صدای معلم

تا زماني که رسانه ها به عنوان " رکن چهارم دموکراسي " و تشکل هاي مدني به عنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين به اين مهم ورود پيدا نکنند ، انتصاب هيات امنا توسط وزير ، ادامه مي يابد و فرهنگيان عضو از حقوق خود ساقط مي شوند

گام نخست برای " اصلاح ساختار صندوق " ، تدوین آیین نامه جامع و به روز برای ورود متخصصان و خبرگان اقتصادی است !

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

برای اصلاح ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان چه باید کرد

سخني با نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي و ديگر مسئولين در باره رفع تبعيض سه گانه نسبت اعضاي صندوق ذخيره فرهنگيان ؛

تسنيم  ( 1 )  ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ نوشت :

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان برای جلوگیری از تضییع حقوق معلمان اصلاح می شود.

حجت الاسلام فلاحی بیان داشت: مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان می کنند که این صندوق خصوصی است در حالی که طبق قانون اساسی این صندوق از اموال عمومی غیردولتی محسوب می‌شود و دیوان محاسبات می‌تواند به اموال این صندوق ورود کند.

باتوجه به موارد ذيل:

الف : 

در فصل سوم قانون مدني منتشر شده توسط مرکز پژوهش هاي مجلس ( 2 )  اموال عمومي و مصاديق  آن آمده است :

ماده 23 - در اموالی که مالک خاص ندارد . 

ماده 24 - استفاده از اموالی که مالک خاص ندارد ، مطابق ِ قوانین ِ مربوطه به آنها خواهد بود . 

ماده 25- هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عامه و کوچه هائی را که آخر آنها مسدود نیست تملک نماید .

ماده 26 - هیچ کس نمی تواند اموالی را که مورد استفاده عموم است و مالک خاص ندارد از قبیل پل ها و کاروان سراها و آب انبارهای عمومی و مدارس قدیمه و میدان گاههای عمومی تملک کند . و همچنین است قنوات و چاهائی که مورد استفاده عموم است .  

ب : 

در تار نماي پژوهشکده باقر العلوم عليه السلام ( 3 ) آمده است :

به موجب ماده 23 قانون مدنی استفاده از اموالی که مالک خاص ندارد، مطابق قوانین مربوطه به آنها می‌باشد. در حقیقت در مقابل اموالی که ملک افراد است، اموالی نیز وجود دارد که ملک افراد نیستند. این اموال در حقیقت از جمله مشترکات بوده و تعلق به عموم دارد از جمله اموالی که دولت یا تشکیلات و موسسات عمومی ‌دیگر متصرف آن شناخته می‌شوند. حق مالکیت افراد نسبت به اموال خود ، حق مطلق بوده و تقریباً نامحدود است، زیرا هر مالکی نسبت به مایملک خود حق هر گونه تصرف و انتفاع را دارد، مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد و برعکس ، حق ِ جامعه نسبت به مشترکات حق ِ محدود است و به همین جهت گفته می‌شود که مشترکات مال همه است، ولی مال هیچ کس نیست. بنابراین افراد جامعه نمی‌توانند در اموالی که داخل در مشترکات و مال عموم است همان تصرفی را نمایند که در اموال خصوصی خود می‌کنند و حتی حق دولت یا تشکیلات عمومی ‌دیگر هم که به نام جامعه مالک مشترکات شناخته می‌شوند محدود می‌باشد.

در سايه معجزه ديالوگ به بررسي و تحليل آنچه در  بالا آمده است مي پردازيم تا  اعضاي محترم صندوق ذخيره فرهنگيان به  حقوقشان آشنا شوند همچنين نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي به وظايفشان واقف گردند و ...

ضمن تشکر و قدرداني از قلم به دستاني که  با نگاه ِ کارشناسي به مبارزه با پوپوليسم مي پردازند ، به برخي  حقايق  ،  با ادله متعدد که در رسانه هاي مجازي دست به دست مي شوند با ذکر منابع اصلي  اشاره مي گردد.  

تا کنون تبعيض مضاعف بين فرهنگيان و ديگر کارکنان دولت ، فرهنگيان فرهيخته را آزرده خاطر نموده بود .( اينجا ) که متاسفانه نه تنها برطرف نشده است بلکه  به تبعيض سه گانه نسبت به ديگر کارکنان جهش يافته است .

اميد است در سايه خرد جمعي ِ مسئولين ، نمايندگان محترم مجلس و ... روندي آغاز شود تا تبعيض سه گانه برطرف شود و  اعضاء دل نگران ِ اندوخته ي خود در صندوق ذخيره نباشند.

به همين منظور گفت و گوي مجازي ذيل را  با نگاه ِ کمي تخصصي تر براي آگاهي مجلس نشينان محترم به وظايفشان و ديگر مسئولين مربوطه ارائه مي شود .

خلاصه قسمت هاي قبل : بخش اول و ( بخش دوم ) و  ( بخش سوم ) و ( بخش چهارم ) و ( بخش پنجم ) و  ( بخش ششم )

حجت الاسلام جناب آقاي فلاحي بدون اشاره به اصول قانون اساسي فرموده اند : 

  1. اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان برای جلوگیری از تضییع حقوق معلمان اصلاح می شود.
  2. طبق قانون اساسی این صندوق از اموال عمومی غیردولتی محسوب می‌شود و دیوان محاسبات می‌تواند به اموال این صندوق ورود کند.

اصل هشتاد و پنجم قانون اساسي فقط و فقط به تصویب‏ دائمی‏ اساسنامه‏ سازمان ها، شرکت ها، مؤسسات‏ دولتی‏ یا وابسته‏ به‏ دولت اشاره مي کند ! نه به تغيير اساسنامه يک موسسه خصوصي مثل صندوق ذخيره فرهنگيان و سوپر مارکت سرکوچه !

به دلايل بيان شده  :

 اشاره ي  قانونگذار به " سهم الشرکه " در تبصره  63 قانون برنامه دوم توسعه:

 دولت موظف است همه ساله معادل مبلغ فوق را که به همین منظور در بودجه سالانه منظور می‌گردد، به صندوق مزبور واریز نماید. "سهم‌الشرکه " ‌فرهنگیان در هنگام بازنشستگی و ازکارافتادگی و یا بازخریدی به آنان و در صورت فوت به وارث آنها مسترد می‌گردند.

و از معني اصطلاح ِ " سهم الشرکه " ، مشخص مي شود که از  نگاه ِ دولت و مجلس ، صندوق ذخيره فرهنگيان بخش خصوصي است . ( به قولي يک موسسه خصوصي مثل سوپر مارکت سرکوچه است . )

ماده 17 از مواد هزينه و اعتبار دليل ِ واضح و قانوني ديگر بر خصوصي بودن صندوق ذخيره فرهنگيان است .

 

ريز هزينه

تقسيم بندي هزينه ها

شماره ماده

شماره فصل

ماده 17ـ كمك و اعانه ـ بخش خصوصي است.

واحد امور حقوقی صندوق ذخيره فرهنگيان ، در خرداد ۹۶از قوه قضائيه ، درخواست اعمال ماده ۷۹ کردند که در نهایت رأی دولتی بودن منتفی و به شعبه هم‌عرض ارجاع و فشارها منتهی شد به اینکه ۱۵دی ۹۷از دیوان رأی گرفتیم و سازمان برنامه به پرداخت وجوه دوران ِ برنامه پنجم محکوم شد.

براساس آنچه در تار نماي وزين " گروه صداي معلم " منتشر شده است ، اميد حقير(راي 15 دي 97 ديوان عدالت اداري  معارض نداشته باشد . )  کمرنگ تر شده است ! مگر آنکه رياست محترم قوه قضائيه به معلمان  ديروز خود و معلمان فرزندان و نوه هاي امروزشان توجه بيشتري داشته باشند .

اما براي تشريح تبعيض سه گانه مي توان گفت که تبعيض سوم ( تبعيض اخير ) تبعيض ها مضاعف قبلي را کم رنگ کرده است .

تفسير ِ اشتباه  از صندوق ذخيره فرهنگيان  (موسسه خصوصي ) که  اموال آن را  عمومي غير دولتي تلقي مي کند تا دیوان محاسبات بتواند به اموال این حساب ها  ورود کند ، سومين تبعيضي است که از دو تبعيض قبلي فاحش تر ، خطر ناک تر و غير قانوني تر مي باشد .

مگر مجلس نشينان محترم ، مي توانند فقط و فقط به دليل پرداخت ِ سهم دولت  ، به حساب پس انداز ِديگر کارکنان دولت ورود پيدا کنند و حساب پس انداز ديگر کارکنان ِ دولت را اموال ِ عمومی غیردولتی محسوب کنند تا دیوان محاسبات بتواند به اموال این حساب ها  ورود کند ؟

اميد است مجلس نشيان محترم براي قدرداني از معلمان پيشين خود که معلمان فرزندان و نوادگان آنها مي باشند  با پذيريش اشتباه ِ مجلس نشينان قبلي ، تبصره 63 قانون برنامه دوم  توسعه را قانوني دائمي تصويب نمايند و تبعيض هاي يگانه ، دوگانه و... نسبت به فرهنگيان عضو ِ صندوق ذخيره فرهنگيان ملغي نمايند  .

انتصاب ِ هيات امناي صندوق ِ ذخيره فرهنگيان توسط وزير ، مزايا و معايب گوناگون دارد .

مزيت انتصاب ِ هيات امناء توسط وزير به عنوان رئيس هيات امنا آن است که وزير از بين واجدين شرايط افرادي را انتخاب مي کند که هماهنگ تر و منسجم تر باشند .

بزرگترين عيب اين روش ، کوتاه شدن دست اعضا ( صاحبان اصلي صندوق ) در مديريت مجموعه مي باشد .

اولا ، تجربه ناموفق تعداد کثيري از اين تعاوني ها، گواه اين نتيجه است که روش انتخاب ِ هيات مديره و بازرسان در مجامع عمومي اين تعاوني ها  براي هلدينگ بزرگي همچون موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان به هيچ وجه کار ساز نمي باشد .

ثانيأ ، گستردگي جغرافيايي اعضا ، به اين موسسه اجازه تشکيل ِ مجمع يک پارچه در يک مکان را  نمي دهد .

ثالثا ، ويژگي اعضاي  هيات امناي براي هلدينگ بزرگي همچون موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان به گونه اي نيست که در يک جلسه با تعداد زيادي عضو ، بتوان 5 تا 7 نفر شايسته را انتخاب کرد ؟

برای اصلاح ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان چه باید کرد

بخش هفتم :

پاسخ مثبت يعني چه ؟

 

پاسخ دهنده :

نگارنده با انتخاب هيات امنا صندوق توسط اعضا ، با توجه به آئين نامه خاص موافق است .

 

پرسش کننده :

پاسخ منفي چيست ؟

 

پاسخ دهنده :

  با انتخاب هيات امنا صندوق توسط اعضا ، در يک مجمع پر تعداد همچون مجمع عمومي تعاوني ها به شدت مخالف هستم .

پرسش کننده :

پاسخ خنثي يعني چه ؟

 

پاسخ دهنده :

اگر صندوق در کنار کارشناسان تشکل هاي مدني  ( به عنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين ) آئين نامه جامع و مانع و کارشناسي شده براي انتخاب اعضاي هيات امنا تدوين نکند ، انتخابات  همچون تعاوني ها کار ساز نيست ؛ در ضمن  انتخاب ، طبق آئين نامه ناقص مشکلاتي بر مشکلات فعلي مي افزايد . پس ادامه اين روند پر چالش ، عاقلانه تر مي باشد .

 

پرسش کننده :

پس شما پيشنهاد مي کنيد از بين اعضا با توجه به آئين نامه اي کامل و جامع هيات امنا انتخاب شوند ؟

 

پاسخ دهنده :

پاسخ هم منفي  است و هم مثبت است .

 

پرسش کننده :

پاسخ منفي يعني چه ؟

 

پاسخ دهنده :

من با انتخاب ِ اعضاي هيات امناء توسط اعضا ، از بين خود با توجه به آئين نامه اي کامل و جامع مخالف هستم .

 

پرسش کننده :

پاسخ مثبت يعني چه ؟

 

پاسخ دهنده :

پيشنهاد نگارنده اين است که اعضا براساس يک آئين نامه جامع و به روز از بين متخصصين و خبرگان اقتصادي ( عضو ِ صندوق يا غير عضو ) اعضاي هيات امنا را انتخاب کنند .

برای اصلاح ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان چه باید کرد

پرسش کننده :

تفاوت اين دو پيشنهاد را بيشتر توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده :

انتظار مي رود ، ويژگي ِ اعضاي هيات امنا در آئين نامه به صورت مبسوطي شرح داده شود . 

اگر  اعضاي صندوق  داراي حداقل اين ويژگي ها نباشند ، قطعأ فرد ِ  منتخب براي عضويت در هيات امناء ، متخصصي غير عضو صندوق مي باشد .

 

پرسش کننده :

پس تمرکز شما به آئين نامه اي است که مکانيزم انتخاب صحيح ِ  اعضاي هيات امنا را ترسيم مي کند ؟

 

پاسخ دهنده :

با اغماض ، نتيجه گيري شما صحيح مي باشد .

 

پرسش کننده :

جزئيات اين آئين نامه چيست ؟

برای اصلاح ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان چه باید کرد

پاسخ دهنده :

متاسفانه تا کنون ، هيچ سند معتبري دراين رابطه وجود ندارد يا حداقل اينجانب از آن اطلاع ندارم .

 

پرسش کننده :

پس کاخ شما بر هوا تکيه دارد ؟

 

پاسخ دهنده :

پاسخ  شما هم مثبت است و هم منفي است .

 

پرسش کننده :

پاسخ مثبت يعني چه ؟

 

پاسخ دهنده :

تا زماني که رسانه ها به عنوان " رکن چهارم دموکراسي " و تشکل هاي مدني به عنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين به اين مهم ورود پيدا نکنند ، انتصاب هيات امنا توسط وزير ، ادامه مي يابد و فرهنگيان عضو از حقوق خود ساقط مي شوند .

 

پرسش کننده :

پاسخ منفي يعني چه ؟

 

پاسخ دهنده :

اگر  رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسي و تشکل هاي مدني به عنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين به اين مهم ورود پيدا کنند و در تعامل با کارشناسان درون و بيرون صندوق ، آئين نامه اي جامع و مانع براي انتخاب ِ هيات امنا تدوين کنند ، به وظيفه خود عمل کرده يکي از چالش هاي  بيش از دو دهه در بزرگترين هلدينگ فرهنگيان را بر طرف مي نمايند.

بدين ترتيب  براي اعضاي صندوق ذخيره فرهنگيان امکان مديريت سرمايه هايشان را فراهم مي کنند و گامي در جهت اصلاح ساختار صندوق برمي دارند در نتيجه  بخشي از مطالبات فرهنگيان عضو را  محقق مي نمايند .

 

پرسش کننده :

يعني با تدوين يک آئين نامه ، چالش ها صندوق يا به قول شما يکي از چالش هاي صندوق برطرف مي شود و ساختار  اين صندوق اصلاح مي شود ؟

 

پاسخ دهنده :

همان طور که در پاسخ ِ فوق اشاره کردم فقط وفقط يکي از چالش هاي صندوق برطرف مي شود .

خدمت شما و خوانندگان فرهيخته عارضم که اصلاح ساختار يک فرآيند طولاني  است . ديگران خشتي نهادند و ماه خشتي بر روي آن قرار مي دهيم ، قطعأ دير يا زود بر روي خشت ما هم ، خشتي قرار مي دهند .

انچه مسلم است هيچ کاخي خلق الساعه بنا نمي شود !

مهم حرکت ِ گام به گام به سوي تعالي و تصحيح امور است .

 پايان گفت و گو/

منابع :

( 1 ) خبرگزاري تسنيم  : 

۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۷ 

  اخبار سیاسی 

  اخبار مجلس و دولت ایران 

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان برای جلوگیری از تضییع حقوق معلمان اصلاح می شود.

( 2 ) قانون مدني

( 3 ) تارنماي پژوهشکده باقر العلوم عليه السلام

( 4 ) قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹

برگ نخست

مرکز پژوهش ها

سـامانه قوانین

مجلس شورای اسلامی

کتابخانه فارابی

فصلنامه مجلس و راهبرد

موبایل

کاربران

مسیر شما : سـامانه قوانین  ›  قانون‏ اساسی‏ جمهوری اسلامی ایران

( 5 ) قانون برنامه پنج ساله دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

( 6 ) وبلاگ کارشناس ارشد حقوق خصوصی، مدرس دانشگاه و داور حقوقی

‌( 7 ) مرکز پژوهش هاي مجلس : مصوبات هیات وزیران

تاریخ تصویب : 1374/02/03 مرجع تصویب :  

ادوار

دوره : 74

کسر 5% حقوق و فوق العاده شغل ماهیانه فرهنگیان و واریز آن به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان برنامه و بودجه

(8 ) وکالت آنلاین

شرح مواد هزینه بودجه عمومی دولت (عادی و عمرانی)

( 9 ) تار نماي وزين " گروه صداي معلم " 

از صندوق ذخیره فرهنگیان تا قانونِ تشکيل حساب پس انداز کارکنان دولت !


برای اصلاح ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان چه باید کرد

جمعه, 10 بهمن 1399 12:56 خوانده شده: 205 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
محمد باقر شیبانی 1399/11/12 - 14:07
گام نخست محاسبهء سر قفلی هاست و توزیع آن بین اعضای سابق و فعلی.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/11/13 - 23:08
به نام دوست
استاد گرانقدر و سرور گرامی جناب آقای محمد باقر شیبانی سپاس بیکران از محبت شما که با حقیر به دیالوگ نشسته اید.
مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان بسیار پیچیده است .
زیرا یک سرمایه گذاری بین نسلی است .
وقتی به فرمایش حضرتعالی سرقفلی ها محاسبه شود . توزیع آن بین اعضای فعلی و سابق بسیار پیچیده می شود .


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/11/13 - 23:09
ادامه پاسخ :

منظور از از اعضای سابق ( کدام اعضای سابق است ؟ ) آیا اعضای سابق از بدو تاسیس مطرح است ؟ یا مثلا ده سال گذشته یا فرضا ۵ سال قبل .
برخی از این اعضا سابق میزان خیلی کمی حق عضویت پرداخته اند ( حقوق چند دهه قبل بسیار کمتر از حقوق اعضای امروز است .)
در ضمن سهم الشرکه و سودی که اعضای قدیمی دریافت کرده اند . ارزش واقعی بیشتری نسبت به سهم الشرکه و سودی که چند سال قبل پرداخت شده داشته است ، امسال سود توزیع شده بین اعضای به مراتب بیشتر از سود سال قبل یا چند سال قبل بوده است .
و ...
لذا تشکیل کار گروهی متخصص و تعامل با موسسات خبره در این امور لازم است .
به همین منظورشایسته است :
رسانه ها بعنوان رکن چهارم دموکراسی و نهاد های مدنی بعنوان حلقه واسط بین مردم و مسئولین در این مهم بیشتر نقش آفرینی کنند .

با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور