صدای معلم

"در برخی مناطق " تروریست ها " از رفتن دانش آموزان به مدارس ممانعت می کنند و این بزرگ ترین چالشی است که وزارت آموزش و پرورش سوریه با آن مواجه است "

بازگشایی مدارس در سوریه با شور و هیجان دانش آموزان !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

مدارس در سوریه با شور و شادی بازگشایی شدند

از زمان اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران و متعاقب آن " تعطیلی مدارس " که از ابتدای اسفند 1398 صورت گرفت ؛ " صدای معلم " در گزارش های متعدد و متنوع خویش موضوع تعطیلی مدارس و پس از آن بازگشایی مدارس را را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است .

برخی از منتقدان در برابر این گزارش ها عنوان می کنند که شرایط ایران با کشورهای دیگر مانند آمریکا ، بریتانیا ، فنلاند ، اسپانیا ، ایتالیا و ... قابل مقایسه نیست .

اما این گروه از مخالفان بازگشایی مدارس در ایران پاسخ مشخص ، منطقی و قانع کننده ای در برابر وضعیت کشورهایی مانند ترکیه که شرایط مشابهی با کشور ما دارند و یا حتی کشورهایی مانند افغانستان ، تاجیکستان و... ارائه نکرده و سکوت می کنند .

نکته قابل تامل آن است که کشورهای درگیر جنگ مانند یمن و سوریه هم مدارس را به صورت " حضوری " بازگشایی کرده اند .

مدارس در سوریه با شور و شادی بازگشایی شدند

خبرگزاری آناتولی ( استانبول )  10 سپتامبر نوشت : ( این جا )

« جنگ و نگرانی از شیوع ویروس کرونا در یمن، آغاز سال تحصیلی جدید در این کشور را تحت الشعاع قرار داده است.

در سایه ویروس کرونا، آموزش دوره دبیرستان از 6 سپتامبر در مناطق تحت کنترل دولت قانونی در کشور آغاز شده و مدارس ابتدایی و راهنمایی نیز قرار است در اکتبر باز شوند.

در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان حوثی‌ نیز امتحانات ورود به دانشگاه و مدارس برگزار می‌شود اما هنوز در مورد زمان بازگشایی مدارس در این مناطق اطلاع رسانی نشده است.

معلمان شاغل در مدارس تحت کنترل دولت شاهد افزایش حقوق خود هستند و معلمان مناطق تحت کنترل حوثی‌ها نیز سالهاست از عدم پرداخت منظم حقوقشان شکایت دارند.

حنان علی الرداعی٬ یک کارشناس حوزه آموزش در یمن در گفت و گو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: آموزش در یمن به دلیل ادامه جنگ در وضعیت دشواری قرار دارد. تأثیرات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جنگ در زمینه آموزش نیز احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه مشکلات بهداشتی ناشی از شیوع کرونا٬ وضعیت آموزش را بدتر نیز کرده است٬ اظهار داشت: نگرانی در مورد شیوع ویروس در بین دانشجویان به دلیل ضعف زیرساخت‌های بهداشتی در یمن بالاست.

مدارس در سوریه با شور و شادی بازگشایی شدند

یکی از والدین یمنی به نام محمد علی نیز که سه فرزندش در شهر تعز به مدرسه می‌روند٬ می‌گوید: شرایط دشوار اقتصادی، خوشحالی کودکان در سال تحصیلی جدید را تحت الشعاع قرار داده است. قبل از جنگ هیجان آمادگی قبل از مدرسه وجود داشت و ما لوازم التحریر و سایر نیازهای کودکان را خریداری می‌کردیم. اما اکنون قیمت‌ها بالاست. از شیوع ویروس کرونا در میان دانش‌آموزان نیز واهمه داریم.

او با بیان اینکه تحصیلات فرزندان برای بسیاری از خانواده‌های یمنی به یک معضل بزرگ تبدیل شده٬ گفت: با توجه به شرایط کشور نمی‌توان آموزش با کیفیتی در مدارس ارائه داد.

وی تصریح کرد: ما می‌خواهیم جنگ به پایان برسد. این خواسته اصلی و اساسی ما است. پس از آن همه چیز از جمله آموزش بهتر خواهد شد.

تيسير السامعی٬ معاون مدیر مطبوعاتی و آموزش بهداشت تعز نیز اعلام کرد که آنها یک طرح آگاهی سازی برای دانش آموزان در مورد اقدامات مرتبط با کووید-19 تهیه و آن را به همه مدارس ارسال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه کمیته‌هایی نیز برای نظارت بر رعایت این اقدامات ایجاد شده، گفت: سال تحصیلی با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد بود، اما تسلیم نخواهیم شد. »

پرسش " صدای معلم " از مخالفان بازگشایی مدارس آن است که کدام نسخه را برای نظام آموزشی ایران در میان بیش از 190 کشور عضو یونسکو پیشنهاد می کنند ؟ ضمن آن که سازمان یونسکو و سپس یونیسف نیز به صراحت بر بازگشایی مدارس تاکید کرده اند . من انسانی هستم که احساس دارم. همیشه پنج حس را دارم. با بینی گلها رو بو می‌کشم. با دست چهره پدر بزرگ رو لمس می‌کنم، با چشمها تلویزیون می‌بینم. با گوشهایم صدای ترانه گنجشک ها را می‌شنوم زمانی که به دورم می‌چرخند، و با زبانم شیرینی را می‌چشم و با آن تنم قوی می‌شود.

این رسانه در این گزارش پرسیده بود : ( این جا )

« پرسش " صدای معلم " از مخالفان بازگشایی مدارس آن است که کدام نسخه را برای نظام آموزشی ایران در میان بیش از 190 کشور عضو یونسکو پیشنهاد می کنند ؟ ضمن آن که سازمان یونسکو و سپس یونیسف نیز به صراحت بر بازگشایی مدارس تاکید کرده اند .

آیا وضعیت ایران از کشورهایی مانند افغانستان و یمن هم بدتر است ؟

« آیا دانش آموزان مبارزه با کرونا و سایر تهدیدها را نباید به عنوان یکی از " مهارت های زندگی " در مدرسه آموزش ببینند ؟

آیا نباید اندیشید که ترک تحصیل ، افت تحصیلی و کاهش کیفیت آموزش از نتایج این گونه تعطیلی های بی حساب و کتاب بوده است ؟

مدارس در سوریه با شور و شادی بازگشایی شدند

پیامدهای فاجعه بار  تعطیلی طولانی مدت مدارس چه خواهند بود ؟ و چه کسی در آینده باید پاسخ گو باشد ؟

چرا دانش آموز باید این قدر در برابر کرونا آسیب پذیر تلقی شود؟ آیا در حال حاضر کارگران در محل کارشان حضور ندارند؟ آیا همه آسایشگاه های سربازان به اتاق های تک نفره تبدیل شده است؟ آیا کارگران معدن از ادامه کار منع شده اند؟ آیا رستوران ها تعطیل شده اند؟

چرا دانش آموزان را موجودات ناتوان یا معلول یا غیرهوشیار فرض می کنند و تصور می کنند آنها قادر نیستند هوشمندانه عمل کنند؟

درست است که باید حداکثر مراقبت از دانش آموزان به عمل آید و شرایط برای رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس فراهم شود، ولی ظاهرا برخی افراد طوری موضع می گیرند انگار نسخه خودکشی از ترس مرگ را برای مردم تجویز می کنند!

پاسخ مخالفان جز تکرار برخی گزاره های تکراری و بدون سند مانند دخالت مافیای مدارس غیرانتفاعی و... چیست ؟

آیا نباید " واقعیت ها "  پیرامونی را پذیرفته و مانند سایر کشورهای جهان منطقی و علمی فکر کنیم ؟ و به روش " حل مساله " زندگی کنیم ؟ »

" شفقنا " 23 شهریور نوشت : ( این جا )

« سال تحصیلی جدید در سوریه آغاز شد و ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحطیلی راهی مدارس شدند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از النشره، باوجود آنکه ویروس کرونا در سوریه وجود دارد اما مدارس با رعایت اصول بهداشتی و اقدامات درمانی بازگشایی شدند.

۱۳ هزار و ۲۸۰ هزار مدرسه در سوریه آماده پذیرایی از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دانش آموز شد.

پیش از این وزارت آموزش و پرورش در سوریه پروتکل بهداشتی را برای بازگشت به مدارس اعلام کرد و اقدامات لازم درمانی و بهداشتی برای بازگشت دانش آموزان در نظر گرفته شده است.

در بیانیه وزارت آموزش و پرورش سوریه از همه مدیران در استان ها درخواست شده است که دانش آموزان را در نزدیک ترین مدارس به خانه هایشان ثبت نام کنند تا دیگر نیازی به استفاده از وسایل نقلیه نباشد.

وزارت آموزش و پرورش سوریه به دبیرخانه های بهداشت مدارس ماموریت داده است که با همکاری وزارت بهداشت، کادرهای بهداشتی مدارس را به طور مداوم آموزش دهند تا موارد مشکوک ابتلا به کرونا را شناسایی کنند و اقدامات لازم را به هنگام شیوع ویروس انجام دهند. »

مدارس در سوریه با شور و شادی بازگشایی شدند

" تسنیم " 29 شهریور نوشت : ( این جا )

« علی رغم گذشت بیش از 5 سال از بحران در سوریه و با وجود تمامی دشواری ها و موانع، سوریه سال جدید تحصیلی را با استقبال از هزاران دانش آموز در سراسر این کشور آغاز کرد.

بر اساس این گزارش، گروه های تروریستی در سوریه از آغاز بحران برای تخریب هدفمند موسسات دولت تلاش می کنند و در این راستا مدارس و دانشگاه ها نیز از این اهداف آنها مستثنی نبوده اند و این گروه ها به طور عمدی از طریق خودروهای بمب گذاری شده و یا خمپاره سعی کرده اند، مدارس و دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی را تخریب نمایند.

مدرسه عکرمه در شهر حمص یکی از بزرگ ترین شاهد برای وحشی گری تروریست هاست زیرا گروه تروریستی داعش در اواسط سال 2014 این مدرسه را منفجر کردند که باعث شهادت ده ها کودک شد.

گروه های تروریستی در حومه دمشق و حلب نیز همچنان به هدف قرار دادن مناطق مسکونی و مدارس در طول روز با استفاده از خمپاره ادامه می دهند و هدف این تروریست ها نیز متوقف کردن زندگی و به تعطیلی کشاندن فعالیت های آموزشی است. در بیانیه وزارت آموزش و پرورش سوریه از همه مدیران در استان ها درخواست شده است که دانش آموزان را در نزدیک ترین مدارس به خانه هایشان ثبت نام کنند تا دیگر نیازی به استفاده از وسایل نقلیه نباشد.

با وجود همه این مشکلات و بحران در سوریه، مدارس این کشور امروز به روی دانش آموزان ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان بازگشایی شد بی آنکه به چالش ها و موانع پیشرو اهتمامی داشته باشد در حالی که تعداد زیادی از مدارس از دایره خدمت خارج شده، تعدادی از مدارس متضرر شده و در برخی مناطق نیز تروریست ها از رفتن دانش آموزان به مدارس ممانعت می کنند و این بزرگ ترین چالشی است که وزارت آموزش و پرورش سوریه با آن مواجه است و در کنار این مسائل این وزارتخانه به امر بازسازی برخی مدارس و ارائه تسهیلات زیاد به دانش آموزان و فراهم کردن کتب، لوازم التحریر و لباس مدرسه اقدام کرده است و همین امر بار مادی خانواده ها را کاهش داده است.

از سوی دیگر گروه تروریستی همچنان در مناطق تحت سیطره خود و مشخصا شهر الرقه مدارس را به روی دانش آموزان بسته است و مراکز آموزشی خاص خود را باز کرده است که مواد درسی خاص این گروه و آموزش های مربوط به افکار و عقاید تروریستی و تحریک آمیز را به دانش آموزان ارائه می کند.

جبهه النصره نیز این شیوه داعش را در پیش گرفته و از ورود دانش آموزان به مدارس شهر ادلب که تحت سیطره این گروه است، ممانعت کرده و صدها دانش آموز را وادار کرده است تا به جای رفتن به مدارس و کسب علم، به میدان های جنگ در حومه ادلب و حلب بروند. »

مدارس در سوریه با شور و شادی بازگشایی شدند

اما در این میان آن چه بسیار مهم و قابل تامل است این است که علی رغم بدبختی ها و مصائب ناشی از جنگ چندین ساله و خانمان سوز ؛ شور و هیجان دانش آموزان برای حضور در کلاس های درس است . وزارت آموزش و پرورش سوریه به دبیرخانه های بهداشت مدارس ماموریت داده است که با همکاری وزارت بهداشت، کادرهای بهداشتی مدارس را به طور مداوم آموزش دهند تا موارد مشکوک ابتلا به کرونا را شناسایی کنند و اقدامات لازم را به هنگام شیوع ویروس انجام دهند.

خبرگزاری  SPUTNIK امروز 26 سپتامبر نوشت : ( این جا )

« حس خوب دانش آموزان اهل سوریه به همراه معلم خود که به رقص و شعرخوانی پرداختند!

به گزارش اسپوتنیک، در شروع سال تحصیلی جدید، ویدئویی از یک کلاس درس دانش آموزان سوری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که شور و حال خاصی دارد.

در این کلاس درس سوری، معلم به همراه دانش‌آموزان با شادی شعر می‌خواند و حرکات موزونی انجام می‌دهد که مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

ترجمه شعری که این دانش‌آموزان به همراه معلم خود می خوانند به این شرح است که :

من انسانی هستم که احساس دارم. همیشه پنج حس را دارم. با بینی گلها رو بو می‌کشم. با دست چهره پدر بزرگ رو لمس می‌کنم، با چشمها تلویزیون می‌بینم. با گوشهایم صدای ترانه گنجشک ها را می‌شنوم زمانی که به دورم می‌چرخند، و با زبانم شیرینی را می‌چشم و با آن تنم قوی می‌شود.

بسیاری از کاربران از این ویدئو استقبال کردند و معتقدند که کلاس درس دانش‌آموزان باید همین قدر شاد و به دور از خشونت باشد. به گفته این دسته از کاربران، شادی حق بچه‌هاست و نباید آن را از آنان دریغ کرد. گروهی از کاربران نیز از اینکه جنگ و خشونت در این کشور تمام شده ابراز شادی کردند و برای کودکان سوری آرزوی شادی و سلامتی کردند. »

کلیپ را مشاهده کنید :


مدارس در سوریه با شور و شادی بازگشایی شدند

شنبه, 05 مهر 1399 13:13 خوانده شده: 199 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -8 --
یوسفی 1399/07/05 - 15:22
با سلام
قابل توجه کسانی که بر طبل تعطیلی مدارس می کوبند!
خجالت بکشید !
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/05 - 20:08
شما چطور؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/07/06 - 19:40
شما حضوری رفتین یا خبرنگار داشتین که درباره شور و حال حرف می زنید؟! لابد از تلویزیون ها می بینید
پاسخ + +1 -1 --
ایروانی 1399/07/06 - 23:02
من اول یه تبریک بگم به دانش آموزان سوریه ای که با این روحیه ی فوق العاده در این شرایط جنگی سر کلاس حاضر میشن و ممنونم ازشون بابت شعر قشنگی که سرودن.
این کار دانش آموزان سوری یه مطلبی رو به ما فهموند که دانش آموزان ما کرونا رو بهونه کردند برای مدرسه نرفتن ، برای تنبلی ، برای شمال رفتن، برای صبح تا شب ول گشتن و توو اینترنت و شبکه‌های مجازی چرخ زدن ، برای شب تا پاسی از صبح بیدار موندن و صبح تا لنگ ظهر خوابیدن. واقعا باید گریست به حال ما وقتی این رفتار دانش آموزان سوریه ای رو میبینیم.از خجالت نمیتونیم‌سرمون رو بالا بیاریم . وقتی اونا توو اون شرایط جنگ که پر از استرسه پر از لحظه های طاقت فرساس با اون روحیه ی شاد و قوی به مدرسه میرن. امیدوارم از این شیر بچه های سوریه که من کوچک مرد بزرگ می نامم شون یاد بگیریم . و درود بر آموزش و پرورش سوریه که در این شرایط آموزش حضوری رو حق دانش آموز دونسته و ارجحیت دادن به آموزش مجازی
پاسخ + +1 -1 --
مهدی 1399/07/07 - 14:53
اصلا معلوم نیست این فیلم ها مال کی و کجا هست. نه ماسکی نه فاصله ای؟!! صدای معلم واقعا برای جمع کردن شواهد به چه کارهایی افتاده اید. بابا شما وزارت بهداشت رو قبول دارین بعنوان مرجع علمی یا خیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یکبار برای همیشه با یک نفر در وزارت بهداشت یا متخصص پزشک درباره کرونا و نحوه کنترلش صحبت کنید . اینهمه دست و پاز دن واسه چیه آخه؟؟؟ مدام از سومالی و کاناا و سوریه شواهد بی منبع جمع کردن چه فایده ای داره؟
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/07/07 - 15:41
سلام

آقای مهدی

1- فیلم و خبر مربوط به یک خبرگزاری معتبر است .

فکر کردید ایران است که هر کسی به صورت ناشناس یک گروه و یا کانال بزند و هر خبری خواست منتشر کند !


2- طبق گفته وزیر آموزش و پرورش ، بازگشایی مدارس با نظر وزریر بهداشت و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده است .

3- در مناظره رادیویی مدیر صدای معلم مینو محرز حضور داشت .

حرف چندانی برای گفتن نداشت !

می توانید در این رسانه جست و جو کنید و با دقت گوش دهید .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/07/07 - 17:28
با تشکر از پاسخ شما. الان که قانونا مدارس باز هست. کادر مدارس حاضر هستند، اما بله دانش آموزان کمتر حضور دارند. الان خرده به معلمین نیست، بلکه به والدین هم هست. اون ها باید در آموزش مصمم باشند.
پاسخ + 0 0 --
والدین 1399/07/09 - 08:18
دنبال فرصتی بودم که بچمو مدرسه نفرستم که الحمد لله پیش آمد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور