صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران به مناسبت روز معلم سال 1401 بیانیه ای صادر کرد ؛

راهکار حل بحران های فعلی آموزش و پروش ، گفت و گوی واقعی بین بدنه معلمان و وزارت آموزش و پرورش ، شکل گیری سازمان نظام معلمی و مشارکت دادن تشکل های معلمان است

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه تشکل ها/

به مناسبت فرا رسیدن « روز معلم » ، انجمن اسلامی معلمان شهرستان های استان تهران بیانیه ای صادر کرد .

متن کامل این بیانیه که در اختیار « صدای معلم » قرار گرفته به شرح زیر است .

 

بیانیه انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران به مناسبت روز معلم و راهکار حل مشکلات آموزش و پرورش

12 اردیبهشت هرسال روز بزرگداشت معلم و بهار تعلیم و تربیت است .

بیانیه انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران به مناسبت روز معلم و راهکار حل مشکلات آموزش و پرورش   روز معلم یادآور بزرگ معلمان شهیدی همچون دکتر خانعلی ، دکتر شریعتی ، استاد مطهری ، محمد علی رجایی و دکتر باهنر و همه معلمانی است که در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی جان خود را در راه میهن نهادند ، می باشد.

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران ضمن تبریک روز معلم به همه همکاران ارجمند به ویژه همکاران شهرستان های استان تهران، عید فرخنده فطر را به همه مومنان خداجو تبریک عرض می نماید و بیان موارد زیر را لازم می داند:

1- معضل معیشت و رتبه بندی :

با تصویب « قانون رتبه بندی معلمان » امید فروانی به تحول مثبت در زمینه معیشت به وجود آمد ولی آیین نامه قانون رتبه بندی که در حال حاضر منتشر شده همه امید ها را به یاس و ناامیدی تبدیل کرده است . روند فعلی اجرای قانون رتبه بندی منجر به رشد کیفیت آموزش و تغییر در وضعیت معیشت معلمان نخواهد شد و تدوین شاخص های بی ارتباط به شرایط موجود و کیفیت آموزشی مشکلات را پیچیده تر خواهد کرد . تعیین صلاحیت معلمی به شاخص هایی کیفی و واقعی نیازمند است و مواردی مثل کتاب و مقاله و یا ساعت های بی کیفیت ضمن خدمت سنجه مناسبی برای صلاحیت معلمی نیستند. تجربه قانون رتبه بندی نشان می دهد که فقدان یک نگرش راهبردی به معضلات آموزش و پرورش و معلمان در زمینه های نیروی انسانی ، معیشت و کیفیت آموزشی نتایج معکوسی خواهد داشت .

2- فیلم اصلاح موی سر دانش آموزان و مسئله تربیت :

انتشار یک ویدئوی از کوتاه کردن موی سر دانش آموزان یک مدرسه بازخورد فراوانی در جامعه و فضای مجازی داشت . واکنش ها به انتشار  این ویدئو نیز نشان از حساسیت های جامعه دارد .متاسفانه صدا و سیما نیز از این موضوع برای زیر سوال بردن معلمان استفاده کرد .

براساس ماده 6 آئین نامه اجرایی مدارس ، « قانون مداری »  یکی از اصول حاکم بر مدرسه می باشد و ذیل آن عنوان می شود که آشنایی با قوانین و مقررات مدرسه و تعهد و الزام به اجرای آن لازم و ضروری است . یکی از وظایف شورای مدرسه به عنوان مهم ترین مرجع تصمیم گیری هر مدرسه نیز  «بررسی و تصویب منشور اخلاقی مدرسه » می باشد اما وزارت آموزش و پرورش در این موارد منفعلانه برخورد می کند . گسست بین مدرسه و جامعه و فقدان مقررات شفاف و کارآمد درمورد نظم و تربیت می تواند تبدیل به بحران های متوالی شود .

3- اعتراضات معلمان و برخورد با فعالان :

در طول یک سال گذشته اعتراضات معلمان از سطح مدارس تا خیابان ها وجود داشته است و اخبار متفاوتی در مورد برخورد با معلمان معترض از طریق نهاد های قضائی ، امنیتی و اداری منتشر می شود . برخورد با تعدادی معلم فعال فقط صورت مسئله را پاک می کند .آخرین نمونه این برخورد ها نحوه بازداشت معلم یاسوجی و بازداشت چهارفعال صنفی در آستانه روز معلم می باشد. راهکار حل بحران های فعلی آموزش و پروش ، گفت و گوی واقعی بین بدنه معلمان و وزرات آموزش و پرورش ، شکل گیری سازمان نظام معلمی و مشارکت دادن تشکل های معلمان است.

4-  مدارس و دوران پسا کرونا:

حضوری شدن مدارس پس از پایان تعطیلات نوروزی دوران جدیدی از فعالیت آموزش و پرورش را رقم زد ولی این اقدام مثبت به دلیل عدم توجه به معضلات پسا کرونا با مشکلات فراوانی روبه رو است . آموزش مجازی به دلیل فقدان زیر ساخت های لازم و فرهنگ سازی در دستیابی به اهداف خود ناکام بود. تعداد بالای دانش آموزان ترک تحصیل ، ناکارآمدی آموزش مجازی به ویژه در مدارس عادی دولتی ، ضعف فراگیر بنیه آموزشی و شکنندگی روحیه دانش آموزان از جمله معضلات دوران پسا کرونا می باشد که چاره ای برای آن ها اندیشیده نشده است .

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران در پایان از مسئولان قضایی کشور می خواهد در مورد احکام معلمان زندانی به ویژه همکار ارجمندمان اسماعیل عبدی تجدید نظر صورت گیرد و تاکید می نماید برخورد های امنیتی و قضائی با معلمان حاصلی برای کشور و آموزش و پرورش ندارد.

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های استان تهران
یازدهم اردیبهشت 1401


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیانیه انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران به مناسبت روز معلم و راهکار حل مشکلات آموزش و پرورش

یکشنبه, 11 ارديبهشت 1401 16:06 خوانده شده: 383 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
محمد باقر شیبانی 1401/02/11 - 18:19
تمام مشکلات به تعلل دولت و مجلس در احقاق حق معلمین بازنشسته و شاغل و عدم اجرای همسانسازی و رتبه بندی مطابق رتبهء فعلی بر می گردد.به قول مرحوم هاشمی رفسنجانی که در یکی از خطبه ها گفتند:اگر عرصه بر شخصی تنگ شود او سوار ماشین می شود و به دیوار منزل شخص می کوبد ولو خودش هم صدمه ببیند."آقایان دولتی و مجلسی عرصه را تنگ نکنند .به نظرتان تجمع مسالمت آمیز تا کی خواهد بود؟عدالت حقوقی را اجرا کنیدکه تا همین الان هم دیر شده است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.

نظرسنجی

به نظر شما ؛ عامل اصلی نارضایتی معلمان کدام است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم - اخبار فرهنگیان، معلمان و آموزش پرورش بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور