صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

اعتراض معلمان جوان به بخشنامه نقل و انتقالات

معلم جوان | قم

اعتراض معلمان جوان به بخشنامه نقل و انتقالات

بسمه تعالي

با سلام و احترام

خدمت به خلق از والاترین مظاهر عبادت است:

« مَنْ سَعَى فِي حَاجَةِ أَخِيهِ اَلْمُؤْمِنِ فَكَأَنَّمَا عَبَدَ اَللَّهَ تِسْعَةَ آلاَفِ سَنَةٍ صَائِماً نَهَارَهُ قَائِماً لَيْلَهُ» ( بحار الأنوار، ج۷۱، ص۳۱۵)

هر فرد مؤمنی که در برآوردن نیاز برادر مؤمنش تلاش کند، گویا نُه هزار سال خداوند را عبادت کرده است، درحالی‌که روزها را روزه‌دار و شب‌ها را در حال نماز بوده است.

با توجه به مفاد بخشنامه نقل و انتقالات و ابلاغ آن توسط وزارت آموزش‌ و پرورش در سال 1401 جمع کثیری از فرهنگیان دچار مشکل خواهند شد، با توجه به مفاد اصلی مشروحه عملاً هیچ‌گونه نقل و انتقالی صورت نخواهد گرفت و نقل و انتقالات اضطراری نیز حذف گردیده است. از شروط اصلی مطروح در بخشنامه هیچ معلم جوانی نمی‌تواند درخواست انتقالی دهد، زیرا شرط ثبت‌نام در سامانه نقل و انتقالات تنها منوط به داشتن 10 و 15 سال سنوات خدمتی (تجربی) برای درخواست دهندگان می‌باشد.

معلمان جوان با بالاترین مدارک تحصیلی، حداقل‌ترین دستمزد عموماً حکم‌هایی بین 4 تا 5 میلیون تومان، هزینه‌های بالای زندگی با توجه به تورم افسارگسیخته، بیشترین ساعات تدریس در دورافتاده‌ترین و محروم‌ترین مناطق کشور بدون دریافت حق مرزی و حق مناطق محروم همسان با سایر کارکنان دولت در سختی و رنجی طاقت‌فرسا گذران عمر می‌کنند.

معلمان جوان متأهل دارای مشکلات بسیاری از جمله داشتن فرزند کوچک و عمدتاً زیر 6 سال، داشتن بیماری و مشکلات جسمی، دور بودن از محل زندگی همسر (مشاغل مختلف آزاد و دولتی) و با فاصله‌های مسافتی زیاد مجبور به تردد روزانه یا هفتگی و ماهانه هستند که متحمل هزینه‌های زیادی برای ایشان می‌شود و اجاره منزل مسکونی در منطقه خدمتی هم مشکلات معلمان را با این حقوق کم دوچندان و عملاً غیرممکن می‌سازد.

مشکل دیگر برای همسران نظامیانی است که زوجه فرهنگی دارند با توجه به اینکه نیروهای مسلح دارای امریه اجباری به خدمت در هر منطقه، شهر و استانی هستند که مناطق و ستاد کل نیروهای مسلح برای آن‌ها بالاجبار در نظر می‌گیرد به خاطر شرایط آموزش‌ و پرورش عملاً خانم‌های فرهنگی که همسر نظامی دارند باید در دو شهر و استان دور از هم زندگی کنند و فرزندانشان قربانیان اصلی این مشکل خواهند شد، نظامیانی که مدافعان امنیت ایران و ایرانی هستند درصورتی‌که همسر فرهنگی داشته باشند خود و فرزندانشان قربانیان اصلی تأمین امنیت ملی می‌شوند با توجه به اینکه نمی‌توانند زیر یک سقف و در کنار هم زندگی کنند.

آقایان متأهل نیز دچار مشکلات عدیده‌ای گردیده‌اند که همسرانشان حاضر به سکونت در محل خدمتشان که عموماً شهرهایی کم برخوردار و دورافتاده هستند، نمی‌شوند و بخشنامه اخیر مسبب طلاق‌های بسیاری و تحویل دادن فرزندان طلاق به جامعه خواهد شد.

با توجه به منویات مقام معظم رهبری در جهت تحکیم بنیان خانواده این بخشنامه که توسط آقای عباس نجار تدوین گردیده است دهن‌کجی آشکار و سد راه قرار دادن مشکلاتی جهت ابلاغ نشدن منویات رهبری می‌باشد.

مورد دیگر معلمان مجرد هستند که هر یک دچار مشکلاتی نظیر کفالت والدین، سرپرستی خانوار، بیماری والدین یا بیماری شخصی هستند ایجاد نموده است و نمی‌توانند برای آینده و تشکیل خانواده اقدام نمایند.

با توجه به اصل 33 قانون اساسی: هیچ‌کس را نمی‌توان از محل اقامت خود تبعید کرد یا از اقامت در محل سکونت موردعلاقه‌اش ممنوع یا به اقامت در محلی مجبور ساخت، مگر در مواردی که قانون مقرر می‌دارد.

و بنا به اصل 10 قانون اساسی: از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه‌ریزی‌های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه‌ی حقوق و اخلاق اسلامی باشد.

انتظار می‌رود که وزارت آموزش‌ و پرورش و شخص آقای نجار به قانون اساسی تمکین نموده و شرایط سنوات خدمتی را حذف نمایند تا مشکلات عدیده‌ای که ممکن است به سبب این نارضایتی شدید برای وزارت تعلیم و تربیت دهنده‌ی نسل آینده پیش نیاید زیرا اگر شرایط به همین صورت باشد معلمان جوان مجبور به استعفا از آموزش‌ و پرورش گردیده و با توجه به کمبود شدید نیروی انسانی در بدنه این وزارت خانه عملاً کشور دچار مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.

با تشکر
جمع کثیری از معلمان جوان


« دیدگاه ها و نظرات افراد و گروه ها لزوما نظر صدای معلم نیست ؛ این رسانه آماده انتشار پاسخ مسئولان و افراد مخاطب می باشد »

« آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم »

کانال تلگرامی صدای معلم

ارسال مطلب برای صدای معلم


اعتراض معلمان جوان به بخشنامه نقل و انتقالات

خوانده شده: 330 دفعه چهارشنبه, 07 ارديبهشت 1401 17:38

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
امیر 1401/03/22 - 21:33
با سلام و احترام خدمت همکاران عزیز
بدون شک اگر قانون انتقالی سامان پیدا کند بسیاری از مشکلات فرهنگیان حل خواهد شد شاید همکار محترمی در محل خدمت خود مورد بی مهری قرار گرفته باشد و قصد کند به شهری دیگری برای ادامه کار منتقل شود تا بتواند کار خود را به نحو احسن انجام دهد یا همون طوری که عزیزان اشاره کردند مشکلات خانوادگی بعدی به وجود نیاید
از همکاران شاغل در وزارت و وزیر محترم درخواست تجدید نظر در این قانون را داریم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور