صدای معلم

« دانش‌آموزان اغلب به دلیل فقر از کتاب‌های تمرینی قدیمی به عنوان دفتر یادداشت و مشق استفاده می‌کنند و معلم‌ها نیز آن قدر شجاع هستند که زیر سقف‌های فروریخته به کودکان مشق علم بیاموزند ! »

دانش آموزان یمنی سال تحصیلی را در میان ویرانه‌های جنگ آغاز کردند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

بازگشایی مدارس در یمن و ویدئوی کلاس درس دانش آموزان یمنی و تعزی

پیش تر « صدای معلم » در گزارشی نوشت : ( این جا )

« جنگ و نگرانی از شیوع ویروس کرونا در یمن، آغاز سال تحصیلی جدید در این کشور را تحت الشعاع قرار داده است. سال‌ها جنگ و درگیری میان حوثی‌ها و نیروهای وفادار به دولت تبعیدی سبب شده تا کلاس‌ها در ساختمان‌های ویران و بدون در و پنچره برگزار شود؛ میز و صندلی که جای خود دارد.

در سایه ویروس کرونا، آموزش دوره دبیرستان از 6 سپتامبر در مناطق تحت کنترل دولت قانونی در کشور آغاز شده و مدارس ابتدایی و راهنمایی نیز قرار است در اکتبر باز شوند.

در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان حوثی‌ نیز امتحانات ورود به دانشگاه و مدارس برگزار می‌شود اما هنوز در مورد زمان بازگشایی مدارس در این مناطق اطلاع رسانی نشده است.

معلمان شاغل در مدارس تحت کنترل دولت شاهد افزایش حقوق خود هستند و معلمان مناطق تحت کنترل حوثی‌ها نیز سالهاست از عدم پرداخت منظم حقوقشان شکایت دارند.

یکی از والدین یمنی به نام محمد علی نیز که سه فرزندش در شهر تعز به مدرسه می‌روند٬ می‌گوید: شرایط دشوار اقتصادی، خوشحالی کودکان در سال تحصیلی جدید را تحت الشعاع قرار داده است. قبل از جنگ هیجان آمادگی قبل از مدرسه وجود داشت و ما لوازم التحریر و سایر نیازهای کودکان را خریداری می‌کردیم. اما اکنون قیمت‌ها بالاست. از شیوع ویروس کرونا در میان دانش‌آموزان نیز واهمه داریم.

بازگشایی مدارس در یمن و ویدئوی کلاس درس دانش آموزان یمنی و تعزی

او با بیان اینکه تحصیلات فرزندان برای بسیاری از خانواده‌های یمنی به یک معضل بزرگ تبدیل شده٬ گفت: با توجه به شرایط کشور نمی‌توان آموزش با کیفیتی در مدارس ارائه داد.

وی تصریح کرد: ما می‌خواهیم جنگ به پایان برسد. این خواسته اصلی و اساسی ما است. پس از آن همه چیز از جمله آموزش بهتر خواهد شد.

تيسير السامعی٬ معاون مدیر مطبوعاتی و آموزش بهداشت تعز نیز اعلام کرد که آنها یک طرح آگاهی سازی برای دانش آموزان در مورد اقدامات مرتبط با کووید-19 تهیه و آن را به همه مدارس ارسال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه کمیته‌هایی نیز برای نظارت بر رعایت این اقدامات ایجاد شده، گفت: سال تحصیلی با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد بود، اما تسلیم نخواهیم شد. »

« یورونیوز فارسی » ویدئویی را منتشر کرده است که کودکان یمنی سال تحصیلی را در میان ویرانه‌های جنگ آغاز کردند.

این رسانه می نویسد : ( این جا )

« کودکان یمنی درحالی نخستین روز سال تحصیلی را آغاز کردند که بسیاری از کلاس‌های درس در ویرانه‌های باقی مانده از جنگ تشکیل شد.

مدرسه الوحده در استان تعز یکی از این مدارس است که دیوارهایش هدف گلوله‌های توپ قرارگرفته،‌ سقفش فروریخته و ستون‌های بتونی لرزانش هر آن در حال فروپاشی است.

سال‌ها جنگ و درگیری میان حوثی‌ها و نیروهای وفادار به دولت تبعیدی سبب شده تا کلاس‌ها در ساختمان‌های ویران و بدون در و پنچره برگزار شود؛ میز و صندلی که جای خود دارد.

دانش‌آموزان اغلب به دلیل فقر از کتاب‌های تمرینی قدیمی به عنوان دفتر یادداشت و مشق استفاده می‌کنند و معلم‌ها نیز آن قدر شجاع هستند که زیر سقف‌های فروریخته به کودکان مشق علم بیاموزند.

بازگشایی مدارس در یمن و ویدئوی کلاس درس دانش آموزان یمنی و تعزی

همچنین « صدای معلم » در گزارشی از مدارس « ادلب » در شمال غرب سوریه که از اواخر سال ۱۳۹۸ شاهد درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش این کشور با تروریست‌های مورد حمایت برخی کشورهای خارجی نوشت : ( این جا )

 « مدارس ادلب در شمال غرب سوریه پس از دو هفته تاخیر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز به کار کردند. گشایش این مدارس قرار بود در اواسط ماه سپتامبر صورت بگیرد ولی به‌دلیل مشاهده چند مورد آلوده به کرونا در این منطقه دو هفته به تاخیر افتاد.

یحیی عیسی، معلم زبان عربی در دبستان «عبدالله بن مسعود» در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: تدابیر لازم برای پیشگیری از شیوع پاندمی کرونا را اتخاذ کردیم. مدرسه را ضدعفونی کرده و کودکان را در مورد رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مطلع کردیم.

احمد عبود، دانش‌آموز کلاس سوم این مدرسه نیز گفت: آموزش حضوری برای من بهتر است. در خانه امکانات لازم برای آموزش مجازی را نداریم. معلمان در مدارس آموزش بهتری ارائه می‌دهند. تکالیف خود را انجام می‌دهیم و با دوستان‌مان بازی می‌کنیم. »

« صدای معلم » ضمن انتشار گزارشی همراه با انتشار ویدئویی از همخوانی و شادی یک آموزگار سوریه ای هم زمان با " بازگشایی مدارس " در سوریه نوشت : ( این جا )

« حس خوب دانش آموزان اهل سوریه به همراه معلم خود که به رقص و شعرخوانی پرداختند!

به گزارش اسپوتنیک، در شروع سال تحصیلی جدید، ویدئویی از یک کلاس درس دانش آموزان سوری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که شور و حال خاصی دارد.

در این کلاس درس سوری، معلم به همراه دانش‌آموزان با شادی شعر می‌خواند و حرکات موزونی انجام می‌دهد که مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

بازگشایی مدارس در یمن و ویدئوی کلاس درس دانش آموزان یمنی و تعزی

ترجمه شعری که این دانش‌آموزان به همراه معلم خود می خوانند به این شرح است که :

من انسانی هستم که احساس دارم. همیشه پنج حس را دارم. با بینی گلها رو بو می‌کشم. با دست چهره پدر بزرگ رو لمس می‌کنم، با چشمها تلویزیون می‌بینم. با گوشهایم صدای ترانه گنجشک ها را می‌شنوم زمانی که به دورم می‌چرخند، و با زبانم شیرینی را می‌چشم و با آن تنم قوی می‌شود.

بسیاری از کاربران از این ویدئو استقبال کردند و معتقدند که کلاس درس دانش‌آموزان باید همین قدر شاد و به دور از خشونت باشد. به گفته این دسته از کاربران، شادی حق بچه‌هاست و نباید آن را از آنان دریغ کرد. گروهی از کاربران نیز از اینکه جنگ و خشونت در این کشور تمام شده ابراز شادی کردند و برای کودکان سوری آرزوی شادی و سلامتی کردند. »

( ویدئو را در زیر مشاهده می فرمایید )

پایان گزارش/


بازگشایی مدارس در یمن و ویدئوی کلاس درس دانش آموزان یمنی و تعزی

سه شنبه, 22 مهر 1399 22:24 خوانده شده: 121 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/22 - 23:11
چرا نرخ مرگ و میر ایران در کرونا بیش از یمن است ؟ ایران گرفتار موج سوم کروناست ولی یمنی ها با وجود جنگ به اندازه ایران تلفات نداشته اند
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/07/30 - 02:38
مرگ ومیر کرونا بیشتر به خاطر بیماری‌های زمینه ای هست شاید اونجا بیماری زمینه ای کمه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/22 - 23:43
ده سال دیگه ماشاءالله یمن تبدیل به ژاپن میشه با بازگشایی مدارس الان عربستان راحت موشک میزنه توی مدارس
پاسخ + 0 0 --
مرتضی 1399/07/29 - 17:42
همه می دانیم که چه آثاری دارد .
ولی در ایران خودمان هم اوضاع خوب نیس

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور