صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

«با محیط زیست مان چه کردیم ؟!»

کابوس مرگ کامل دریاچه ارومیه ... کسی به فکر هست؟

رضا قاسم پور/ خبرنگار صدای معلم

هشدار صدای معلم به خشک شدن دریاچه ارومیه

یاندیم سوسوزلوقدان
بس هارداسان قارداش!؟

نسبت احیای دریاچه رو به احتضار ارومیه به مقوله زیست محیطی کشور، همانند لایحه کذایی رتبه بندی برای جامعه معلمان ایران است.

« هر دو ابتر ، هر دو شعاری ، هر دو امنیتی »

دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین ترین دریاچه داخلی و دومین دریاچه شور جهان یکی از موهبت های خدادادی ایران است. متاسفانه در دهه های اخير بر اثر عوامل متعدد داخلی و خارجی این نعمت در حال تبدیل شدن به نغمت و بحران زیست محیطی و محیط زیستی برای کلیت منطقه می باشد.

بروز خشکسالی های پیاپی را اگر در کنار بحران مدیریت لحاظ کنیم حاصل آن خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه، رودخانه های کارون، دز، زاینده رود، قیزیل اوزن و ده‌ها تالاب ریز و درشت در چهار گوشه مملکت خواهد بود.

برخی اوقات به نظر می رسد که تعمدی در خشک شدن دریاچه ارومیه بوده و حاکمان بدشان نمی آید که با خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه ساکنان آذربایجان از دیار آباء و اجدادی خود پراکنده شده و آواره تهران کرج و مستاجر دیگر مناطق مرکزی ایران گردند.

هشدار صدای معلم به خشک شدن دریاچه ارومیه

بحران مدیریت یا مدیریت بحران ؟!

« دریاچه ارومیه بر اثر عوامل انسانی و طبیعی، در حال پسروی و خشکیدن است که نتایج آن در قالب افزایش میزان شوری آب دریاچه، پیدایش شورزاری به وسعت 150 هزار هکتار، کویری شدن و شوری خاک، خشکیدن قنات­ها، تضعیف کشاورزی و دامداری منطقه، تضعیف گردشگری، نابودی زنجیره حیات و بسیاری ویژگی­های زیستی آن، مرگ و میر پرندگان، اختلال در گذر شناورهای دریایی و چسبیده شدن جزایر 9 گانه پارک ملی که محل زادآوری گونه­ های مهم پرندگان مهاجر به­ شمار می ­رود نمود یافته، به گونه ­ای که با خشکیدن این دریاچه و آشکارشدن 8 میلیارد تن نمک موجود در زیر آن، خطر جدی به ساکنان استان­های هم­جوار وارد می ­شود و با پراکنده شدن نمک­ها، بیش از ده میلیون انسان، طبیعت، تحصیل، آموزش، بهداشت، کارخانه و صنعت آسیب خواهد دید و از میان خواهد رفت. با توجه به کاهش 6 متری آب دریاچه در13  سال گذشته، در صورت تداوم روند کنونی، دریاچه به زودی می­ خشکد. »

 

آذربایجان؛ در انتظار معجزه

« پیامدهای این فاجعه ملی، افزایش سطح خشکی ­های نمکین و شور در منطقه، وزش بادهای تند و گرم، به ویژه در تابستان و پاییز است که به مرور، زمین­های کشاورزی و مرغوب منطقه، به­ ویژه دشت­های حاصل­ خیز مراغه، بناب و تبریز در استان آذربایجان شرقی، به سمت شورشدن و در نهایت، کویری شدن پیش می ­روند.در این حالت، تولیدات کشاورزی و معیشت ساکنان آن آسیب جدی خواهد دید. به یاد داشته باشیم که بیش از 36 شهر و 3150 روستا با جمعیتی نزدیک به 5 میلیون نفر در حوضه آبریز دریاچه سکونت دارند که در این میان، بیش از 60 درصد ساکن روستا هستند که معیشت عمده آن­ها در بخش کشاورزی و دامداری است. پس، به نوعی زیست آن­ها با وضعیت اکولوژیک منطقه پیوند دارد و هر گونه تغییر در اوضاع بوم­ شناسی منطقه، مفهوم امنیت را در ابعاد مختلف (اقتصادی، اجتماعی، زیست­ محیطی) آن متأثر خواهد ساخت » .

هشدار صدای معلم به خشک شدن دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه فاجعه ملی، بحرانِ جهانی

« خشک شدن دریاچه ارومیه تنها محدود به این دریاچه نیست بلکه جوامع انسانی حوزه نفوذ خود را نیز دچار مصایب فراوانی می­ کند که نمونه بارز و فوق­ العاده مهم و حساس آن پدیده "مهاجرت" در صورت خشکیدن دریاچه است. ریزگردهایی که حتی امکان رساندن خود به پایتخت را هم دارند، زندگی را برای ساکنان اطراف دریاچه بسیار سخت خواهند کرد. امکان کشاورزی و دامداری در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را خواهند گرفت و کشاورزان را به مهاجرت وادار می‌کنند. هم اکنون سوختن برگ درختان در حاشیه دریاچه و شور شدن زمین‌های اطراف، کشاورزان را مجبور کرده است تا کشت را به زمین‌های بالادست ببرند و زمین‌هایی دورتر از دریاچه را زیر کشت ببرند. این یعنی خداحافظی روستاییان با محل اقامت خود. مهاجرت به شهرهای اطراف و حتی شهرهایی دورتر از دریاچه و بحران‌های آن. حالا دریاچه و حواشی آن زیر سایه مهاجرت رفته است » .

هشدار صدای معلم به خشک شدن دریاچه ارومیه

 سیل مهاجران پسا فاجعه

 « بسیاری از کارشناسان معتقدند تبعات مهاجرت جمعیت به دلیل بحران خشک شدن دریاچه ارومیه به مراتب زیان بارتر از جنگ تحمیلی است.  « بسیاری از مدیران و مردم به‌خاطر دارند در زمان هشت‌سال دفاع مقدس ، مهاجرت یک‌ میلیون و ١٠٠‌هزار نفری مردم از مرزهای جنوب و غرب کشور مشکلات زیادی را برای دولت ایجاد کرده بود، حال آن‌که با خشک شدن دریاچه ارومیه افزون بر پنج‌ میلیون نفر از جمعیت ساکن در اطراف این دریاچه و در استان‌های شمال غرب کشور مجبور به مهاجرت اجباری می‌شوند » .

 

کابوس دریاچه آرال

برپایه گفته­ های "لزیرا ساگن بابوا" (Lysra Sagon Baboa)، معاون نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد، پیامدهای خشکیدن دریاچه ارومیه تنها به ایران محدود نمی­ شود و مردم منطقه را با مشکل روبه­ رو می­ کند.

به گفته او، اگر دریاچه ارومیه خشک شود، پیامدهای این خشکی نه تنها برای ایرانیان که در حواشی دریاچه ارومیه زندگی می ­کنند، بلکه برای کشورهای منطقه نیز فاجعه­ بار است و ممکن است کابوس دریاچه آرال، این بار برای ارومیه تکرار گردد.

هشدار صدای معلم به خشک شدن دریاچه ارومیه

( با محیط زیست مان چه کردیم ؟! )


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

هشدار صدای معلم به خشک شدن دریاچه ارومیه

دوشنبه, 20 تیر 1401 17:48 خوانده شده: 478 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
Alireza 1401/04/21 - 01:18
پل روگذر دریاچه ارومیه همچنان به عنوان مظهر و علم حماقت و بلاهت طراحان و سازندگان آن در تاریخ خواهد ماند.
پاسخ + 0 0 --
حسن 1401/04/21 - 09:36
دراین سرای بی کسی، کسی به درنمی زند
به دشت پرملال ماپرنده پرنمی زند
پاسخ + +2 0 --
محمد باقر شیبانی 1401/04/21 - 11:53
فعلا با این تورم باید بگویید:کابوس مرگ حقوق بگیر-کابوس مرگ بازنشسته-کابوس مرگ مستاجر-کابوس مرگ دختران و پسران دم بخت-کابوس مرگ اخلاق-کابوس مرگ ارزشها-کابوس مرگ جهان سومی ها-کابوس مرگ کشورهای در حال توسعه-کابوس مرگ خیر و برکت- کابوس مرگ ارتباط همه جانبهء بین المللی-کابوس مرگ در جهان سایه انداخته به جز بر مرفهین سیاستمدار حکومتها-کابوس مرگ طبیعت قطعا سزای الهی است بر جهانی که در تمام ابعادش ظواهر و بواطن فساد سایه انداخته.ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ(41)سوره روم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/22 - 23:56
کابوس مرگ طبیعت قطعا سزای الهی است
پاسخ + +2 0 --
همکار 1401/04/21 - 16:22
کشوربلبل وگل بین به چه روزافتادست...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1401/04/22 - 23:59
آیا آیه یا حدیثی در این باب نداریم؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور