صدای معلم

« اما مجلس دهم به پایان رسید و نوبت به طرح این تشکیلات معلمی در صحن علنی مجلس نرسید اما پرسشی که همواره مطرح بوده آن است که برای اظهار نظر در مورد یک طرح درونی آموزش و پرورش چه نیازی به اعلام نظر آن همه کمیسیون مجلس بوده است ؟ »

" سازمان نظام علوم تربیتی " تاسیس می شود ؛ خبری از " سازمان نظام معلمی " نیست !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی و بلاتکلیفی سازمان نظام معلمی

کانال رسمی انجمن مطالعات برنامه درسی ایران نوشت :

« روز سه شنبه بیست و یکم بهمن ماه 99 جلسه ای پیرامون طرح تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی جمهوری اسلامی ایران با دکتر محمدرضا عارف عضو شورای تحول آموزش و پرورش و عضو فرهنگستان علوم با حضور دکتر مهر محمدی، دکتر قادری، دکتر جوادی پور، دکتر صادقی و دکتر نیکنام تشکیل شد.

آقای دکتر عارف ضمن ارایه ی رهنمودهایی، تاسیس سازمان های تخصصی و حرفه ای را به ویژه در حوزه علوم انسانی بسیار ضروری دانستند. همچنین در این جلسه موافقت خود را با تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند و سپردن مسئولیت های علمی و حرفه ای به متخصصان علوم تربیتی را عامل مهمی برای بهبود وضعیت رشته های علوم تربیتی در کشور معرفی کردند.

در این جلسه دکتر مهر محمدی به معرفی طرح پرداختند و در ادامه گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط دکتر قادری نماینده انجمن های علوم تربیتی کشور برای تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی به ویژه الزامات حقوقی، اداری و ساختاری ارائه شد.

تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی و بلاتکلیفی سازمان نظام معلمی

در این جلسه مقرر گردید نتایج مذاکرات این جلسه در ویرایش طرح جدید منظور گردد و طرح ویرایش شده دوباره به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شود.

همچنین با مذاکراتی که با صاحب نظران علوم تربیتی به عمل آمده طرح طبقه بندی مشاغل علوم تربیتی در بخش خصوصی که با کمک وزارت کار و اساتید و دانشجویان علوم تربیتی تدوین شده است ضمیمه طرح اصلاح شده خواهد گردید. »

نخستین بار و در بیست و دوم آبان ماه 1398 به ابتکار انجمن مطالعات برنامه درسی ایران، جلسه مشترکی میان اعضای هیات مدیره این انجمن با روسای انجمن های علوم تربیتی ایران شامل انجمن آموزش عالی ایران، انجمن فناوری های آموزشی ایران، انجمن مدیریت آموزشی ایران و انجمن آموزش و پرورش تطبیقی در محل دفتر انجمن مطالعات برنامه درسی واقع در دانشگاه تهران برگزار شد. برگزار گردید . ( این جا )

 هدایت و به سامان کردن نهادهای آموزشی رسمی و غیر رسمی کشور به عنوان مهمترین هدف این طرح بیان شده است .

دکتر محمد رضا بهرنگی رئیس انجمن مدیریت آموزشی ایران در نشست مذکور  در کنار تصویب سازمان نظام علوم تربیتی جمهوری اسلامی ایران، تشکیل اتحادیه انجمن های علوم تربیتی کشور را خاطر نشان کرده بود .

این اقدامات در حالی صورت می گیرد که هنوز از  طرح « سازمان نظام معلمی » که آخرین اقدامات کارشناسی برای نهایی کردن آن در زمان وزارت دانش آشتیانی صورت گرفته بود خبری نیست .

آخرین بار ؛ میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم 12 اردیبهشت 1399 گفته بود : ( این جا )

« برای برون رفت از این شرایط، تشکیل « سازمان نظام معلمی » ضرورت فوری امروز، و نیاز اساسی فرداست، سازمانی مشابه سازمان نظام مهندسی، پرستاری، کشاورزی و.... به شکل قانونی و شناسنامه دار جهت ایفای نقش جدی و عملیاتی در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری که امیدوارم به زودی محقق گردد و با تفویض اختیار و تمرکززدایی برخی امور از وزارت آموزش و پرورش به این سازمان ایفای نقش اساسی نماید.

با احصای دقیق مطالبات و مشکلات، ارائه راهکارهایی قانونی و پیشنهاد طرح های کاربردی برای  چگونگی حل مشکلات از طریق یک کانال سازماندهی شده رسمی که از مدرسه تا مرکز در سطوح مختلف و با مشارکت و حضور موثر نمایندگان واقعی و کارشناس فرهنگیان طرحی نو در انداخته  شود- تا با توکل بر خدا امکان تحقق مسائل اولویت بندی شده با سخنگوی واحد و قانونی فرهنگیان میسر گردد .

تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی و بلاتکلیفی سازمان نظام معلمی

شایان ذکر است دراین راستا گام مهم در مجلس دهم با تهیه (طرح تشکیل سازمان نظام معلمی جمهوری اسلامی ایران) برداشته شده است که در نوبت بررسی  و اعلام نظر کمیسیون های تخصصی اجتماعی، آموزش تحقیقات و فناوری، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه و محاسبات، امور داخلی کشور و شوراها، قضایی و حقوقی می باشدکه امیدوارم به زودی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب و با تایید شورای محترم نگهبان نهایی شود. » و پرسش مهم تر که همیشه از سوی « صدای معلم » مطرح گردیده آن است که چرا سازمان نظام معلمی در پیش نویس « سند تحول بنیادین » حذف شد ؟

داود محمدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشست علنی سه شنبه،3 دی ماه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به تدوین طرح سازمان نظام معلمی گفت : ( این جا )

« در نامه‌ای به معاونت حقوقی مجلس شورای اسلامی خواستار کار کارشناسی روی این طرح شدیم که نهایتا پس از چند روز کار کارشناسی این طرح از سوی معاونت حقوقی تحویل ما شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که کارشناسان معاونت حقوقی مجلس شورای اسلامی ایرادات این طرح را برطرف کردند، بیان کرد: تغییراتی در محتوای این طرح ایجاد نشده ولی در برخی مواد این طرح وظایفی که برای این سازمان در نظر گرفته شده بود با برخی نهادها تلاقی پیدا می کرد که راه کارهایی برای حل این موضوع در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به این که سازمان نظام معلمی پیگیر مسائل معلمان خواهد بود، افزود: اگر این سازمان تشکیل شود در حل مشکلات معلمان تاثیر گذار خواهد بود، حرمت معلم حفظ می شود و شان و جایگاه معلم ارتقا می یابد.

 اگر این سازمان تشکیل شود، سازمان نظام معلمی می تواند به یک نهاد بین المللی با جایگاه قانونی تبدیل شود که می تواند ارتباط میان معلمان در دنیا پیدا کند.

با تشکیل این سازمان انجمن های علمی در مدارس تشکیل می‌شود و بسیاری از مشکلات اخلاقی در مدارس کاهش می یابد. »

نکته قابل تامل آن است که « محمدرضا عارف » عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم و رئیس فراکسیون امید در نشست با تشکل های فرهنگیان در 8 بهمن 1394 از ایده تشکیل سازمان نظام معلمی حمایت کرده و گفته بود : ( این جا )

تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی و بلاتکلیفی سازمان نظام معلمی

« در دولت اصلاحات تمرکز بر تقویت و تثبیت تشکل ها ، احزاب و ان جی او ها بود . »

اما مجلس دهم به پایان رسید و نوبت به طرح این تشکیلات معلمی در صحن علنی مجلس نرسید اما پرسشی که همواره مطرح بوده آن است که برای اظهار نظر در مورد یک طرح درونی آموزش و پرورش چه نیازی به اعلام نظر آن همه کمیسیون مجلس بوده است ؟

و پرسش مهم تر که همیشه از سوی « صدای معلم » مطرح گردیده آن است که چرا سازمان نظام معلمی در پیش نویس « سند تحول بنیادین » حذف شد ؟

کسانی مانند « حمیدرضا حاجی بابایی » وزیر وقت آموزش و پرورش با چه قصد و نیتی این کار را انجام دادند ؟

« صدای معلم » همواره در گزارش ها و مطالب خود ، لازمه بی بدیل طراحی و اجرای « رتبه بندی معلمان » را سازمان نظام معلمی با رویکرد مستقل و حرفه ای دانسته است .

با این حال موضع محسن  حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در این مورد تاکنون سکوت بوده است .

سه شنبه نهم دی ماه در نشست رسانه ای « محمود امانی » دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش که با حضور رسانه ها و خبرنگاران برگزار گردید ؛ « صدای معلم » از ایشان پرسید : ( این جا )

« بحث « سازمان نظام معلمی » حداقل از سال 88 کلید خورده است و در پیش نویس سند تحول بنیادین بحث " سازمان نظام معلمی " را حذف کردند .

حتی آقای محمود مهرمحمدی هم در گفت و گو با صدای معلم به صراحت گفتند نمی خواهند که سازمان نظام معلمی شکل بگیرد . جریاناتی است که نمی خواهند این کار انجام شود چون برداشت و تحلیل شان این است که در وظایف حاکمیتی آموزش و پرورش خلل ایجاد می کند. این یک دیدگاه بدبینانه است و فاقد مبانی منطقی و شفاف.

تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی و بلاتکلیفی سازمان نظام معلمی

شما در پاسخ به من وارد مقوله نشدید . از طرفی رتبه بندی معلمان در حال نهایی شدن است و روانه  مجلس می شود .

 پس شما کی می خواهید وارد عرصه شوید ؟

 این را هم باید در نظر داشته باشید که وقتی می گوئیم سازمان نظام معلمی این فقط برای ما نیست .این ساز و کار در همه نظام های آموزشی که معلمی با فرمت " حرفه ای " تعریف شده وجود دارد. نهاد مشخصی وجود دارد که که کار این نهاد این است و در واقع خود معلمان این را تشکیل می دهند.

 در این مورد شفاف تر و صریح تر صحبت کنید.

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش تصریح کرد که سازمان نظام معلمی اولویت مستقل برای ایشان نیست .

تاکنون و علی سپری شدن ده ماه از عمر مجلس یازدهم ، هنوز هیچ نماینده ای در این مورد حرفی نزده است .

تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی و بلاتکلیفی سازمان نظام معلمی

پایان گزارش/


تاسیس سازمان نظام علوم تربیتی و بلاتکلیفی سازمان نظام معلمی

جمعه, 24 بهمن 1399 14:23 خوانده شده: 1296 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 0 --
محمد باقر شیبانی 1399/11/24 - 19:51
حتما برایشان اهمیت ندارد.اگر به این مسئله و مسائل دیگر مرتبط با معلمین اولویت دهند با دست خود گرهی را که بسته اند باز خواهند کرد و یک قدم سربازان صفحهء شطرنج آموزش و پرورش جلو خواهند افتاد و کم کم باید به مطالبات دیگر گردن نهند و اگر چنین شود فشارهای مطالباتی سایر اقشار بیشتر خواهد شد و توان پاسخ و نگاه از بالا به پایین جایگاهش عوض خواهد شد.اهداف ذینفعان بالادست اقتضای چنین تصمیماتی است.تا بوده همین بوده.وقتش که برسه سوژهء تبلیغاتی قرار خواهد گرفت.
پاسخ + +5 -1 --
شاکی 1399/11/25 - 09:09
با سلام...مسوولین و مدیران کنونی سیستم آموزش و پرورش حتی از گفت و گو با معلمان می هراسند چه برسد به اینکه موافق تشکیل سازمان نظام معلمی باشند!!وقتی یک مدیرکل شرط برقراری نشست دیدار و گفت و گو با اعضای یک تشکل معلمی را عدم حضور مسوول سازمان معلمان یک شهر اعلام میکند،شما انتظار تشکیل سازمان نظام معلمی دارید؟!!متاسفانه تشکل های معلمان هم به جای پیگیری تحقق انتظارات و مطالبات موثر بر حوزه آموزش و پرورش دنبال تشکیل نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان هستند تا از همین وضعیت موجود دفاع کنند!!!!!!!!!!!!!
پاسخ + +8 0 --
م 1399/11/25 - 11:21
اقای عارف در زمان تبلیغات خودشان فرمودند که:"ما نان و پنیر و گردو سر سفره های شما می آوریم".گردویش که محقق نشد پنیرش هم پر کشید و با این وضع تورم و معیشتی نانش هم خواهد پرید.حالا هم این تاسیس راه به جایی نخواهد برد.کار اگر برای خدا نباشد ماندگاری و سرانجامی ندارد.پر کردن رزومه ثمری ندارد.رزومه واقعی آن کاری است که ثمره و بهره اش را دیگران ببینند.معلمین که تا به امروز بهره ای نبردند پس رزومهء اصلیتان ناخواناست.مواخذه ی الهی با همین رزومه هاست.
پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1399/11/30 - 06:40
تهران-ایرنا-
سید حمایت میرزاده سخنگوی پیشین کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روز سه شنبه در یادداشتی از محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش : تشکیل فوری سازمان صنفی نظام معلمی را ضروری دانست و تاکید کرد: تشکیل سازمانی صرفا صنفی و غیرسیاسی نظام معلمی به عنوان نماینده واقعی فرهنگیان همانند بسیاری از سازمان های نظام صنفی مشابه در سایر حوزه ها به جهت داشتن جایگاه قانونی، بسیار ضروری است.
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1399/11/30 - 10:09
سند تحول بنیادین و حاجی بابایی؟
او نتوانست حتی کارنامه آزمون بدهد
خدا از حاجی بابایی نگذرد
آیا کسی برایم گزارش غلط داده بود
چرا کارنامه ندادند
نفرین و پناه به مکر خدا
الانم که قبول می شوم میگن سنت بالاست
مسخره کردن خودشونو
کدوم معلم حرفه ای؟
پاسخ + +7 0 --
دانش آموز 1399/11/30 - 18:18
با تشکیل این سازمان انجمن های علمی در مدارس تشکیل می‌شود و بسیاری از مشکلات اخلاقی در مدارس کاهش می یابد. »
کدوم مشکلات اخلاقی؟ معلما یا دانش آموزا؟
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1399/11/30 - 19:53
تهران، امشب و فردا از لرزش هشدار دهنده‌ات می‌ترسم
پاسخ + +9 0 --
غریب 1399/12/02 - 18:53
میدانم که معلم حرفه ای و فکور داروست البته تا چگونه تعریف شود؟ و تفکر سازمان نظام معلمی را شناختی ندارم، اگر دارو هم باشد تا برسد شاید نوش داروست.

متاسفانه در نظام عرفی و قانونی به واسطه جهل قوانین و این و آن، سنم بالا رفت و با وجود کسب نمره علمی در آزمون، اینبار نیز گفتند در صورت تشکیل پرونده هم شرایط کسر سن جهت معرفی برای مصاحبه را نداری و به مصاحبه معرفی نشدم. ضوابط نوشته شده پر نقصند و به کسی امیدی نیست جز خدا و پناه به قدرت خدا؛
به حق رسولان، به حق صلحا و به حق حضرات معصومین، به حق محمد(ص)، به حق فاطمه مادر ائمه، به حق امیرالمؤمنین، به حق تنهاترین سردار، بحق حسین، بحق زین العابدین، بحق باقرالعلوم، بحق جعفربن محمد، بحق موسی بن جعفر زندان کشیده، به حق فرزندان مجرد و متاهل موسی بن جعفر، بحق محمدبن علی، بحق علی بن محمد، بحق حسن عسگری و بحق قائم المهدی(عج)، و به حق حس مسئولیت پذیری و مردم داری‌ام و به حق تعدد مدارک اخذ شده دانشگاهی و غیردانشگاهیم و به حق تحصیلات رهاشده یا ناتمامم و ...
... ادامه دارد ...
پاسخ + +9 0 --
غریب 1399/12/02 - 18:59
... ادامه از قبل ...
و به حق دستی که هزاران مطلب نیکو را با خوشنویسی درشت و ریز برای همین آموزش و پرورش قدرنشناس نیز نوشت و به حق اندازه مطالعات آزادم و بحق کمکهای علمی ای که به معلمان رسمی کرده‌ام و به حق لیاقت ممتاز پنهان شده و آشکار شده‌ام برای اصلاح برخی از کتابهای آموزش و پرورش و بحق تدریسهای کوچه و خیابانی ای که داشته ام و بحق ذی حق بودن برای حق التدریس شدن و محروم شدنم و بحق سردوانده شدنم و بحق ... و بحق مظلومیتم در تغییر بی حساب و پر ایراد شرایط و ضوابط و نواقص قوانین در جذب نیرو در این وزارتخانه، و بحق تعدد قبولی هایی که در آزمونهای استخدامی داشته‌ام؛ و به حق اینکه پدرم با وجود اقتدار در اشتغال برایم پارتی بازی نکرد و بیت المال را هم بخوبی رعایت می کرد و بحق مادرم که این رعایت را تا سر حد تحمل درد جسمی لمس میکرد و به حق اینکه مشاغل را برای قدرت و ثروت نخواستیم، و بحق خدمات مؤثر و پاره وقتم که در کسر سن لحاظ نمی‌شود و ...
... ادامه دارد ...
پاسخ + +8 -1 --
غریب 1399/12/02 - 19:01
... ادامه از قبل ...
و به حق اینکه آنطرف مرز آزادۀ یک سال اسیر نشد! که کسر سن مشمول حالم شود و لی بناحق اینطرف مرز به واسطه گزارش مغرضانه و جهتدار و خطای قاضی و کارشناس، زندانی و اسیر و پس از گذشت چندین سال، آزاد و پس از تحمل رنجهای انتقال یابندۀ چندین ساله با دهها عارضه بوجود آمده، بعد از اینکه بیست و چند سالگیم به چهل و چندسالگی رسید تبرئه شد، و بحق تحمل عارضه هایی که حق نیست و بحق پاداش اعمال نیکی که مزدش مجازات شد و بحق شکر و استقامت و بحق سادات سادات و بحق صلۀ رحم و پرتوی نور و بحق همۀ آن چیزهایی که خدا می‌‌داند؛ آنچه حق حق شناسان و نشناسان است، از زمین و آسمان و جهات ملموس و ناملموس نازل فرما ! ای در هم کوبندۀ قوانین اداری باطل! عقلشان در حد تحلیل آماریست و نه حقوقی و کاسۀ چه کنم در دستشان! ای رب العالمین و ای مالک بهشت و جهنم! ای ستار العیوب و ای رسوا کننده! ما مستحق آنیم که آنیم! نیکوکاران مشتاقند و تو قادر بر حقی! تأنی از توست ای مع الصابرین!
پاسخ + 0 0 --
بی نام 1399/12/11 - 13:09
با سلام واحترام
به نظر من نظام معلمی یا نظام علوم تربیتی یکی از واجب ترین گامها برای حرفه ای شدن شغل گرنبهای معلمی می باشد این حرف هم غلط است که نظام صنفی مخل اهداف حکومتی وازارتخانه هاست ، مگر نظام پرستاری مخل اهداف وزارت بهداشت و درمان است؟ یا مثلا نظام مهندسی مخل اهداف وزارت شهرسازی و مسکن است یا... ؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور