صدای معلم

پس از افغانستان درگیر خشونت های بی وقفه طالبان و داعش ؛

" یمن " درگیر جنگ زیر سایه " کرونا " هم به استقبال از " بازگشایی مدارس " رفت !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

بازگشایی مدارس در یمن و وضعیت آموزش و پرورش ایران

از زمان اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران و متعاقب آن " تعطیلی مدارس " که از ابتدای اسفند 1398 صورت گرفت ؛ " صدای معلم " در گزارش های متعدد و متنوع خویش موضوع تعطیلی مدارس و پس از آن بازگشایی مدارس را را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است .

برخی از منتقدان در برابر این گزارش ها عنوان می کنند که شرایط ایران با کشورهای دیگر مانند آمریکا ، بریتانیا ، فنلاند ، اسپانیا ، ایتالیا و ... قابل مقایسه نیست .

اما این گروه از مخالفان بازگشایی مدارس در ایران پاسخ مشخص ، منطقی و قانع کننده ای در برابر وضعیت کشورهایی مانند ترکیه که شرایط مشابهی با کشور ما دارند و یا حتی کشورهایی مانند افغانستان ، تاجیکستان و... ارائه نکرده و سکوت می کنند .

" صدای معلم " پیش تر و در مورد بازگشایی مدارس در کشور افغانستان نوشت : ( این جا )

« طرح وزارت معارف به منظور آغاز دروس حضوری مکاتب و مراکز آموزشی با در نظرداشت رهنمودهای صحی وزارت صحت عامه، امکانات موجود و اطمینان از عرضه تعلیمات باکیفیت در جلسه‌ی مورخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۰ کابینه‌ی جمهوری اسلامی افغانستان مورد تائید قرار گرفت.

بر اساس این طرح، دروس حضوری در مکاتب و مراکز آموزشی به گونه‌ی محدود تحت شرایط ویژه از اول ماه سنبله * ۱۳۹۹ آغاز می‌شود که شرح آن قرار ذیل است.

* دروس حضوری دانش آموزانِ صنوف یازدهم و دوازدهم مکاتب دولتی روزانه (نهاری) با رعایت رهنمودهای صحی وزارت صحت عامه آغاز می‌شود.

بازگشایی مدارس در یمن و وضعیت آموزش و پرورش ایران

* دروس حضوری دانش آموزان دوره‌های متوسطه و لیسه (صنف‌های هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم) مراکز آموزشی شبانه با توجه به محدود بودنِ تعداد شاگردان و با رعایت رهنمودهای صحی وزارت صحت عامه آغاز می‌شود.

* دروس حضوری دوره‌های ابتداییه، متوسطه و لیسه در مراکز آموزشی خصوصی بنا به داشتن امکانات صحی و آموزشی، تمرکز بیشتر در شهرها، و تراکم کمتر شاگردان در صنف‌ها آغاز می‌یابد.

* مکاتب خصوصی مکلف اند تا تضمین خطِ رعایت توصیه‌های صحی را با وزارت معارف شریک کنند.

• وزارت معارف از چگونگی تطبیق رهنمودهای صحی در مراکز آموزشی خصوصی نظارت نموده با متخلفان برخورد قانونی می نماید.

• دروس حضوری در دارالمعلمین‌ها، دارلعلوم‌ها، مدارس دینی، سوادآموزی، سوادحیاتی و مراکز آموزشی خصوصی نیز با در نظرداشت شرایط صحی از اول سنبله آغاز می‌شود.

• نشر برنامه‌های کمک درسی از طریق تلویزیون و رادیوی معارف، ویب سایت Marif.Af و تدویر تجمعات محدود برای سایر دوره‌های آموزشی الی آغاز آموزش حضوری، هم چنان ادامه خواهد یافت.

تصمیم در رابطه به آغاز آموزش حضوری سایر دوره‌های تعلیمی بستگی به ارزیابی‌های صحی وزارت صحت عامه از میزان ابتلا به بیماری کرونا در میان شهروندان دارد که عندالموقع به سمع هموطنان عزیز رسانیده خواهد شد. » پاسخ مخالفان جز تکرار برخی گزاره های تکراری و بدون سند مانند دخالت مافیای مدارس غیرانتفاعی و... چیست ؟

این رسانه سپس در گزارش دیگری در انتقاد از سخنان عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه که انتقادات تندی را نسبت به " بازگشایی مدارس " عنوان کرده بود نوشت : ( این جا )

« پرسش " صدای معلم " آن است که آیا ایشان مطالعه ای در مورد بازگشایی مدارس در سایر کشورهای جهان و به ویژه کشورهایی مانند افغانستان ، تاجیکستان ، ترکیه و... داشته است ؟

آیا آقای مصری چارچوب پیشنهادی یونسکو برای بازگشایی مدارس در دوران جهان گیر شدن کرونا را مطالعه کرده است ؟ ( این جا )

آیا این نماینده مجلس می داند که وزارت ملی آموزش ترکیه تقویم آموزشی سال تحصیلی 2021-2020 را از مدت ها پیش اعلان رسمی کرده است ؟ ( این جا )

آیا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از میزان بودجه اختصاص یافته در سال تحصیلی جدید برای بازگشایی مدارس ایران و مقایسه آن با سایر کشورها اطلاعی دارد ؟

آیا نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خبر دارد که مدارس در کشور جنگ زده ای مانند افغانستان که دائما در معرض حمله و توحش طالبان و داعش است ؛ از اول شهریور ماه به صورت حضوری بازگشایی شده اند ؟ ( این جا )

جا دارد که آقای مصری بداند 23 مرداد دبیرستانی در مرکز ولایت تخار افغانستان با بیش از 2000 دانش آموز توسط گروه های تندرو اسلامی به آتش کشیده شد ( این جا ) ؛ اما آموزش در این کشور با وجود چنین تهدیدهایی ادامه دارد و تعطیل نشده است .»

بازگشایی مدارس در یمن و وضعیت آموزش و پرورش ایران

خبرگزاری آناتولی ( استانبول ) امروز 10 سپتامبر نوشت : ( این جا )

« جنگ و نگرانی از شیوع ویروس کرونا در یمن، آغاز سال تحصیلی جدید در این کشور را تحت الشعاع قرار داده است.

در سایه ویروس کرونا، آموزش دوره دبیرستان از 6 سپتامبر در مناطق تحت کنترل دولت قانونی در کشور آغاز شده و مدارس ابتدایی و راهنمایی نیز قرار است در اکتبر باز شوند.

در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان حوثی‌ نیز امتحانات ورود به دانشگاه و مدارس برگزار می‌شود اما هنوز در مورد زمان بازگشایی مدارس در این مناطق اطلاع رسانی نشده است.

معلمان شاغل در مدارس تحت کنترل دولت شاهد افزایش حقوق خود هستند و معلمان مناطق تحت کنترل حوثی‌ها نیز سالهاست از عدم پرداخت منظم حقوقشان شکایت دارند.

حنان علی الرداعی٬ یک کارشناس حوزه آموزش در یمن در گفت و گو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: آموزش در یمن به دلیل ادامه جنگ در وضعیت دشواری قرار دارد. تأثیرات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جنگ در زمینه آموزش نیز احساس می‌شود. " سال تحصیلی با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد بود، اما تسلیم نخواهیم شد . "

وی با بیان اینکه مشکلات بهداشتی ناشی از شیوع کرونا٬ وضعیت آموزش را بدتر نیز کرده است٬ اظهار داشت: نگرانی در مورد شیوع ویروس در بین دانشجویان به دلیل ضعف زیرساخت‌های بهداشتی در یمن بالاست.

یکی از والدین یمنی به نام محمد علی نیز که سه فرزندش در شهر تعز به مدرسه می‌روند٬ می‌گوید: شرایط دشوار اقتصادی، خوشحالی کودکان در سال تحصیلی جدید را تحت الشعاع قرار داده است. قبل از جنگ هیجان آمادگی قبل از مدرسه وجود داشت و ما لوازم التحریر و سایر نیازهای کودکان را خریداری می‌کردیم. اما اکنون قیمت‌ها بالاست. از شیوع ویروس کرونا در میان دانش‌آموزان نیز واهمه داریم.

او با بیان اینکه تحصیلات فرزندان برای بسیاری از خانواده‌های یمنی به یک معضل بزرگ تبدیل شده٬ گفت: با توجه به شرایط کشور نمی‌توان آموزش با کیفیتی در مدارس ارائه داد.

وی تصریح کرد: ما می‌خواهیم جنگ به پایان برسد. این خواسته اصلی و اساسی ما است. پس از آن همه چیز از جمله آموزش بهتر خواهد شد.

بازگشایی مدارس در یمن و وضعیت آموزش و پرورش ایران

تيسير السامعی٬ معاون مدیر مطبوعاتی و آموزش بهداشت تعز نیز اعلام کرد که آنها یک طرح آگاهی سازی برای دانش آموزان در مورد اقدامات مرتبط با کووید-19 تهیه و آن را به همه مدارس ارسال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه کمیته‌هایی نیز برای نظارت بر رعایت این اقدامات ایجاد شده، گفت: سال تحصیلی با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد بود، اما تسلیم نخواهیم شد. »

پرسش " صدای معلم " از مخالفان بازگشایی مدارس آن است که کدام نسخه را برای نظام آموزشی ایران در میان بیش از 190 کشور عضو یونسکو پیشنهاد می کنند ؟ ضمن آن که سازمان یونسکو و سپس یونیسف نیز به صراحت بر بازگشایی مدارس تاکید کرده اند .

آیا وضعیت ایران از کشورهایی مانند افغانستان و یمن هم بدتر است ؟

بازگشایی مدارس در یمن و وضعیت آموزش و پرورش ایران

" صدای معلم " بارها به نکات زیر اشاره کرده است :

« آیا دانش آموزان مبارزه با کرونا و سایر تهدیدها را نباید به عنوان یکی از " مهارت های زندگی " در مدرسه آموزش ببینند ؟

آیا نباید اندیشید که ترک تحصیل ، افت تحصیلی و کاهش کیفیت آموزش از نتایج این گونه تعطیلی های بی حساب و کتاب بوده است ؟

پیامدهای فاجعه بار  تعطیلی طولانی مدت مدارس چه خواهند بود ؟ و چه کسی در آینده باید پاسخ گو باشد ؟

چرا دانش آموز باید این قدر در برابر کرونا آسیب پذیر تلقی شود؟ آیا در حال حاضر کارگران در محل کارشان حضور ندارند؟ آیا همه آسایشگاه های سربازان به اتاق های تک نفره تبدیل شده است؟ آیا کارگران معدن از ادامه کار منع شده اند؟ آیا رستوران ها تعطیل شده اند؟

چرا دانش آموزان را موجودات ناتوان یا معلول یا غیرهوشیار فرض می کنند و تصور می کنند آنها قادر نیستند هوشمندانه عمل کنند؟

درست است که باید حداکثر مراقبت از دانش آموزان به عمل آید و شرایط برای رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس فراهم شود، ولی ظاهرا برخی افراد طوری موضع می گیرند انگار نسخه خودکشی از ترس مرگ را برای مردم تجویز می کنند!

پاسخ مخالفان جز تکرار برخی گزاره های تکراری و بدون سند مانند دخالت مافیای مدارس غیرانتفاعی و... چیست ؟

آیا نباید " واقعیت ها "  پیرامونی را پذیرفته و مانند سایر کشورهای جهان منطقی و علمی فکر کنیم ؟ و به روش " حل مساله " زندگی کنیم ؟

پایان گزارش/


بازگشایی مدارس در یمن و وضعیت آموزش و پرورش ایران

پنج شنبه, 20 شهریور 1399 14:12 خوانده شده: 242 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 16:22
تنها داعش و طالبان نیست، با عربستان درگیر جنگ است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 20:41
مدارس ایران هم تعطیل نیستند معلمان هر روزه حضور دارند و درس میدهند
پاسخ + +4 -1 --
شهاب 1399/06/20 - 18:00
رعایت نکات بهداشتی مثل وجود مایع دست شویی ضدعفونی مدارس حداقل وجودیک مربی بهداشت ودیگرنکات الزامی است هرچه فرهنگ جوامع بالاترباشد این مواردرابه گونه ای سخت گیرانه مطالبه میکنند وجان انسان هابرایشان ارزش بالاتری خواهدداشت پس نمی توان گفت چون افغانستان ویمن چنین کرده اند ماهم باید با جان کودکان بازی کنیم مسولان آ.پ وسایرمسولان حاضرهستندفرزندان خودرابه مدارس فاقدامکانات بهداشتی بفرستند?پس فراهم کردن شرایط بهداشتی مناسب درمدارس ازضروریات است وقابل چشم پوشی نیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 20:50
درود....ولی مدارس ایران بازگشایی شدند و یک هفته با وجود خطر درس دادند آن که دیگر والدین نمی‌گذارند بچه هایشان به مدرسه بیایند دلیل خود را دارند چون دیگر کسی به این دولت اطمینان ندارد بس دولتیان به معلمان و دانش آموزان دروغ گفتند
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/06/20 - 18:26
به استقبال رفتن اصلا مهم نیست،
ما هم رفتیم و یک روزه عقب گرد کردیم. مهم چند روز یا ماه دوام هوردن است.
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه 1399/06/20 - 19:08
با سلام حضور شما آقای پور سلیمان احتمالا شما فرزندان عزیزتان بزرگ شده اند و فرزند مدرسه برو بویژه ابتدایی ندارید که این چنین برای حضور دانش آموزان درشرایطی که به هیچ وجه الزامات بهداشتی نه برای دانش آموز نه معلم و اولیای مدرسه نه فضای فیزیکی فراهم نیست تاکید می کنید ۱-برادر من اولا در دورانی هم که حضور فیزیکی بود به دلیل بی تدبیری و سومدیریت از آموزش هایی چون مهارت های زندگی خبری نبود چه برسد به الان که در بحران به بهداشتی هستیم.۲-براساس شواهدپژوهشی گزارش دهیدکه ترک تحصیل و افت تجصیلی بیش از گذشته شده است تحقیقات قبل از کرونا بارها نشان داده است کم سوادی افت تحصیلی در گذشته بوده و ادامه دارد و سبب آن متغیرهای پیچیده زیادی است و فقط به کرونا نمی توان ربط داد ۳- شما به عنوان یک پرسشگر توانا در کنار انتشار مقاله هایی که برحضور با رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید دارند سومدیریت مسولان را در فراهم آوردن شرایط بهداشتی برای حضور دانش آموزان زیر سوال ببرید تا شاید با پیش بینی مالی مناسب و استمرار حمایت های بهداشتی از مدارس از پیامد های منفی تعطیلی پیشگیری کرد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 20:45
آقای. محترم مدارس تعطیل نیستند در ایران چرا به زور میخواهید بگویید تعطیل هستند مگر شما معلمان هر روز به مدرسه نمیروید ؟؟؟؟؟اگر والدین بچه‌های عزیز خود را نمی فرستنده لابد دلیل دارد اطمینان ندارند بس آموزش و پرورش دروغ گفته هم به معلمان هم دانش آموزان. آقا مدارس ایران بازگشایی شدند
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه ۱ 1399/06/20 - 20:15
ادامه
..۴-به دلیل اقتضای سنی و شرایط تحول هیجانی ،شناختی و اجتماعی دانش اموزان کهدر حال رشد همراه با بحران های تکانشی هستند هیچگاه نمی توان آنان را با بزرگسالان مقایسه کرد انتظار داشت تا مان۳ند بزگسالان هوشمندانه در کنترل رفتارها موفق باشند  ۵-صحیح می فرمایید باید به جای پاک کردن مساله و یا ساده انگاری آن که در مقاله های صدای معلم تاکید می شود به فکر اتخاذ راه حل های مناسب برای حضور با رعایت مستمر پروتکل های بهد اشتی اقدام کرد ۶-اتفاقا سوداگران خدا نشناس عرصه محصولات غیرعلمی کنکور و غیره درشزایط حضور حتی اگر تهدیدی بر جان دانش آمزان باشند رشد و منفعت می برند خیلی از موسسات چاپ کتاب های آموزشی بی کیفیت خود را به دلیل تعطیلی مدارس در سال گذشته متوقف کردند و بسیار هم متضرر شدند
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 20:18
برنامه آموزش و پرورش برای سالتحصیلی جدید

آلما دسم گل
هیوا دسم گلمه
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 20:29
یمن چون خیلی پیشرفته هست مدارس باز شدنه. در ضمن ناس هم. می جوند اصلا یمنی ها با یک لنگ و دمپایی انگشتی هرکاری میکنند در کدام قسمت. یمن باز شده اند؟ شمال یا جنوب؟؟؟اصلا چند دانش آموز دارند اونا بچه‌‌ هاشون همه در حال جنگ هستند شاید چندین مدرسه عشایری با سه چهار نفر یک مثلا درسی بخونن ایران هم حضور ی بچه‌ها میان معلمان که الکی نمیرن مدرسه کی گفته مدارس ایران تعطیل هست؟؟؟؟اگر والدین نمیزارن بچه ها برن مدرسه چه ربطی به معلمان داره ؟؟؟؟چرا با والدین صحبت نمیکنید طرف صحبت شما کیه؟؟؟؟؟وزیر گفت حضوری ولی کسی نذاشت بچش بره مدرسه معلمان هر روز حضور دارند و مدارس بازگشایی شدند
پاسخ + +1 -6 --
علی ایروانی 1399/06/20 - 21:29
ما یه عادت بدی داریم وقتی نخواییم کاریو انجام بدیم هزاران بهونه میاریم . الان کشورهای دیگه ام درگیر کرونا هستند ولی تاکید بر آموزش حضوری دارند . همین یمن مگه درگیر جنگ و کرونا نیست پس چرا بهونه نمیارن ؟؟!
چطور موقع شمال رفتن کرونا نیست اونوقت موقع مدارس کرونا هست !!!
سیستم مدیریتی آموزش و پرورش ضعف تصمیم گیری دارد
پاسخ + 0 0 --
خانم فرهنگ 1399/06/21 - 07:47
کاملا درست می فرمایید.
پاسخ + 0 0 --
خانم فرهنگ 1399/06/21 - 07:50
متاسفانه بیشترین کسانی که مخالف باز گشایی مدارس هستند کادر اجرایی مدارس هست .
حال اگر حق مدیریت ومعاونت از حقوقشان کسر می شد باز هم با آموزش حضوری مخالفت می کردند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/23 - 20:19
مدرسه ما کلاسها را به سه گروه ده نفره تقسیم کرده من هر درس را باید سه بار تدریس کنم . ضمن اینکه قرار شده تا انفلوانزا هم شایع نشده از کلاسهای حضوری حد اکثر بهره را هم ببریم و هر جلسه دو در تدریس کنیم و من از صبح تا زمان ظهر فقط تدریس می کنم ودرس توضیح میدهم .الان هم هر روز از همین گروههای ده نفره یکی کم میشود چون حضور اختیاری است و والدین اعتماد به پروتکلهای بهداشتی مدرسه یا رعایت ان توسط فرزندان خود ندارند . حالا مدیر فرمودند که بعد از ضهر ها هم یک ساعت رفع اشکال برای دانش آموزانی که حضور ندارند بگذارید . خواهشا موقع قضاوتهایتان این را هم در نظر داشته باشید .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 22:38
آمار مبتلایان دوباره صعودی شد ،مبارکها باشه
پاسخ + +1 0 --
دانش آموز 1399/06/21 - 09:22
دادش آموزش یا حضوری یا یکسال تعطیل

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور