صدای معلم

غلامرضا قائدی ها مدیر مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان در حاشیه سفر وزیر آموزش و پرورش به استان اصفهان و در گفت و گو با صدای معلم مطرح کرد :

وظیفه اصلی " تولید محتوا " در آموزش مجازی بر عهده معلمان است

گزارشگر : نرگس کارگری

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ « محسن حاجی میرزایی » وزیر آموزش و پرورش 9 بهمن به منظور بازدید از آموزش و پرورش استان اصفهان و دیدار با کادر آموزشی به اصفهان سفر کرد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت : معلمان استان اصفهان انصافاً جهاد آموزشی را به معنای واقعی پیاده کردند و این در حالی است که مدارس استان اصفهان از نیمه شهریور سال 1399 که به گفته وزیر آموزش و پرورش بیش از نیمی از دانش آموزان در مدارس حضور یافتند از همان ابتدا تعطیل بوده و آموزش به صورت مجازی دنبال شده است .

 نکته قابل تامل آن که وزیر آموزش و پرورش نشستی را با رسانه و خبرنگاران برگزار نکرد .

خبرنگار صدای معلم پرسش هایی را برای طرح خطاب به وزیر آموزش و پرورش آماده کرده بود اما موفق به این کار نشد .

تنها خبرنگاران صدا و سیما توانستند به صورت مشروح با وزیر آموزش و پرورش مصاحبه کنند .

نرگس کارگری خبرنگار صدای معلم موفق به تنها طرح یک پرسش از آقای حاجی میرزایی شد.

صدای معلم پرسید که آیا صحت دارد که از منابع مالی صندوق ذخیره ی فرهنگیان برای « سامانه شاد » استفاده و کمک شده است؟

حاجی میرزایی ضمن پاسخ منفی گفت این ها ربطی به هم ندارند.

« صدای معلم » از رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش پرسید :

 آموزش و پرورش نیز مانند دستگاه های دیگر می تواند در تصمیم گیری مستقل باشد. ولی برای هم رنگ شدن با کدام جماعت نسبت به بازگشایی مدارس سماجت جدی ندارد و یا نمی خواهد که قضیه به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد؟ معلمان خود تشویق کننده تعطیلی مدارسند و اولیا را نسبت به این مسئله حساس می کنند و این ترس و دلهره بر طبل تعطیلی می کوبد.

فریبرز حمیدی در پاسخ گفت :

« وزارت بهداشت و ستاد کرونا نمی گذارند وگرنه خانواده ها از خدا می خواهند که مدارس باز شوند . »

« رضوان حکیم زاده » معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش های صدای معلم تاکید کرد که سطح توقعات خانواده های ما  از مدرسه غیر استاندارد است و از جهتی قابل قبول نیست ولی فشار روی مدرسه است و هنر ما این است که آن ها را آگاه کنیم .

پرسش دیگر « صدای معلم » از غلامرضا قائدی ها مدیر مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان بود .

قائدی ها در این گفت و گو به صدای معلم می گوید که استان اصفهان یکی از استان های پیشرو و پیشگام در جهت آموزش مجازی است.

وی تاکید می کند : یکی از موفق ترین قسمت های کشور و مراکزی که موفق به تولید محتوا با این حجم شده است، مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان است .

این در حالی است که بنا به گفته رییس آموزش و پرورش دوره دوم ابتدایی اصفهان بالغ بر پنج هزار بازمانده از تحصیل در این دوره وجود دارند که حدود نیمی از آنها شناسایی شده است. ( این جا )

همچنین معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در 13 دی ماه 1399 گفته است: ۴۲ درصد از دانش‌آموزان ابتدایی استان اصفهان به دلیل استفاده از فضای مجازی افت تحصیلی داشته‌اند.

 این گفت و گو را می خوانیم .

 

وظیفه اصلی تولید محتوا در آموزش مجازی بر عهده کیست

صدای معلم:

هدف وزیر آموزش و پرورش از شروع سفر خود از مرکز تحقیقات معلمان چه بود؟


غلامرضا قائدی ها مدیر مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان :

با توجه به مأموریت خطیری که در دوره ی کرونا به عهده وزارت خانه گذاشته شده و طبیعتا با توجه به اینکه در دوره ی کرونا خانواده ها نگرانی های عمده ای دال بر اینکه تعلیم و تربیت و به خصوص آموزش فرزندانشان چه سرانجامی خواهد داشت و به کجا خواهد رسید، به همین خاطر وزیر محترم به استان ها سفر می کنند تا در روند اجرای کار باشند.

استان اصفهان یکی از استان های پیشرو و پیشگام در جهت آموزش مجازی است و یکی از دلایلی که به این استان تشریف آوردند، مشاهده ی توانمندی های استان اصفهان در عرصه ی آموزش مجازی مرکزی که مأموریت اصلی تولید محتوای آموزشی را برای همه دوره ها، سطوح ، دروس و همه ی جنسیت ها بر عهده دارد و به اذعان کارشناسان بسیار موفق بوده را در برنامه قرار دادند.
این مرکز را ما در هیچ کجای کشور با این عنوان در کشور نداریم. این مرکز در سال های قبل تشکیل شده است. کتابخانه ای با 240 هزار عنوان کتاب، تالار نشریات با 190 هزار جلد پایان نامه ، مجله و نشریه ، آزمایشگاه های متعدد ، موزه ی آموزش و پرورش که اولین موزه ی آموزش کشور است تأسیس شده و در این مرکز وجود دارد که خیلی خیلی مورد توجه وزیر قرار گرفت و ایشان به معاونین خود و به مدیر کل استان و بقیه عوامل دستور دادند که به نوعی اینجا یکی از اهداف گردشگری استان مشخص شود و از استان هان ها و مکان های مختلف، تورهای دانش آموزی و هم چنین معلمین بیایند و از این موزه ی بسیار ذی قیمت بازدید داشته باشند.

در حوزه ی تولید محتوا، مرکز تحقیات معلمان موفق شده است بیش از 69 هزار دقیقه تولید محتوا انجام دهد. این تولید محتوا به این شکل است که ابتدا ما قسمتی را تحت عنوان پذیرش داریم. بعد از آن وارد قسمت سناریو نویسی و بعد از آن کار فیلمبرداری و تولید محتوا را داریم. این تولید محتوا ادیت و سپس تدوین می شود و در مرحله ی آخر بارگذاری می شود. این بارگذاری هم در شبکه ی شاد و هم در شبکه های مرتبط با مداری که اغلب مدارس مختلف با آن آموزش مجازی را دنبال می کنند انجام می شود.
به همین خاطر یکی از موفق ترین قسمت های کشور و مراکزی که موفق به تولید محتوا با این حجم شده است، مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان است که الحمدلله با این حجم از تولید محتوا، رتبه ی اول کشور را به خود اختصاص داده است.


صدای معلم:

اگر تولید محتوا از  دوران پیش از کرونا در این مرکز انجام می شود ، معلمان در مدراس چه محتوایی تولید می کنند؟


قائدی ها:

تولید محتوای استاندارد در این مرکز صورت می گیرد. به خصوص که یکی از اهدافی که مرکز تحقیقات به وجود آمد، تولید محتوا برای ایجاد عدالت آموزشی است.


صدای معلم:

آیا وظیفه ی اصلی یک معلم تولید محتوا است ؟  آیا در این باره بخشنامه ی مشخصی صادر شده است ؟

وظیفه اصلی تولید محتوا در آموزش مجازی بر عهده کیست

قائدی ها:

وظیفه ی اصلی معلم است که این کار را انجام دهد ولی به جهت ایجاد عدالت آموزشی، این کار انجام می شود. عدالت آموزشی به این معناست که به هر حال توانمندی همه ی معلمان ممکن است یکسان نباشد. در خیلی از مناطق دور افتاده یا روستاها، دانش آموزان شاید نتوانند از معلمان زبده و مجربی که مراکز استان ها برخوردارند استفاده کنند. این کار را مرکز تحقیقات انجام می دهد . با این بارگذاری و تولید محتوا، موجب عدالت آموزشی می شویم و همه ی دانش آموزان می توانند از این تولید محتوا استفاده کنند.


صدای معلم:

مخاطرات تولید محتوای معلمان به گفته ی شما ناتوان در امر تولید محتوا ، به طور مجزا در هر کلاس و مدرسه تا این لحظه چگونه بررسی می شود؟ برای جلوگیری از آن چه کاری انجام شده است؟ به هر حال دانش اموزان با این رویه به دانش آموزان آموزش داده اند ؟


قائدی ها:

به دلیل اینکه تولید محتوا در این مرکز صورت می گیرد، زیر نظر گروه های آموزشی انجام می شود و سرگروه های کشوری و استانی نظارت مستقیم برای این مبحث دارند. بنابراین از استاندارد های بسیار خوبی برخوردار است.


صدای معلم:

آیا این تولید محتوا از ابتدای سال در اختیار مدارس قرار گرفته است؟ معلمان در جریان این محتوا و استفاده از آن در مدارس هستند؟


قائدی ها:

بله. تولید محتوای مرکز تحقیقات هم اکنون در سامانه ERP و سایر سامانه های مورد استفاده قرار داده شده و برای همه ی پایه ها موجود است.


صدای معلم:

برای پیش دبستانی ها نیز این مهم وجود دارد؟


قائدی ها:

فعلا این اتفاق نیفتاده است.

ویرایش و پیاده سازی : نرگس کارگری

وظیفه اصلی تولید محتوا در آموزش مجازی بر عهده کیست

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم


وظیفه اصلی تولید محتوا در آموزش مجازی بر عهده کیست

دوشنبه, 20 بهمن 1399 21:35 خوانده شده: 250 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
هاشمی 1399/11/21 - 13:11
تولید محتوی دیگر چه صیغه ای است.یک ویس می فرستند.وتمام
پاسخ + 0 0 --
زهرا قاسمی 1399/12/02 - 10:26
کدوم تولید محتوا رو میگید?دوتا مثال بزنید تا ماهم ببینیم که شما و کی و کجا? شما اگه قبل کرونا تولید محتوا میکردید، الان اوضاع این نبود،تولید محتوا باید و باید توسط اموزش و پرورش تولید بشه،چون خیلی از معلم ها کار با فضای مجازی بلد نیستند،
خانواده ها و بچه ها هم همینطور ممکن کار با فضای مجازی بلد نباشند، وظیفه ی اموزش و پرورش نه معلم، اونا تولید کنند معلم اموزشا رو در فضای مجازی بذاره و نظارت کنه و بازش کنه و توضیح بیشتری بده از بچه ها سوال کنه، این میشه کار یه اموزگار نه اینکه بیاد تولید کنه و سوتی بده و نقل مجالس بشه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور