صدای معلم

لایحه رتبه بندی معلمان هم به دنبال تمام وقت کردن معلمان از طریق اضافه تدریس است؟!

طرح «معلم تمام وقت» و چند پرسش

شهرام جمالی

طرح معلم تمام وقت و رتبه بندی معلمان  بر اساس گفته های معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش، قرار است طرح «معلم تمام وقت» در هفته جاری به استان ها ابلاغ و بلافاصله وارد فاز اجرا شود. طرح پر سروصدایی که ابهاماتی را نیز میان معلمان ایجاد کرده است. اما آیا ایجاد این ابهامات به قول معاون محترم وزیر به «فضاسازی‌ها در فضای مجازی» مربوط است یا دلایل دیگری نیز دارد؟

نگارنده در مطلب پیش رو با طرح پرسش هایی می کوشد تا به این پرسش پاسخ دهد.▫️چرا در حالی که پرداخت نامستمرِ حق التدریس معلمان شاغل با تاخیرهای ۶ ماهه و بیشتر انجام می شود، آموزش و پرورش، تدریسِ مازاد بر ۲۴ ساعت معلمان را به یک «پرداختی مستمر» تبدیل می کند؟ که تازه آن هم قرار است به جای ۹ ماه برای ۱۲ ماه سال پرداخت شود و در حقوق بازنشستگی و پاداش پایان خدمت هم «تاثیر به سزایی» داشته باشد!

چرا آموزش‌ و پرورش به جای تحمیل بار مالی به دولت و صندوق بازنشستگی، همان حق التدریس معلمان شاغل را به صورت ماهانه و منظم، ساماندهی و پرداخت نمی کند؟

طرح معلم تمام وقت و رتبه بندی معلمان

سازمان برنامه و بودجه که مدام از عدم تحقق درآمدهای دولت می نالد و صندوق بازنشستگیِ ورشکسته ای که در انجام تعهدات فعلی خود درمانده است، با کدام توجیه باید تعهدات مالی جدیدی را آن هم در قالب اضافه کار معلمان بپذیرند؟ چرا آموزش‌ و پرورش مانند سایر دستگاههای اجرایی به دنبال اجرایی کردن امتیازات قانونی حقوق و مزایای کارکنان، موضوع مواد فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و برخورداری معلمان از سقف این امتیازات نیست؟

« طرح «معلم تمام وقت» چه نسبتی با لایحه ای دارد که ذیل عنوان «رتبه بندی معلمان» و همزمان با این طرح، مراحل تصویب خود را در دولت می گذراند؟

در پیش نویس ماده ۷ این لایحه آمده است :

« با اجرای نظام رتبه بندی، معلمان، تمام وقتِ واحد آموزشی می باشند که علاوه بر تدریس، به انجام فعالیت های مرتبط با امور آموزشی و پرورشی دانش آموزان و پژوهش می پردازند.»

 

با اینکه به نظر نمی توان عبارت «تمام وقت» در ماده مذکور را به معنای «اضافه تدریس» در نظر گرفت، آیا  وضع مشوق های مالی برای تدریس اضافه معلمان در طرح معلم تمام وقت، در تناقض و تضاد آشکار با این ماده  نیست؟ یا اینکه لایحه رتبه بندی معلمان هم به دنبال تمام وقت کردن معلمان از طریق اضافه تدریس است؟!

اگر هدف طرح معلم تمام وقت، آن چنان که مدیرکل امور اداری وزارت آموزش‌ و پرورش گفته، «گسترش سفره معلمان» است، چرا آموزش‌وپرورش این سفره را برای همه معلمان نمی گستراند؟ یا شاید هم قصد دارد به تدریج و به زور همه معلمان را بر سر این سفره بنشاند!

طرح معلم تمام وقت و رتبه بندی معلمان

چرا آموزش‌ و پرورش برای گستراندن سفره معلمان با گذشت سه سال از اجرای به اصطلاح فاز اول رتبه بندی، مرحله دوم این طرح را از ابتدای مهرماه امسال اجرا نکرد؟

چرا با گذشت بیش از دو ماه از ارائه پیش نویس لایحه رتبه بندی معلمان توسط آموزش‌ و پرورش، دولت و سازمان برنامه با وقت کُشیِ تعمدی، این لایحه را به تصویب نرسانده و به مجلس نمی فرستند؟ چرا آموزش‌ و پرورش به جای تحمیل بار مالی به دولت و صندوق بازنشستگی، همان حق التدریس معلمان شاغل را به صورت ماهانه و منظم، ساماندهی و پرداخت نمی کند؟

چرا آموزش‌ و پرورش مانند سایر دستگاههای اجرایی به دنبال اجرایی کردن امتیازات قانونی حقوق و مزایای کارکنان، موضوع مواد فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و برخورداری معلمان از سقف این امتیازات نیست؟


اگر بر اساس ادعای برخی نمایندگان مجلس ،« طرح تنظیم مقررات مالی و اداری آموزش‌ و پرورش» قرار است بسیاری از مشکلات معیشتی معلمان را حل و فصل نماید، چرا نماینده ی آموزش‌ و پرورش در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به جای دفاع از این طرح،  با قسمت های مختلف آن مخالفت می کند؟!

چرا مسئولان آموزش‌ و پرورش در مصاحبه های خود مدام بر «اختیاری بودن» شرکت معلمان در این طرح تاکید می کنند؟

شکی نیست که تمام معلمان شاغلی که در حال حاضر اضافه تدریس دارند از طرحی که پرداختِ تمام یا حداقل بخشی از اضافه تدریس آنان را به روز کند، استقبال خواهند کرد. البته مشروط به آنکه تعهدات شغلی جدیدی متوجه آنان نشود.

طرح معلم تمام وقت و رتبه بندی معلمان

آیا برخورداری از مزایای اعلام شده در طرح معلم تمام وقت، مشروط به تعهدات دیگری علاوه بر ۶ ساعت تدریسِ مازاد است؟ مثلاً به استناد اینکه حق التدریس به صورت مستمر برای ۱۲ ماه پرداخت می شود، معلمانِ مشمول این طرح، تابستان هم مجبور به حضور در مدارس هستند؟

آیا معلمان برای برخورداری از امتیازات این طرح مجبور به حضور مستمرِ چند ساله در این طرح هستند و با خروج از این طرح، امتیازات کسب شده از بین می رود؟

وقتی مسئولان آموزش‌ و پرورش به این امر واقفند که تصویب نهایی این طرح منوط به موافقت مراجع دیگری مثل شورای حقوق و دستمزد و صندوق بازنشستگی و ... است و نقش آموزش‌ و پرورش در مقدار و نحوه مبلغی که قرار است به حقوق معلمان اضافه شود، چندان تعیین کننده نیست، چرا پیش از نهایی شدن تکلیف این طرح، هر بار در مصاحبه با رسانه ها اخبار متفاوتی را در این مورد اعلام می کنند؟

یکبار گفته می شود ۲۵ درصد، بار دیگر ۱۸ درصد!

یکبار گفته می شود حق شغل و شاغل، بار دیگر گفته می شود فوق العاده ویژه، بار دیگر فوق العاده شغل!
کانال اخبار فرهنگیان


طرح معلم تمام وقت و رتبه بندی معلمان

جمعه, 11 آبان 1397 14:23 خوانده شده: 1806 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
آرش 1397/08/11 - 16:39
بسیار عالی و منطقی و اصولی!
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/08/12 - 16:29
آرزوم شده رفتن و عزل امثال بطحایی و...
پاسخ + +5 -2 --
ناشناس 1397/08/11 - 17:45
این دولت همه شما رو سر کار گذاشته نه رتبه بندی درکار خواهد بود و نه اضافه کردن اضافه تدریس در حکم و نه افزایش ترمیمی حقوق روش این دلت اینه که به شدت تبلیغ میکنند که افزایش خواهیم داشت رتبه بندی خواهیم داشت 25 درصد حق شغل رو ذر فبش ها خواهیم زد ولی بعد از یه مدت کاملا به فراموشی سپرده میشه نکته جالب در پررویی پورسلیمان کینه جو و عقده ای و دشمن درجه یک دانش و تربیت و انسانیت است پورسلیمان 5 سال برای این دولت ....ضد بشریت تبلیغ کرد تا به زعم خود انتقامش را از حاجی بابایی واحمدی نژاد بگیرد بعد از 5 سال تخریب و توهین ودفحاشی به بهترین وزیر تاریخ اپ با کمال پررویی مثل اربابش جهانگیری میگوید من ادم سیاسی نیستم و به هیچ جناحی وابستگی ندارم
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1397/08/11 - 17:49
دلیل عقب افتادگی اموزش و پرورش ادمهای سیاسی از قبیل پورسلیمان است تا این افراد هستند هرگز اموزش و پرورش اصلاح نخواهد شد این افراد از بهترین وزیر اموزش و پرورش انتقاد و وی را تخریب می کنند و بعد از 5 سال که نتایج تخربب مخالفت با حاجی بابایی اشکار میشود بازهم در کمال پررویی تقصیرات را به سمت حاجی بابایی نشانه میگیرند 5 سال دوران جهل و رکود به دلیل مدیریت اصلاح طلبان گذشت و تا 3 سال اینده هم باید تحمل کنید افرادی مثل پور سلیمان روباه مکار هستند هرچی این افراد بگویند برعکسش عمل کنید موفق ترید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/12 - 09:26
برای همین نظر شما را درج کردند. عجب رویی!!!!!!
پاسخ + +4 0 --
شهاب 1397/08/11 - 18:09
پاسخ سوال های شما این است که...
اگراجرای این طرح بااستقبال معلمان روبه روشود بعداز مدت زمان کمی ازپرداخت اضافه کاراین طرح دائمی خواهد واضافه کارمربوطه تحت هرعنوانی قطع می شود
فرهنگیان هوشیارباشندکه این طرح برای فریب آن ها وجبران کمبود معلم است
رییس جمهوری که می گوید هرکس ازدرآمد این شغل ناراضی است آن را رها کند وبه دولت اعتراض نکند
درهمین جمله همه چیز را بیان کرده است
دولت اگربه فکر معلم بود مبلغ اضافه کارراکم نمی کرد
پاداش بازنشستگی را به موقع می داد
همسان سازی حقوق معلم با سایرکارکنان را اجرا می کرد
کارکردبیمه ی طلایی را تنزل نمی داد
کمک های غیرنقدی را حذف نمی کرد
اگرکسی دراین طرح مشارکت نکند مطمئن باشید سیاست مسئولان به سمت افزایش حقوق بدون تغییر ساعات کارپیش خواهد رفت
وگرنه درگردابی عظیم غرق خواهیم شد
کاش افرادی که حق التدریس قبول کرده اند از این کار امتناع می کردند
پاسخ + +5 0 --
حسین رمضان پور 1397/08/11 - 19:18
این نوع حرکت های ایذایی فقط جهت انحراف اذهان معلمان به طور موقت از معضلات موجود است تا چند ماه در دفتر مدارس پیرامون آن بحث و تبادل نظر صورت بگیرد و استیضاح پیش رو نیز بگذرد.

مگر سه قول جناب وزیر در اولین روز کاری در داخل اتومبیل شان عملی شد که این طرح عجله ای و خام و مبهم محقق گردد؟؟!!!
پاسخ + 0 0 --
سامی 1398/05/31 - 01:04
احسنت به شما
پاسخ + +4 0 --
معلم 1397/08/11 - 23:20
ممنون آقاي جلالي بسيار عالي ومستدل نوشتيد. وبنده مگويم مگر معلمان پاره وقت كار ميكنند كه با اضافه تدريس تمام وقت محسوب شوند ، به پير به پيغمبر در تمام دنيا معلمان حقوقي كه ميگيرند نيمي به خاطر حضور در كلاس ونيمي به خاطر صرف وقت وانرژي در مطالعه ،به روز بودن ،طراحي سوالات ،تصحيح اوراق ،بررسي وتدوين روش هاي تدريس و.. دريافت ميكنند،هيچ كشوري معلمان و آموزش وپرورش را مصرف كننده نميدانند ، به خدا من بارها از خود معلمان ودبيران شنيدم كه معلمان آموزش وپرورش زياد هستن وچون آ وپ درآمد ندارد وضع معلمان اينچنين غمبار است چون اين را به ما القا كرده اند وما هم بدون مطالعه آنرا قبول كرديم چون جمعيت معلمان نسبت به دانش آموزان در مقايسه با جمعيت دانش آموزان در ديگر كشورهاكجا زياد است؟مگر آ وپ بايد درآمد زا باشد بلكه بايد مولد وانسان ساز باشد
پاسخ + +6 -1 --
فرهنگی 1397/08/12 - 13:52
اگه می خواهید حقوق معلمان را زیاد کنید چرا به قیمت استثمار دوباره آنها.؟!!
تمام وقت دیگه چه صیغه ای هست.؟!
ما الانشم حقوقمون از خیلی کارمندان چند میلیون عقبه. با 100 یا 200 هزار تومان میخواین از شر معلمان حق التدریس خلاص بشین؟! کسی که این طرح رو ریخته خیلی مارمولک بوده.!!
پاسخ + +3 0 --
سیف222 1397/08/13 - 08:46
معلمان عزیز شما را بخدا زیر این ذلت نروید این یک دام گسترده شده توسط وزیر و الهیاری برای استثمار فرهنگیان می باشد اگر هدف این طرح گستراندن سفره معلمان است هزاران راه برای این منظور موجود است چرا آنها را اجرا نمیکنند؟ چرا قانون مدیریت خدمات کشوری را اجرا نمیکنند تا سفره مان گسترده شود؟. این طرح فقط برای گول زدن است و بس ،درست مثل وعده های آقای نجفی در تبلیغات انتخاباتی آقای روحانی که قول داده بود آ.پ در اولویت دولت دوازدهم خواهد بود!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/17 - 12:32
خاک بر سر بطحایی و دار ودسته اش با این طرح پیشنهادیشان
پاسخ + 0 0 --
احمد 1397/11/17 - 01:14
وزرای کشورهای دیگر برای آموزش و پرورش جهانی نظریه می دهند تا در دانشگاه های دنیا نظریات آنها تدریس شود. اما وزیر ما هر سال مشق شب بچه ها را خط می زند.
اگر وزیری نعلمش را در حی نمی بیند که برای تکلیف شب دانش آموزش بر اساس تواتایی فردی او تصمیم بگیرد چگونه می تواند از حق او دفاع کند.
پاسخ + 0 0 --
د.الف 1398/05/07 - 12:41
سلام طرح معلم تمام وقت باعث می شود که اکثر دبیران نیرو وکشش لازم را برای تدریس نداشته باشند زیرا دبیری با روح و روان دانش آموزان در ارتباط هست .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور