صدای معلم

" توصیه صدای معلم به سرپرست وزارت آموزش و پرورش آن است که کله شق بودن مطابق روایتی که شده است همیشه کارساز نیست . مهم ترین و بهترین مسیر و روش توجه به منطق کارشناسی و نظرات تخصصی و لحاظ کردن آن در برنامه ها و عملکردها است "

پیش بینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مورد آمار " معلمان تمام وقت " !

گروه گزارش/

پیش بینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مورد آمار معلمان تمام وقت

سیدجواد حسینی در گفت و گویی که  به تازگی با خبرنگار صدا و سیما داشته است در مورد آمار " معلم تمام وقت " چنین گفته است :

" 10 هزار معلم  به صورت " تمام وقت " حکم شان زده شده است . پیش بینی من این است که تا اول مهر ماه بیش از 100 هزار نفر از معلمان حکم تمام وقت برایشان صادر شود .

اولین بار دارم این را را اعلام می کنم و از این طریق 650 هزار ساعت حق التدریس با این نگاه پر می شود . "

تاکنون فعالان رسانه ای ، منتقدان و کارشناسان انتقادات بسیاری را در مورد معلم تمام وقت بیان کرده اند .

« صدای معلم » در آخرین گزارش خود با عنوان " بخشنامه معلم تمام وقت را لغو کنید ! " نوشت : ( این جا )

" انتظار این است که مسئولانی که طرح هایی را عنوان می کنند باید بیایند و قاعدتا و منطقا از طرح های خودشان دفاع بکنند و ادله لازم و استدلال کافی برای طرح های خودشان ارائه بکنند. اگر واقعا توان استدلال و اقنای افکار عمومی را ندارند نیازی نیست که با این طرح ها وقت معلمان را بگیرند و افکار عمومی را مشغول بکنند و حتی حاضر نباشند در یک گفت و گوی رادیویی ساده و مستقیم حضور پیدا بکنند و به پرسش ها و دغدغه های معلمان که الآن یک بحث جدی در مدارس است پاسخگو باشند. " .

مدیر صدای معلم تصریح کرد :

" معلمان در زمان وزارت مرحوم آقای پرورش حدود دو ساعت به تدریس معلمان اضافه شد که بیست و دو ساعته بودند . دیوان عدالت اداری رای برگشت  به معلمانی داد  که مراجعه می کردند و حکم می گرفتند به نفع خودشان ولی متاسفانه وزارت آموزش و پرورش این را به صورت جمعی  اعمال نکرد و معلمان در این زمینه احساس می کنند که سرشان کلاه رفته و احساس می کنند مغبون هستند. "

« صدای معلم» پیش تر بر خلاف نظر این مسئولان طرح معلم تمام وقت را در تضاد با کیفیت بخشی آموزش و صرفا طرحی برای مدیریت سونامی بازنشستگی از جیب معلمان ارزیابی کرده بود .

« صدای معلم» پیش تر بر خلاف نظر این مسئولان طرح معلم تمام وقت را در تضاد با کیفیت بخشی آموزش و صرفا طرحی برای مدیریت سونامی بازنشستگی از جیب معلمان ارزیابی کرده بود .

این رسانه در نشست خبری رئیس مطالعات پژوهشگاه وزارت آموزش و پرورش از ایشان پرسید : ( این جا )

" شما فرمودید بزرگترین دستاورد شما تربیت معلم پژوهنده بوده است . آیا در زمینه طرح معلم تمام وقت از پژوهش های شما سوال یا استعلامی گرفته اند و بفرمایید نسبت معلم تمام وقت و معلم پژوهنده چیست ؟ "

پاسخ « فرهاد کریمی » به این پرسش چنین بود :

ما در مورد معلم تمام وقت هنوز هیچ مصوبه ای نداریم. هنوز چیزی به عنوان پیش نویس بیرون نیامده است.در مورد معلم تمام وقت هم خود من به عنوان مسئول پژوهشگاه تا این لحظه هیچ نوع پیش نویسی را نه دیده ام و نه شنیده ام و از آن خبر ندارم. قاعدتا هر مصوبه ای بخواهد در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح بشود بنده به عنوان مسئول پژوهشگاه در شورای عالی عضویت دارم. حتما آن پیش نویس را به ما ارائه می دهند و ما می خوانیم و اظهار نظر می کنیم. تا این لحظه در شورای عالی آموزش و پرورش که مهمترین مرجع تصمیم گیری است و خیلی از مصوبات آموزش و پرورش از این شورا می گذرد هیچ نوع بحثی در این مورد به عمل نیامده است. هیچ نوع پیش نویسی مطرح نشده است. حتی در شورای عالی آموزش و پرورش هم هیچ حرف و حدیثی برای طرح معلم تمام وقت صورت نگرفته است... "

در واقع ، طرح معلم تمام وقت فاقد سند پژوهشی است که و نخستین پرسش از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و نیز رئیس جمهور آن است که چگونه طرحی بدون پشتوانه به تایید و تصویب رسیده است ؟ نگرانی ما این است که همچون گذشته این گونه بدعت ها پایه و معیار کار قرار گرفته و معلمان در داخل آموزش و پرورش به انواع تمام وقت ، پاره وقت ، نیمه وقت و... طبقه بندی شوند و در هنگام طرح و تصویب طرح ها و قوانین آتی مورد استناد قرار گیرند .

" قانون مدیریت خدمات کشوری در مادة 87 ساعت کار کارمندان را 44 ساعت در هفته تعیین کرده اما در همان ماده آمده که میزان ساعات تدریس معلمان و اعضای هیئت علمی در طرحهای طبقه بندی مشاغل ذیربط تعیین خواهد شد. در طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان کشور، خدمت تمام وقت متصدیان مشاغل آموزشی به این شرح  تعیین شده است:

آموزگار، دبیر (راهنمایی یا سه سال اول دبیرستان)، دبیر (سه سال دوم)، هنرآموزی و مربی امور تربیتی مدارس 24 ساعت در هفته، مشاور 24 ساعت در هفته که حداقل 10 ساعت آن تدریس می‌باشد.مربی بهداشت 30 ساعت در هفته.مدیران و معاونین واحد آموزشی/ تمام ساعات رسمی مدرسه. از ساعات تدریس متصدیان مشاغل فوق با داشتن 20 سال سابقه تدریس یا مدیریت و یا معاونت یا رسیدن به سن 50 سالگی، چهار ساعت در هفته کسر خواهد شد.

تهیه کنندگان طرح معلم تمام وقت ظاهرا به تفاوت کار کارمندی با کار  معلمی بی توجه و  احتمالا فاقد تجربه حضور در کلاس درس بوده اند. این طرح در صورت اجرا ، در درجه اول باعث فرسودگی معلم و افت کیفیت کار او می شود. معلم در این طرح تبدیل به ماشین تدریس می شود . اما زیان اصلی متوجه دانش آموزان است. دبیر این طرح در هفته با حدود 300 دانش آموز سروکار دارد و قادر به ایجاد ارتباط با دانش آموزان نمی شود. " ( این جا )

برخی ها و از جمله مهدی نوید ادهم سعی کردند تا به هر وسیله ای طرح معلم تمام وقت را مستند به سند تحول بنیادین کنند .

و این در حالی است که در فصول 7 گانه آن  نه در مورد 44 ساعت کار کارمند چیزی گفته شده و نه در مورد معلم تمام وقت و ساعات حضور یا تدریس او در مدرسه چیزی نوشته شده است.

پیش بینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مورد آمار معلمان تمام وقت

« صدای معلم » از ابتدا ضمن مخالفت با این طرح شتاب زده آن را فاقد مبانی کارشناسی لازم و استانداردهای مورد نیاز یک آموزش علمی و جامع دانسته  و تصریح می کند :

مبنای این طرح  فریب معلم و کاهش کیفیت آموزش  است.هر معلمی که وارد این طرح شود به طور ضمنی پذیرفته است که معلم با 24 ساعت کار در هفته معلم "نیمه وقت"  است و این حرف که معلمان چون کمتر از کارمندان کار می کنند پس حقوقشان هم باید کمتر باشد را تایید می کند . و از آنجا که در آموزش و پرورش و با شناختی که از بدنه معلمان داریم به علت فقدان روحیه پرسش گری و  کم رنگ بودن حس مطالبه گری ، این موضوعات به قانون های نانوشته و حتی رسمی تبدیل شوند که در این صورت قربانیان اصلی دانش آموزان و بازندگان نهایی خود معلمان خواهند بود

متاسفانه علی رغم مخالفت کارشناسان و دلسوزان نظام آموزشی و با اصرار علی اللهیار ترکمن بخشنامه معلم تمام وقت با تغییر نام به " سامان دهی ساعات غیرموظف " به مدارس ابلاغ شد . ( این جا )

معلمان همواره از تاخیر غیرقابل توجیه در پرداخت حقوق و مطالبات قانونی مانند حق التدریس ها ، معوقات ، پاداش پایان خدمت و... انتقاد دارند و حرف های مسئولان را در این زمینه نمی پذیرند .

معلمان همواره می پرسند :

" چرا آموزش‌ و پرورش مانند سایر دستگاههای اجرایی به دنبال اجرایی کردن امتیازات قانونی حقوق و مزایای کارکنان، موضوع مواد فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و برخورداری معلمان از سقف این امتیازات نیست؟

اگر بر اساس ادعای برخی نمایندگان مجلس ،« طرح تنظیم مقررات مالی و اداری آموزش‌ و پرورش» قرار است بسیاری از مشکلات معیشتی معلمان را حل و فصل نماید، چرا نماینده ی آموزش‌ و پرورش در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به جای دفاع از این طرح،  با قسمت های مختلف آن مخالفت می کند؟! " ( این جا )

کانال سازمان معلمان ایران 3 روز پیش در مطلبی نوشت :

" علی ربیعی دستیار ویژه رییس جمهور و سخنگوی دولت در نشستی که با حضور سیدجوادحسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش  و در جمع نمایندگان تشکل ها در سومین روز کاری حسینی در دفتر وزیر تشکیل شده بود نکته ای گفت که رسانه ای نشد .

 او با اشاره به مطالبی که هنگام ارائه رزمه های گزینه های پست سرپرستی و وزارت به رییس جمهور ارائه شده بود در مورد حسینی گفته بود: به همراه رزمه ای که از آقای حسینی به رییس جمهور ارایه شده بود نکات مثبت و منفی نوشته شده بود ؛ یکی از نکات منفی که ذکر شده بود گفته بودند ایشان آدم کله شقی است که من گفتم اتفاقا این یک ویژگی مثبت است و این یعنی استقلال و این همان توان ایستادگی در برابر ذینفعان من غیرالحق است که امروزه مهم ترین مساله مدیریتی ما است در حالی که متاسفانه مدارا کردن با چنین افرادی را اسمش را می گذارند تعامل. "

نگرانی ما این است که همچون گذشته این گونه بدعت ها پایه و معیار کار قرار گرفته و معلمان در داخل آموزش و پرورش به انواع تمام وقت ، پاره وقت ، نیمه وقت و... طبقه بندی شوند و در هنگام طرح و تصویب طرح ها و قوانین آتی مورد استناد قرار گیرند .

و از آنجا که در آموزش و پرورش و با شناختی که از بدنه معلمان داریم به علت فقدان روحیه پرسش گری و  کم رنگ بودن حس مطالبه گری ، این موضوعات به قانون های نانوشته و حتی رسمی تبدیل شوند که در این صورت قربانیان اصلی دانش آموزان و بازندگان نهایی خود معلمان خواهند بود .

توصیه صدای معلم به سرپرست وزارت آموزش و پرورش آن است که کله شق بودن مطابق روایتی که شده است همیشه کارساز نیست .

مهم ترین و بهترین مسیر توجه به منطق کارشناسی و نظر تخصصی و لحاظ  کردن آن در برنامه ها و عملکردها است . "

پایان گزارش/

پیش بینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مورد آمار معلمان تمام وقت

یکشنبه, 06 مرداد 1398 06:05 خوانده شده: 698 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
مریم 1398/05/07 - 09:47
کله شق نیست اتفاقا.... ترسوست
آدم .... است که لنگه ندارد
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/05/07 - 11:40
خدا از هرکسی که میخواد نقشی در افزایش موطفی دبیران داشته باشه نگدره و دی ار رو پل صراط ایشاا.‌‌..
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/05/07 - 17:54
امروز گفته ۵۰۰تا ۷۰۰به حقوق معلما با۳۰شدن و معلم تمام وقت افزوده میشه ایا منطور از رتبه بندی همین معلم دبیر تمام وقت بوده؟؟؟؟!!!!
خدا ازشون نگدره اگه بخوان با نام رتبه بندی جبری از ساعت عیر موطف به عنوان حق التدریس استفاده کنند
پاسخ + +6 -1 --
علی 1398/05/07 - 11:26
علت تاخیر در پرداخت حق التدریس ها به ستوه آمدن معلمان وقبول معلم تمام وقت است.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/05/07 - 14:48
تجربه 20 ساله من در آموزش و پرورش می گوید:
روسای آ.پ فقط میخواهند کلاس هایشان پر شود و از این بحران کمبود معلم عبور کنند

همچین که دیگر نیازی به معلم نداشتند..
و این پیچ سخت را پشت سر گذاشتند

تمام حرفها و وعده هایشان را انکار و اعلام میکنند طرح معلم تمام وقت وجاهت قانونی ندارد و عملا قابل اجرا نیست.

ان وقت یک عده همکاران ساده دل می مانند که به خاطر افزایش حقوق بازنشستگی سختی 30 ساعت تدریس را متحمل شدند و هیچ نتیجه ای نگرفتند.

آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمیشود..

روسای اموزش و پرورش ایران چوپان دروغگو هستند

از بس دروغ گفتند دماغشان تا کره ماه دراز شده است
مگر نمی بینید؟
سرتان را بگیرید بالا و خوب نگاه کنید...
پاسخ + +5 0 --
دبیر 1398/05/07 - 15:13
هر معلمی که برای خودش ارزش قائل باشد وارد این طرح نخواهد شد ...
حتی از نظر مالی نیز وقتی مبلغ عضویت در این طرح را با مبلغ حق التدریس نیروهای رسمی مقایسه کنیم کمتر خواهد بود .
پاسخ + +4 0 --
شهاب 1398/05/07 - 20:23
احسنت
وقتی معلمان چنین طرحی را قبول می کنند مسئولان هم سوءاستفاده خواهند کرد
پاسخ + +5 0 --
شهاب 1398/05/07 - 20:31
احسنت
وقتی معلمان چنین طرحی را قبول می کنند مسئولان هم سوءاستفاده خواهند کرد
پاسخ + +5 0 --
معلم 1398/05/07 - 22:43
سلام همکاران محترم وارد طرح من در آوردی نشوید دارن تیشه به ریشه معلم میزنند این طرح باعث شد که الان عبا رات معلم نیمه وقت و تمام وقت را رسما القا میکنند که خیلی تبعات منفی دارد
پاسخ + +5 -2 --
معلم 1398/05/07 - 22:55
قابل توجه فرهنگیان جوان این طرح حقوق تابستان نداردکلاهبرداری محض است در بازنشستگی هیچ تاثیری نداردما گفتیم ورفتیم خود دانید ازماگذشت شب خوش
پاسخ + 0 0 --
رضا 1398/05/19 - 14:33
طرح تمام وقت عالیه
نق نزنیم
اختیاریه
اجباری هم بشه بهتر از مسافرکشی کردنه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور