صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«مهمترین شعار دولت‌های اخیر « عدالت محوری » و بارزترین نمودِ آن در موضوع « عدالت اجتماعی » است که با هدف برخورداری همه اقشار جامعه از خدمات یکسان به عنوان یک « شهروند » گوش همه اقشار ملت را نوازش می دهد! »

نقدی بر دستورالعمل تبعیض آمیز ثبت نام دانش آموزان !

جمال بیت سیاح/ اهواز

نقدی بر دستورالعمل تبعیض آمیز ثبت نام دانش آموزان

به بهانه آغاز فصل ثبت نام دانش آموزان در مدارس و ماراتن خانواده ها برای پیدا کردن بهترین آموزشگاهی که بتواند آینده تحصیلی و شغلی فرزندانشان را رقم بزند و روزهایی که مرتبا مسئولان آموزش و پرورش از واژه  « عدالت آموزشی»  و نه در عمل ، بلکه در حد یک شعار تبلیغاتی استفاده می‌کنند، آزمون های مدارس خاص از جمله استعدادهای درخشان و نمونه دولتی بر طبل مدارس طبقاتی ضربه های محکم تری می زنند!

مهمترین شعار دولت‌های اخیر « عدالت محوری » و بارزترین نمودِ آن در موضوع « عدالت اجتماعی » است که با هدف برخورداری همه اقشار جامعه از خدمات یکسان به عنوان یک  « شهروند » گوش همه اقشار ملت را نوازش می دهد!

آنچه در موضوع عدالت از اهمیت بالایی برخوردار است بخش مربوط به « عدالت آموزشی » می باشد که در یه دوره طولانی مدت تثبیت کننده و محقق کننده عدالت اجتماعی و به وجود آوردنده شرایط یکسان در برخورداری از  « حیات طیبه » و « تربیت کننده » یک شهروند در تراز آنچه در سند تحول بنیادین ترسیم شده است خواهد بود.

یکی از مواردی که در عدم تحقق  « عدالت آموزشی » بسیار حائز اهمیت است دستورالعمل تبعیض آمیز ثبت نام دانش آموزان است که بر خلاف شعار عدالت محوری و بدون هیچ راهکاری برای توزیع عادلانه خدمات آموزشی به صورت سالانه ارسال می‌شود.

نقدی بر دستورالعمل تبعیض آمیز ثبت نام دانش آموزان

در مقررات عمومی این دستور العمل آمده است ؛

بر اساس ماده ۴۱ آیین نامه اجرایی مدارس، ادارات موظف به تعیین محدود جغرافیایی برای مناطق و مدارس بوده و دانش آموزان اجازه ثبت نام در خارج از محدوده را ندارند و این موضوع به مفهوم آن است که دانش آموز « منطقه غیر برخوردار » موظف به ثبت نام در « مدرسه غیربرخوردار » است و این خود عاملی برای محرومیت اجباری از برخورداری از آموزش با کیفیت است.

همچنین در دستورالعمل توسعه سنواتیِ که استان‌ها موظف به اجرای آن هستند به صورت صریح و شفاف آمده است که نیروی آموزشی با عملکرد بهتر می‌بایست با اولویت سازماندهی در مدارس خاص صورت پذیرد و همچنان مدارس عادی دولتی از نیروی کیفی مناسب محروم خواهند ماند.

به نظر می‌رسد با توجه به غفلت های صورت گرفته در دوره های قبل و به منظور جبران برخی کاستی ها در موضوع عدالت آموزشی بعضا می‌باید با  « تبعيض مثبت » همراه گردد ؛ لذا انتظار می‌رود ضمن بازنگری در دستورالعمل ها و شیوه نامه های صادره از سوی مدیران عالی وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به اصلاح رویه های قبلی اقدام گردد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقدی بر دستورالعمل تبعیض آمیز ثبت نام دانش آموزان

شنبه, 28 خرداد 1401 21:46 خوانده شده: 173 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

با توجه به رتبه بندی پیشین معلمان به « پایه، ارشد، خبره و عالی حرفه ای » ؛ آیا در فراخوان جدید وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی شرکت می کنید ؟

بلی - 28.7%
خیر - 71.3%

مجموع آرا: 230

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

Ghalamchi

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور