صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش های صریح مدیر صدای معلم :

هم تراز کردن حقوق دریافتی معلمان با سایر کارکنان دولت حداقل عدالت است ؛ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور را تایید کردیم !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ؛ ( این جا )  دوشنبه 9 خرداد نشست رسانه ای « محمود امانی طهرانی » دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با خبرنگاران برگزار گردید .

در ابتدای نشست ، جواد نوبختی عضو منتخب معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش گفت : «به جز ما سه نفر دیگر هم در صندوق ذخیره فرهنگیان منتخب معلمان هستند .

در این مدت 5 وزیر عوض شده است .

در این 22 ماه تمام برنامه های وزیران و سرپرست های آموزش و پرورش ، « شخصی سازی » بوده است .

تا امروز آقای نوری هنوز برای آموزش و پرورش یک « برنامه راهبردی » ارائه نکرده است .

مورد دوم در مورد تجمعات و اعتراضاتی که در « کف خیابان » داشت رخ می داد ما در صحن شورای عالی آموزش و پرورش به آقای وزیر تذکر دادیم .

گفتیم وضعیت از این که هست بدتر می شود .

آیین نامه ی رتبه بندی بدون آن که شورای عالی آموزش و پرورش در آن نقشی داشته باشد ؛ آقای نجار ( سرپرست مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش ) این آیین نامه را به صورت کپی پیست تحویل ما داد .

در این آیین نامه ما اصلا دخیل نبودیم ! این آیین نامه تا الان 28  بار ویرایش داشته است .

ما  سه نفر جلسه گذاشتیم و گفتیم که این آیین نامه کپی دانشگاه است . تا الان زیر بار نرفته اند و در هیات دولت معطل مانده است .

نوبختی در ابتدای سخنان خود و در برابر پرسش خبرنگار خبرگزاری فارس که از عملکرد این سه نفر پرسش و انتقاد کرد به نشست خود و همکارانش با این خبرگزاری اشاره کرد و فارس را به « خودسانسوری »  متهم کرد .

مدیر صدای معلم هم گفت اگر چنین بوده است چرا اعتراض نکردید و الان این مسائل مطرح می شود ؟

پورسلیمان در این نشست عنوان کرد که برخی از دوایر ستادی مانند مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش از ترس شان تاکنون با خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش نشست رسانه ای برگزار نکرده اند .

بخش سوم گزارش که پاسخ به پرسش های رسانه ی صدای معلم است را مطالعه می کنید .

 

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حقوق معلمان و عدالت در پرداخت و تایید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور

صدای معلم :

جناب آقای امانی

ضمن تشکر از شما و روابط عمومی محترم به جهت برگزاری این نشست .

ابتدا ، یک مقدمه یا تذکر :

در نشست های رسانه ای که تاکنون جناب عالی برگزار کرده اید ؛ بیشتر به بحث های نظری و بعضا کلی گویی پرداخته شده است در حالی که دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان بالاترین رئیس بالاترین مرجع سیاست گذار و ناظر باید در مورد چالش های آموزش و پرورش ضمن تعریف و تبیین آن ها باید راهکار ارائه کند .

به نظرم ؛ این نشست ها جای بحث های نظری در برابر رسانه ها نیست .

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حقوق معلمان و عدالت در پرداخت و تایید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور

جناب امانی

1- یکی از مشکلات مهم و چالش های راهبردی ما در حال حاضر ، وضعیت ساختار آموزش و پرورش است .

مفهوم و مصادیق « سواد » در جهان تغییر کرده است اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که تغییر و یا تحول خاص و علم محوری در ماموریت ها و کارکردهای سازمان نهضت سوادآموزی رخ نداده است .

سازمان نهضت سواد آموزی مدعی است در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال که اولویت اصلی سازمان محسوب می شود، درصد باسوادی به بیش از 7 / 94 درصد رسیده است .

این دو عامل یعنی فقدان به روز رسانی و تطبیق و نیز آمار نزدیک به صد درصد ایجاب می کند تا بر اساس اصل چابک سازی ساختار و کاهش هزینه ها ، تدبیری اساسی برای سازمان نهضت سوادآموزی صورت گیرد .

از سوی دیگر  منطق و عقلانیت ایجاب می کند به جای آن که به سازمانی ماموریت داده شود تا بازمانده های از تحصیل را دوباره پوشش دهد ؛ بهتر است از همان ابتدا با برنامه ریزی و تخصیص بودجه های لازم و مکفی مبادی تولید چنین ناهنجاری هایی مسدود شده و از « موازی کاری » پرهیز گردد .

نظر شما در مورد انحلال سازمان نهضت سوادآموزی چیست ؟

2- یکی از چالش های مهم در زمینه ارتقای کیفیت آموزشی و بحث اجرای سند تحول بنیادین « نارضایتی فراگیر معلمان » است .

شورای عالی آموزش و پرورش چه طرحی برای تعدیل این چالش دارد ؟

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حقوق معلمان و عدالت در پرداخت و تایید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور

3- افت چشم گیر یادگیری و مهارت های اساسی و ترک تحصیل دانش ‏آموزان از مهم ترین پیامدهای تعطیلی آموزش حضوری مدارس برای نظام آموزشی و کشور بود. پیامدهایی که به سادگی قابل جبران نخواهند بود و بسیاری از آنها در فقدان پاسخ دهی مناسب، تبدیل به افتی پایدار خواهند شد.

آیا شورای عالی آموزش و پرورش فکری برای این بحران کرده است ؟

4-در حال حاضر ، شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سامان دهی کنکور تصمیم می گیرد .

شورای عالی آموزش و پرورش کجاست ؟

 

امانی ، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش :

در واقع مسئله معلمین که مورد تاکید مقام معظم رهبری و هم ریاست محترم جمهور هست ، مسئله همه جانبه ای است. بخش معیشتی از یک جهاتی بسیار مهم و مطرح است .

به نظرم ؛  اولین قدم در باب معیشت معلمان انجام کارهایی از جنس هم تراز کردن حقوق دریافتی معلمان با سایر کارکنان دولت است که این حداقل عدالت است صورت بگیرد .

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حقوق معلمان و عدالت در پرداخت و تایید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور

در قدم دوم کارهای تکمیلی مانند رتبه بندی که اتصال نظام جبران خدمات به نظام کیفیت آموزش و پرورش است. ابعاد دیگری هم در این زمینه مطرح هستند . مرتبط ساختن عرصه کاری معلمین ، عرصه تخصصی شان با  حیطه ی اشتغالشان یکی از شاخص های مهمی است که در مصوبات شورای عالی آمده است و این یکی از موضوعاتی است که باید مهم تلقی شده  و جدی گرفته شود و یکی از چیزهایی است که رضایت مندی خود معلمین را در پی خواهد داشت. مسئله شان و منزلت معلمین در کشور مهم است. همه افراد راجع به این در مقام صحبت و سخنرانی اهتمام دارند اما در عمل باید به گونه ای رفتار کنیم همان طور که می گوییم مدرسه را باید در صدر بنشانیم معلمین هم باید در کشور به صورت عملی مورد تکریم قرار بگیرند. همه ما راجع به این مسئله یک مسئولیت مشترک داریم.

هم خود معلمین هم مدیران مدارس هم پدران و مادران هم جامعه مطبوعاتی و فضای رسانه ای کشور مسئولیت داریم این فضا را ارتقا بدهیم و هم پیشگیری کنیم در جاهایی که این شان و منزلت ممکن است لطمه بخورد.

راجع به مسئله افت یادگیری : شورای عالی آموزش و پرورش در سه مرحله به صورت جدی وارد عمل شده است . اولین مرحله این است به محض این که این بلیه بیماری فراگیر اتفاق افتاد شورای عالی آموزش و پرورش با مصوبه 977 درباره این موضوع تعیین سیاست کرد. در مصوبه 977 فرمولی که برای مواجهه با این رویه ذکر شد در واقع آموزش ترکیبی بود. مرحله دوم که شورای عالی آموزش و پرورش ورود پیدا کرد این بود که برای پس از کرونا سیاست های روشنی را اعلام کرد و روی آن کارهای ترویجی انجام داد و شعاری را مطرح کرد که بازگشت به مدرسه آری بازگشت به گذشته نه. و این شعارها حاوی یک پیام فوق العاده مهمی است. ما باید از فرصت پیش آمده در دوران کرونا استفاده کنیم. وجوه مثبتش را حفظ کنیم.

 در مرحله سوم از شورای آموزش عالی من به عنوان دبیر کل نامه ای را به وزیر محترم نوشتم و از ایشان خواهش کردم که امتحانات خرداد ماه بچه ها از حیث تعیین سطح بچه ها در باب رسیدن به آن شایستگی های لازم در هر یک از دروس توسط معلمین در  درجه اول مورد بررسی علمی دقیق قرار بگیرد و پس از آن برای اقدام های جبرانی ، تکمیلی ، ترمیمی در طول تابستان با محوریت شخص دانش آموزان خانواده ها ، مدرسه ها یک تجویزهای لازم به صورت انفرادی صورت بگیرد علاوه بر این مدرسه ها در برنامه ریزی درسی سال آینده شان این داده ها را به صورت جدی محل آغاز کار خود قرار بدهند. این دقیقا یک روش علمی است.

 من یک پیشنهاد جنبی هم به وزیر محترم دادم که همین نمره های معلم ساز از دید ما اعتبار دارند که « برهم نهی » شود و به عنوان داده های ملی وقتی گفتیم که افت کردیم باید یک عدد و رقم هایی وجود داشته باشد ؛ به همین نمرات معلمین  اعتماد کنیم و اینها را به عنوان داده های ملی تعیین وضعیت مان مورد توجه قرار بدهیم.

 خوشبختانه امسال در وزارت آموزش و پرورش یک اعتباری ولو مختصر برای موضوع جبران افت تحصیلی در اختیار معاونین محترم آموزشی قرار داده شده که آن بخش را خودشان اطلاع رسانی خواهند کرد.

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حقوق معلمان و عدالت در پرداخت و تایید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور

 نکته سوم نسبت بین شورای عالی آموزش و پرورش با شورای عالی انقلاب فرهنگی است . من یکی از مهمترین وظایف دبیر کل شورای عالی را تنظیم مناسبات می دانم. مناسبات با همه کسانی که با آنها فصل مشترکی داریم. در این زمینه اقدام های متعددی انجام دادیم و به نقطه های موثری در حفاری در وهله های مختلف رسیدیم. نقش شورای عالی آموزش و پرورش در مصوبات دو سال اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطلقا کم رنگ نبوده است اما قرار هم نیست که همه اینها را خیلی مفصل بیان شود .

در جریان کار در سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک می بینید که ما نقش جدی داشتیم. در مصوبه 833 ما نقش فوق العاده جدی داشتیم. در بحث کنکور ما در تمام جلسات مربوط به این کار چه در سطوح شکل گیری حرکت جدید و چه در مراحل تصویبش نقش جدی داریم. پاره ای از مسائل به دلیل این که فراتر از یک حوزه داخلی است طبیعتا ورود نهادهایی که فصل مشترک بین چند حوزه هستند وجاهت بیشتری دارد . این به این معنا نیست که یک بخش خود موافق بوده است به این معنا است که اقتضای این کار این گونه است.

 ما درباره کنکور در یک جلسه شورای عالی آموزش و پرورش به طور جدی اعضای محترم هم از مفاد رویکرد جدید به طور کامل آگاه شدند هم نقطه نظرات خود را اعلام کردند هم جهات اجرایی مربوط به مصوبه را مرور کردند .

از دید ما جریان بهبود وضعیت گزینش و پذیرش دانشجو فصل مشترکی است ما بین نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی . ما مراقبت های خود را نسبت به مقاصد آموزشی خود اهداف خود ماموریت ها به طور جدی داریم و با وسواس هم دنبال می کنیم و تلاش می کنیم جریان کار  به نحوی شکل بگیرد که از آسیب به اهداف مهم و رشد دهنده تعلیم و تربیت  جلوگیری کنیم. یکی از این مسیرها این است که سرنوشت بچه ها به وسیله تعدادی سوال تست چهارجوابی در یک زمینه بسیار فشرده و کوتاه همراه  با تجمیع کلیه استرس ها و در طول زمان توزیع شود انجام نشود و از این حیث مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند گام های موثری را بردارد. امیدواریم در مرحله اجرا هم به صورت متقن و معتبر امتحانات نهایی جریان اجرای اش پیش برود .

 

صدای معلم:

چیزی که شما می گویید آیا  مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است؟ شما گفتید جلسه گذاشتیم و بررسی کردیم.

 آیا فقط بررسی کردید یا شورای عالی آموزش و پرورش به مصوبه هم رسید؟

 

امانی:

خیر. بررسی کردیم و تمهیدات اجرایی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را تایید کردیم.

پایان گزارش/

ادامه دارد

بخش نخست

بخش دوم

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حقوق معلمان و عدالت در پرداخت و تایید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حقوق معلمان و عدالت در پرداخت و تایید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور

یکشنبه, 15 خرداد 1401 17:57 خوانده شده: 451 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1401/03/16 - 05:45
افسوس که در عمل معیشت و منزلت معلم و تشکل های صنفی برای اصولگراهای حاکم در عمل مهم نبوده اند
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/03/16 - 19:51
آموزش وپرورش قبل حین وبعد از کرونا وضعیت مناسبی نداشت تا در دانش آموز ومعلم انگیزه لازم ایجاد نشود وامکانات مناسب آماده نگردد هیچ مصوبه ای نتیجه نخواهدداد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

بلی - 28.7%
خیر - 71.3%

مجموع آرا: 230

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

Ghalamchi

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور