صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

سخنی با رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

توسی | خراسان رضوی

سخنی با رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

چند کلام حرفِ حساب با فردی که هرگز منادیِ مظلومیت آموزش و پرورش و زحمات معلمین تلاشگر نبوده است.

دکتر منادی در سخنی نغز فرمودند، متوسط معدل دانش آموزان ۱۰/۵ تا ۱۱ است و معلمان خوب کار نکرده اند.

آقای منادی؛

در فضای بی در و پیکر این روزهای مجازی که همه خود را صاحب نظر می دانند و افاضه فضل می کنند، اگر به عنوان یک شهروند اظهار نظر می کردید گلایه ای نبود و این سخن نسنجیده تان را تحمل می کردیم؛ اما اینکه رییس کمیسیون آموزش مجلس، آن هم در نظام مقدس اسلامی باشید و در شرایطی که خستگی تدریس ایام سخت کرونا از تن رنجور فرهنگیان بِهدر نشده است؛ چگونه به خود اجازه می دهید بدون سنجه و شاخصی، معلمان را قضاوت کنید؟!

معلمانی که بدون نرم افزار خاصی و صرفا با امکانات شخصی، مجاهدانه سنگر تدریس را رها نکردند تا جبران بی برنامگی امثال شما را در دوران کرونا کرده باشند.

ما معلمین رسالتمان را انجام دادیم اما بفرمایید در شرایط سخت کرونایی چه حمایت، لایحه یا طرحی از سوی کمیسیون آموزش برای فرهنگیان انجام شد؟!!

آقای رییس کمیسیون آموزش؛

در کلاسهای حضوری دوران کرونا که معلمان در فضایی مملو از دانش آموز و بدون دیوارهای محافظ سلفونی ضخیمِ مرسومِ سایرِ ادارات؛ حضور می یافتند و یا در آموزش مجازی که با ابتکار خود کلاسها را مدیریت کردند، در حالی که سایر دستگاهها از امکانات دولتی بهره مند بودند؛ شما در کمیسیون آموزش چه حمایتی کردید؟! دقیقا همان روزهایی که حتی دیدارهای مردمی شما نیز در مجلس تعطیل بود!

جناب منادی؛

آیا می دانید تحقیقات بانک جهانی نشان می‌دهند به ازای ۵ ماه تعطیلی ۹ ماه تحصیلی، افت کیفیت آموزشی ایجاد می‌شود و در ایران دو سال اُفتِ کیفیت یادگیری داریم.

آیا می دانید در آموزش مجازی بازدهی بسیار کمتر از کلاس حضوری است و بدانید در همین ایام، صاحب نظران آموزش دنیا گرد هم آمده اند تا در خصوص جبران اُفت آموزشی در پساکرونا تبادل نظر کنند.

معلمان در دو سال اخیر فراتر از ابلاغ معلمی کوشیدند که فرایند آموزش متوقف نشود اما بفرمایید، شما به عنوان رییس کمیسیون آموزش چه مصوبات، طرح، لایحه و پیگیری هایی در خصوص آموزش مجازی و دوران پساکرونا داشته اید؟!

جناب منادی؛

انتظار ما فرهنگیان از شما به عنوان متولی حساس ترین کمیسیون مجلس که رسالتش تربیت منابع انسانی ایران بزرگ اسلامی هست، گزارش دهید در موارد زیر در کمیسیون آموزش چه کرده اید تا افکار عمومی قضاوت کنند معلمان خوب کار نکرده اند یا حضرتعالی؟!

  - میزان سرانه مدارس، دانش آموزی ، بودجه سالانه و حقوق فرهنگیان با کشورهای حتی متوسط دنیا فاصله بسیار دارند، در این موارد چه کرده اید؟!

- سند فاخر تحول بنیادین، علیرغم مطالبه رهبری پس از یک دهه از ابلاغ، هنوز اجرایی نشده و راهکار ۱۰ که نظام رتبه بندی فرهنگیان است بسیار توهین آمیز گرفتار بوروکراسی اداری شده؛ در این خصوص چه کرده اید؟!

- اصل ۳۰ قانون اساسی با گذشت ۴۰ سال از انقلاب در هیچ مدرسه ای اجرا نمی شود. اقدام شما در نظارت و حمایت از این قانون چه بوده است؟!

- راهکار ۵ سند تحول و عدالت آموزشی در کجای جغرافیای ایران اسلامی محقق شده، آمار بازماندگان از تحصیل را دارید؟!

- اعتبارات قابل توجه به مدارس خاص و غیردولتی چگونه تخصیص یافته است؟!

- وام شهریه مدارس غیردولتی اولویت است یا سرانه مدارس چندپایه و عشایری؟!

- چرا رتبه های برتر کنکور سالهاست که ویژه مدارس خاص اند؟!

- تربیت نیروی انسانی کارآمد، مطالبه رهبری است که سالهاست معطل مانده و دانشگاه فرهنگیان کمترین سهم را در تربیت معلمان دارد؛ در عوض با هر تجمع مقابل مجلس، انواع نیروها با مصوبات شما استخدام دستگاهی می شوند که رسالتش تربیت منابع انسانی ایران اسلامی است.
در این آشفته بازار استخدام، نقش شما چه بوده است؟!

- مطالبه جدی رهبری عدم مداخله نمایندگان در انتخاب مدیران است و شما به عنوان رییس کمیسیون آموزش برای عدم مداخله برخی نمایندگان در انتصابات چه کرده اید؛ در حالی که از وزیر تا مدیر کل و‌ رییس منطقه از مداخلات و خرده فرمایشات برخی نمایندگان در انتصابات، مستاصل شده اند؟!

چطور برای انتصاب مدیر مدرسه با ۹۰ دانش آموز؛ قانون و شاخص داریم، اما کمیسیون آموزش، هرگز شاخص هایِ انتصاب وزیر، مدیران کل و روسای ادارات را اعلام نکرده است؟!

  آقای منادی؛

موارد فوق، گوشه ای از مسائل پرشماری ست که در حوزه تقنین، نظارت، پیشنهاد طرح و لوایح و... خوب عمل نکرده اید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم به جای بازی با اعصاب فرهنگیان؛ ظرفیتهای قانونیِ مغفول مانده را شناسایی و فعال کنید تا حال آموزش و‌پرورش و به تبع آن حال جامعه خوب شود.

علیرضا اسلامی نژاد

https://chat.whatsapp.com/KMSg4WKOSz3KcFgSnsPOGQ

https://t.me/eslaminezhad54


« دیدگاه ها و نظرات افراد و گروه ها لزوما نظر صدای معلم نیست ؛ این رسانه آماده انتشار پاسخ مسئولان و افراد مخاطب می باشد »

« آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم »

کانال تلگرامی صدای معلم

ارسال مطلب برای صدای معلم


سخنی با رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

خوانده شده: 312 دفعه شنبه, 11 تیر 1401 11:34

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

مدیریت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور