صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

غلامرضا کریمی در نشست مجمع فرهنگیان ایران اسلامی با محوریت گرامی داشت مرحوم « عادل عبدی » و « تقدیر از مدیران آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید » :

در طول چهل سال گذشته چنین وضعیتی نداشتیم که " رسانه ها " این قدر " عاملیت " داشته باشند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه تشکل ها /

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ نشست مجمع فرهنگیان ایران اسلامی با محوریت گرامی داشت مرحوم « عادل عبدی » و « تقدیر از مدیران آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید » پنج شنبه اول اردیبهشت در باغ تالار توسکا برگزار گردید .

در این نشست ، فرج کمیجانی دبیر کل این تشکل فرهنگی گفت : «

در دولت جدید هم که حدود 8 ماه گذشته است ؛ وزیر آموزش و پرورش حتا یک جسله با تشکل های فرهنگیان طیف اصول گرا نگذاشته است  چه برسد به ما !

در 43 سال گذشته  آموزش و پرورش در اولویت هیچ یک از دولت ها نبوده است .

مطالبات انباشته شده زیادی در حال حاضر وجود دارد . سقف مطالبات فرهنگیان در حال حاضر بسیار بالاست . اگر کاری هم انجام می شود اصلا به چشم نمی آید .

در جلساتی که درپنج شش ماه گذشته داشتیم ، به صراحت عرض می کنم :

ضعیف ترین ، ضعیف ترین تیم مدیریتی در این 43 سال گذشته در حال حاضر در وزارت آموزش و پرورش حاکم شده اند .

این آقای وزیر آموزش و پرورش که جدید تشریف آورده اند نه « تیم » دارد نه « برنامه » .

افرادی را که آورده و انتصاب کرده نه تجربه دارند و نه تخصص این کار را دارند .

طوری شده که برنامه ها در وزارتخانه قابلیت اجرایی پیدا نمی کنند .

این وزیر آموزش و پرورش آن قدر در رتبه بندی معلمان بد عمل کرد که 40 هزار میلیارد تومان از بودجه دارد مصرف می شود .

این وزیر باید آن قدر درایت داشت که آیین نامه ای بنویسد که مورد قبول قاطبه جامعه ی فرهنگیان باشد  .

این وزیر آموزش و پرورش از هیچ کس مشورت نمی گیرد . البته ما توقع نداریم که با ما مشورت کند . نه به آقای رئیسی رای دادیم و منتقد او هم هستیم ولی از صمیم قلب آرزو داشتیم که دولت آقای رئیسی موفق بود و مشکلات کشور را به نوعی حل کند اما دارند این دولت را از درون تهی می کنند . »

در این بخش ؛ سخنان « غلامرضا کریمی » را می خوانید .

 

 آیا در ایران آموزش و پرورش اولویت دارد

ما شرایط خیلی سختی را در سال گذشته پشت سر گذاشتیم که آخرین روزهای سال درگذشت مرحوم عبدی عزیز بود .

آقای دکتر عبدی از سرمایه های حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی و از فرهنگیان موثری بودند چه در ستاد و چه در صف تاثیرگذار بودند و جای ایشان همیشه در درون مجمع و در بین فرهنگیان خالی خواهد بود.

من می خواستم به پسر بزرگوارشان این نکته را اشاره کنم که شما سینه را ستبر کنید و با افتخار تمام در مجامع حضور داشته باشید .مبادا بخواهید کناره گیری کنید . موثر باشید. همیشه پدرتان به نیکی از شما یاد می کرد. به ما می گفت ما که به مسجد می رویم  بعضا پسرم در مورد مسائل نهج البلاغه صحبت می کند. من انتظار داشتم هم در مراسمی که به صورت مجازی برگزار شد و هم مراسم امروز شما صحبت کنید.  از این روحیه خارج شوید . افتخار کنید.  حتما همه اعضای خانواده به آقای عبدی افتخار خواهند کرد .

دوره بسیار سختی است . از دست دادن پدر حادثه ای است که نمی توان به راحتی با آن کنار آمد ولی تقاضای من این است که شما بیشتر در مجالس و با دوستان حضور داشته باشید .

در جمع دوستان که صحبت می کردیم خیلی اظهار نگرانی می کردند که فرزند آقای عبدی خیلی با ما ارتباط نمی گیرد . من خواهشم این است که این ارتباطات و تعاملات را با دوستان آقای عبدی ادامه بدهید.

آقای دکتر عبدی به دلیل این که انسان خیلی تاثیر گذاری بود و همواره نام و یادش و خاطراتش در مجموعه کارهایی که انجام داده در مجموعه وزارت آموزش و پرورش و مجمع فرهنگیان ایران اسلامی ماندگار خواهد بود.

 من مطمئنم که اگر آقای دکتر عبدی زنده بودند حتما تاکید داشتند که به مسائل آموزش و پرورش و به مسائل سیاسی جامعه در یک چنین جلسه ای توجه شود . در خصوص آموزش و پرورش آقای دکتر بطحایی فرمودند . من از یکی از دوستان با تجربه وزارت آموزش و پروش که سال ها معاون آموزش و پرورش بودند سوال کردم که وضعیت آموزش و پرورش را چگونه می بینید و مهم ترین اولویت آموزش و پرورش چیست ؛ پاسخ دادند که مهمترین اولویت در آموزش و پرورش این است که در بی اولویتی به سر می برد. این نکته ی خیلی مهمی است که در ردیف اولویت های جدید دولت نیست و به همین دلیل ما در طول این چند ماه گذشته شاهد بودیم که مرتبا فرهنگیان نسبت به مسائل مختلف  معترض شدند و علی رغم این که انتظار می رفت بحث رتبه بندی مرهمی باشد بر زخم های  گسترده ای که در فرهنگیان وجود دارد اما به دلیل بی تدبیری هایی که  در تدوین آیین نامه صورت گرفت هر روز شاهد اعتراضات از سوی فرهنگیان در شهرستان ها و استان های مختلف هستیم .

 در خصوص بحث سیاست خارجی مهمترین بحث احزاب و جریانات کشور به ثمر رسیدن برجام بود که متاسفانه دوران طلایی و زمانی که باید برجام به نتیجه می رسید به راحتی دارد از دست می رود و فرصت ها دارد از دست کشور می رود. اگر عدد و رقمی را که هر روز به مردم در به ثمر نرسیدن مذاکرات برجام جمع کنیم ؛ کاملا مشخص است که مردم خیلی دارند وضعیت را تحمل می کنند که روز به روز گرانی ها و تورم افزایش پیدا می کند اما زمان دارد از دست می رود.

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

 یکی از اندیشمندان غربی گفته بودند که من تعجب می کنم در مورد کشور ایران که تنها چیزی که برایش اهمیت ندارد عنصر زمان است. هر چیزی یک فرصت و زمان محدودی دارد که ما فرصت ها را به راحتی از دست می دهیم و امروز مذاکرات تقریبا به بن بست رسیده است. صحبتی که با دوستانی که درگیر مذاکرات هستند داشتیم این بود که خیلی چشم انداز امیدوار کننده ای وجود ندارد . برخی از موضوعاتی که باید در مذاکرات قهرمانانه می بود و روی آن جمع بندی می کردند و  در اتاق های محرمانه به توافق رسیدند این مذاکرات متاسفانه به فضای عمومی جامعه کشیده شده و این گونه دارد فرصت ها از دست می رود و شرایط بسیار خاص و در عین حال خطرناکی پیش روی کشور قرار می گیرد.

امیدوار هستیم در پرتو فضاهایی که امروز در جامعه به وجود آمده و ما در هیچ دوره ای در طول چهل سال گذشته چنین وضعیتی نداشتیم که « رسانه ها » این قدر « عاملیت » داشته باشند و در تصمیمات افراد و شخصیت ها این قدر تاثیر داشته باشند .

وقتی با یکی از مدیران کل وزارت امور خارجه صحبت می کردیم ایشان می گفت تصمیم حاکمیت بر این بوده که مثلا طالبان به رسمیت شناخته شود ولی به دلیل فشاری که فضای عمومی وفشاری که جامعه مدنی ، شخصیت های سیاسی و رسانه ها آورده اند حاکمیت مجبور شد که موضعش را تغییر دهد.

در یکی از موضوعات دیگر و در « طرح صیانت » رسانه ها و فضای مجازی نشان دادند که می توانند در این شرایط تاثیرگذار باشند .

 تقاضای من به عنوان یک فعال سیاسی به همه شما فعالان سیاسی جامعه این است که از این فضای به وجود آمده نهایت استفاده را بکنیم و برای توسعه کشور نگرانی و دغدغه ها نوشته  شوند و بیان شوند ؛ گفته شوند تا تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.

پس از چند سال انتظار می رفت که بر اساس مردم سالاری دینی گردش نخبگان بر اساس « نظام حزبی » باشد .

 من در یادداشتی که چند روز پیش نوشتم به این مسئله تاکید کردم که امکان ایجاد نظام مردم سالار بدون وجود نظام حزبی مشخص امکان پذیر نیست.

 ما این تجربه را طی کردیم و روز به روز تاسف خوردیم و هر روز می گوییم مجلس دوازدهم دریغ از مجلس یازدهم  ؛ مجلس قبلی دریغ از این مجلس یعنی هر بار تاسف می خوریم نسبت به گذشته.

 دلیلش هم این است که نظام انتخاباتی کشور مبتنی بر نظام حزبی نیست و روز به روز ما شاهد افول کارآفرین ها در عرصه های مختلف هستیم.

انشاء الله امیدوار هستیم در پرتو عاملیت یافتن رسانه ها ونقش آفرینی ویژه ای که افراد و جامعه مدنی در شرایط حاضر داشته باشد شاهد این باشیم که فشار لازم به حاکمان آورده شود به ویژه به مجلس که بتواند نظام انتخاباتی کشور را بر مبنای نظام حزبی قرار دهد تا مسئولیت پذیری در عرصه حکمرانی ملی بیشتر مشهود شود .

هر رئیس جمهوری که می آید اعلام می کند که من وابستگی به هیچ حزبی ندارم و بر مبنای عقیده شخصی خودش وزراء و  افراد را انتخاب می کند وکسی پاسخگوی عملکردش نیست در صورتی که اگر عملکردها مبتنی بر پاسخ گویی به احزاب باشد حتما افراد پاسخ گویی نسبت به عملکردهایشان خواهند داشت و این وضعیتی که ما اکنون در عرصه مدیریت اجرایی کشور  شاهد هستیم همه از وضعیت مجلس از وضعیت دولت اظهار تاسف می کنند.

انتظارات خیلی زیادی در پرت هماهنگ شدن قوای سه گانه وجود داشت و ما شاهد این باشیم که وضعیت بهتر شود و بحران ها کاهش پیدا کنند اما روز به روز وضعیت دارد پیچیده تر می شود و چالش ها بیشتر می شوند .

 امیدواریم که نقش احزاب سیاسی ، نقش جامعه مدنی ، نقش مطبوعات و نقش فضای مطبوعاتی و رسانه ای روز به روز گسترده تر شود و بتواند تاثیرگذاری خودش را بر روند تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها در عرصه حکمرانی کشور ایفا کند.

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

رسانه ها و آموزش و پرورش و عاملیت داشتن

چهارشنبه, 21 ارديبهشت 1401 21:26 خوانده شده: 113 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
کلیانی زنجیربان 1401/02/21 - 22:54
مجمع فرهنگیان جز چانه زنی جهت اخذ سهمیه و ل و لابی کردن جهت تحمیل اعضای دوگانه سوز خودش به مناصب مدیریتی و لیست های انتخاباتی چه گلی به سر فرهنگیان تاحالا زده؟!نکتخ ی جالبتر اینکه برخی از اعضای همین مجمع در اداره کل شهرستان ها گوی سبقت رو از کانون تربیتی ها در خوش خدمتی و ظاهرسازی و استقبال از همکاری حوزه و آموزش و پرورش و لفظ بازی تحقق سند تحول بنیادین ربوده اند!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1401/02/22 - 14:30
باستانی:
حکم ولی فقیه علیه "دانش های بی فایده"

آیت الله خامنه ای امروز در جمع مسئولان آموزش و پرورش گفت: " الان در دبیرستان‌های ما و شاید در دبستان‌های ما دانش‌هایی تدریس می‌شود که هیچ فایده‌ای به حال امروز و آینده‌ این دانش‌آموز ندارد... اینها را شناسایی کنید، حذف کنید."

دستور رهبر جمهوری اسلامی به "حذف" تدریس دانش‌های بدون فایده" در مدارس، خاطره حذف جنجالی انتگرال از کتاب‌های ریاضی دبیرستان در بهمن ۹۸ را زنده کرد: وقتی علی ذوعلم رئیس وقت سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، حذف این درسِ پایه‌ای ریاضی را در اجرای دیدگاه‌های ولی فقیه درمورد "گام دوم انقلاب" دانست. او با اشاره به "گلایه" رهبر از عملیاتی شدن کمتر از ۱۰ درصد "سند تحول بنیادین آموزش و پرورش" -که بخشی مهم از آن مربوط به تغییرات کتاب های درسی بود- گفت: "علاوه بر انتگرال مباحث دیگری هم حذف شده اند. باید اینها کنار بروند تا جا برای مهارت و سبک زندگی باز بشود."

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور