صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

" دلیل این همه نالیدن ما و بدتر از آن بی درمانی دردهای ما سکوت و بی اعتنائی و بی تفاوتی ماست "

بی تفاوتی اجتماعی و دور باطل نالیدن ؟!

مینو امامی/ همکار صدای معلم

بی تفاوتی اجتماعی و فرهنگ مطالبه گری در جامعه ایرانی  بی تفاوتی و بی اعتنایی نسبت به هر عمل یا کُنشی که در شرایط عادی باعث برانگیختن و ابراز عکس العملی در فرد یا جمع می گردد و واکنش متناسبی از او رخ می دهد ، نشانه عدم بُرندگی یا حاکمیت قانون است.
رواج بی تفاوتی در جامعه ، می تواند عامل ایجاد و تداوم رفتار غیر پاسخگوی مسئولین به رخدادهای تلخ و ناگوار و فاسد در جامعه باشد و یا بی تفاوتی می تواند زائیده چنین رفتار غیرپاسخگوی مسئولین گردد. یعنی تثبیت بی تفاوتی در یک جامعه هم می تواند علت و هم معلول باشد. پس بی تفاوتی مردم منجر به بی تفاوتی مسئولین می گردد و یا برعکس.

در هر دو حال ، در آن جامعه شرایط طبیعی و خوشایندی جریان ندارد و کارها بر زمین باقی می ماند . بر میزان و تنوع دردها و رنج های التیام نیافته هر دائم افزوده می شود . اینجاست که نارضایتی به وجود می آید اما روندی که افراد در آن فقط لعن و نفرین می کنند و می نالند ، یعنی کار مفید و مؤثری از هیچ یک از افراد برنمی آید. اگر حرکتی کم سو و بی اثری هم از سوی برخی افراد سر بزند به دلیل همان عدم وفاق و حاکمیت بی تفاوتی و بی قانونی ، آن حرکت خاموش و ابتر می ماند و نتیجه و اثری بر افراد یا جامعه نمی گذارد.
در این بین عده ای فرصت طلب به دلیل رواج دو اصل لازم و ملزوم یکدیگر یعنی بی اثری قانون و بی تفاوتی جامعه نسبت بدان ، از آب گِل آلود ماهی می گیرند و آنان که تا دیروز چراغ خاموش جامعه بوده اند حال با مفاسد اقتصادی یا اجتماعی و فرهنگی و سیاسی خود مثل ستاره می درخشند تا حدی که عده ای تحت تأثیر این وضعیت قرار می گیرند و تصمیم به کُپی برداری از طریق آنان می گیرند ، اما چون این توانایی مخصوص افراد خاص است و همگان از چنین تبحّری برخوردار نیستند لذا هم خلاف و خطاهای آنها کوچک می ماند و هم به دلیل ماهی کوچک این اقیانوس پر مواج بودن ، دستگیر و مجازات می شوند یعنی همان مجازات یقه آبی ها یا یقه چرکین ها برای عبرت دیگران !
بی تفاوتی اجتماعی و فرهنگ مطالبه گری در جامعه ایرانی
بی تفاوتی اجتماعی یعنی بی قیدی افراد نسبت به قوانین و هنجارها و اتفاقات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی .
بی تفاوتی اجتماعی یعنی برای ما مهم نیست سر دیگران چه بلایی می آید.
بی تفاوتی اجتماعی یعنی مسئولیت پذیری و روابط عاطفی برای افراد در برابر دیگران وجود ندارد.

برگزاری جشن عاطفه ها ، جشن نیکوکاری یا جشن گلریزان بدان جهت برگزار می شود که بی تفاوتی اجتماعی در جامعه حاکم است هم در بین مردم و هم در بین مسئولان. برگزاری چنین جشن هایی برای راضی ساختن وجدان فردی و جمعی است ، اما طبیعی است که نه شرط لازم و نه شرط کافی برای زُودُودَن لطمات بی تفاوتی اجتماعی است. بی تفاوتی فردی در جامعه به بی تفاوتی اجتماعی و مسئولین منجر می گردد.

بی تفاوتی فردی با عمومیت یافتن در بین مردم تبدیل به بی تفاوتی اجتماعی می شود که طی آن همدلی و مسئولیت پذیری در جامعه و در بین مردم رنگ می بازد. در شرایط بی تفاوتی اجتماعی ، از تغییر و تحول و اصلاح امور خبری نیست گویی کل جامعه مواد مخدر مصرف کرده اند و در رخوت و سستی بسر می برند.

ما تا زمانی که منتظر حرکت و تفکر غیر خود بنشینیم و نگران موقعیت تق و لق خود باشیم ، قطاع این مدار بی تفاوتی روز به روز بزرگ تر و بزرگ تر و من و شما روز به روز نالان تر و نالان تر خواهیم گشت !!! یک جریان مسالمت آمیز بی روح و ارادۀ زندگی که در آن آب از آب تکان نمی خورد.


به قول ایرج میرزا :
رفته گویی همه ذرات به خواب نخورد هیچ تکان آب از آب

بی تفاوتی اجتماعی و فرهنگ مطالبه گری در جامعه ایرانی

آری همکاران بزرگوار ،
دلیل این همه نالیدن ما و بدتر از آن بی درمانی دردهای ما سکوت و بی اعتنائی و بی تفاوتی ماست. قانون نیز در برابر این سکوت می خوابد و قوانین نیز در برابر این بی اعتنائی زنگ می زنند و قانون نویس و قانون مدار نیز چاقوی عدالتش کُندتر و کُندتر می گردد و خطاکاران روز به روز فربه تر و جا خوش تر می شوند مثل خوش نشینان یک روستا. لابد می دانید که خوش نشین روستایی ، به کسانی گفته می شود که هیچ نوع زحمت و رنجی بر روی زمین و باغ و باغداری و دامداری نمی برند اما با دلالی و سلف خری و مفت خوری روز به روز چاق و چله تر می شوند.
بی تفاوتی نسبت به محیط پیرامون و پدیده های آن اکتسابی بوده و به فرزندانمان نیز منتقل می گردد و چرخۀ بی تفاوتی از نسلی به نسل دیگر تداوم می یابد و جزوی از خمیرمایه وجودی افراد می گردد.

فراموش نکنیم که امروز بی تفاوتی من و شما به حق و حقوق قانونی ، نامناسب بودن اوضاع معیشتی و رفاهی ، نامساعد بودن شرایط و امکانات آموزشی ، انباشت زباله ها در محل زندگی ، خاموشی چراغ معابر عمومی ، سرویس نامرتب و غیربهداشتی وسایل نقلیه عمومی ، تجاوزات انجام گرفته توسط بیماران روانی در مدارس و........ به فرزندانمان نیز منتقل می گردد و عدم گفت و گو و عدم پیگیری مشکل یا مورد به تداوم جرم و خطای خطاکاران منجر می شود و هیچ مسئولی در چنین شرایط بی توجهی و بی اعتنایی ما پیگیر یا مصمم برای حل و فصل مسأله نخواهد بود. در شهر خاموشان حکومت کردن امری سهل و زندگی کردن بسیار مشمئزکننده است.
دور باطل بی اعتنایی و بی تفاوتی من و شما منجر به رواج بی قانونی و عدم پاسخگویی مسئولان ، همچنان می چرخد و در انتظار رشد و تلنگری بر تفکر و تعقل ما برای بکارگیری اراده و اختیارمان جهت اِبراز وجود نومید می ماند. آگاهی من و شما یعنی پایان سیطره آنان و چوخ بختیار گشتن ما یعنی تدوام حیات آنان . انتخاب با خود ماست.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 13 خرداد 1397 09:42 خوانده شده: 2512 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
مدرس آزاد 1397/03/13 - 20:48
می دانم که در برابر متن مفید و عموماً خوب شما هر چه بگویم ان قلت می کنید ولی ...
بنویسید یک دلیل مهم یا اهم دلایل و نه دلیل ...
قانون باطل حاکمیت پایدار ندارد، ان الباطل کان زهوقا ....
آری، تثبیت بی تفاوتی در یک جامعه هم می تواند علت و هم معلول باشد؛ مثل انحصار طلبی و عدم بی تفاوتی در برابر شایستگانی که حق مصاحبه دکتری در دانشگاه شهید رجایی را ندارند!! هر چند که با داشتن چند فوق لیسانس نمره علمی بهتری آورده اند!! چون در زیر مجموعه آ و پ نیستند و به غیر نیز می توان بی تفاوت بود!!
و ... و ابتر و دولت حبتر و ... و ... و نکته جشن عاطفه ها زیباست و ... و اهم و اکثر مواد مخدر در ماهیت توهّمی ماده، تبصره، قانون مخدر است و ... و قانون می خوابد و بدتر از آن می خواباند و ... و آگاهی حتی با وجود طبیبانه گاهی من و شما بر نمی تابد سیطره زالو صفت را.... در این اسارتگاه و فتنه ناشنوا چه شیرین است رها شدن و قدری به قدر نزدیکتر شدن!
پاسخ + +11 0 --
امامی 1397/03/13 - 21:59
سلام جناب مدرس آزاد ،

کاش قدری ملایم تر می نوشتید تا با افزایش

نقطه چین به جای کلمات شما ، بنده یا خوانندگان

محترم ، منظور نظر شما را بهتر می فهمیدیم .

آگاهی من و شما اگر به دیگران خصوصا

دانش آموزان منتقل شود می تواند سرمنشا

بصیرت و دانایی شود. سپاس
پاسخ + +8 0 --
حقی 1397/03/13 - 22:18
در تائید مطالب ارزنده سرکار خانم امامی ، خداوند متعال هم درکتابش می فرماید:
لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ۖ (حدید)
ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب (آسمانی) و میزان (شناسایی حقّ از باطل و قوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند؛

نکته اول: مراد از نزول دین الهی برپایی عدالت است.

نکته د وم: عدالت وقتی بدست می آید که اکثریت افراد یک جامعه بی تفاوت نباشند وبرای برپایی عدالت قیام کنند وبه طور مستمر پای آن بایستند والا ظلم وبیداد وستمگری حاکم می شود ومستبدان وزورگویان بر آن جامعه مسلط خواهند شد.
حضرت علی(ع) می فرماید: امر به معروف کنید ونهی از منکر(بی تفاوت نباشید) والا بدترین شما حاکم بر شما خواهند شد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/03/13 - 22:44
سلام همکار محترم ،

به امید احساس مسولیت و هوشیاری هر فرد

در هر سن و جنس و شغل و موقعیت در جامعه.

خیلی از راه حل های امور دست خود مردم است

و مسیر نیل به هدف هم بسیار پیچیده نیست ، اما

من و شما باید پشت گرم یکدیگر باشیم تا ناهمواریها

هموار گردد. رسالت معلمان در این مسیر مهم تر

هست ، چون اثرگذاری آنان عمیق تر و حساس تر

است. سپاس
پاسخ + +1 0 --
بازشسته 1397/03/13 - 23:58
فکر کنم ایران ما .... لازم دارد ودر برخورد با متخلفان (چه حکومتی یا مردمی ) هیچ کوتاهی نکند ،متأسفانه ملت را از سؤ استفاده کنندگان و دزدان وچپاولگران بیت المال با خبر می کنند ولی در مجازات آنها هیچ خبری نمی دهند لذا مردم از امید به قوه قضائیه وحتی حکومت هم بدبین می شوند و حتی چپاولگران بین المال هم هر روز جری تر وآسوده خاطر ودر اثر همین ضعف اجرای قانون هرکس با میل خود قانون گریزی را افتخار بداند
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/03/14 - 08:28
سلام همکار محترم ،

مشکلی که شما ذکر کردید در جامعه ما وجود دارد

که نتیجه بی تفاوتی حاکم است. امید که برای بقا و

اعتلای ایران همگی به خود آییم. سپاس.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور