صدای معلم

دیدار وزیر آموزش و پرورش از استان اصفهان بدون برگزاری نشست رسانه ای با خبرنگاران پایان یافت ؛

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش اصفهان: در استان نیرویی جوان تر از من که در این سمت بوده باشد نبود !

گزارشگر : نرگس کارگری

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان و پرسش از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

« محسن حاجی میرزایی » وزیر آموزش و پرورش 9 بهمن به منظور بازدید از آموزش و پرورش استان اصفهان و دیدار با کادر آموزشی به اصفهان سفر کرد.

پرتال وزارت آموزش و پرورش در بخشی از  برگزاری نشست صمیمی نمایندگان معلمان آموزش و پرورش استان اصفهان با حضور  محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی، علیرضا کاظمی معاون فرهنگی و پرورشی، مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کل کشور، علی باقر زاده رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی و محمد اعتدادی مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان خبر داده است اما به محتوای این نشست و سخنان این نمایندگان معلمان اشاره نگردیده است .

گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان و پرسش از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفته است معلمان استان اصفهان انصافاً جهاد آموزشی را به معنای واقعی پیاده کردند و این در حالی است که مدارس استان اصفهان از نیمه شهریور سال 1399 که به گفته وزیر آموزش و پرورش بیش از نیمی از دانش آموزان در مدارس حضور یافتند از همان ابتدا تعطیل بوده و آموزش به صورت مجازی دنبال شده است .

و نکته قابل تامل آن که وزیر آموزش و پرورش نشستی را با رسانه و خبرنگاران برگزار نکرده است .

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در ارتباط زنده با معلمین سراسر کشور در شبکه شاد اظهار داشت:

کشور ما در شرایط خاصی است و فشار سنگینی به دلیل تحریم ها روی مردم است و همه تلاش ما بر کم کردن این فشارها است.
وی ضمن تشکر از کمک خیرین و نهادها و استانداران در امر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: کرونا آفاتی را به همراه خود داشت. تاثیر این ویروس د رحوزه آموزش، تاثیر خاموشی است. در این حوزه اهمیت اول سلامت دانش‌آموزان است اما دوری از مدرسه نیز ممکن است به سلامت روانی و اجتماعی آن‌ها خسارت وارد کند. باید تلفیق هوشمندانه‌ای بین سلامت روحی و جسمی دانش آموزان انجام داد.

گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان و پرسش از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

از زمانی که وزارت بهداشت به ما اجازه برگزاری کلاس ها را به صورت حضوری داد، برای پایه های اول و دوم ابتدایی کلاس ها به صورت اختیاری با حداکثر ده دانش آموز برگزار شد. در برخی از استان‌ها تا ۸۰ درصد از طرح حضوری استقبال شد و به طور متوسط در کشور، حدود ۶۰ درصد از دانش آموزان به صورت حضوری به مدارس می روند.
حاجی میرزایی گفت: مدارسی داریم که زیر ۵۰ نفر دانش آموز دارند، بنابراین در مکان هایی که وضعیت آبی است، حضور دانش آموز با اختیار خانواده‌ها است. همچنین برگزاری کلاس‌ها برای دروس عملی هنرستان‌ها که ساعات محدودی دارند به صورت حضوری است.

اما در گزارش ها و اخباری که منتشر شده است اشاره ای به وضعیت آموزش حضوری در استان اصفهان نشده است .

گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان و پرسش از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

نشست ها و جلسات با وزیر در خانه فرهنگیان شماره 3 اصفهان بدون حضور خبرنگاران انجام شد .

در حاشیه این نشست و برخاست ها ، « نرگس کارگری » خبرنگار صدای معلم گفت و گوهایی را با برخی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش انجام داد .

یکی از این گفت و گوها با  « سیدمحمد میرپور » معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش  اصفهان بود .

به این گفت و گو توجه کنید ؛


صدای معلم:

سؤالات تعدادی از فرهنگیان استان اصفهان راجع به چرایی بازنشسته نشدن شما و خانم جوانی به دست ما رسید. مطرح کنندگان این سؤال می گویند چگونه است که آنان بعد از بازنشستگی نمی توانند با آموزش و پرورش همکاری کنند ولی شما با وجود بازنشسته شدن در این سمت مشغول هستید. بهتر است خودتان برایشان توضیح دهید. و نکته مهم تر و قابل تامل آن که آیا « مدرسه » به عنوان سلول بنیادین آموزش باید محلی برای تجمع افرادی باشد که مجال و یا توان کار در ستاد و اداره را پیدا نمی کنند و دست آخر باید به « مدرسه » تبعید شوند ؟


میرپور:

هر وزیری با اجازه ی سازمان امور  اداری و استخدامی و طبق ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری می تواند تعداد محدودی را با توجه به بحث کاری که به این افراد مربوط می شود و نیاز داردند هم در وزارت خانه و هم استان ها در سمت خود نگه دارد.
من هنوز به سن 60 سالگی نرسیده ام . یک نیرو می تواند یا 35 سال با اضافه خدمت فعالیت کند و یا 60 سال تمام . در استان نیرویی جوان تر از من که در این سمت بوده باشد نبود و بنده در خدمت عزیزان هستم.
البته در هیچ کجا خبری نیست و تا کسی کار نکند برایش خبری هم نخواهد بود. جهت اطلاع در حال حاضر در این پستی که هستم، چنانچه به جای آن در یک هنرستان یا دبیرستان مدیر می بودم ، حداقل 800 هزار تومان اضافه حقوق داشتم. این ها را کسی نمی داند. دوستان گمان می کنند اگر امثال بنده این کار را انجام می دهیم نیاز به آن داریم . من نه نیاز به این پست دارم و نه نیاز به مسائل دیگر. امیدوارم جواب دوستان را داده باشم.


صدای معلم:

به نظر شما چرا آموزش و پرورش قدرت و جایگاه خوبی در زمینه نیروی انسانی ندارد؟


میرپور:

همه از آقای وزیر می خواهند که آموزش و پرورش را در جایگاه قدرت قرار دهد. ولی به جای حرف به ایشان کمک کنند که آموزش و پرورش به این جایگاه برسد. این کار تنها در دست وزیر نیست. این کار به کل دولت و مجلس بر می گردد.
با توجه به تجربه ی کاری ، آموزش و پرورش روی بحث های کاری و عملیاتی می تواند خیلی کار انجام دهد ولی بقیه نیز باید کمکش کنند. مقام معظم رهبری دائما بر این موضوع اصرار دارند و متأسفانه دوستان در حوزه های دیگر عمل نمی کنند. دید مقام معظم رهبری فوق العاده به آموزش و پرورش مثبت است . بنابراین دولت و مجلس هم باید بیایند به کمک آموزش و پرورش و این کار انجام شود. »

گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان و پرسش از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

پیش تر در « صدای معلم » گزارشی در مورد وضعیت بازنشستگی نیروهای اداری اداره کل آموزش و پرورش بازنشستگان منتشر گردید . ( این جا )

چند پرسش در این جا مطرح می شود .

بخشنامه آموزش و پرورش در مورد بازنشستگی سال ۱۳۹۹ در بند ۵ تصریح می کند : ( این جا )

«  ادامه خدمت کارکنان شاغل در مشاغل اداری که مطابق بند "الف "ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری واجد شرایط بازنشستگی می شوند ، مجوزی ندارد. استمرار خدمت این قبیل افراد در صورت اشتغال در  واحد های آموزشی مطابق مفاد بند 1 این دستورالعمل  بلامانع است. »

پرسش این رسانه آن است که تکلیف این دستور العمل چه می شود ؟

« صدای معلم » در جهت شفاف سازی و احترام به افکار عمومی از آقای میرپور دعوت می کند تا تصویر مجوز استمرار فعالیت خود از وزیر آموزش و پرورش را منتشر کند .

آیا معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش اصفهان و نیز « محمد اعتدادی » مدیر کل این استان مطمئن هستند که نیرویی جوان تر ، کارآمد و باسواد تر در استان اصفهان یافت نمی شود ؟

گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان و پرسش از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

پرسش این رسانه از مسئولان وزارت آموزش و پرورش که این  گونه بخشنامه ها را صادر می کنند آن است که اولا چرا نظارتی بر اجرای درست و بی کم و کاست آن نمی شود چرا که بر اساس منابع و اخبار ما این وضعیت منحصر به اصفهان نیست و کم و بیش در سایر مناطق و ادارات آموزش و پرورش کشور مشاهده می شود .

و نکته مهم تر و قابل تامل آن که آیا « مدرسه » به عنوان سلول بنیادین آموزش باید محلی برای تجمع افرادی باشد که مجال و یا توان کار در ستاد و اداره را پیدا نمی کنند و دست آخر باید به « مدرسه » تبعید شوند ؟

این نگاه پیش تر  هم توسط « زهرا مظفر » مدیر کل پیشین ارزیابی و رسیدگی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در نشست رسانه ای بیان شده بود . ( این جا )

با چنین نگاه و دیدگاهی نسبت به جایگاه مدرسه واقعا چه امیدی برای تحول و اصلاحات آموزشی در سیستم آموزشی می توان داشت ؟

گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان و پرسش از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از سفر وزیر آموزش و پرورش به اصفهان و پرسش از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

شنبه, 11 بهمن 1399 12:06 خوانده شده: 292 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
شاکی 1399/11/12 - 12:55
از اصل و اساس نگرش مسوولین و تصمیم گیران آموزش و پرورش اینه که فلان نیرو حیفه که بره مدرسه و سر کلاس بیاد تو ستاد و یا وقتی میخوان حال یکی رو تو بخش ستادی بگیرن میگن بدرد کلاس و مدرسه میخوری حدود ربع قرن خدمت در آموزش و پرورش بارها اینو شنیدم حتی آخرین بار هفته پیش معاون اداره کل بهم گفت اگه میخوای مطلب در صدای معلم بنویسی همون بهتر که بری یه گوشه سرکلاس درست رو بدی...
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی اشنا 1399/11/13 - 10:18
مهندس میر پور دقیقا درست می گوید جوان تر و شاداب تر از ایشان وجود ندارد و خواندن وارونه قانون مجلسی که اول توسط خود نماینده دور زده شد کار سختی نیست ولی توی همین سیستم بپرسید چرا بعضی ها حتی سی و یک سال و یک روز نتونستند کار ک
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی اشنا 1399/11/13 - 10:19
نند
دوم مجوز ادامه کار باید به صورت مکتوب اعلام شده باشد فعلا که مجوز مکتوبی وجود ندارد
سوم هراما یک نکته فراموش نشود وقتی معاون اموزش خانم جوانی را یک روزه برکنار کردند که شرایط به مراتب بهتر از میر پور داشت برای جایگزین خانم ... امد هدف ماندن بعضی ها بود که حتی یکی از مدیرکل های قبلی می گفت چرا ما این کارها را بلد نبودین و حتی به خاطر عدم انتصاب یک نفر خود مدیر کل قربانی شد
اما سخن اخر با خود اقای میر پور معاونت محترم هست ماندن شما به مصلحت خیلی ها هست جز خودتان و دیر یا زود با تلنباری از پرونده ها در دولت بعد نواجه خواهید شد که تنها جوابگوی ان شما خواهید بود
و یادتان باشد بلایی که سرخشوئی اوردید و جمال ارا و... قطعا برای خودتان تکرار خواهد شد
مصلحت هست معاون جوان بماند
سخت نگیرید خودش راضی دوستان هم راضی ....
بخندید تا تمام شود
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی اشنا 1399/11/13 - 10:19
شرمنده چون طولانی شد ولی لطفا ویرایش کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور