صدای معلم

مجلس به جای بازی با افکار عمومی نخست موضع خود را در مورد " سازمان نظام معلمی " مشخص و شفاف کند ! »

پس از 10 سال ... از صاحب نظران حوزه آموزش و پرورش برای " رتبه بندی معلمان " نظر می خواهند ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از رتبه بندی معلمان و موضع مجلس برای نظرخواهی از صاحب نظران آموزش و پرورش

پس از مدت ها انتظار و اخبار مبهم و متناقض سرانجام هفدهم اسفند سال 99 لایحه رتبه‌بندی معلمان به تصویب هیأت وزیران رسید و 25 اسفند به مجلس شورای اسلامی رسید .

هنوز فرد و یا مقامی در مورد تعلل تقریبا ده ساله برای تصویب رتبه بندی معلمان شفاف سازی نکرده است .

آیا وزارت آموزش و پرورش برای تدوین طرح نهایی رتبه بندی معلمان از مراجع پژوهشی مانند پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و مراکز معتبر آموزشی – تحقیقاتی نظر کارشناسی خواسته است ؟

چرا وزارت آموزش و پرورش از ابتدا رتبه بندی معلمان را در قالب " لایحه " مطرح نکرد تا شکل قانونی پیدا کند ؟

این همه آزمون و خطا از برای چه بوده است ؟

علی کریمی فیروزجایی عضو هیأت رئیسه مجلس و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌ وگو با خبرگزاری فارس می گوید :

« از صاحب نظران حوزه آموزش و پرورش کشور و مخصوصاً تشکل‌های صنفی دعوت خواهیم کرد تا نظراتشان را درباره رتبه‌بندی به ما بگویند .

گزارش صدای معلم از رتبه بندی معلمان و موضع مجلس برای نظرخواهی از صاحب نظران آموزش و پرورش

وی با بیان اینکه معلمان دغدغه نداشته باشند و ما دغدغه‌های آنان را در این طرح خواهیم دید، گفت: امیدواریم بتوانیم آنچه هدف این طرح است یعنی پویایی و نشاط را در کلاس‌های درس بیش از پیش ایجاد کنیم .

موضوع رتبه‌بندی را در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و در فراکسیون فرهنگیان مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌دهیم تا طرح پخته و قوی به صحن مجلس ببریم . »

در لایحه 10 ماده ای رتبه بندی معلمان جز برخی تعاریف و واژه ها چیز خاصی مشاهده نمی شود .

ماده 10 این لایحه بیان می کند :

« ماده ۱۰- آیین‌نامه اجرایی این قانون شامل ساختار اجرایی، نظام سنجش و ارزیابی، شرایط و ویژگی‌های هر رتبه و نحوه انجام کار و نظارت بر آن حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون با پیشنهاد مشترک وزارت، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد . »

پیش تر ، « مدیر صدای معلم » بیان داشت : ( این جا )

« همچنان «مرجع ارزیاب» مورد توافق صف و ستاد در فرایند رتبه‌بندی و براساس امکانات و شرایط موجود غایب بزرگ است.

و اما سخن آخر در مورد مجری اصلی و مسئول در فرایند رتبه‌بندی معلمان است .

گزارش صدای معلم از رتبه بندی معلمان و موضع مجلس برای نظرخواهی از صاحب نظران آموزش و پرورش

در این طرح و در سنجش صلاحیت آمده است: «فرایند مستمر گردآوری سازمان‌یافته اطلاعات، شواهد و مستندات مرتبط با شایستگی‌های کسب‌شده و نتایج عملکرد رقابتی معلم و بررسی آنها براساس سازوکارها، ملاک‎ها، معیارها و شاخص‌های مشخصی که توسط «هیأت‌های ممیزه موضوع بند «ک» این قانون تعیین و تصویب شده و توسط کانون‌های ارزیابی سنجیده می‎شود.»

این وضعیت پیش‌تر هم مطرح شده و ناکارآمدی حداقل در حوزه «متدلوژی» به اثبات رسیده است. نظارت بر کار معلمان و پایش کیفیت آموزش باید توسط «معلمان متخصص و کارآمد» در قالب تشکیلات تعریف‌شده مانند «سازمان نظام معلمی» صورت گیرد.

بی‌توجهی به این مسئله و استمرار نگاه اداری و آمرانه به قاعده اصلی آموزش، یعنی معلم و هویت حرفه‌ای او، نتیجه‌ای جز روزمرگی و سرخوردگی بیشتر نخواهد داشت . »

پیش تر « صدای معلم » در گزارشی نوشت : ( این جا )

« این اقدامات در حالی صورت می گیرد که هنوز از  طرح « سازمان نظام معلمی » که آخرین اقدامات کارشناسی برای نهایی کردن آن در زمان وزارت دانش آشتیانی صورت گرفته بود خبری نیست .

آخرین بار ؛ میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم 12 اردیبهشت 1399 گفته بود : ( این جا )

« برای برون رفت از این شرایط، تشکیل « سازمان نظام معلمی » ضرورت فوری امروز، و نیاز اساسی فرداست، سازمانی مشابه سازمان نظام مهندسی، پرستاری، کشاورزی و.... به شکل قانونی و شناسنامه دار جهت ایفای نقش جدی و عملیاتی در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری که امیدوارم به زودی محقق گردد و با تفویض اختیار و تمرکززدایی برخی امور از وزارت آموزش و پرورش به این سازمان ایفای نقش اساسی نماید.

با احصای دقیق مطالبات و مشکلات، ارائه راهکارهایی قانونی و پیشنهاد طرح های کاربردی برای  چگونگی حل مشکلات از طریق یک کانال سازماندهی شده رسمی که از مدرسه تا مرکز در سطوح مختلف و با مشارکت و حضور موثر نمایندگان واقعی و کارشناس فرهنگیان طرحی نو در انداخته  شود- تا با توکل بر خدا امکان تحقق مسائل اولویت بندی شده با سخنگوی واحد و قانونی فرهنگیان میسر گردد .

شایان ذکر است دراین راستا گام مهم در مجلس دهم با تهیه (طرح تشکیل سازمان نظام معلمی جمهوری اسلامی ایران) برداشته شده است که در نوبت بررسی  و اعلام نظر کمیسیون های تخصصی اجتماعی، آموزش تحقیقات و فناوری، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه و محاسبات، امور داخلی کشور و شوراها، قضایی و حقوقی می باشدکه امیدوارم به زودی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب و با تایید شورای محترم نگهبان نهایی شود. » 

داود محمدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشست علنی سه شنبه،3 دی ماه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به تدوین طرح سازمان نظام معلمی گفت : ( این جا )

« در نامه‌ای به معاونت حقوقی مجلس شورای اسلامی خواستار کار کارشناسی روی این طرح شدیم که نهایتا پس از چند روز کار کارشناسی این طرح از سوی معاونت حقوقی تحویل ما شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که کارشناسان معاونت حقوقی مجلس شورای اسلامی ایرادات این طرح را برطرف کردند، بیان کرد: تغییراتی در محتوای این طرح ایجاد نشده ولی در برخی مواد این طرح وظایفی که برای این سازمان در نظر گرفته شده بود با برخی نهادها تلاقی پیدا می کرد که راه کارهایی برای حل این موضوع در نظر گرفته شد. همچنان «مرجع ارزیاب» مورد توافق صف و ستاد در فرایند رتبه‌بندی و براساس امکانات و شرایط موجود غایب بزرگ است.

وی با اشاره به این که سازمان نظام معلمی پیگیر مسائل معلمان خواهد بود، افزود: اگر این سازمان تشکیل شود در حل مشکلات معلمان تاثیر گذار خواهد بود، حرمت معلم حفظ می شود و شان و جایگاه معلم ارتقا می یابد.

 اگر این سازمان تشکیل شود، سازمان نظام معلمی می تواند به یک نهاد بین المللی با جایگاه قانونی تبدیل شود که می تواند ارتباط میان معلمان در دنیا پیدا کند.

با تشکیل این سازمان انجمن های علمی در مدارس تشکیل می‌شود و بسیاری از مشکلات اخلاقی در مدارس کاهش می یابد. »

پرسش « صدای معلم » از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نیز فراکسیون فرهنگیان آن است که چرا تکلیف " سازمان نظام معلمی "  را مشخص و شفاف نمی کند ؟

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از رتبه بندی معلمان و موضع مجلس برای نظرخواهی از صاحب نظران آموزش و پرورش

یکشنبه, 15 فروردين 1400 16:25 خوانده شده: 296 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 -1 --
ناشناس 1400/01/15 - 17:17
با سلام آقا این معلمین واقعا از لحاظ اقتصادی و مدیریت بدبخت هستند همه ارگان ها طبق سابقه و مدرک طبقه بندی میشن والسلام. اینا دنبال هزار جور چیزای بیخود هستن که پولی به معلمان ندن واقعا مایه تأسف هست الان حقوق معلمان واقعا زیر خط فقر هست. سابقه چرا حساب نمیشه معلم 30 سال با ده سال حکمشون یکیه علتش چیه ؟
پاسخ + 0 0 --
امیری 1400/01/16 - 23:56
از زمان فانی مجلس به دنبال ارائه طرح رتبه بندی بود که با مخالفت دولت روحانی مواجه شد که مجلس طرح ندخچهد دولت خودش ظرف 6 ماه لایحه خواهد داد.
بارها این اتفاق افتاد و دولت مخالفت کرد. این در مطلب شما جایش خالی است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/01/17 - 11:13
باید رتبه های فعلی حفظ شود و مراحل جدید برای استخدام های جدید و یا اخذ رتبه انجام شود. مثلا معلمی که رتبه 4 دارد در همین رتبه باقی بماند و مراحل اخذ رتبه بعدی را طبق این قانون طی کند. دولت حق ندارد، سوابق و مدارک و امتیازات قبلی را بلااثر نماید و این کاملا خلاف قانون و به ضرر معلمان باسابقه است. در ضمن اخذ صلاحیت معلمی یک جوک گریه دار! است.
آیا معلمی که بیست سال سابقه دارد، ممکن است صلاحیت نداشته باشد؟!!! پس چه کسی صلاحیت پزشکان و کارکنان دولت و وزرا و روسا را تعیین کند؟!
پاسخ + 0 0 --
محمدی 1400/01/17 - 16:23
جناب صدای معلم یک سئوال بسیار جدی وجود دارد. 8 سال دولت روحانی که موظف به ارائه لایحه رتبه بندی معلمان بوده از این کار استنکاف کرده و سال آخر دولت خود و برنامه 5 ساله توسعه این لایحه را ارائه کرده است. چرا مطلبی مطالبه گرانه نسبت به این رفتار دولت درج نمی کنید؟ رفتار شناسی دولت روحانی در این مورد بسیار درس آموز است.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1400/01/17 - 16:35
آقا / خانم محمدی

سلام

همان گونه که در این گزارش و گزارش های پیشین آمده است ؛ تاریخچه رتبه بندی به حدود یک دهه قبل باز می گردد .

زمانی که سند تحول بنیادین برای اجرا ابلاغ شد .

قرار بود آقای حاجی بابایی اجرا کند اما نکرد .

فارغ از همه این مسائل ، مهم نهاد مجری این طرح است که یک چالش عمده و بزرگ است و متاسفانه کم تر کسی به آن می پردازد و اکثرا در حواشی گیر کرده اند.


پایدار باشید .
پاسخ + +4 0 --
کیمیایی 1400/01/16 - 12:36
افراد سبک مغز و کوته فکر صلاحیت خود را از کجا کسب کرده اند که بیایند و برای تعیین صلاحیت معلمان نسخه بپیچند. مگر نه اینکه روح اسلام، انقلاب و قانون اساسی بر محوریت عدالت قوام یافته است پس چگونه می توان لایحه ای را تصویب کرد که سراپا ظلم در حق کسانی باشد که که هم صبغه مدرک و هم سابقه تدریس شان در آن نادیده انگاشته شده است. چرا رتبه های 4 و 5 شامل حال شاغلان فعلی نمی شود مگر آنها در طی سالهای گذشته برای بیگانگان کار کرده اند، چرا برای هر رتبه ظرفیت تعیین شده، چرا نیروهای اداری در آن نادیده انگاشته شده اند مگر انها معلم نیستند مگر آنها بدون دریافت اضافه کار در هفته 44 ساعت خدمت نمی کنند اگر مجلس این قانون را تصویب و شورای نگهبان آن را تأیید کند من به ماهیت آنها شک می کنم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/01/17 - 11:20
صلاحیت حرف مفت است و هر کس استخدام شده لابد صلاحیت داشته و اگر نداشته ، کسانی که استخدامش کرده اند ، مجرم اند و باید پاسخگوی جامعه باشند!
دولت حق ندارد سوابق و مدارک و امتیازات معلمان را مستهلک کند و رتبه های فعلی باید بی قید و شرط باقی مانده و شامل افزایش حقوق شود. قانون عطف به ماسبق نمی شود. قانون جدیدفقط باید برای معلمان جدیدالاستخدام اجرا شود.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1400/01/16 - 13:50
واقعا تورم چند درصد هست کسی هست بگه تورم چقدر هست 25 درصد هست واقعا ؟
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1400/01/16 - 14:32
معلم صلاحیت داشته که جذب این سازمان شده است به خصوص معلمانی که ازطریق تربیت معلم جذب شده انددرثانی حقوق معلم با کارکنان دیگر فاصله زیادی دارد تا این فاصله حذف نشود رتبه بندی معنا ندارد این طرح برای کاهش حقوق معلم است وتاثیری درافزایش حقوق ندارد که یک خیانت آشکاراست که می خواهند به آن شکل قانونی بدهند اگرراست می گویید ابتدا همسان سازی باسایر کارکنان را اجرا کنید بعد براساس رتبه های موجود در احکام رتبه بندی را اجرا نمایید والسلام
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1400/01/16 - 20:56
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم:
وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر این‌که هیچ کس پس از این نمی‌تواند در آموزش و پرورش تدریس کند، مگر صلاحیت تعلیم و تربیت را کسب کند، گفت: صلاحیت حرفه‌ای تدریس، فراتر از مدرک تحصیلی و سابقه تحصیلی است.
حاجی میرزایی با تأکید بر اینکه هیچکس پس از این نمی‌تواند در آموزش و پرورش تدریس کند، مگر صلاحیت تعلیم و تربیت را کسب کند، گفت: «صلاحیت حرفه‌ای تدریس»، فراتر از مدرک تحصیلی و سابقه تحصیلی است.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1400/01/22 - 14:20
مشکل صلاحیت ما نیست مشکل صلاحیت وزراست
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1400/01/16 - 21:41
رتبه بندی مانند ویروس از ده سال پیش شیوع پیدا وموجهای گوناگونی را گذارنده است این ویروس دست ساخت افراد بیسواد در وزارت میباشد همانند فانی وحاج بابایی وفرشیدی بطحایی وحاج میرزاییوسردست اینها نوبخت ومعاونش مدرک قلابی استاد ترکمن والا.....این ویروس برای ذهن معلم ساخته شده که اورا زجر کش کند بعد از سالها رسیده دست مجلس انقلابی ونمایندگان پیشکسوت مانند زاهدی و....البته باید دست عنابستانی میدانند که بلد هم تنبیه کنه وهم شکایت.....امیدواریم مجلس انقلابی وپرانرژی ما را همانند برجام در مجلس با فندک آتش نزنند!!!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1400/01/17 - 01:46
حکم لیسانس رادیولوژی استخدام وزارت بهداشت با ۲ سال سابقه در برج ۱۰ سال قبل من خودم دیدم ۷میلیون وپانصد هزار تومان بود.حالا ازمن معلم با ۲۹ سال سابقه ومتاهل ودو فرزند ۶ میلیون و۴۰۰ هزار تومان.به بهانه رتبه بندی معلم را خون جگر می کنند.کاش این سخت گیری ها برای کارمندان دیگر هم بود
پاسخ + +2 0 --
جون دل 1400/01/17 - 08:28
فکر کنم تناقضی در اجرای رتبه بندی وجود داره یا من متوجه نشدم. از طرفی گفته شده که رتبه های 4 و 5 برای شاغلان فعلی تعلق نمی گیره و از سوی دیگه برای هر یک از رتبه های 4 و 5 سهمیه تخصیص داده شده این دو مسأله چطور با هم قابل جمعه
پاسخ + +1 0 --
شهسوارزاده 1400/01/18 - 00:13
به نام دوست
تار نمای وزین " گروه صدای معلم " واقعا " صدای معلم است .
دست مریزاد.
با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/01/22 - 19:51
به گزارش اقتصادآنلاین
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: امیدواریم رتبه بندی مصوب در هفته معلم مصوب شود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور