صدای معلم

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در حاشیه سفر وزیر آموزش و پرورش به استان اصفهان و در گفت و گو با صدای معلم مطرح کرد :

حکیم زاده : سطح توقعات خانواده های ما از مدرسه غیر استاندارد است !

گزارشگر : نرگس کارگری

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ « محسن حاجی میرزایی » وزیر آموزش و پرورش 9 بهمن به منظور بازدید از آموزش و پرورش استان اصفهان و دیدار با کادر آموزشی به اصفهان سفر کرد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت : معلمان استان اصفهان انصافاً جهاد آموزشی را به معنای واقعی پیاده کردند و این در حالی است که مدارس استان اصفهان از نیمه شهریور سال 1399 که به گفته وزیر آموزش و پرورش بیش از نیمی از دانش آموزان در مدارس حضور یافتند از همان ابتدا تعطیل بوده و آموزش به صورت مجازی دنبال شده است .

 نکته قابل تامل آن که وزیر آموزش و پرورش نشستی را با رسانه و خبرنگاران برگزار نکرد .

خبرنگار صدای معلم پرسش هایی را برای طرح خطاب به وزیر آموزش و پرورش آماده کرده بود اما موفق به این کار نشد .

تنها خبرنگاران صدا و سیما توانستند به صورت مشروح با وزیر آموزش و پرورش مصاحبه کنند .

نرگس کارگری خبرنگار صدای معلم موفق به تنها طرح یک پرسش از آقای حاجی میرزایی شد.

صدای معلم پرسید که آیا صحت دارد که از منابع مالی صندوق ذخیره ی فرهنگیان برای « سامانه شاد » استفاده و کمک شده است؟

حاجی میرزایی ضمن پاسخ منفی گفت این ها ربطی به هم ندارند.

« صدای معلم » از رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش پرسید :

 آموزش و پرورش نیز مانند دستگاه های دیگر می تواند در تصمیم گیری مستقل باشد. ولی برای هم رنگ شدن با کدام جماعت نسبت به بازگشایی مدارس سماجت جدی ندارد و یا نمی خواهد که قضیه به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد؟ معلمان خود تشویق کننده تعطیلی مدارسند و اولیا را نسبت به این مسئله حساس می کنند و این ترس و دلهره بر طبل تعطیلی می کوبد.

فریبرز حمیدی در پاسخ گفت :

« وزارت بهداشت و ستاد کرونا نمی گذارند وگرنه خانواده ها از خدا می خواهند که مدارس باز شوند . »

پرسش دیگر « صدای معلم » از « رضوان حکیم زاده » معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بود .

 این گفت و گو را می خوانیم .

 

رابطه خانواده ها با مدرسه و گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان

صدای معلم:

خانم حکیم زاده

در این رسانه در مورد چرتکه و سوالات مربیان این حوزه گفت و گویی منتشر شد. آن را مطالعه نموده اید؟


حکیم زاده:

بله .


صدای معلم:

چرا به آن گزارش پاسخ ندادید ؟


حکیم زاده:

ما با هر نوع چرتکه ای (ایرانی، ژاپنی) مخالفیم و به طور کلی با هر برنامه ای که به صورت افراطی بخواهد یکی از جنبه ها را تقویت کند، بر اساس گزارش هایی که گرفتیم بچه ها دچار تیک عصبی می شوند و بعد هم هیچ خاصیتی برایشان ندارد.


صدای معلم:

چرا برای پیش گیری از این اتفاق جلوی برگزاری مسابقات آن در کشور گرفته نمی شود تا خانواده ها کمتر به آن بپردازند؟


حکیم زاده:

مخالفت کرده ایم ولی دست ما نیست. فرض کنید شما مسئول قسمتی هستید . شما می توانید بگویید چیزی که به نظر من مفید نیست را اجازه نمی دهم انجام شود، چرا که ما باید کار علمی انجام دهیم . این را علم تربیت به ما می گوید. یا اینکه به ما می گویند پس چرا می فروشند؟ می گوییم چرتکه و کانگورو برای سلامتی بچه ها ضرر دارد.

امروزه ماشین های محاسباتی پیچیده وجود دارند و این کار را انجام می دهند. آن چیزی که ما باید پرورش دهیم، خلاقیت ذهنی بچه هاست. نه اینکه قوای ذهنی آن ها را تقویت کنیم. خانواده ها نمی دانند فرزندان خود را در برابر چه مخاطراتی قرار می دهند. وقتی محاسبات را با موبایل هم می توان انجام داد، چرا باید ظرفیت مغز را برای این استفاده کنیم؟

بچه اگر به جای چرتکه ، شن بازی کند خیلی برایش بهتر است.


صدای معلم:

در حال حاضر ، مهارت دست ورزی و مهارت محوری با اصول استاندارد خود، در برنامه های آموزشی خیلی از معلمان بالاخص در این فضای مجازی دیده نمی شود. معلمان صرفا دنبال جذابیت و ظاهر تولید محتوا و ساخت آن با برنامه های مختلفند. از این مقوله اطلاعات زیادی هم ندارند. چگونه انتظار داریم که خانواده ها مهارت محوری را بپذیرند و آموزش ها را مقایسه نکنند؟

رابطه خانواده ها با مدرسه و گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان

حکیم زاده:

برنامه هایی چون پایتون را که در این مرکز نیز مشاهده کردیم، خیلی از کشورها در برنامه های درسی خود قرار داده اند، ما نیز دنبال آن هستیم که داشته باشیم ولی چیزی مثل چرتکه اصلا فایده ندارد.


صدای معلم:

سؤال این است :

وقتی این موسسات مجوز می گیرند یعنی اجازه ی فعالیت دارند. مسلما خانواده ها با تبلیغات جذابی که در اختیارشان قرار می گیرد، این را نوعی توانمندی برای فرزند خود می دانند و به شرکت در آن می پردازند. چگونه به این موضوع رسیدگی کرده اید؟


حکیم زاده:

ما مجوز نمی دهیم. از زمانی که من آمدم به همه ی مدارس ابتدایی تأکید کردم که چرتکه در مدارس ممنوع است و هیچ مدرسه ی ابتدایی حق ندارد در این زمینه فعالیت کند. ممکن است من به خانواده ای بگویم فلان خوراکی برای بچه ات خوب نیست، ولی او برای فرزندش می خرد. در حقیقت من خود به عنوان یک معلم سلامت فری بچه ها را می بینم. این اجازه را نمی دهم که این موارد در مدرسه انجام شود. خانواده ها از رون شناختی هیچ چیزی برایشان جذاب تر از این نیست که بگویند بچه تو، کار خارق العاده انجام می دهد. آن ها ناآگاه هسند . نمی دانند این کار به چه قیمتی است. ما راهبر تربیتی جامعه هستیم و یکی باید ما را آگاه کند.

می دانم که سطح توقعات خانواده های ما  از مدرسه غیر استاندارد است و از جهتی قابل قبول نیست ولی فشار روی مدرسه است و هنر ما این است که آن ها را آگاه کنیم ؛ به طور مثال این برنامه نویسی پایتون خیلی مجال خوبی ست . خانواده هایی که عاشق مواردی که گفتیم هستند، می توانند وارد این برنامه شوند و بچه ای که دوست دارد در فضای مجازی فعالیت کند، یاد می گیرد که با منطق کار کند و می تواند مهارت ها را یاد بگیرد. ولی ضرب چهار رقم در چهار رقم چه فایده ای برای بچه دارد که یاد بگیرد؟ با این ذهن می دانید چه کارهای بهتری می توان انجام داد؟
انتظار داریم جامعه ی فرهنگی آگاه سازی کند. خانواده ها و کسانی که می خواهند این کار را انجام دهند. برخی فعالیت ها تجاری هم هست.


صدای معلم:

مهارت محوری مانند چرتکه یک فوق برنامه پیش چشم خانواده ها محسوب می شود و نمی خواهند به تکالیف بچه ها اضافه شود. برای این موضوع چه باید کرد؟


حکیم زاده:

معلمان ما باید روی این موضوع بیشتر کار کنند. معلمان ما نمی دانند چگونه مهارت محور کار کنند. بله . درست است . اگر یاد بگیریم که چقدر خلاقانه می توانیم از طریق تکالیف مهارت محور، مهارت ها را به بچه ها یاد دهیم، بیشتر روی این موضوع کار خواهیم کرد.

ویرایش و پیاده سازی : نرگس کارگری

رابطه خانواده ها با مدرسه و گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان

بخش اول

بخش دوم

پایان گزارش/


رابطه خانواده ها با مدرسه و گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان

پنج شنبه, 16 بهمن 1399 21:41 خوانده شده: 278 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
زهرا قاسمی 1399/12/03 - 00:17
خانم حکیم زاده،شما پاسخ گوی این باش که تا حالا کتابای درسی رو مطالعه کردید؟، شرم آوره که معاون آموزش ابتدایی شدی ولی نمیدونی که چرتکه در کتابهای درسی اومده، واقعا شرم آور چه برای شما چه برای وزیر آموزش و پرورش....
پاسخ + 0 0 --
زهرا قاسمی 1399/12/03 - 00:23
خانم کارگری نازنین شما در این مصاحبه خیلی زحمت کشیدید، ولی متاسفانه این افراد پاسخگو نبودندو وقت ارزشمند شما رو هدر دادند...با فردی که در کمال ناآگاهی صحبت میکنه فقط باید مثل خودش برخورد کرد، شن بازی جای خودش چرتکه جای خودش،چه ربطی بهم داره؟مثل مقایسه نقاشی بهتره یا ریاضی ، ایشون دقیقا یه مقایسه بی ربط انجام داده اند و نتونستند دلیل محکمی بر ادعاهاشون داشته باشند...، مسِئول این داستانها هم آقای حاجی میرزایی هستند که چنین فردی رو معاون خودشون کردند و وجهه خودشون رو هم خراب کردند....
پاسخ + 0 0 --
زهرا قاسمی 1399/12/03 - 00:31
خانم حکیم زاده که اینقدر خلاق و نواور تشریف دارند، چند نمونه برای ما بزنند تا ما هم بهره بگیرم، واقعا و واقعا و واقعا ایشون در نهایت بی احترامی به صدای معلم وخانم کارگری و من (زهرا قاسمی)،خیلی راحت ربط رو به بی ربط بهم پیوند زدند و پاسخگو نبودنند|، در این مصاحبه باید خود من میبودم تا ایشون و آقای حاجی میرزایی به چالش پاسخگویی بکشم،ایشون باید پاسخگو باشند که چرا تا حالا کتابای درسی ریاضی دبستان را تا حالا مطالعه نکردند و از وجود چرتکه ده مهره در کتابهای درسی خبر ندارند؟اقای حاجی میرزایی شما هم باید پاسخگو باشید؟ بچه های مردم چرا باید چرتکه ده مهره را که در کتاب درسی اومده یاد نگیرند؟ تا حالا کتابهای درسی ریاضی دبستان را مطالعه کردید؟!!!!!
پاسخ + 0 -1 --
رضا 1399/12/03 - 07:19
خانم حکیم زاده، لطفا بگید مطالبی که اینجا گفتید چه ارتباطی به سوالات صدای معلم بزرگوار داره؟ چه ربطی داره؟ اونجا پرسیده بودند که چرا چرتکه ایی که در کتابهای ریاضی درسی اومده و چرتکه ده مهره است، ولی شما با بی اطلاعی کامل چرتکه ده مهره را ممنوع کردید؟
مگر میشود که یه وزارت خونه از مطالب کتاب درسی خبر نداشته باشد؟
شما و وزارت خانه باید پاستگو خانواده ها و صدای معلم باشید، نه ااینکه با این پاسخ های سر بالا به پرسش کنندگان توهین کنید، به ویژه به صدای معلم گرامی و خانم مهندس زهرا قاسمی....
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/12/03 - 15:38
آقای رضا

درود

سپاس از محبت شما .

اما صدای معلم هم قابل نقد است .

همه چیز قابل نقد است .

خبرنگار سوال پرسیده و ایشان هم به عنوان مقام مسئول پاسخ داده است .

ما پاسخ ها را توهین ارزیابی نمی کنیم اما حق نقد محفوظ است .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
حسین 1399/12/03 - 08:20
توقع مردم غیر استانداره؟ حتما شما غیر استانداردی؟ اینکه مردم از شما میخواند که مطالب کتاب درسی را بهبود ببخشیدکلاسهای فوق برنامه مناسب و استاندارد برا بچه ها تایید کنید غیر استانداردند؟ گستاخی ام حدی داره! این خانم به همه مردم ایران توهین کردند یعنی ما نباید از اموزش و پرورش هیچ انتظاری داشته باشیم؟؟؟؟؟ وزیر اموزش و پرورش باید جواب بدند؟
پاسخ + 0 0 --
حسین 1399/12/03 - 08:23
باید از این خانم و وزارت خونه شکایت بشه
پاسخ + 0 0 --
سمانه 1399/12/03 - 17:56
واقعا متاسفم برای برخوردی که یه مسئول با مردم و رسانه ها داره نه توضیح دادند و نه معذرت خواهی کردند که بدون مطالعه به حذف یه مبحث درسی (چرتکه و... پرداخته
پاسخ + 0 0 --
سمانه 1399/12/03 - 18:05
کسی که این علم بی نظیر و کارامد رو برای بچها نیاز نمیدونه اصلا لیاقت این جایگاه رو نداره خیلی عذر میخام که بی واسطه صحبت میکنم اما این خانم فرق بین ضروری و غیر ضروری رو نمیدونن و امیدوارم‌کسی بیاد که فهم و اگاهی بیشتری نسبت به چرتکه و یادگیری اون داشته باشه نه این خانم محترم!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور