صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

« این عقلانیت، یادگیری مداوم تجربه زندگی و مطالبه گری با تمام جوانب آن است که برای انسان شعور و سعادت می‌آورد»

هفت نکته ای که هر ایرانی باید نخست بیاموزد و بعد بیاموزاند

دکتر عباس حاتمی/ استاد دانشگاه

هفت نکته ای که هر ایرانی باید نخست بیاموزد و بعد بیاموزاند

1- نسل قبلی به ما گفتند درس بخوان تا برای خودت کسی شوی!

ولی درس خواندن تا دیپلم برای همه لازم است اُما کافی نیست. درس خواندنِ صِرف نه شعور می‌آورد و نه خوشبختی. این عقلانیت، یادگیری مداوم تجربه زندگی و مطالبه گری با تمام جوانب آن است که برای انسان شعور و سعادت می‌آورد.

وقتی می‌گوئیم زندگی یعنی همه چیز: از آشپزی بگیر تا خریدهای روزانه، از گوش دادن به موسیقی تا فوتبال گُل کوچک. از کار کردن در خیریه کوچک تا پیگیری سیاستهای جهانی.

2-  در مدرسه این ۳ سواد را به تو یاد نمی‌دهند: سواد عاطفی، علوم انسانی پُست مدرنیسم ، سواد جنسی. هر سه برای زندگیِ بهتر ضروری اند. هر کدام را از منابع معتبر تخصصی بیاموز.

شبکه های مجازی تخصصی شناسنامه دار منبع خوبی برای کسب دانش هست.

جهل جنسی، بی سوادی رسانه ای و فقر عاطفی ۳ آسیب تباه کننده زندگی امروز و فرداست.

3- تاریخ مهم‌تر از جغرافیاست. اکنون نرم‌افزارهای موقعیت‌یاب) (GPS) و نقشه‌های آنلاین فراهم شده‌اند. اگر جغرافیا ندانی، باز هم راهت را پیدا خواهی کرد اّما تاریخ را هیچ نرم‌افزاری نمی‌تواند خلاصه کند.

تاریخ را عمیق و از منابع مستقل از سیاست بخوان، تا آن اشتباهاتی که ما کردیم را تو انجام ندهی. اشتباهی که دوبار تکرار شود دیگر نامش اشتباه نیست، حماقت است.

هفت نکته ای که هر ایرانی باید نخست بیاموزد و بعد بیاموزاند

4-  زبان انگلیسی به اندازه زبان فارسی اهمیت دارد. وقتی زبان فارسی بلدی، یعنی ۱۲۰ میلیون نفر هم‌سخن و هم صحبت داری. حلقه هم‌ صحبتان و همکارانت را با تسلط بر زبان انگلیسی به بیش از ٣ میلیارد نفر گسترش بده. جهان امروز، بدون مرز است. جهل جنسی، بی سوادی رسانه ای و فقر عاطفی ۳ آسیب تباه کننده زندگی امروز و فرداست.

5-  مهارت ارتباطات مؤثر را بیاموز. ۵۰% موفقیت به ارتباطات مؤثر، فن قانع کردن دیگران و نفوذ کلام بستگی دارد. باید بلد باشی خوب حرف بزنی، خوب ارائه کنی، خوب گزارش بنویسی و خوب متقاعد کنی. فن تولید استدلال را خوب یاد بگیر.

6- مدرک تحصیلی تخصصی مهم است اّما اکنون زمان مهارت است. آن زمان که ما درس می‌خواندیم تعداد مدرک‌دارها کم بود. پس هر کسی ارشد و دکترا داشت مزیت داشت. در زمان شما دیگر مدرک کافی نیست، کسانی قوی باقی خواهند ماند که مهارت عملی داشته باشند.

بسیاری از مشاغل از بین می‌روند و بسیاری مشاغل جدید خلق می‌شوند. رشته‌ای را بخوان و مهارتی را کسب کن که به درد دنیای آتی می‌خورد مثل ژنتیک، صنعت هوشمند سازی، امور فضایی،گردشگری، مهندسی انرژی های پاک و...

اگر رشته امروزی انتخاب نکنی مانند این است که تولید کننده بهترین چرتکه دنیا هستی، در جهانی که هیچ‌کس از چرتکه استفاده نمی‌کند !

7- اهل سفر، گردش و زندگی شاد باش و هنر لذّت بردن از طبیعت، نقاط دیدنی جهان و آشنایی با ملل دیگر را بیاموز و در دفتر خاطراتت ثبت کن، بعدا" به دردت می خورد‌.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

هفت نکته ای که هر ایرانی باید نخست بیاموزد و بعد بیاموزاند

شنبه, 25 تیر 1401 21:01 خوانده شده: 338 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1401/04/25 - 23:16
سلام
خراسانی هستید؟ به خاطر کلمه بلد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور