئولین و بی انگیزگی بیشتر در بین فرهنگیان حاصلی نخواهد داشت.

تمامی ارگانهای دیگر از فوق العاده های خاص برخوردار شدند، بدون اینکه این همه ایراد های بنی اسرائیلی گرفته شود. متاسفانه به نظر می‌رسد آموزش و پرورش قصد جنگ با فرهنگیان را دارد و شخص وزیر خواسته یا ناخواسته قصد تحریک فرهنگیان و به خیابان کشاندن و اعتراض آنها را دارد.

نقد آیین نامه رتبه بندی معلمان

یکی از پیش شرط های قانون مطلوب ، منطبق با نیازها و خواست اکثریت جامعه بودن است و دایره شمول قانون باید وسیع باشد و همه را به نحوه یکسان موردخطاب قرار دهد.

* چند درصد از فرهنگیان در کارگروه ها و شوراها عضویت داشته یا چند درصد از آنها در کارگاه ها تدریس داشته‌اند؟

* کسب رتبه در مسابقات و جشنواره ها چند نفر را شامل می شود؟

* و اصولاً این آیتم های بی ارزش بی محتوا چه تاثیری بر روند آموزش دارند ؟

جدول شایستگی های عمومی را نگاه می کنی ... انگاری قرار است معلمان یک بار دیگر چون ابتدای خدمت گزینش شوند نا خودآگاه چنین به ذهن خطور می کند:

می خور که شیخ و حافظ و مفتی و محتسب

چون نیک بنگری همه تزویر می کنند

کلام آخر اینکه :

مردکی را چشم درد خاست پیش بیطار رفت که دوا کن .....

ندهد هوشمند روشن رای

به فرومایه کارهای خطیر

بوریاباف اگرچه بافنده است

نبرندش به کارگاه حریر


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقد آیین نامه رتبه بندی معلمان

جمعه, 26 فروردين 1401 12:57 خوانده شده: 635 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
علی ادامه 1401/01/26 - 14:01
با سلام بنده در ذیل نوشته یکی از نویسندگان محترم که از آموزش و پرورش گله کرده بودند که آیین نامه ارتقا زودتر آماده شود عرض شد شتاب زدگی در تصمیم گیری در تمام ارکان نظام آموزشی نهادینه شده است و پیش بینی کردم که مسولان آموزشی خصوصا به دلیل شتاب زدگی غیرکارشناسانه که در ستاد بسیار مرسوم است با تهیه این آیین نامه نه تنها خواسته های قانونی معلمان را به طور عملیاتی تحقق نخواهد بخشید بلکه خود مولد بسیاری از مشکلات خواهد شد . اگر خوب به موضع مسولات متولی آیین نامه توجه کرده باشید خودشان با افتخار گفتند که ما این آیین نامه را خیلی زودتر از مهلت تعیین شده آماده کردیم این یعنی وصله کردن شتاب زده مفاد آیین نامه های دیگر به هم ؛گزینش ملاک های سلیقه ای غیرکارشناسانه بدون استناد پژوهش در تولید آیین نامه سراسر منناقض و در موارد بسیاری غیرقابل سنجش و مبتنی بر ایدیولوژی فرقه ای.باز تاکید دارم تنها راه احقاق حقوق حقه معلمان ادغام دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش در یک وزارتخانه یعنی وزارت آموزش است غیر از این هر آنچه انجام گیرد آب در هاون کوبیدن است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/01/28 - 09:24
سلام عالی فرمودید
ایا فقط دانش اموز شخصیت و احترام لازم داره؟!!
در مدرسه معلم و دانش اموز هر دو نیاز به احترام و توجه دارند به خصوص حفظ منزلت و کرامت معلم
بسیارند کلیپهای بی احترامی به معلمان در فضای مجازی و...
دانش اموز باید قوانین مدرسه را رعایت کند که یکیش کوتاه بودن موها در پسران و داشتن پوشش مناسب در پسر و دختران است
معلمان کم ناراحت نیستند از کم توجهی در تصویب رتبه بندی ناقص چر اشکال و سخت گیرانه و نبود بیمه تکمیلی طلایی و نبود تخصص ها در درمان گاههای فرهنگیان و نپرداختن مطالبات و حق التدریس بهمن و اسفند ....!!!
پاسخ + +1 0 --
علی ادامه 1401/01/26 - 14:17
در ضمن چون بنده از آیین نامه های موجود باخبرم با اطمینان عرض می کنم این آیین نامه رتبه بندی معلمان ترکیب ناساز گار و گاه متناض مفاد آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ؛مفاد فرم ارزشیابی فعلی معلمان و کارکنان و گزینش ؛ نظرات کلی غیر قابل سنجش برخی ناکارشناسان نامتخصص در حوزه ستادی است که توهم دانایی دارند .در تدوین این آیین نامه نه تنها ارگروه های تخصصی و اسناد پژوهشی استفاده نشده است بلکه از خود معلمان و فرهیختگان فرهنگی که مخاطب این آیین نامه هستند نیز برای مشارکت دعوت نشده است هرچند در متن آیین نامه ذکر شده است پیش نویس غیر مصوب اما در صورت عدم تغییر کارشناسانه و علمی آن به احتمال بیش از 90 درصد به تصویب خواهد رسید چون متولیان آن بیش از این سواد و توانایی بازبینی ندارند
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/01/26 - 17:45
درود بر شما!فرمایش تان متین ودرست است.یکی از پنج وصف یا خصوصیت قانون کلیت وعمومیت داشتن آن است دو دیگر این که عادلانه باشد و...با توضیحات جناب عالی بسیاری ازآیتم های آیین نامه فوق فاقد دو وصف مزبور می باشد.خوب چه کنیم؟!قانون اساسی دست معترضان را باز گذاشته است:طبق اصول 85 و138 قانون اساسی مفاد مصوبات دولت نباید با متن وروح قوانین مخالف باشد.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/01/26 - 17:51
ادامه مطلب :وهمچنین مصوبات دولت باید ضمن ابلاغ به رییس جمهور برای اجرا باید به اطلاع رییس مجلس شورا هم برسد تا چنانچه مصوبات دولت بر خلاف قوانین بود ایشان با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیات وزیران بفرستد. همچنین مستند اصل 170 قانون اساسی دیوان عدالت اداری مرجع ابطال مصوبات دولتی مغایر با شرع وقانون است.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/01/26 - 17:53
جاهلان سرور شدستند وزبیم عاقلان سرها کشیده در گلیم هان روان کن ای امام المتقین این خیال اندیشگان را تا یقین!
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/01/27 - 10:08
به نظرتان نمی رسد ما خیلی خوش خیالیم و با اصرار و زور برخاسته از حق و حقوق و نیازهای به تعویق افتاده خود ، فقط جهت دریافت 400 تا 700 تومان ، امید واهی به اجرای این طرح شکست خورده داریم ؟! این طرح یا هرگز اجرا نخواهد شد و یا به دلیل نواقص زیادی که دارد باعث و بانی تبعیض ها و اعتراضات فوق العاده زیادی بعد اجرا خواهد شد. این طرح انحراف معیاری برای عدم تحقق همسان سازی حقوق فرهنگیان با شاغلان و بازنشستگان دیگر وزارتخانه هاست.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/01/27 - 10:10
باید باور کرد که ساز و کار مناسبی برای عملیاتی شدن این طرح وجود ندارد و در واقع تعریفی جامع و مانع برای آن انجام نشده است. وقتی یک طرح مرزبندی مشخص و معینی ندارد ، اهدافی جهت اجرا نداردو مشمولیت آن مجهول است قادر به پیاده سازی آن نیستند و نخواهند بود.
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1401/01/27 - 10:11
وزیر و معاونان هر دوره سردرگم در ابتدا و میان و انتهای این طرحِ حلیم نینداخته ، هاج و واج به
وعده های غیرعملی فردا و فرداهای بسیار دیگر خود بسنده می کنند تا مدت عمر مسئولیت شان به پایان رسد و یقه خود را از منگنه آن خلاص دهند.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1401/01/29 - 05:45
فراحیل است الان بالاترین مدرکی که به معلم در دانشگاه فرهنگیان اعطا می شود لیسانس است ولی در آیین نامه توقع دارند معلم فوق لیسانس و دکتری داشته باشد یکی نیست به اینها بگوید آیا شرایط ادامه تحصیل را فراهم کرده اید که چنین توقعی داریدتا معلم باذکاوت نباشد اوضاع همین وبدترخواهدشد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/01/30 - 16:17
بهترین شیوه ،افزایش حقوق براساس رتبه های 1تا5موجوددراحکام فعلی است رتبه بندی زمانی اعمال شود که اولا زیرساخت های لازم فراهم شود ثانیا افزایش حقوق بسیاربالا باشد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور