صدای معلم

پرسش این است که مرجع و مجری نهایی برای ممانعت از دخالت نهادهای غیرپاسخگو برای ورود نیروهای بی‌کیفیت کدام است؟

حلقه‌های مفقوده در رتبه‌بندی معلمان

علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم

حلقه‌های مفقوده در رتبه‌بندی معلمان کدام ها هستند

وزیر آموزش‌ و پرورش درباره آخرین وضعیت لایحه رتبه‌بندی معلمان گفته است: لایحه در کمیسیون تخصصی دولت بررسی و با قید فوریت مصوب شده و خارج از روال متعارف روندش را طی کرده و اکنون در نوبت طرح در دولت است که در هفته‌های اخیر مصوب می‌شود و سپس به مجلس می‌رود و امیدواریم همزمان با نهایی‌شدن بودجه، این طرح هم تصویب شود. دولت اعتبارش را در بودجه ۱۴۰۰ دیده است و امیدواریم از ابتدای سال آتی رتبه‌بندی را هم اجرا کنیم.

درخصوص رتبه‌بندی معلمان ذکر چند نکته ضروری است:
 یک:
 وزیر آموزش‌‌ و پرورش تأکید می‌کند همه راه‌های غیراصولی جذب معلم مسدود شده است. این گام مهمی در جهت حرکت به‌سوی یک آموزش حرفه‌ای و پی‌ریزی تحقق «معلم حرفه‌ای» به‌عنوان حلقه مفقوده در خروج از روزمرگی است. اما پرسش این است که مرجع و مجری نهایی برای ممانعت از دخالت نهادهای غیرپاسخگو برای ورود نیروهای بی‌کیفیت کدام است؟

دو: حدود یک دهه است که بحث رتبه‌بندی معلمان مطرح است. هم‌اکنون به‌نظر می‌رسد نگاه غالب و عمومی در بدنه معلمان به موضوع رتبه‌بندی از نوع طرحی برای ترمیم وضعیت حقوقی آنهاست، درحالی‌که وزیر و سایر مسئولان نهایی‌کننده طرح می‌گویند نگاه آنان به رتبه‌بندی معلمان حرکت به‌ سوی کیفیت‌بخشی فعالیت‌های معلم و در نهایت افزایش کیفیت آموزش است.

در نظام آموزشی ایران، «کیفیت» در یک مفهوم یا ذهنیت اداری و در یک فرایند بوروکراتیک و از بالا به پایین طراحی و حتی «دیکته» شده است، این در حالی است که در نظام‌های آموزشی توسعه‌یافته، معلم اگرچه نقش تسهیل‌گر را ایفا می‌کند اما سیاست‌ها و خط‌مشی آموزش مبتنی بر نیازسنجی علمی توسط عنصر بی‌بدیل معلم تعیین می‌شود.

اینها تناقضاتی هستند که موجب دورشدن هر طرحی از حصول اهداف مصوب خواهد شد. درواقع، پیش‌زمینه اجرای موفق و مؤثر رتبه‌بندی معلمان، حداقل اجرای موادی است که در قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب شده است.

حلقه‌های مفقوده در رتبه‌بندی معلمان کدام ها هستند

سه: گفته شده در نظام رتبه‌بندی معلمان ارتقا، تنزل، توقف و تغییر کاربری شغلی نیز درنظر گرفته شده است، به این معنی که اگر شخص نتواند صلاحیت‌های مدنظر را احراز کند نه‌تنها ارتقای رتبه نمی‌گیرد بلکه به رتبه پایین‌تر تنزل پیدا می‌کند و اگر مجدداً نتوانست حدنصاب و استاندارد‌هایی را کسب کند، به آن فرد ابلاغ شود که صلاحیت معلمی را ندارد.

به‌گفته مسئولان، فلسفه نظام سنجش صلاحیت و توسعه شایستگی بر این اساس است که همکاران متناسب با عملکرد از مزایای لازم و کافی بهره‌مند شوند. هدف این است که استقرار نظام پرداخت‌ها مبتنی بر عملکرد رقابتی صورت گیرد. اینها گزاره‌هایی منطقی و قابل دفاع هستند اما نکته مهم و غیرقابل چشم‌پوشی آن است که این فرایند باید دائما پایش و به‌روز‌رسانی شود.

همچنان «مرجع ارزیاب» مورد توافق صف و ستاد در فرایند رتبه‌بندی و براساس امکانات و شرایط موجود غایب بزرگ است. و اما سخن آخر در مورد مجری اصلی و مسئول در فرایند رتبه‌بندی معلمان است.

حلقه‌های مفقوده در رتبه‌بندی معلمان کدام ها هستند

در این طرح و در سنجش صلاحیت آمده است: «فرایند مستمر گردآوری سازمان‌یافته اطلاعات، شواهد و مستندات مرتبط با شایستگی‌های کسب‌شده و نتایج عملکرد رقابتی معلم و بررسی آنها براساس سازوکارها، ملاک‎ها، معیارها و شاخص‌های مشخصی که توسط «هیأت‌های ممیزه موضوع بند «ک» این قانون تعیین و تصویب شده و توسط کانون‌های ارزیابی سنجیده می‎شود.»

این وضعیت پیش‌تر هم مطرح شده و ناکارآمدی حداقل در حوزه «متدلوژی» به اثبات رسیده است. نظارت بر کار معلمان و پایش کیفیت آموزش باید توسط «معلمان متخصص و کارآمد» در قالب تشکیلات تعریف‌شده مانند «سازمان نظام معلمی» صورت گیرد.

بی‌توجهی به این مسئله و استمرار نگاه اداری و آمرانه به قاعده اصلی آموزش، یعنی معلم و هویت حرفه‌ای او، نتیجه‌ای جز روزمرگی و سرخوردگی بیشتر نخواهد داشت.

روزنامه همشهری

چهارشنبه, 27 اسفند 1399 21:41 خوانده شده: 313 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
احمد 1399/12/27 - 22:23
اشتغال خوبی برای عده ای از هموطنان عزیزمان ایجاد
می گردد!
موسسه مداد چی ! مجری طرح و برگزار کننده ی کلاس های
آمادگی و آزمون دهنده ی رتبه بندی معلمان عزیز!
بازار آزاده دیگه!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/12/28 - 13:41
معلمان قبلا رتبه بندی شده اند و فقط باید بر مبنای رتبه های فعلی، تا سقف ۵۰ درصد علاوه بر افزایش سنوات بر حقوق معلمان اضافه شود.
پاسخ + +1 0 --
نرگس محمدی 1399/12/29 - 10:06
کلاه گشاد دولت روحانی بر سر معلمان و همه معلمان حامی خود. طراحی در حد خوار و خفیف کردن معلمان.
انتظار ارتقاء آموزش و پرورش را هم دارند.
آقای کمیجانی برمبنای پیش نویس طرح رتبه بندی اینقدر مانور داد ولی الان می بینیم که ذوات روحانی حتی با حامیان خویش هم صادق نبوده است.
پاسخ + +3 0 --
نرگس کارگری 1399/12/27 - 22:30
با سلام
امسال معلمان رسمی برای شرکت در جشنواره ی معلم نمونه حضور کم رنگی داشتند.
نیروهای حق التدریس و خرید خدمات بیشتر داوطلب بودند.نیروهای رسمی و پیمانی معتقدند که با وضعی که رتبه بندی دارد، دیگر حتی شرکت در دوره های ضمن خدمت نیز ارزش ندارد.قطعا با این وضع کیفیت بخشی به آموزش و پرورش اتفاق خواهد افتاد.
پاسخ + +4 0 --
حسن درویشی 1399/12/28 - 07:40
ابتدا تبعیض در دربافتی معلمان را با دریافتی دیگر کارمندان در سازمان های دولتی از بین ببرند بعد به فکر رتبه بندی باشند . هنوز هیچ مسئولی توضیح منطقی نداده است که چرا مثلا یک معلم با مدرک لیسانس وبیست سال سابقه باید با یک کارمند دیگر با همین شرایط در یک سازمان دیگر دریافتی شان اینهمه متفاوت باشد؟مزایا و امتیازهایی که می گیرند اینهمه متفاوت باشه؟
پاسخ + +4 0 --
محمد باقر شیبانی 1399/12/28 - 07:59
باسلام:
به نظر حقیر رتبه بندی معلمان به طور کلی در دو شاخص انجام خواهد پذیرفت.شاخص یک:صلاحیت عمومی و تخصصی وکارکردی است که سنجش آن همان ارزشیابی سالانه است که از قبل هم در جریان بوده و ارزیاب مدیر و معاون و راهنما معلم می باشند.شاخص 2:علمی است که سنوات یا تجربیات کاری و مدارک معتبر کاملا مرتبط و بعضا ساعات آموزشی ضمن خدمت است که لحاظ خواهد شد.موارد تشویقی هم شامل معلم نمونه شدن منطقه ای و کار پژوهشی و تالیفی مرتبط خواهد بود که میزان جزئی افزایش درصدی حقوق مانند حق برجستگی که قبلا بود را شامل خواهد شد.اینکه بگوییم کار شاقی انجام خواهد پذیرفت به نظرم اصلا اینگونه نیست و همین موارد فعلی است و چندان طرح جدیدی نیست.مورد دیگر که مورد تنبیهی و یا رد صلاحیت را شامل خواهد شد این است که اگر معلمی در حین خدمت تایید صلاحیت نشود در سایر قسمتهای اداری یا معاونتی و سرپرستی ها و مدیریت مدارس و راهنما مشاور و یا معلم جایگزین به کار گرفته خواهد شد.وقتی معلمی وارد این چرخه شود تا آخرش خواهد ماند خواه معیوب و خواه بی نقص.
پاسخ + +1 0 --
احمد 1399/12/28 - 09:56
مدیریت مدارس را خوب گفتی!
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/12/29 - 13:24
مرجع ارزیاب به قول جناب پورسلیمان بخش مبهم رتبه بندی معلمان است واقعا چه معیاری برای سنجش و چه سیستمی این سازوکار را انجام خواهد داد؟؟؟
آیا مدیر مدرسه که می تواند مغرضانه و تبعیض وار عمل کرده به عنوان مرجع ارزیابی باشد؟
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/12/29 - 14:47
این رتبه بندی بخوره تو سرشون اگه فاصله بین رتبه ها رو بردارند کیفیت زمانی ایجاد میشه که مثل فرانسه و آلمان به معلم ها پول بدن نه با ماهی ۴ میلیون درضمن مگه این وزیر خودش با کیفیت است ؟ الهیار فوق لیسانس روانشناسی ربطش به سمت فعلی که داره چیه؟ تعجیل حذف شده کسیکه الان زمان دریافت رتبه اش رسیده یه دفعه میگن قانون عوض شد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور